Перша ейфорія з приводу появи в нашому побуті енергозберігаючих ламп поступово проходить, і настав час тверезо поглянути на речі.

Безумовно, попит на енергозберігаючі лампи не виник на порожньому місці, їх довговічність і економічність дійсно дуже високі, але погодьтеся, вартість їх теж набагато вище, ніж у звичайної лампи розжарювання. Крім того, в житті можливі різні непередбачені ситуації, не виключена й така: при випадковому падінні, як і звичайна лампочка, вона розбивається, але наслідки буває набагато серйозніше.

У зв’язку з цим виникає питання: енергозберігаюча лампа розбилася – що зробити? Це питання дійсно має дуже важливе значення, і справа тут не тільки в осколках скла, про які можна порізатися, проблема набагато серйозніша.

Чим небезпечна розбита енергозберігаюча лампа

Небезпеку представляють знаходяться всередині такої лампи ртутні випари. Слід знати, якщо лампа розбилася, ці пари моментально опиняться в атмосфері житла, а між тим, ртуть належить до класу отруйних речовин першого рівня небезпеки. Навіть короткочасне вдихання парів ртуті вкрай не бажано для людського організму і може викликати серйозні проблеми з центральною нервовою системою. При підвищенні концентрації можуть виникати слабкість, блювання, запаморочення.

Найбільшу небезпеку розбита енергозберігаюча лампочка представляє для вагітних жінок і маленьких дітей. Однак не слід панікувати, тепер ми знаємо, чим вона небезпечна, і залишається лише своєчасно вжити необхідних заходів безпеки. Справа в тому, що одна розбита лампа не має нічого спільного із стихійним лихом, оскільки вміст парів ртуті в ній не значно, але це не скасовує прийняття низки термінових заходів.

Але найнебезпечнішим варіантом розвитку подій може стати не те що лампа розбилася, а його розгерметизація. У цьому випадку небезпека криється в тому, що таку лампу можна спокійно викинути у смітник, навіть не підозрюючи, яка небезпека загрожує вам і вашим близьким, ви можете продовжувати вдихати ртутні випари, навіть не підозрюючи про це!

Кількість ртуті в одній лампі

Його кількість в одній лампочці залежить від її потужності, конструкції і призначення, і може коливатися в межах від 1 до 400мг. Так, наприклад:

 • Звичайна енергозберігаюча лампочка ртуть може містити до 5мг;
 • Вміст ртуті в лампі ДЛР може доходити до 350 мг;
 • Трубчаста люмінесцентна від 45до 65мг;
 • фонарная лампа ДРТ до 600мг;
 • Неонова трубка до 10мг.

Людський організм піддається небезпеки тільки тоді, коли зміст випарів ртуті у повітрі перевищує 0,25 мг/куб., тому одна розбита лампа, серйозної небезпеки не представляє. Незважаючи на це, не варто ігнорувати проблему, терміново прийміть необхідні заходи!

Що робити, якщо енергозберігаюча лампа розбилася

Що потрібно знати, якщо у вас стався такий випадок, вам підкаже наступна пам’ятка:

 1. Необхідно ізолювати кімнату або приміщення, виключити можливість доступу членів сім’ї;
 2. Ретельно провітрити приміщення, не допускаючи при цьому виникнення протягів. Провітрювання повинно проводитися не менше 2х годин, щоб дати можливість вивільненим парах ртуті покинути кімнату;
 3. Приготувати у відповідній ємності слабкий розчин перманганату калію;
 4. Акуратно зібрати осколки і цоколь енергозберігаючої лампочки в ємність з розчином. Роботу потрібно проводити в гумових рукавичках, якщо їх не виявиться, надягніть на руки прості поліетиленові пакети;
 5. Дрібні скляні осколки зберіть за допомогою ганчірки, попередньо змоченою в розчині, по закінченні робіт так само помістіть до інших осколків;
 6. Щільно закрийте банку і поставте в темне ізольоване місце. Згодом поставте до відома про те, що трапилося компетентні органи;
 7. Переконайтеся, що робота виконана уважно і на місці «трагедії» відсутні осколки скла, або ще які – небудь залишки розбитої лампочки;
 8. Ретельно вимийте підлогу з застосуванням хлорсодержащего миючого засобу, або просто мильно – содового розчину;
 9. Після проведення цих заходів рекомендується прийняти душ.

Враховуючи низьку концентрацію отруйних речовин, одяг, в якій проводилася демеркуризацію, утилізувати не варто, досить випрати її окремо від інших речей.

Як уникнути отруєння

Перш за все, слід знати, що в даний час на ринку широко представлені енергозберігаючі лампи, які містять пари ртуті у вільному стані, ртуть використовується в них у вигляді сполук з іншими металами, що робить їх практично безпечними для людини. І все – таки, якщо розбилася така лампочка, як діяти?

Найпростіший спосіб уникнути отруєння – не допустити розбиття лампи. Неможливо ходити постійно в респіраторах і гумових рукавичках, тому, враховуючи малу концентрацію парів ртуті в ній, чіткого виконання пунктів попередньої глави буде цілком достатньо, щоб уникнути отруєння.

Що не можна робити при пошкодженні енергозберігаючої лампи

Для того, щоб не погіршити наслідків, ні в якому разі не слід робити таких речей;

 1. Не включайте кондиціонер! В іншому випадку пари ртуті можуть осісти на його внутрішньому фільтрі і благополучно отруювати вам життя;
 2. Не збирайте осколки лампочки пилососом, у нього так само є внутрішній фільтр;
 3. Не варто користуватися віником або щіткою, це може призвести до того, що дрібні осколки непомітно для вас виявляться в абсолютно непередбачуваних місцях;
 4. Не варто намагатися втопити наслідки катастрофи в каналізації. Навряд чи це принесе шкоду саме вам, але все – таки, якось негарно. Втім, осколки можуть застрягти в трубах, а це вже точно не піде вам на користь;
 5. Щоб уникнути забруднення довкілля високотоксичними сполуками ртуті, не слід викидати залишки розбитої лампи на смітник у дворі або інші місця збору побутових відходів.

Ось, коротко, і все, що необхідно знати, якщо розбилася енергозберігаюча лампочка. У висновку потрібно зазначити, що навіть не розбиті лампи необхідно утилізувати в спеціалізованих пунктах, а не використовувати першу-ліпшу звалище.

Що робити, якщо в будинку розбилася енергозберігаюча лампочка?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code