Охорона праці – ось основний принцип, який лягає в основу роботи людини на виробництві. Особливо, коли він працює в підземних спорудах (тунелях або колодязях). Вся справа в тому, що всередині них якість повітря залишає бажати краще, тим більше, якщо там погано працює вентиляція, або дана система повністю відсутня. Тому, працюючи в колодязях, треба постійно стежити за складом повітря, особливо за шкідливими і небезпечними газами. Це можна зробити за допомогою одного дуже необхідного приладу – це газоаналізатор для колодязів.

Призначення різних моделей газоаналізаторів

В даний час виробники пропонують різні моделі цього пристрою, який може реагувати на якийсь певний газ або кілька одразу. Тому їх робота заснована на різних принципах, їх конструкції також відрізняються один від одного. Але фахівці стверджують, що універсальні моделі, що реагують на кілька різновидів газів, не можуть враховувати умови експлуатації колодязів, що знижує їх точність визначення кожного газу окремо. Тому рекомендується для кожного виду колодязного споруди використовувати для аналізу повітря певний газоаналізатор, що реагує на певний вид газу.

Різновиди газів в колодязних спорудах

Загазованість колодязів може бути різною. Мається на увазі різноманітність шкідливих газових складових. Але основна хімічна речовина, яка контролює газоаналізатор – це кисень. Його повинно бути в повітрі не менше 18 об.%. Тобто, з пониженням даного порогу працювати вже не можна.

Інші гази:

  • Метан – природний газ. Вважається, що його концентрація в повітрі більше 25% уже небезпечно для життя. Що стосується аварійного порогу, на який зреагує газоаналізатор – це 5 об.%. До речі, цей поріг фахівці називають нижнім концентраційним межею поширення полум’я або скорочено НКПР.
  • Вуглекислий газ. Його НКПР – 3 об.%, при якому з’являється нудота, і частішає пульс. При 5 об.% з’являються головні болі, при 10 об.% — можна відключитися.
  • Чадний газ не горить, тому враховується його концентрація. 0,1% — смертельно.
  • Сірководень. 3 мг/м3 вважається максимальним межею.
  • Межа аміаку – 20 мг/м3.
  • Хлор – 3 мг/м3, хоча вже при 1 мг/м3 людини починає себе погано почувати.

Враховуючи різноманітність газів, до речі, це неповний список, виробники пропонують різні газоаналізатори для колодязів, які на них реагують. Наприклад, чадний газ може сконцентруватися в колодязних шахтах, які розташовуються поблизу автомагістралей. Сірководень зустрічається найчастіше в каналізаційних колодязях і септиках, де відбувається розкладання органіки. Метантиол буде обов’язково присутні в стічних спорудах, які з’єднані з підприємствами целюлозної промисловості.

Умови використання газоаналізаторів

Колодязі різного призначення розташовуються в місцях, які піддаються різним навантаженням. Це може бути сильний перепад температур (від -50С до +50С), підвищена вологість, інтенсивні забруднення від рук працівника, який з ним працює. Це навіть може бути вода або пил. Тому прилади для аналізу повітря повинні володіти підвищеним захистом від усіх видів навантажень.

Так як дані пристрої є переносними, то їх маса повинна бути як можна менше. Вони працюють від батарейок або акумуляторів, значить, їх ємність повинна бути такою, щоб сам прилад працював, як можна довше.

Увага! Хорошими газоаналізаторами вважаються ті, які можна заряджати від різних джерел електроенергії. Наприклад, від акумулятора автомобіля.

Найчастіше всередині колодязя біля самого дна завжди є шар води. І, як показує практика, пробу повітря для аналізу беруть саме там. Так що можливість падіння приладу в воду не повинно стати його виходом з ладу.

Великим плюсом буде, якщо газоаналізатор реагує не тільки на наявність газу в колодязі, але і подає сигнал, якщо концентрація газу збільшується або зменшується. Тобто, цифрова індексація – це можливість прогнозувати ситуацію.

І, звичайно, вибираючи газоаналізатор для колодязів, необхідно враховувати ціну виробу. Зарубіжні аналоги коштують дорожче, і знайти для них запчастини – проблема. Вітчизняні дешевше, але за якістю імпортним не поступляться. Але необхідно враховувати, що дуже дешеві пристрої не володіють необхідним переліком функцій, що часом може стати причиною нещасних випадків.

Критерії правильного вибору газоаналізатора для колодязів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code