Каналізація в приватному будинку – це трубна розводка, що складається з двох частин: внутрішня і зовнішня. Тому коли проводиться монтаж каналізації, сам процес ділиться на два етапи: складання внутрішньої каналізаційної системи і зовнішньої. Все робиться окремо з урахуванням розрахунків діаметра труб і вибору матеріалу, з якого вони виготовляються. Пішли в небуття часи, коли каналізація приватного будинку збиралася з чавунних або азбестових труб. Вони своє відслужили, передавши кермо правління пластикових трубах. Тому в першу чергу необхідно правильно підійти до вибору каналізаційних труб.

Види каналізаційних труб

Сьогодні для складання каналізації в приватних будинках використовуються полімерні труби двох видів: ПВХ та поліпропіленові. Перші використовуються для зовнішньої системи, другі для внутрішньої.

Поліпропіленові каналізаційні труби мають сірий колір і розкид стандартних діаметром від 20 мм до 400 мм, При цьому їх з’єднання є розтрубні з використанням гумової манжети, яка забезпечує герметичність стику. Виробники для полегшення монтажу каналізаційної системи пропонують різні фітинги: коліна, відводи, хрестовини, трійники, перехідники, заглушки та інші профільні вироби різного діаметра.

Що стосується каналізаційних труб ПВХ, то і тут все те ж саме, що стосується з’єднання і фітингів. Але у них оранжевий або червоний колір, так що переплутати буде неможливо. Плюс, діаметр, який починається з 50 мм і закінчується 1200 мм. Для зовнішньої каналізації приватного будинку найчастіше використовуються діаметри 110-200 мм.

Внутрішня каналізація приватного будинку

Монтаж внутрішньої каналізації приватного будинку є складніше, ніж зовнішньої. Вся справа в тому, що всередині будинку присутня велика кількість споживачів води: крани, змішувачі, душ, пральна і посудомийна машинка, унітаз. І всі вони розташовуються в різних приміщеннях. Тому трубна обв’язка має складну схему, яка збирається в єдину систему і виводиться назовні, з’єднуючись з зовнішньою частиною каналізації. Якщо будинок побудований в кілька поверхів, на кожному з них збирається своя система, і всі поверхи об’єднуються одним вертикальним стояком, який збирається з труби діаметром 110 мм

Зазвичай стояк встановлюється у тому місці, де буде проводитися висновок каналізації назовні будинку. Тут важливо дотримуватися одне важливе правило – чим менше відстань, тим ефективніше система працює. Тому стояк встановлюють біля стіни будівлі, яка ближче всього буде перебувати до каналізаційного колодязя або септика.

Що стосується трубної розводки внутрішньої каналізаційної системи, то доводиться враховувати обсяг води, який повинен пройти через неї.

 • Від раковини можна відводити трубу діаметром 25-32 мм
 • Від кухонного миття 32-40 мм
 • Від душу або ванни 32-50 мм
 • Від пральної або посудомийної машини 40-50 мм.
 • Від унітаза 110 мм.

І чим більше сполук виробляється в одну систему, тим більшого діаметра труба повинна об’єднувати їх. Приміром, якщо з’єднуються в одну мережу мийка і посудомийна машина на кухні, то під кожну з них встановлюється труба діаметром 40 мм. Але вони з’єднуються при виведенні з кухні в трубу діаметром 50 мм, яка далі, наприклад, об’єднатися з раковиною і ванною, що в кінцевому результаті дасть об’єднану трубу діаметром 110 мм

Тому дуже важливо спочатку накреслити схему обв’язки з точною установкою сантехнічних приладів, а вже потім розраховувати розміри трубної розводки з точним визначенням діаметрів придбаних виробів.

Правила монтажного процесу

Існують певні правила монтажу каналізаційних труб, які встановлюються у внутрішній розводці.

 • Розтруб каналізаційної труби, яка підключається до першого і останнього споживача, повинен розташовуватися не нижче 80 см від рівня підлоги. Тобто, це споживач самий далекий від стояка. Якщо фітингів на шляху прямування води не так багато, то можна опускати рівень установки до 30 див.
 • Унітаз повинен з’єднуватися зі стояком сурму такого ж діаметру, що і сам стояк. І її довжина не повинна перевищувати 1 м.
 • Кожен сантехнічний прилад обов’язково забезпечується гідрозатворів (сифоном).
 • Ухил каналізаційних труб повинен становити 2-3 мм на один метр довжини трубної розводки.
 • Кріплення до несучих конструкцій будівлі проводиться за допомогою спеціальних хомутів, яких повинно бути по два на кожний елемент. Хомути зазвичай встановлюють у розтрубних з’єднань.

Пластикова труба легко підрізається, тому її можна нарізати під необхідну довжину за допомогою ножівки по металу або болгаркою. Всі з’єднання, як вже було сказано вище, розтрубні. Тому провести збірку каналізації своїми руками буде нескладно. Головне – в точності слідувати схемі монтажу системи каналізації.

Увага! Звідки починати монтаж каналізації: від стояка або від сантехпрібора, кожен вирішує сам.

Якщо приватний будинок має в своїй конструкції підвал, то всю розводку першого поверху можна провести там. Це зручно в плані монтажу та обслуговування. По-друге, трубопровід не буде видно, що збільшить простір приміщень і естетику їх зовнішнього вигляду. Закладати в стіни труби каналізації не рекомендується. Для них зазвичай споруджуються короба різних оздоблювальних матеріалів з пристроєм каркаса.

Зовнішня каналізація приватного будинку

Вона простіше в плані внутрішньої її монтажу. Але крім труб в каналізаційну систему входять септик або колодязь, а також кілька оглядових колодязів. Починається монтаж системи каналізації (зовнішньої) із земляних робіт. З допомогою лопат викопується котлован під септик або колодязь, а може бути кілька котлованів, якщо септик буде споруджуватися у вигляді декількох переливних колодязів. Далі від нього до дому викопується траншея. Основне до неї вимога – прямолінійність без великої кількості вигинів і поворотів, плюс дотримуватися ухилу в бік колодязя.

До речі, щодо ухилу трубопроводу для зовнішньої системи. Все залежить від діаметра використовуваної труби. Наприклад, для труб діаметром 110 мм ухил повинен становити 20 мм на один погонний метр зібраного трубопроводу. Для труби 160 мм – 8 мм, нахил, для 200 мм – 7 мм.

Що стосується мінімальної кількості відведень, то це важлива складова, від якої залежить ефективність роботи всієї системи. Вся справа в тому, що будь-який навіть самий незначний поворот від прямолінійності трубопроводу – це місце, де може утворитися засмічення. І якщо кут нахилу буде обраний неправильно, то він гарантовано утворюється саме в цьому місці.

Правила монтажу

Якщо встановлюється стандартний септик, зроблений з пластику або металу, то проблем з його монтажем виникнути не повинно. Дно котловану вирівнюється по горизонталі, підсипається піском товщиною 15-20 см, утрамбовується. Після чого в нього треба опустити септик.

Увага! Вхідний патрубок септика повинен бути зорієнтований точно по трубі каналізації. Оптимально, якщо вони будуть розташовуватися на одній осі. Відхилення можливі, але невеликі.

Якщо облаштовується колодязь або септик з різних матеріалів, тобто, неготовий варіант, то складність монтажу каналізації в приватному будинку різко зростає. Приміром, колодязь із залізобетонних кілець. Треба викопати яму, засипати в нього піщану або щебеневу подушку товщиною 15-20 см, утрамбувати, залити бетонний шар товщиною не менше 7 см, по можливості укласти в нього армуючий каркас з металевої сітки або арматури.

Потім треба почекати кілька днів, щоб бетонну основу просохло. І вже після цього збирати за допомогою підйомного крана і самі залізобетонні кільця. А перед цим кільця додатково гідроізоляційна зовні. Все це складно і витратно. Тому найпростіший варіант – встановити готовий септик, на худий кінець герметичну або негерметичную ємність.

Тепер що стосується самого монтажу каналізаційних труб. З їх ухилом все зрозуміло. Але є один важливий процес – їх теплоізоляція. Ще зовсім недавно каналізаційні труби укладали нижче рівня промерзання грунту. Для чого проведено величезний обсяг земляних робіт, адже в багатьох регіонах цей показник більше 1,5 м. Сьогодні можна такий спосіб утеплення каналізації не використовувати. Застосування теплоізоляційних матеріалів різного виду вирішує цю проблему.

Звичайно, перед багатьма постає питання, який утеплювач для труб вибрати. На сьогоднішній день ідеальний варіант – це теплоізоляційні циліндри (шкаралупи), які виготовляються практично з усіх видів утеплювачів: мінеральної вати, спінених полімерів різного роду і так далі. Шкаралупу просто надягають на трубу і кріплять за допомогою хомутів або скотчем. До речі, труби для внутрішньої каналізації, розташовані в неопалюваному підвалі також треба утеплювати цим матеріалом.

Якщо зовнішня каналізаційна система має дуже велику довжину, то необхідно встановлювати в неї оглядові колодязі. Один колодязь на 50 м довжини прямолінійного трубопроводу. Обов’язково монтується колодязь біля відводів або сполук (наприклад, коли на основній гілці приєднується гілка від вуличного басейну або літньої кухні). Їх призначення – контролювати каналізаційні потоки і при необхідності через них проводити ремонт і очищення системи.

Можна придбати вже готові колодязі, такі сьогодні пропонують виробники каналізаційних труб. А можна виготовити їх своїми руками з тих же тільки труб великого діаметру, приміром, 400 або 500 мм. Вони встановлюються в траншеї у вертикальному положенні і з’єднуються з торцями приєднуваних труб.

Увага! Звідки починати монтаж каналізаційних труб: від септика або від будинку, кожен вирішує сам.

Схема монтажу

 • Дно викопаної траншеї вирівнюється з урахуванням нахилу системи каналізації. Велика точність тут не потрібно.
 • Робиться піщана підсипка товщиною 15-20 див Саме її й треба буде строго вирівнювати під ухил прокладки труб.
 • Після цього проводиться сам монтаж труб. І на цьому етапі звіряється кут нахилу системи за допомогою довгого рівня.
 • З’єднання труби з септиком і сурму внутрішньої частини каналізації приватного будинку.
 • Що стосується утеплення, то циліндри надіваються до того, як буде здійснюватися з’єднання. Тобто, спочатку виставляється труба строго по схилу, потім на неї надівається утеплювач, і вже після цього її укладають в траншею.
 • Проводиться засипка траншей грунтом.

Увага! Перед засипанням траншей рекомендується провести тестування зібраної системи. Для цього, наприклад, можна злити бачок унітазу і перевірити, чи немає підтікання в місцях з’єднання труб між собою і з септиком.

Висновок по темі

Монтаж каналізації приватного будинку – процес серйозний. При нескладності його проведення важливо розуміти, що всі вище вказані нюанси і вимоги повинні дотримуватися. Невелике відхилення від правил може призвести до неефективної роботи всієї системи. Добре, якщо все обійдеться лише поганим струмом каналізаційних стоків, а якщо це стане причиною засмічення де-небудь посередині трубопроводу. Тоді доведеться викликати асенізаторів зі своїми інструментами і пристосуваннями, тому що в такому місці простим тросом пробку не пробити. А це додаткові грошові витрати, які будуть періодично повторюватися.

Правила і вимоги до монтажу каналізації приватного будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code