Всі фахівці в один голос стверджують, що схема обв’язки опалювального котла будь-якого типу – це ефективна і надійна робота опалення в цілому та її частин окремо. Це повною мірою відноситься і до твердопаливних котлів. У цій статті ми хочемо розглянути кілька схем, які сьогодні використовуються в системах опалення, де встановлюється котел, що працює на твердому паливі. Отже, тема статті: обв’язка твердопаливного котла опалення – схема та різновиди.

Почнемо з питання, для чого необхідно обв’язувати котел за певними схемами? Вся справа в тому, що твердопаливні котли виробляють високу температуру при спалюванні палива. При цьому якщо неправильно провести обв’язку, може статися перегрів теплоносія, а, значить, і перегрів окремих вузлів опалювальної системи. Відповідно вони будуть працювати некоректно, що призведе до зниження коефіцієнта корисної дії, який в твердопаливних котлах і так невисокий (до 90%).

Правильна обв’язка твердопаливного котла створює умови, при яких теплоносій буде рівномірно розподілятися по контуру і приладів, а це не тільки підвищення ККД, але і збільшення терміну експлуатації всього обладнання в цілому. До того ж при правильній схемі відбувається швидкий нагрів приміщень. А це важливий критерій комфортного проживання в них.

Хотілося б відзначити, що система автоматики в твердопаливних котлах працює малоефективно. Найчастіше вона виконує функції контролю, з її допомогою проводити регулювання складно. Тому з допомогою правильно зібраної схеми обв’язки твердопаливного котла можна зібрати систему опалення, яка б сама регулювала температурний режим.

Увага! Щоб досягти високих експлуатаційних показників саморегулювальної системи, необхідно, щоб її спорудженням займався фахівець. Тому ми рекомендуємо своїми руками обв’язку твердопаливного котла не проводити. Звичайно, якщо ви вважаєте себе фахівцем, то ніяких проблем, можна збірку проводити і самостійно.

Схеми обв’язки

Існує кілька схем, які один від одного відрізняються за складністю та кількістю влаштовуються контурів. Але є типові схеми, які відрізняються між собою деякими критеріями і показниками (технологічними, конструктивними, кількісними і так далі). Відмінності виробляються:

 • За схемою розводки трубної системи.
 • За способом циркуляції теплоносія: природна або примусова.
 • За кількістю контурів: одноконтурні або двоконтурні.

Давайте розглянемо кожен варіант, саме вони покажуть, як і в яких випадках краще всього використовувати ту або іншу схему.

Схема розводки труб

Тут є два основних типи: однотрубна і двотрубна. У чому їх відмінності?

 • По-перше, однотрубна система найпростіша. У ній використовується саме мінімальну кількість використовуваних для спорудження опалювальної системи матеріалів. Сюди входять і труби, і запірна арматура, і різні додаткові прилади і пристрої. Це найпростіша схема, але не найефективніша. По суті, це кільце, в середині якого встановлено твердопаливний котел. Від нього по підлозі будинку через всі кімнати проходить труба, до якої приєднуються опалювальні прилади (радіатори). У цій схемі дуже складно домогтися рівномірного розподілу теплоносія по батареях, це бич даної схеми. Правда, проблема вирішується: можна встановити систему циркуляційний насос або наростити секції в радіаторах, які встановлені в останніх кімнатах.
 • По-друге, двотрубна схема – це оптимальний варіант, при якому можна досягти рівномірного розподілу теплоносія по радіаторів. Тут можна використати дві схеми: з нижньою розводкою труб і верхній. Оптимальний варіант другий, тому що теплоносій може рухатися під дією природної циркуляції. У першому варіанті без насоса не обійтися.
 • По-третє, є підвид двотрубної схеми, так звана колекторна система. Фахівці стверджують, що це ідеальна обв’язка, де до кожного радіатора опалення підводиться індивідуальний контур. Це дозволяє оптимальним чином розподілити теплоносій по кожному приладу. Але скажімо так, що це система сама витратна у плані використання матеріалів.

Кількість контурів

В даному випадку розглядати обв’язку котла на твердому паливі необхідно з двох позицій. Особливо це стосується одноконтурного типу.

 1. Агрегат використовується тільки для системи опалення.
 2. Використовується для опалення, подає контур якого нагріває воду для господарських потреб в окремому бойлері.

Обидва варіанти, в принципі, практично однакові, тому що з’єднання котла з системою опалення відбувається через труби. А так як в бойлері встановлений трубчастий теплообмінник, то можна вважати, що продовження труби всередині приладу забезпечується. Тому можна говорити про те, що обв’язка твердопаливного котла з теплоаккумулятором (бойлером) нічим не відрізняється від звичайної схеми. Звичайно, тепловтрати в даному випадку будуть суттєві, що вплине на вибір агрегату, а точніше сказати на його потужність.

Обв’язка двоконтурного твердопаливного котла проводиться зовсім за іншою схемою. Це визначається наявністю другого контуру, який буде забезпечувати будинок гарячою водою для побутових потреб.

По-перше, це чотири патрубки, які виходять з корпусу опалювального приладу. Кожен патрубок відповідає певним цілям. Два з них призначені для системи опалення, два інших для ГВП. Але на що необхідно звернути увагу. Патрубки опалювальної системи з’єднуються з контурами опалення. Тут важливо не переплутати обратку з подаючим контуром. А ось патрубки системи ГВП з’єднуються один з водопроводом, другий з подаючої трубою на розводку по змішувачам і кранів.

В даний час виробники пропонують комбіновані конструкції твердопаливних котлів, до складу яких входить встановлений усередині корпусу котла бойлер. Це більш масивна котельна установка, з великою вагою, але схема розв’язки у неї та ж, що і у звичайного двоконтурного котла.

Природна і примусова циркуляція теплоносія

Ця причина є досить серйозною, якщо говорити про самою економічною схемою розподілу тепла. Почнемо з того, що примусова циркуляція теплоносія визначається установкою додаткових приладів, які відповідають за якість розподілу теплоносія по всій опалювальній системі, і за якість роботи всіх вузлів і приладів. А це впливає на термін експлуатації всього обладнання в цілому.

Але це ще не все. Встановлений в систему циркуляційний насос дозволяє скоротити витрати на кількість використовуваних матеріалів. Показовою є однотрубна схема, яка чудово працює. Правда, у цього варіанту є і свої мінуси.

 • Додаткові витрати на придбання насоса і розширювального бака закритого типу.
 • Дана система є енергозалежною, насос буде споживати електроенергію в невеликих кількостях, але споживати все ж буде.
 • Необхідність установки байпаса – знову витрати.

Додаткові контури

Вище були описані класичні варіанти обв’язки твердопаливних котлів. В даний час фахівці все більше схиляються до думки, що ефективність роботи опалювальної системи, де використовуються котли, що працюють на твердих сортах палива, залежить від додаткових контурів. Вважається, що вони забезпечують правильний прогрів будівлі, особливо, якщо воно має великі розміри.

Гравітаційний контур

Це малий контур, який виконує дві основні функції:

 • Спочатку він нагрівається, потім в автоматичному режимі переключається на основний контур. Точно така ж схема діє в автомобілях.
 • Він починає свою роботу, якщо з якихось причин циркуляційний насос перестає працювати. Але врахуйте, що гравітаційна схема не зможе опалювати будівлю повністю.

Аварійний контур

З його допомогою забезпечується обігрів приміщень, якщо проводяться ремонтні або аварійні роботи. Ця схема працює в автономному режимі при одночасному відключенні насоса і неможливості використовувати гравітаційний контур.

Схеми обв’язки твердопаливних котлів опалення

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code