Залежність гаманця від традиційних енергоносіїв – це проблема номер один. Ніхто із споживачів не знає, коли комунальники і з якихось причин раптом піднімуть ціну на свої послуги. Це нервує й непокоїть одночасно. Людство давно використовує силу вітру, воду, надра землі та інші природні можливості, щоб опалювати свої будинки, не залежачи від тих самих проблем, які доставляють комунальники. Настав час сонця, тим більше енергія світила ще довго не вичерпається. Сонячні батареї для опалення будинку – це не міф, це сучасна реальність.

Не будемо стверджувати, що спосіб акумулювання сонячної енергії нов. Ще в минулому столітті виробники пропонували сонячні батареї, на яких працювали годинник і калькулятори. Але має пройти час, щоб цією технологією зацікавилися виробники приладів опалення. І це сталося. Звичайно, перші сонячні панелі для збору теплової енергії були не такими досконалими. Але час усе розставляє по своїх місцях. І ось вже на дахах багатьох будинків Європи встановлені сонячні батареї, за допомогою яких опалюються будинки і квартири.

На жаль, наші споживачі ще не оцінили їх по достоїнству. Хоча для південних регіонів це оптимальне рішення проблем з комунальниками. Початкові вкладення будуть суттєвими, а ось в подальшій експлуатації можна відчути, що краще цієї системи у світі сьогодні поки нічого не придумано.

Переваги сонячного опалення

Достоїнств у сонячного опалення чимало. Ось тільки основні переваги:

 • можна використовувати теплову енергію в будь-який час в незалежності від комунальних служб;
 • простота регулювання температурного режиму всередині приміщень будинку;
 • немає необхідності платити за загальне опалення;
 • запас сонячної енергії збирається в спеціальних акумуляторах і цей запас ви можете використовувати для різних побутових потреб;
 • достатній термін експлуатації всієї системи, щоб перекрити з лишком її первісну вартість.

Правда, фахівці рекомендують особливо звертати увагу на деякі нюанси монтажу і експлуатації системи. Але на один необхідно звернути особливу увагу.

Увага! Якщо у регіоні, де побудований ваш будинок, сонячних днів в році не дуже багато, то не варто нарікати на сонячні батареї. Їх головне джерело енергії — сонце, тому ймовірність, що система буде працювати неефективно, досить висока.

Отже, нюанси:

 1. На жаль, на сьогоднішній день це дуже дороге задоволення. Може бути тому сонячні батареї мають низьку популярність у наших співвітчизників. Але практика показує, що термін окупності системи складає один рік. Так що в цьому плані вигода очевидна.
 2. Потужність одного квадратного метра сонячної батареї – 120 Вт. Щоб, наприклад, забезпечити теплом будинок, де живе сім’я з трьох-чотирьох чоловік, потрібно досить велика кількість панелей. Точний розрахунок у даному випадку просто необхідний.
 3. Сонячні елементи треба встановлювати тільки на даху і обов’язково на південній стороні. Виходячи з другого нюанси, можна зробити простий висновок – площа південної сторони даху не повинна бути менше 40 м2. Оптимальний кут ската повинен становити 45°, поруч з будинком, де встановлені сонячні батареї, не повинно бути високих дерев і будівель, які будуть загороджувати сонячні елементи.
 4. Оптимальна робота сонячного опалення буде залежати від кількості сонячних днів. Так ось мінімальну кількість таких днів має бути 20 в місяць.
 5. Самі сонячні батареї мають певну вагу, так що кроквяну систему покрівлі необхідно посилити.

Увага! Якщо ви прийняли рішення, що будете використовувати сонячні батареї для системи опалення вашого будинку, то все це необхідно враховувати ще на стадії його проектування.

Тип сонячних батарей та їх комплектація

Поділ сонячних батарей відбувається по потужності. Тут два типу:

 1. Малої потужності – 12-24 ст. Цієї енергії вистачити, щоб забезпечити електрикою кілька побутових приладів. Наприклад, телевізор або комп’ютер, можна висвітлити будинок.
 2. Великої потужності. Це ціла система, яка забезпечуватиме електроенергією не тільки побутові прилади і освітлення, але і систему опалення. Можна по потужності підібрати батареї так, щоб її вистачило лише на певні потреби. Приміром, тільки на опалення.

Якщо говорити про комплектації опалення від сонячних батарей, то в неї входять:

 • Сонячні елементи колекторного типу. Їх ще називають вакуумні.
 • Контролер, який контролює роботу всієї системи в цілому. Дуже необхідний прилад, від роботи якого залежить ефективність роботи всього опалення.
 • Циркуляційний насос, який женуть воду від накопичувального бака через колектор по всій системі опалення.
 • Накопичувальний резервуар для теплоносія. Його обсяг може змінюватись в межах 500-1000 літрів.

Нюанси розрахунку потужності

Щоб точно визначити необхідну потужність сонячних батарей, потрібно визначитися, на які цілі буде використана споживана енергія. А це буде залежати від площі й обсягу будинку, від кількості проживаючих у ньому осіб і від періодичності споживання цієї енергії.

Наприклад, сім’я з трьох-чотирьох людина споживає 200-500 кВт в місяць. І це тільки загальне споживання на освітлення, прилади та опалення. Якщо сюди додається гаряче водопостачання, то потужність сонячних елементів доведеться збільшити. Те ж саме відноситься до системи опалення «тепла підлога». До речі, з теплими підлогами потужність розраховується зі співвідношення 10 м2 підлоги на 1м2 площині сонячного елемента. Якщо використовується звичайне водяне трубне опалення, де встановлений звичайний електричний нагрівальний котел, то співвідношення буде іншим: 1000 кВт/год на один квадратний метр площі будинку в рік. Зверніть увагу – в рік. Якщо порівнювати це споживання, переводячи його на використання природного газу, то співвідношення буде таким: 100 л газу на 1 м2.

В даний час виробники пропонують високопотужні сонячні батареї компактних розмірів. Є на ринку моделі площею 4 м2, які в рік можуть видавати 2000 кВт/год.

Фахівці ж вважають, що для російських кліматичних умов відмова від основних способів обігріву приміщень – це неправильне рішення. Сонячні батареї взимку будуть працювати неефективно, так що проблеми з внутрішньою температурою будуть виникати завжди. Оптимальний варіант – комбінований підхід до вирішення даної задачі. Тобто використовувати традиційні види палива для опалювальної системи, а сонячні батареї використовувати як допоміжний варіант.

Як правильно вибрати

Відразу ж обмовимося, без спеціаліста зробити правильний вибір буде дуже складно. Тим більше, займатися самостійною установкою сонячних елементів не варто. Річ це дорога, так що нехай цим займаються майстри.

А ось вибір, як вже було сказано вище, необхідно засновувати на потужності приладів і на їх площі. В незалежності від того, за якими показниками були обрані сонячні батареї, необхідно сказати, що термін їх експлуатації: 20-25 років. Багато з них окупаються вже через рік або два, так що говорити про довгострокових капітальних вкладеннях в себе можна.

Моделі

Виробники сонячних батарей сьогодні пропонують два основних види, які можна використовувати для організації опалювальної системи будинку:

 1. Сонячні батареї, з допомогою яких виробляється електрична енергія. Вона збирається в акумуляторах, від яких живиться електричний нагрівальний котел.
 2. Сонячні колектори, в яких теплоносій нагрівається безпосередньо від сонячних променів. Це більш спрощена трубна система, хоча не менш ефективна.

Відмінності двох систем полягає в тому, що в першій використовуються фотоелементи, відповідають за перетворення сонячного світла в електрику. Тут же відбувається і її акумулювання. Друга схема – це типовий тепловий колектор, який буде працювати тільки в тому випадку, якщо сонце світить постійно. Невелика акумуляція відбувається за рахунок збору теплоносія в спеціальних теплоізольованих резервуарах з підігрівом. В якості нагрівача може виступати ТЕН або тепловий насос.

Принцип роботи і пристрій сонячних батарей для опалення будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code