Робота насосного обладнання в системі автономного водопостачання регулюється спеціальною автоматикою. Однією з основних деталей, контролюючих параметри мережі, є реле тиску. Це пристрій має заводські параметри, що визначають нижчий і вищий межа, при якому включається насос. При необхідності змінити показники виконується регулювання реле тиску насосної станції. Така операція не вимагає залучення фахівців, знаючи правила налаштування, її можна здійснити самостійно.

Як влаштовано реле тиску

Незалежно від виробника реле тиску води в системі водопостачання являє собою компактний блок з двома пружинами і електричними контактами. Гідравлічна частина пристрою – це мембрана з поршнем і двома пружинами різного розміру. Електрична частина – контактна група, размыкающая/замикає мережа для включення/вимикання насоса. Всі конструктивні деталі, включаючи клемник, кріпляться до металевої основи. Пристрій має кілька груп клем:

 • для підключення напруги 220В;
 • для заземлення;
 • клеми на насос.

З тильного боку розташовується гайка підключення до штуцера. Зверху прилад накривається пластиковою кришкою, яка фіксується до гвинта більшою пружини. Вироби різних заводів можуть оснащуватися додатковими елементами, володіти характерною формою і розташуванням вузлів, але всі вони мають схожу конструкцію. Датчик може бути механічним і електронним. Механічні пристрої більш популярні завдяки низькій вартості.

Увагу. Для зняття з приладу пластикової кришки потрібна викрутка або гайковий ключ.

Принцип функціонування реле

Пристрій реле тиску насосної станції не вимагає втручання людини в процес включення і відключення насоса. Принцип його роботи заснований на зміні ступеня впливу на поршень, який відповідає за змикання контактів. Велика пружина, посаджена на шток з гайкою регулювання, надає протидія руху мембрани і поршня. Коли тиск у системі знижується внаслідок розбору води, контактна платформа опускається і замикає контакти. Насос включається і починає качати рідина.

Надходження води в гідроакумулятор призводить до зростання тиску повітря на мембрану пристрою. Поршень, долаючи дію пружини, починає зміщувати контактну платформу. Цей процес викликає розмикання електричних контактів. Відключення струму відбувається не відразу, а при відведенні платформи на відстань, визначену налаштуванням малої пружини. Цей регулятор відповідає за різницю тиску. Після повного розмикання контактів агрегат припиняє роботу по перекачуванню води.

Інформація. Для регулювання нижнього рівня тиску (включення) використовується велика пружина, для виставлення верхньої межі (вимикання) – маленька пружина.

Підготовка насосної станції

При організації індивідуального водопостачання встановлюється спеціальне обладнання — насосна станція. Вона складається з двох частин:

 • занурювальний (поверхневий) насос;
 • гідроакумулятор.

Герметичний бак з встановленою всередині гумовою мембраною служить для зберігання запасу води і підтримки стабільного тиску в системі. Перш, ніж приступити до налаштування реле тиску насосної станції своїми руками, слід підготувати резервуар. Бак складається з гумової груші, в яку закачується вода, і камери, заповненої повітрям. Величина напору повітря впливає на роботу всієї системи водопостачання, тому необхідна настройка насосної станції.

Підготовка мембранного бака починається з повного зливу води з трубопроводу і самої ємності. Для цього використовується нижній кран системи. В порожній бак нагнітається повітря, його тиск повинен бути менше нижньої межі на 10%. Мінімальне значення напору визначається в залежності від розмірів гідроакумулятора:

 • 20-30 л – 1,4-1,7 бар;
 • 50-100 л – 1,8-1,9 бар.

Після визначення тиску в накопичувальному баці система відразу наповнюється водою, не можна допустити пересихання гумової груші.

Увагу. Самостійна перевірка тиску в баку необхідно при складанні обладнання з окремих деталей. Сучасні моделі насосних станцій, виготовлені в заводських умовах, мають готові параметри, зазначені в документах.

Щоб мембрана бака прослужили довгий термін, рекомендується встановлювати тиск у накопичувачі на 0,1-0.2 атм. нижче, ніж мінімальний рівень у системі.

Де встановити механічний контролер?

Вибираючи місце підключення реле тиску до погружному насоса, слід уникати можливої турбулентності і стрибків тиску. Оптимальний варіант – установка близько гідроакумулятора. Слід враховувати умови експлуатації приладу, в документах виробник вказує допустимі параметри температури і вологості. При вологозахищеному виконанні датчика можна встановити його разом з накопичувачем в кесоні. Щоб контролер почав функціонувати його необхідно з’єднати з електричної і водопровідною мережею.

Для реле бажано виділити окрему електричну лінію, але ця умова не є обов’язковою. Від щитка прокладається кабель перетином 2,5 мм2. Для безпеки рекомендується встановити автомат захисту, з параметрами, відповідними характеристиками насоса. Обов’язково виконується заземлення пристрою.

Увагу. Підключення до електричної мережі проводиться по написам, зазначеним на контактній групі.

Погружний насос з реле тиску може з’єднуватися з допомогою трійника або штуцера з п’ятьма виходами. Підключення виконується через гайку на тильній стороні приладу. У першому випадку пристрій встановлюється безпосередньо на магістралі. Краще другий варіант, коли збирається вузол з п’яти частин:

 1. Занурювальний або поверхневий насос.
 2. Манометр.
 3. Гідроакумулятор.
 4. Датчик тиску.
 5. Трубопровід.

Рада. Всі різьбові з’єднання вузла потребують герметизації, для цієї мети використовується герметик або ФУМ-стрічка.

Обов’язковими елементами мережі водопостачання будинку є фільтри. Ці пристрої необхідні для очищення рідини від домішок, які погіршують роботу обладнання, в тому числі реле тиску. Після підключення датчика до водопроводу та електричної мережі залишається тільки регулювання насосної станції своїми руками.

Фільтр можна встановити до гідроакумулятора та автоматики. Він буде затримувати всі великі частки, які можуть пошкодити системи реле, мембрани і гумові прокладки. Але в цьому випадку фільтр для насосної станції необхідно регулярно очищати – сильне забруднення погіршує його пропускну здатність. Це збільшує навантаження на насос, що може призвести до його передчасного виходу з ладу. При встановленні фільтра після станції, вона буде працювати в штатному режимі без збільшення навантаження. За ослаблення напору, споживач зрозуміє, що фільтруючий елемент вимагає очищення.

Налаштування реле

Виробник забезпечує налаштування насосних станцій на середні показники:

 • нижній рівень – 1,5-1,8 бар;
 • верхній рівень – 2,4-3 бар.

Нижній поріг тиску

Якщо споживача не влаштовують такі значення, то знаючи, як відрегулювати тиск в насосній станції, їх можна змінити. Розібравшись з установкою правильного напору в накопичувальному баці, приступають до коректування налаштувань датчика:

 1. Насос і реле вимикається від живлення. З системи спускається вся рідина. Манометр в цей момент на нульовій позначці.
 2. Пластикова кришка датчика знімається за допомогою викрутки.
 3. Включити насос і записати показання манометра в момент відключення обладнання. Цей показник – верхнє тиск системи.
 4. Відкривається кран, що знаходиться найдалі від агрегату. Вода поступово зливається, насос знову включається. У цей момент по манометру визначається нижнє тиск. Різницю тисків, на яку в даний момент налаштоване обладнання, обчислюють математичним способом – віднявши отримані результати.

Увагу. Для отримання коректного налаштування необхідний надійний манометр, показниками якого можна довіряти.

Маючи можливість оцінити натиск з крана, вибирають необхідну настройку. Регулювання на збільшення тиску насосної станції виконується шляхом закручування гайки на великий пружині. Якщо напір потрібно зменшити – гайка послаблюється. Не забувайте, що роботи по коригуванню проводяться після відключення пристрою від харчування.

Увагу. Настройка проводиться обережно, реле – чутливий пристрій. Один поворот гайки змінює тиск на 0,6-0,8 атмосфери.

Верхній поріг тиску

Для настройки оптимальної частоти включення насоса необхідно відрегулювати різниця тисків. За цей параметр відповідає маленька пружина. Оптимальне значення різниці верхнього і нижнього порогу тиску становить 1,4 атм. Якщо необхідно збільшити верхню межу, при якому відключається агрегат, то гайку на маленькій пружині крутять за годинниковою стрілкою. При зменшенні – в протилежну сторону.

Яку дію на обладнання надає таке регулювання? Показник нижче середнього (1,4 атм.) забезпечить рівномірну подачу води, але агрегат буде часто включатися і швидко зламається. Перевищення оптимального значення сприяє щадного режиму використання насоса, але водопостачання постраждає через помітних стрибків напору. Регулювання різниці тиску насосної станції здійснюється плавно і обережно. Результат впливу вимагає перевірки. Повторюється схема дій, виконуваних при налаштуванні нижнього рівня тиску:

 1. Всі прилади вимикаються від електричної мережі.
 2. Вода зливається з системи.
 3. Включається насосне обладнання і оцінюється результат налаштування. При незадовільних показниках процедура повторюється.

При виконанні налаштувань різниці тисків існують обмеження, які слід враховувати:

 • Параметри реле. Не можна встановлювати верхній поріг тиску дорівнює 80% від максимального показника пристрою. Дані про тиск, на яке розрахований контролер, присутні в документах. Побутові моделі зазвичай витримують до 5 атм. Якщо в системі необхідно підняти напір вище цього рівня, варто придбати більш потужне реле.
 • Характеристики насоса. Перед вибором регулювання необхідно звіритися з характеристикою обладнання. Агрегат повинен відключатися при тиску, який на 0,2 атм. нижче його верхньої межі. В цьому випадку він буде функціонувати без перевантажень.

Особливості регулювання «з нуля»

Якщо обидві пружини реле ослаблені, регулювання автоматики насосної станції виконується за наступним алгоритмом:

 1. Агрегат включається для закачування води в систему. Рівень напору контролюється спостереженням за струменем з віддаленого крана. Якщо напір прийнятний, то фіксується показання манометра, а насос відключається.
 2. Від’єднавши датчик від мережі, відкривають кришку і крутять гайку великий пружини, поки контакти не замкнуться.
 3. Коробку закривають і знову включають пристрій в мережу. Насос включають і залишають працювати, поки тиск на манометрі не досягне позначки рівній попереднього значення плюс 1,4 атм.
 4. Агрегат і реле відключають від живлення, потім підкручують гайку на меншій пружині, поки не розімкнуться контакти. Налаштування нижнього і верхнього порогу закінчені.

Використання датчика без гідроакумулятора

Для деяких моделей обладнання використовується схема підключення свердловинного насоса реле тиску без накопичувального бака. Спеціальний автоматичний контролер запускає і зупиняє агрегат при досягненні граничних показників. Електронний блок має функцію захисту від «сухого ходу» і забезпечує безпечну роботу системи.

Увагу. Мінус такої схеми – відсутність мінімального запасу води, який забезпечує мембранний бак.

Прилад запускає насос при відкритті крана, після зупинки подачі води обладнання деякий час працює для створення закладеного рівня тиску. Переваги автоматичного контролера:

 • компактність;
 • виключаються витрати на купівлю гідроакумулятора;
 • стабільний тиск в системі.

Серед недоліків – часте включення насоса, що призводить до передчасного зносу. Такий вид автоматики підходить для мережі, яка використовується для тривалого режиму включення (полив, наповнення великої ємності).

Монтаж та коректне налаштування реле тиску насосної станції забезпечують в системі стабільний напір води. Правильна регулювання приладу сприяє продовженню строку експлуатації обладнання і запобігає виникненню аварійних ситуацій.

Самостійна регулювання реле тиску насосної станції – прості способи налаштування

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code