Власники міських квартир не замислюються над тим, а чи буде тепло взимку в їх житло. Централізовані опалювальні мережі доставлять необхідна кількість теплової енергії до кожного радіатора. Тут важливо вчасно заплатити за отримані послуги. В цьому плані власникам приватних будинків складніше, адже опаленням доведеться займатися самостійно. І найголовніше – доведеться цю систему споруджувати, якщо так можна висловитися, своїми руками. Але в першу чергу кожен вирішує іншу завдання – вибір виду опалення. Не будемо говорити про те, який з видів краще, а який гірше. Оптимальний варіант – це водяне опалення. Про нього і поговоримо.

Пристрій водяного опалення

Принцип роботи водяного опалення досить простий. По суті, це замкнута система, що складається їх декількох основних елементів: котел, радіатори і труби. Всередині системи циркулює теплоносій. При цьому котел нагріває його, а він по трубах рухається в бік радіаторів, де віддає частину тепла в приміщення. А потім по трубах повертається назад в котел. І весь цикл повторюється заново.

Якщо розглядати опалення за типом руху теплоносія, то його можна розділити на два виду:

 • водяне опалення з природною циркуляцією;
 • з примусовою.

Перший тип

У цьому випадку у водяній системі використовується суто фізичний закон, при якому рідини з більшою температурою і меншою щільністю піднімаються вгору, а з низькою температурою і більшою щільністю опускаються вниз. Гаряча вода прагне піднятися вгору, тим самим починає рух у бік радіаторів. Остигаючи, вона опускається заново до котла.

Переваг у цієї системи не дуже багато, але вони є. І найголовніше її перевага – це повна незалежність від сторонніх енергоносіїв, крім, звичайно, палива для нагрівання теплоносія. У ній немає електричних приладів. Додамо до цієї категорії і простоту самої конструкції.

Недоліків системи трохи більше:

 • У схемі використовуються труби більшого діаметру, що збільшує вартість всієї конструкції.
 • Неможливість використання сучасних моделей радіаторів з малим перерізом їх внутрішніх порожнин.
 • Обов’язкова умова – це нахил трубопроводів, щоб забезпечити самоплив гарячої води. Ухил робиться у бік руху теплоносія.
 • Деякі схеми водяного опалення, приміром, «Ленінградка», не забезпечують необхідною кількістю тепла радіатори, стоять далеко від опалювального котла.

Другий тип

Це все та ж система, просто в неї вп’ялися два додаткових елементи: циркуляційний насос і манометр. Перший жене теплоносій під невеликим тиском по всьому кільцевому контуру. Другий стежить за цим тиском. До речі, необхідно обмовитися, що в цьому типі опалення встановлюється розширювальний бачок закритого типу. Це важливий момент для тих, хто вирішує проводити збірку водяного опалення своїми руками.

Переваг у цього типу чимало:

 • Невеликий обсяг теплоносія, що дає можливість зменшити споживання палива.
 • Можна використовувати малий діаметр труб.
 • Можна спростити схему трубної розв’язки, тим самим, зменшити кількість самих труб.
 • Використання батарей опалення сучасного типу з малою місткістю.
 • З’являється можливість управляти температурним режимом у приміщеннях, регулюючи подачу теплоносія в кожен радіатор.

А ось недолік у цієї схеми лише один – повна залежність від електроенергії.

Обладнання для водяного опалення

Починати треба з опалювальних котлів. Виробники в даний час пропонують п’ять основних видів опалювальних агрегатів, які діляться між собою використовуваним паливом для нагріву теплоносія:

 • Газові котли.
 • Електричні.
 • Твердопаливні.
 • Рідкопаливні.
 • Об’єднані.

Останні мають кілька підгруп в залежності від поєднання використовуваних енергоносіїв. Але це не єдиний варіант поділу на групи, тому що багато залежить від запропонованих конструкцій. І в цьому плані є певні відмітні особливості:

 • Одноконтурні та двоконтурні котли.
 • З відкритою або закритою топкою.
 • Конвекційні або конденсаційні.
 • Звичайні та тривалого горіння.

В принципі, варіантів багато, і кожен споживач під певні умови експлуатації знаходить свій агрегат. Хотілося б додати, що певну нішу на ринку займають саморобні котли для водяного опалення. Вони дешевші заводських, але не мають сертифіката якості. Так що, купуючи такий котел, ви всі ризики за його якісній роботі берете на себе.

Радіатори

Тут так само, як і у випадку з котлами, різноманітність чимала. В його основі лежить матеріал, з якого прилад виготовляється, тому на ринку можна придбати:

 • Чавунні батареї.
 • Сталеві.
 • Алюмінієві.
 • Біметалеві.

Не будемо розбирати їх технічні характеристики і визначати, який краще. Наше завдання просто позначити різноманітність.

Труби

З появою на ринку пластикових труб багато в системах опалення змінилося. По-перше, труби з полімерів опинилися по багатьом позиціям вище, ніж традиційні металеві. По-друге, вони дешевше. По-третє, складання труб не вимагає якихось особливих знань і великого досвіду роботи. По-четверте, багато домашні майстри стали проводити споруда опалювальної системи своїми руками, тим самим, зменшуючи бюджет будівництва будинку в цілому.

Варіанти розводки опалення

Отже, ми підійшли до самого серйозного розділу, в якому розберемо схеми розводки трубопроводів. Це насправді важливий розділ, від якого залежить і вартість системи опалення, і складність її складання, і можливість, використовуючи одну з схем, пристойно заощадити.

В основі головних схем розводки лежить контурність трубопроводів. Розрізняють два типу:

 • Однотрубна схема.
 • Двотрубна.

У першому випадку, це звичайний кільцевої контур, центром якого є нагрівальний котел. Від нього по всіх приміщеннях будинку протягнуть трубопровід, до якого в кожній кімнаті підключається радіатор.

Зверніть увагу на один дуже важливий момент. Чим далі від котла розташований радіатор, тим менше теплової енергії він отримує. Тобто теплоносій до нього доходить вже захололим. І це великий мінус цієї схеми.

Двотрубна система сильно відрізняється від однотрубної. В ній два контури: подача теплоносія і обратка. По першому контуру теплоносій піднімається вгору і подає теплоносій в радіатори. По другому охолоджений теплоносій повертається в котел.

Якщо ви вибираєте однотрубні варіант, то краще, якщо в нього врежете насос. Якщо двотрубний, то він може працювати і з природною циркуляцією.

Обидві ці схеми можуть бути видозмінені, якщо вам необхідно додатково організувати систему гарячого водопостачання. В даному випадку можуть бути використані два конструктивних варіанти:

 • Встановлення двоконтурного котла.
 • Установка одноконтурного котла і бойлера.

У першому випадку просто змінюється підводка самого опалювального агрегату, у другому проводиться установка додаткового контуру, за допомогою якого буде нагріватися вода в бойлері.

Як підвид двотрубної системи опалення, додамо так звану колекторну схему. Всі фахівці відзначають, що це ідеальна система, але, щоправда, і сама складна, і найбільш витратна. Чому? Вся справа в конструкції, в якій присутній колекторний вузол. Від нього до кожного радіатора підводить окремий контур, тут же встановлюються відсікаючі вентилі, за допомогою яких можна не тільки регулювати подачу теплоносія, але і при необхідності відсікати контур для проведення ремонтних робіт в кожній окремій кімнаті.

І, як вже було сказано вище, найбільший недолік цієї трубної розводки – велика кількість труб та наявність колекторної групи. Все це, по-перше, коштує грошей, по-друге, ускладнює монтажний процес.

Ми постаралися вас ознайомити з водяним опаленням, з його комплектуючими і схемами трубної розводки. Але це була всього лише оглядова стаття. Конкретно по кожній позиції читайте інші статті на нашому сайті.

Що таке водяне опалення

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code