Локальний водопровід із свердловини – сьогодні актуальна тема для жителів заміських селищ. А так як у водопровідній мережі насос виконує функції серця, то питання, який вибрати насос для свердловини, один з найбільш часто зустрічаються. Найголовніше необхідно розуміти, що не будь-насосний пристрій підійде для водозабору з свердловини. Тут потрібні спеціальні агрегати, які можуть витягувати воду з досить великої глибини і при цьому іноді перекачувати не саму чисту воду. Такі установки називаються свердловинними.

Критерії вибору

Існує кілька ключових параметрів, які визначають вибір свердловинного насоса. Їх не так багато, але саме вони є основними.

  • Глибина свердловини, вона ж глибина відкачування води, вона ж напір, який дозволяє насосу піднімати воду. Всі виробники (без винятку) даний показник вказують у паспорті. І хоча багато фахівців вважають його рекомендаційним, все одно його необхідно дотримуватися, купуючи насосний агрегат. Наприклад, насос для свердловини 30 м говорить про те, що він може піднімати воду з глибини 30 м. Але тут є один нюанс. Водопровідна мережа з свердловини – це не тільки вертикальна його частина, це і горизонтальне розташування труб, по яких вода доводиться до споживачів. При цьому напір в горизонтальному напрямку завжди вимагає менших зусиль, ніж у вертикальному. Тому по горизонту натиск буде завжди більше у 10 разів. Наприклад, з тим же агрегатом з напором 30 м. Його можна встановити на свердловину глибиною 20 м, при цьому він буде додатково перекачувати воду до будинку в горизонтальній площині до 100 м.
  • Потреба будинку у воді. Це другий критерій вибору, на який обов’язково треба звертати увагу. Перед тим як вибрати насос для свердловини за цим показником, необхідно хоча б приблизно розрахувати потребу води. Зазвичай одна людина витрачає 200 літрів на добу. А якщо ще доведеться поливати насадження в саду і городі, то можна спокійно збільшити даний показник у два рази. Тобто, на людину доведеться витрачати 400 літрів на добу. Таке навантаження може витримати свердловинний насос потужністю 80-100 л/хв. Багато хто вважає, що краще, якщо збільшити цю величину на невеликий відсоток, так би мовити, зробити певний запас на всякий випадок. Збільшення потужності, це збільшення ціни обладнання, що не завжди виправдано.
  • Дебіт свердловини. Цей показник точно визначити не можна. Навіть компанії, які бурили свердловину, це можуть підтвердити. Тому для вибору свердловинного насоса береться приблизна величина. До речі, це можна визначити самостійно. Для цього необхідно засікти час, за який свердловина буде спустошена, а потім час повного її заповнення. Тепер друге треба розділити на перше – ось вам і дебіт. В принципі, це значення можна використовувати для вибору насоса.
  • Діаметр свердловини. Тут є один момент, який буде розглянуто нижче, але саме він впливає на вибір розмірів насосної установки. Вибір насоса для свердловини – це вибір із двох категорій: глибинні (заглибні) і поверхневі. Так ось діаметр стовбура свердловини необхідний для перших моделей. Вони мають круглий перетин, як і обсадна труба, тому дуже важливо, щоб сам насос легко занурювався в стовбур, не зачіпаючи стінки шахти. Тому необхідно вибирати обладнання так, щоб його діаметр був менше перерізу ствола шахти на 10-12 див.

Увага! Діаметри насосів і свердловин вимірюються в дюймах, де один дюйм рівний 25,4 мм Рідко буряться свердловини діаметром менше 4 дюйма, звідси і треба буде робити вибір обладнання.

Не треба забувати і про вартість насосної установки. Існує маса виробників, а відповідно і велика різноманітність цінової лінійки. Звичайно, є світові лідери виробництва свердловинних насосів, якість обладнання яких найвище. Але і коштують такі агрегати чималих грошей. Звичайно, не варто купувати найдешевші моделі, гарантії, що вони відпрацюють кілька років, немає. На ринку завжди можна знайти непоганий варіант з оптимальним співвідношенням ціни і якості.

Вибираємо тип насоса

Отже, знову повертаємося до основного питання статті, як підібрати свердловинний насос? Тут будемо відштовхуватися від типу приладу. Вище вже про них згадувалось. Це насоси глибинні і поверхневі. Вони відрізняються один від одного чисто конструктивно. Перший – це прилад, який встановлюється в стовбур свердловини і опускається прямо у воду. Звідси, в принципі, і назва. Водозабір здійснюється самим насосом через сітчастий фільтр. Другий, навпаки, встановлюється близько свердловини, а всередину шахти опускається шланг або труба, через яку і здійснюється відкачка води. На кінці труби також встановлюється сітчастий фільтр.

Але тут є один момент, який зачіпає напір насосного обладнання. Так ось поверхневі насоси можуть піднімати воду максимум на 50 м, глибинні можуть опускатися, а відповідно і піднімати воду з глибини більше 100 м. тобто, підбір свердловинного насоса буде залежати від глибини пробуреної свердловини. І якщо, приміром, перед вами стоїть питання, який насос краще для свердловини 30 м, то можна вибирати і глибинний, і поверхневий. Але якщо глибина гідротехнічної споруди – 100 м, то тут питань виникнути не повинно. Варіант один – встановити глибинний насос для свердловини напором 100 м.

Тепер про те, який з цих двох моделей краще. Хоча ставити так питання неправильно. Але давайте визначимо плюси і мінуси двох модифікацій. У першу чергу необхідно відзначити, що поверхнева модель, як правило, монтується на поверхні. Тобто, до неї вільний прохід, можна легко контролювати роботу, проводити обслуговування та ремонт. З глибинним все набагато складніше. Вона розташовується на достатній глибині, і, як вона працює, можна судити тільки по напору і обсягом жене води.

Використання заглибних моделей тягне за собою прокладку не тільки водозабірного рукава, але і електромагістралі. У випадку з поверхневим свердловинним насосом монтаж простіше – необхідний тільки рукав. Ще можна відзначити і функціональність таких моделей. Наприклад, з його допомогою можна відкачати воду із затопленого підвалу або іншого резервуара. Деякі господарі використовують його і для осушення ділянок. Але в таких випадках обов’язково застосування фільтрів – наявність великих зважених часток, органічних відходів і мікроорганізмів може привести до поломки двигуна.

Для поверхневих зразків є певні вимоги, які стосуються умов їх роботи. Вони повинні розташовуватися в приміщеннях, де температура не опускається нижче +3С. Тому найчастіше їх встановлюють в кесонах, в підвалах або спеціально побудованих приміщеннях. Зрозуміло, що глибинні моделі знаходяться глибоко під землею, де температура завжди позитивна. Ще один нюанс, який може вплинути на вибір, це шум, який виходить від насоса. Зрозуміло, що поверхневі шумлять сильніше, тому що розташовуються поза стовбура свердловини.

Підвиди свердловинних насосів

Глибинні насоси діляться на дві групи: вібраційні і відцентрові. Тому перед споживачем обов’язково постане питання, який краще насос – вібраційний або відцентровий.

  • Відцентрові моделі є сьогодні найбільш популярними. Вся справа в великому терміні гарантованої їх експлуатації. По суті, це ротор, на одному кінці якого встановлена крильчатка, а другий кінець з’єднаний з валом електродвигуна. Конструкція проста, але дуже надійна. При цьому в даному насосі з’єднані в оптимальному співвідношенні якість і ціна, як уже було сказано вище, це дуже важливий критерій.
  • Вібраційні. Це абсолютно інша конструкція перекачування рідин. Вона проводиться за допомогою мембрани, з одного боку якої розташовується вібратор. Він розтягує мембрану, то звужує. Це дія створює тиск, який допомагає перекачування води. Саме мембрана і є слабкою ланкою в конструкції агрегату. Вона часто виходить з ладу. І хоча її легко замінити на нову, та й коштує це недорого, але все одно це проблема, яка виникає досить часто. До плюсів вібраційних насосів треба віднести невисоку вартість самого агрегату.

Тепер хотілося б розглянути один момент, який стосується назв насосів. З поверхневими зрозуміло. Тепер що стосується свердловинних. Багато плутають глибинні насоси з занурюваними. Тобто, багато хто вважає, що це один і той же екземпляр.

Щоб ви зрозуміли про що йде мова, подивіться на фото вище. Це занурювальний насос. Його зазвичай використовують, якщо локальний водопровід організується з колодязя. Хоча, якщо говорити про насос для свердловини глибиною 15 м, то він також підійде. Тобто, таке обладнання найкраще використовувати для неглибоких гідротехнічних споруд з досить великим діаметром. Вся справа в тому, що занурювальні агрегати забезпечуються поплавковими вимикачами, для яких необхідний певний простір.

Що стосується глибинних насосів, то їх використовують саме для глибоких свердловин. Такі прилади мають невеликий діаметр і достатню довжину, щоб у ньому помістилися та потужний електродвигун, і деталі для насоса в зборі. До речі, на фото нижче показані різні модифікації такого насоса.

Тобто, якщо перед вами стоїть питання, який вибрати насос для свердловини 50 м і більше, можна сміливо вибирати глибинний варіант. Правда, необхідно відзначити, що чисто конструктивно прилади цього типу поділяються на кілька підгруп. Наприклад, забір води може проводитися з нижнього торця, може бути з боку. Електродвигун може розташовуватися зверху або знизу.

І ще один момент, який стосується заглибних конструкцій. Його треба зазначити обов’язково. Вся справа в тому, що в модельному ряду моделей заглибних є конструкції, які можна назвати насосами для свердловин на воду з піском. Тобто, ці моделі легко справляються з перекачуванням води, в якій концентрація піску, бруду та мулових відкладень досить велика. Їх зазвичай використовують не для водозабору, а для очищення та ремонту гідротехнічних споруд. Хоча треба зазначити, що вони легко справляються і з водозабором. І якщо стоїть завдання – вибрати насос для свердловини глибиною 20 м або менше, то це, в принципі, ідеальний варіант.

Розглянемо окремі випадки

Хотілося б розібратися саме з глибинними моделями і показати, який з насосів краще підійде для певної глибини свердловини. Необхідно зазначити, що існує певна межа, яка розділяє агрегати по потужності. Ця межа дорівнює 50 м. тобто, все, що знаходиться вище даного показника по вертикалі, це малопотужні зразки. Інші, розташовані нижче, вимагають більш високої потужності, щоб забезпечити необхідний напір.

Приміром, глибинний насос для свердловини 40 метрів. В першу чергу визначається сам напір. Зазвичай насос встановлюється від дна свердловини на відстані близько 5 м. тобто глибина його занурення складе 35 м. Це вертикальний підйом води. Тепер вимірюється горизонтальний ділянку водогону. Наприклад, нехай він буде 20 м. Виходить так, що на 20 м горизонтального ділянки треба буде всього лише 2 м напору. Загалом виходить: 35+2=37 м. Це і є розрахунковий напір глибинного насоса. Тепер просто треба з модельної лінійки вибрати той примірник, який буде натиску ближнім у більшу сторону. Зазвичай це 40 м.

Насос для свердловини 100 м вибирається точно також, тобто, з урахуванням горизонтальної ділянки. Звичайно, ці моделі перевершують за габаритами попередні, так і потужність у них величезна. На фото нижче можна побачити, яких великих розмірів вони бувають.

Його потужність 500 м3/год, напір складає 600 м. Звичайно, на дачі такі установки не використовуються, просто треба розуміти все різноманіття розмірів даного насосного обладнання.

І ще один момент, що стосується вибору глибинних установок. Так як монтаж і демонтаж на великій глибині – справа складна і відповідальна, то треба вибирати агрегати, у яких термін служби дуже великий. Уявіть собі, що через рік такий насос перестає працювати, значить, треба його із свердловини витягувати, оглядати, при необхідності проводити ремонт і знову проводити установку. Це займе не тільки багато часу, але і доведеться вкласти певну кількість грошових коштів. Тому порада: краще купувати насосну установку від світових лідерів. Так, коштує такий агрегат чимало, але він прослужить кілька років, не створюючи проблем.

Підводимо підсумки

Отже, підведемо загальні підсумки по водяних насосів для свердловин як їх вибрати. Критеріїв вибору насправді чимало, тому варто розібратися в них досконально. Тим більш локальний водопровід споруджується не на один рік. Тому той, хто збирається займатися будівництвом водопровідної траси з свердловини, повинен для себе усвідомити, що не тільки ціна грає в цій справі важливу роль. Швидше за все, вона буде в критеріях вибору п’ятим або шостим пунктом.

Основну ж увагу все-таки треба приділити технічним характеристикам насосного обладнання. І особливо напору. До речі, саме від нього залежить потужність установки, а також розміри приладу. А вже від габаритів насоса підбирається і розмір обсадної труби для свердловин. Тобто, починати треба з визначення глибини пролягання водоносного шару. Після чого вирішується питання вибору самого насоса на основі напору, а вже звідси вибирається його довжина і діаметр. Все це є в каталогах компаній, які займаються виробництвом або продажем.

І вже на підставі габаритів насосної установка, в основному це стосується його діаметра, підбирається і діаметр обсадної труби, відповідно і діаметр бурильного інструменту. Тобто, відштовхуватися в будь-якому випадку треба від глибини пролягання водоносного пласта. В принципі, можна вже попередньо купувати глибинний насос до початку бурових робіт, якщо знати дану величину. Її можна дізнатися або у сусіда, якщо він вже свердловину пробурив, або у відділенні геологорозвідки, така організація є в кожному районі.

Зверніть увагу, що чим глибше свердловина, тим потужніше насос треба в неї встановлювати. Значить, його вага буде досить великим. А це складнощі з установкою. І це треба обов’язково враховувати.

Локальний водопровід – який вибрати насос для дачної свердловини

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code