Для обігріву приміщень власники приватних будинків користуються різними способами. Найчастіше це водяне опалення або електричне. Але є один вид, яким наші співвітчизники користуються рідко. Це повітряне опалення. І хоча даний вид володіє чималим списком переваг, великої кількості шанувальників він так і не отримав. То російський менталітет підводить, то виробники виділили невелику кількість грошей на рекламу. Загалом, це не самий популярний вид в нашій країні. Але про нього все одно необхідно розповісти.

Принцип роботи і пристрій

Розпочати нашу розмову необхідно з принципу роботи цієї опалювальної системи. І принцип цей простий, як і все оригінальне. Нагрівання повітря відбувається в спеціальному теплогенераторі. По суті, це звичайний водяний калорифер, в якому через воду виробляється нагрівання повітря. Вода може нагріватися різними способами. Найоптимальніший варіант – це газовий теплогенератор для повітряного опалення.

Вода нагрівається до необхідної температури, проходить по трубках калорифера, крізь який вентилятором нагнітається повітря. Останній нагрівається і рухається по повітропроводах, розташованих у горищному приміщенні. Розводка труб зроблена таким чином, щоб в кожну кімнату підходив мінімум один повітропровід. З нього нагріте повітря потрапляє в приміщення. До речі, вивідний отвір зазвичай декорується красивою ґратами, так що сопло труби не буде помітним.

Ось так працює повітряна система опалення і складається в основному з трьох елементів:

 • Теплогенератор (він же калорифер).
 • Вентилятор.
 • Димарі.

Увага! Вся установка монтується зазвичай на горищі або у підвалі, тому виробники категорично рекомендують робити теплоізоляцію всіх її елементів. Це знизить і теплові втрати самого опалення, і збільшить зносостійкість повітроводів (відсутність конденсату).

Переваги і недоліки

Як і будь-яка система опалення, повітряна має і свої плюси, і свої мінуси.

Переваги

 • Немає локалізації зон підігріву навколо печей або радіаторів.
 • Повна відсутність перепадів температур по зонам. У будинку, де встановлено повітряне опалення, ви не знайдете ні запітнілих вікон, ні мокрих вологих стін, ні спучених шпалер.
 • Оптимальне приміщення для даного типу – це великі за обсягом зали, холи і навіть виробничі цехи.
 • Простота системи циркуляції теплоносія.
 • Висока безпека. Для порівняння можна привести систему водяного опалення, де найменша дірочка в трубі або в котлі, в радіаторі або в запірної арматури, або на стику двох будь-яких елементів, може призвести до великих неприємностей. Гаряча вода під великим напором – це причина отримання опіків, затоплення кімнат, виведення з ладу меблів і інших предметів ужитку. З повітряним опаленням цього ніколи не вийде. Максимум, що може статися, це витік теплого повітря.
 • І ще один момент, пов’язаний з експлуатацією. У системі повітряного обігріву будинку немає теплоносія як такого. Тому відсутні деякі суворі вимоги до його якості.
 • Цю систему легко включити і легко вимкнути. Температура в кімнатах набирається швидко.
 • І якщо порівнювати її з водяною системою по вартості, то вона на порядок дешевше.

Недоліки

По-перше, це енергозалежна система, яка буде працювати тільки при наявності електричного струму. Якщо у вашому регіоні відключення відбуваються частенько, то цей вид опалювальної системи краще не використовувати в якості основного.

По-друге, вартість установку буде збільшуватися залежно від складності її комплектації. Чим більше вимог ви їй надаєте, тим більше грошей за неї ви повинні будете викласти.

Види повітряного опалення

Якщо говорити про історію появи даного виду опалювальної мережі, то можна починати задовго до нової ери. І в Стародавньому Римі, і в Стародавньому Єгипті і Вавилоні повітряний тип опалення був відомий. Так що це не новинка і не винахід сучасних конструкторів і інженерів. Правда, сучасні дизайнери пропонують кілька видів.

Прямоточна система

По суті, поява повітряного опалення починалося саме з цього типу. У підвалі будинку встановлювався котел для повітряного опалення, який працював на дровах або вугіллі. Нагріте повітря надходив від нього в спеціальні порожнини будівлі, прокладені в стінах і підлогах приміщень. А виходило повітря через вихлопну трубу, встановлену на даху. Весь процес відбувався за чисто фізичним законам. А приміщення відповідно нагрівалися через стіни і підлоги.

Звичайно, повітряне опалення на дровах і вугіллі було не найефективнішим, так і про економічність тут говорити не доводилося. Але іншого способу (енергоносія) в ті далекі часи і не було. Так що користувалися тим, що було доступно.

Перші сучасні прямоточні установки стали використовуватись в виробничих цехах і на складах. Це були прості пристрої і по своїй конструкції, і по своєму призначенню. Коштували вони недорого, але й ефективність їх була не найвища. Так що з часом від них відмовилися, хоча цей варіант ще зустрічається в деяких складах старого зразка.

Необхідно відзначити, що, якщо перед вами стоїть завдання – повітряне опалення своїми руками, тоді це той самий варіант, з якими ви можете впоратися без особливої праці. Але перед тим як переходить до реалізації задуманого плану, подумайте – а чи потрібно воно вам? Може бути, варто вирішити задачу по-іншому, виділивши на її реалізацію грошей побільше? Адже робите все це ви для себе, так би мовити, не на один день. Тому пропонуємо інший варіант.

Рециркуляційна система

Почнемо з того, що сучасний підхід до вирішення ряду проблем, пов’язаних з підвищенням ефективності роботи системи і економією споживаного палива, що дало можливість використовувати в повітряному опаленні різного роду теплогенераторів. Вище вже згадувалося про газові агрегатах, в даний час виробники пропонують і електричні установки. Правда, вони є більш затратними в плані споживання палива, але не менш ефективні.

У чому ж суть рециркуляції повітряної маси? Вся справа в тому, що нагріте повітря, що пройшов по всіх кімнатах будинку, не викидається на вулицю просто так. Його частково повертають у цикл обігріву. Це перше. Друге – виводить повітря володіє певною температурою. Вона не найвища, але вище, ніж температура вхідної маси з вулиці. Щоб підвищити температуру вхідного повітря, з допомогою вихідного виробляють його частковий нагрівання. Цей метод називається рекуперація. По суті, виходить «труба в трубі», де з внутрішнього перерізу проводиться надходження свіжого повітря з вулиці, а по межтрубному простору рухається тепле повітря з дому.

Цей вид повітряного опалення частіше інших сьогодні використовується в житлових приміщеннях. Вся справа в тому, що багаторазовий прогін повітря через всю опалювальну систему сильно знижує його якість. Тому є необхідність замінювати його частково свіжим, що надходять з-за меж будинку.

Як підібрати встановлення повітряного опалення

Як і всі види опалювальних систем, опалення повітрям необхідно підбирати під розміри і габарити приміщень. Тому розрахунок повітряного опалення ведеться під розміри будинку. Чим більше будинок, тим потужніше повинна бути установка, тим більше вона коштує.

 • В першу чергу підбирається теплогенератор по потужності.
 • Друга позиція – це швидкість руху і необхідний обсяг теплоносія.
 • З другого виходить третє – діаметр повітропроводів.
 • Обов’язково доведеться враховувати теплові втрати всіх елементів будівлі – стін, покрівлі, фундаменту і так далі.

Чесно кажучи, якщо ви не фахівець, то зробити вручну такий розрахунок дуже складно. Занадто багато доведеться враховувати. Тому рекомендуємо звернутися до фахівців, тим більше, купуючи всю установку, ви обов’язково будете консультуватися. Тому порада – звертайтеся в компанії, які займаються установкою даного виду опалення. У них великий досвід і в їх штаті обов’язково є фахівець, який зробить всі необхідні розрахунки з урахуванням ваших побажань.

Єдине, на що хотілося б звернути вашу увагу, що при грамотно виробленої теплоізоляції можна використовувати ось таке співвідношення: на 10 м2 площі, що обігрівається використовується 0,7-0,8 кВт теплової енергії.

Нюанси по темі

В Інтернеті часто зустрічаються питання, які, здавалося б, мають безпосереднє відношення до порушеної нами теми. Наприклад, повітряне сонячне опалення своїми руками. По-перше, питання поставлено некоректно. Що означає повітряне сонячне опалення? Це що, у системі повітряного опалення встановлено сонячний теплогенератор? Це сонячні панелі з’єднаної з опалювальною мережею? Але такої установки немає. Отже, питання стосується можливості з’єднання? В принципі, ніяких перепон для цього не існує. Але чи варто це все проводити, чи не занадто дороге задоволення?

Хоча як на все це подивитися. Адже сонячна енергія дістається нам безкоштовно, потрібно лише заплатити чималі гроші за самі батареї. Але тут постає інше питання: акумулювати енергію сонця в бойлерах або відразу ж її витрачати на нагріває повітря? А ось тут кожен вирішує сам. Все залежить від конструкції вашої установки. Питання насправді дуже цікавий, для Кулібіних є поле діяльності.

Другий нюанс, а точніше питання: а чи можна вважати звичайний кондиціонер, що працює по системі повітря-повітря в режимі «зима», системою повітряного опалення? А чому б і ні, адже крім електроенергії прилад більше нічого не споживає, а повітря нагріває дуже навіть добре. Отже, це один з її видів. Але у кондиціонерів чимало мінусів.

 • Споживають багато електроенергії, за яку доводиться платити.
 • Всередині кімнат весь час відбувається переміщення великої маси повітря. Особливо біля самих агрегатів. В таких зонах просто гуляє вітер, а значить, піднімається пил.
 • Зниження напруги – це зниження температури подаючого повітря.

Висновок

За допомогою нагрітого повітря можна опалювати будинки. Це факт. Але все частіше цей вид опалювальної системи переноситься в сферу виробництва, тому що він більш економічний. Приміром, з допомогою повітряного опалення теплиці обігріваються, склади, оранжереї, цеху, термінали та інше.

Плюси і мінуси повітряного опалення

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code