Спорудження водозабірної свердловина на заміській ділянці часто є єдиним способом створити водопровідну систему, яка буде забезпечувати водою і будинок, і земельну ділянку. Але перед господарем ділянки сьогодні постане питання, де облаштовувати свердловину. Зазвичай її бурять недалеко від дому з подальшим проведенням трубної розводки всередину будівлі і по всій ділянці. З недавніх пір свердловина в будинку в підвалі стала тим предметів, навколо якого ведуться суперечки. В основному – правильно це чи ні. Щоб розібратися в цьому питанні, необхідно окреслити позитивні і негативні сторони свердловини, розташованої в будинку.

Переваги і недоліки

Отже, розглядаємо свердловину в будинку – її плюси і мінуси.

До переваг такого розташування можна віднести:

 • Скорочення витрат на придбання труб для водопровідної мережі. Немає необхідності капати траншеї від місця буріння до будинку, укладати в них трубопровід, утеплювати його. Свердловина всередині будинку, тому треба буде тільки підключити її до трубної розводки внутрішнього водопроводу.
 • Немає необхідності встановлювати кесон, тому що підвал вже є утепленим приміщенням, всередині якого не діють природні навантаження (вітер, опади, пил та інше).

До недоліків:

 • Занадто обмежений простір підвалу. При проведенні профілактичних або демонтажних робіт можна зіткнутися з труднощами, особливо це стосується встановлення і використання пристосувань, за допомогою яких із свердловини піднімається насос.
 • При проведенні все тих же робіт всередині підвалу буде бруд і антисанітарія. Після чого приміщення доведеться довго прибирати.

Враховуючи вищесказане, на перший погляд свердловина в підвалі здається розумною ідеєю. До того ж це очевидна економія коштів – утеплення і навіть самі прості пластикові моделі кесонів для свердловин потребуватимуть додаткових вкладень. Але при бурінні в підвалі слід неухильно дотримуватися технологію. Наприклад, якщо не встановити фільтраційну сітку можливе утворення ями, і як наслідок – просідання фундаменту будівлі. До того ж підвал доведеться завжди містити в чистоті, забезпечуючи безперешкодний доступ до свердловині.

Корисні поради

Саме мінуси місця установки свердловини часто відштовхують фахівців бурити там. Вони свою перевагу віддають вулиці недалеко від будинку. Але якщо господар заміського ділянки все ж вирішує провести буріння свердловини в будинку, то йому необхідно знати наступне.

 • Оптимальний варіант – бурити свердловину треба починати ще до закладення фундаменту. При цьому ще на стадії проектування будинку треба точно встановити точку буріння.
 • Якщо бурові роботи починаються після закладки фундаменту, то мінімальна відстань від стінки до свердловини повинно бути 1 м.
 • Перед тим як піднімати на фундаменті несучі та огороджувальні конструкції, рекомендується експлуатувати свердловину протягом двох місяців. Експлуатація повинна бути інтенсивною. Саме в цей час можуть виникнути непередбачені ситуації, тобто за цей термін свердловина виходить на робочий режим. Якщо такі ситуації виникли, тобто простір, щоб їх усунути.
 • Не можна бурити свердловину під житловими приміщеннями, кухнею та ванною. Це пов’язано з обслуговування водозабірної споруди, особливо це відноситься до чищення і ремонту. Процес цей брудний з використанням великої кількості води, тому в підвалі під житловими кімнатами буде підвищена вологість, яка негативно відбитися і над верхніми кімнатами. Тому рекомендується бурити свердловину під технічними приміщеннями.
 • Обов’язково враховується той момент, що в процесі обслуговування навколо свердловини повинно бути достатньо вільного місця. Адже підйом свердловинного насоса пов’язаний зі спеціальними піднімальними пристроями. До того ж у підвал будуть встановлені й інші прилади: гідроакумулятор, система водопідготовки, блоки управління і автоматики.
 • Якщо свердловина буриться у вже готовому підвальному приміщенні з стелею і стінами, то необхідно враховувати їх розміри. По-перше, площа приміщення не повинна бути менше 4 м2, висота стелі не менше 2,5 м.
 • Обов’язково облаштовується дренажна система з висновком назовні. Це на випадок ремонту або промивки свердловини.
 • Якщо є ризик підтоплення підвального приміщення навесні або восени, то потрібно буде провести ряд заходів по його герметизації. У всякому разі, гідроізоляція робиться обов’язково.
 • Якщо підлога у підвалі будинку вже був залитий бетонною стяжкою і покритий гідроізоляційним шаром, то при бурінні гідроізоляція буде порушена. Тому доведеться повторно провести ізоляційні заходи, хоча б на ділянці буріння.
 • Обов’язково вивчається правова сторона питання. Тобто, чи потрібна ліцензія на свердловину чи ні. На артезіанську її отримати треба буде обов’язково.

Увага! Якщо планується бурити артезіанську свердловину глибиною понад 50 м, то краще це зробити зовні удома, тому що навіть її ремонт зажадає наявності спецтехніки.

Особливості буріння в будинку

Перед тим як бурити свердловину в будинку своїми руками, необхідно зробити пробне буріння. Її завдання – визначити глибину пролягання водоносного пласта, плюс визначаються характеристики ґрунту. На підставі отриманих даних можна буде вирішувати доцільність буріння свердловини в будинку, і наскільки це буде витратно чисто технічними можливостями. Може бути, грунт на ділянці настільки твердий, що доведеться викликати фахівців зі спецтехнікою і відпаде необхідність проводити роботи своїми руками.

Якщо свердловину вирішено бурити в обмеженому просторі підвалу, то треба буде правильно підібрати розміри бура. Це може бути ручна установка або невеликих розмірів пересувна. Але в будь-якому випадку доведеться порівнювати її габарити з вхідним проходом в підвал. І, як показує практика, найчастіше господар будинку використовує ручний електричний бур. Правда, проблеми звичайно виникають з установкою обсадних труб, ось чому так важливо, щоб висота стелі в підвалі була як можна більше.

Якщо висота підвалу не дозволяє використовувати бурові установки, а тим більше монтувати обсадку, тоді доведеться розібрати підлогу на першому поверсі. Це буде можливо, якщо підлога дерев’яна, а якщо це бетонна плита перекриття, тоді доведеться забути про свердловині в будинку.

Багато господарі заміських будинків відходять від стандартного уявлення про свердловині. Тобто, не займаються бурінням. Для цього використовують конструкцію абіссинського колодязя, коли обсадні труби не встановлюються в пробурену свердловину, а забиваються в землю кувалдою. При цьому перша обсадна труба має загострений наконечник, а вода в неї надходить з отворів, зроблених в трубі по колу у кілька рядів. Правда, глибина такого колодязя не дуже велика, але її буває досить, щоб забезпечити водою невеликий заміський будинок. Зате для її спорудження не застосовуються громіздкі установки, і 2,5 м висоти стелі підвалу більше ніж достатньо.

Рада! Перед тим як бурити свердловину в будинку, треба порадитися з сусідами, у яких вже пробурена вона. І, неважливо, розташовується вона в будинку або на вулиці. Саме сусід може дати слушну пораду, бо він пройшов через усі терни водозабірної споруди установки.

Переваги і недоліки свердловини в будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code