Зливова каналізація – одна з тих інженерних систем на заміській ділянці, від якої багато в чому залежить довготермінова експлуатація всіх без винятку споруд. Адже скупчилися біля фундаменту атмосферні опади негативно на нього впливають, тому від них треба обов’язково позбавлятися, відводячи за межі території. Але лівневка – складна система, що складається з декількох основних елементів. Це дождеприемный колодязь, збірний, декілька оглядових і водовідвідні лотки. У цій статті будуть розглянуті саме дощоприймальні: їх пристрій, для чого вони необхідні, і будуть позначені різновиди конструкцій.

Основна вимога до колодязів зливової каналізації прийомного типу – це прийняття води, яка спускається з водовідвідної системи покрівель побудованих на заміській ділянці будівель. Крім цього дощоприймачі затримують сміття (листя, гілля, траву, бруд, пісок і так далі), щоб вони не проникали вглиб зливової системи і не забивали її.

В принципі, поза зависиомсти від різновиду дощоприймальних колодязів, всі вони мають однакову конструкцію. Це круглого або прямокутного перерізу ємність, яка з’єднана з трубою зливової каналізації патрубком. Зверху встановлюється решітка, з допомогою якої утримується великий сміття. Не всі моделі забезпечені пескоуловителями. Це поглиблення в самій ємності, в якому осідає дрібні частинки бруду і піску. Конструкція насправді дуже проста.

Але в основному колодязі дощоприймачі розрізняються за матеріалом, з якого вони виготовляються. В даний час ринок пропонує три основні різновиди: бетонні, металеві та пластикові.

Пластикові дощоприймальні колодязі

Пластик прийшов на зміну двом іншим моделям зовсім недавно. По-перше, вона дешевше, по-друге, набагато легше, що полегшує процес установки. Але, як виявилося, у пластикових дощоприймачів куди більше переваг перед іншими варіантами.

 • Гладка внутрішня поверхня дає можливість воді легко проходити до системи лотків. На ній не утворюються шаруваті відкладення, що збільшує термін безремонтної експлуатації.
 • Міцність пластику не поступиться ні металу, ні бетону. Тому термін експлуатації їх нічим не обмежений і практично вічний.
 • Пластикові вироби відносяться до категорії «морозостійких», тому вони чудово переносять суворі зими.
 • При змінах температури і вологості пластик не виділяє в навколишнє середовище шкідливих компонентів. Так що він на всі сто відсотків екологічний.

Саме такі технічні характеристики, плюс невисока ціна зробили пластикові дощові колодязі дуже затребуваними.

Групи пластикових колодязів

Дощоприймальні колодязі встановлюють не тільки під покрівлями будинків, але і на парковках та інших ділянках території дачі. Найголовніше, що вони чудово витримують досить серйозні навантаження від ваги автомобілів. Тому їх поділяють на кілька груп.

 • Група А. витримують тиск до 1,5 т.
 • «В» — до 12,5 т.
 • «З» — до 25 т.
 • «D» — до 40 т.
 • «E» — до 60 т.
 • «F» — до 90 т.

Металеві

Всім відомо, що металеві дощоприймальні колодязі встановлюються на зливні каналізаційні мережі, які відносяться до категорії «міських». Їх можна побачити вздовж доріг, і саме на них багато нарікань, коли проливні дощі затоплюють дороги. Але справа не в них, а в самій зливової каналізації, яка не передбачена для такої великої кількості опадів.

В основному металеві вироби виготовляються з чавуну, саме тому вони можуть витримувати великі навантаження вагою, звідси і встановлюються на проїжджій частині. До переваг металевих моделей можна віднести не лише високу міцність, але і можливість протистояти іншим видами навантажень, наприклад, солей, якими посипають взимку сніг. Тому чавунні дощоприймальні колодязі з гратами служать десятиліттями.

Незважаючи на всі перераховані вище переваги, металеві колодязі рідко застосовуються у зливових каналізаціях заміських будинків. Причини все ті ж:

 • Велика вага, що ускладнює проведення монтажу.
 • Висока ціна в порівнянні з пластиковими виробами.
 • Схильність до корозії, що знижує термін служби.

При цьому необхідно зазначити, що чавунна поверхня є шорсткою. Так що всілякі відкладення на стінках дощоприймача – це зайвий раз доводиться проводити чистку вироби. І чим частіше експлуатується воно, тим частіше його треба очищати.

Різновиди

Сьогодні виробники пропонують три види чавунних моделей.

 • ДМ. Це невелика модель вагою до 80 кг з прямокутною формою. Може витримувати навантаження до 12,5 тонн. Є в даній групі моделі (ДМ1 і ДМ2), які призначені для встановлення в дворах та на тротуарах. Вони володіють зниженою міцністю, зате дешевше.
 • ДБ. Це великі конструкції вагою до 115 кг, що витримують великі навантаження. Приміром, ДБ2 може витримати машину вагою до 25 тонн. При цьому її розміри 40×81 див. Їх зазвичай встановлюють на дорогах з інтенсивним рухом.
 • ДК. Це круглі моделі вагою до 100 кг. Вони можуть витримувати навантаження до 15 тонн.

Зрозуміло, що для монтажу важких виробів доводиться використовувати спецтехніку. Руками їх не встановити.

Увага! Якщо вибирати чавунний дощоприймач, то краще зі спеціальним антикорозійним покриттям, що значно подовжує термін експлуатації приладу. Якщо він встановлюється на дорозі поза території дачної ділянки, то краще подбати про конструкції, до складу якої входить замикаючий пристрій.

В приватному житловому будівництві найчастіше використовуються моделі марки ДМ1. Вони компактні, їх висота 12 см, ширина 47 см, довжина 70 см решітки для них виготовляються з того ж чавуну, а кріпиться вона до пристрою за допомогою болтів, рідко саморізами.

Бетонні

Бетонний можливий колодязь – це важке виріб, яке встановлювалося в основному на вулицях міст і селищ. Але і в приватному житловому будівництві їх використовували частенько. І тільки з-за того, що він був більш дешевою альтернативою металевим конструкціям.

Сьогодні виробники пропонують дві модифікації, які один від одного відрізняються лише вагою вироби.

 1. Виготовляються з міцного і важкого бетону з застосуванням армуючого каркаса з металевого дроту або дрібної арматури. Такі конструкції зазвичай встановлюють, як і металеві, на дорогах. Вони спокійно витримують великі навантаження, навіть вагу навантаженого самоскида до 3 тонн.
 2. Виготовляються з легкого бетону з додаванням фіброволокна як армокаркаса. Це легкі конструкції, набагато дешевше важких. Їх сьогодні в основному і використовують для зливової каналізації приватних будинків. Такі дощоприймальні колодязі мають товщину стінки 2 см, і цього достатньо, щоб говорити про високої міцності виробу.

Увага! Щоб збільшити глибину водостічного колодязя, легкі бетонні конструкції можна встановити один на інший.

В основному виробники випускають бетонні моделі прямокутної форми. І середній їх розмір становить 40×40 см. Для важких конструкцій використовується чавунна решітка, для легких пластмасова. Необхідно відзначити, що важкі магістральні дощоприймачі, що використовуються на дорогах і мають великі габаритні розміри, можуть бути виготовлені з декількох елементів. Тому їх треба правильно з’єднати, провести герметизацію і монтаж.

Висновок по темі

Різноманітність стічних колодязів зливової каналізації досить велика. І не дивлячись лише на три основні категорії, можна всередині них вибрати моделі, розділені на групи. При цьому необхідно підбирати колодязь не тільки за формою або матеріалу. Основну роль буде грати його пропускна здатність, тому дуже важливо попередньо провести розрахунки, в яких за основу буде братися кількість опадів у регіоні.

Класифікація та різновиди дощоприймальних колодязів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code