Життя людини в приватному будинку не повинна відрізнятися від життя в міських умовах. Тобто, в будинку повинні бути присутнім вся комунікаційні системи: електрика, водопровід, каналізація, газопровід, якщо такий є в районі. Звичайно, багато хто мережі доведеться проводити своїми силами, тому варто на прикладі каналізації, розглянути даний монтажний процес. Необхідно відзначити, що ця інженерна мережа не найскладніша, але в ній є свої суто технологічні нюанси, від яких залежить ефективність проходу стоків по покладених трубах. Тому тема: каналізація для приватного будинку – як правильно провести монтаж, сьогодні навіть дуже актуальна.

Види каналізації в приватному будинку

Одразу ж слід зауважити, що пристрій каналізації в приватному будинку – схема самопливна. Тобто, ніяких насосів, компресорів та іншого виду обладнання. Стоки протікають по трубах, укладених під певним кутом.

Що стосується видів каналізаційної системи, то загальна інженерна мережа ділиться на дві частини. Перша розташовується усередині будинку і називається внутрішньою, друга прокладається зовні будинку до септика або каналізаційного колодязя, і носить назву зовнішня або зовнішня. До речі, септик обов’язково входить до складу зовнішньої каналізації, і його установка пов’язана з роботами по монтажу каналізації в цілому.

Внутрішня каналізація приватного будинку

Що можна сказати про цю систему. По-перше, тут використовуються в основному труби, виготовлені з поліпропілену. Вони сірого кольору і стикуються між собою розтрубні з’єднанням. Воно герметичне, тому що всередині розтруба встановлена гумова манжета з круглим перетином.

По-друге, для внутрішньої каналізації приватного будинку зазвичай використовуються труби діаметром не більше 110 мм. Це ж саме відповідно стосується і фітингів. І труба з найбільшим діаметром зазвичай встановлюється на стояк з висновків на вулицю.

В-третіх, існують норми, які визначають співвідношення діаметра встановлюються каналізаційних труб з типом сантехнічного приладу. Приміром, під раковину у ванній можна встановити трубу діаметром 32 мм, те ж саме стосується і мийки на кухні. Під ванну краще встановлювати трубу з великим діаметром, тому що з неї стікає більший об’єм води, 50-міліметрова труба з цим впоратися. Після унітазу краще встановити трубу з точно таким же діаметром, як і стояк.

Монтаж каналізації

По суті, внутрішня каналізаційна система є трубної обв’язкою сантехнічних приладів. Тому ще на стадії проектування самого будинку, і навіть при реконструкції або капітальному ремонті необхідно в дизайн-проекті враховувати розташування сантехприборів. При цьому, чим ближче вони розташовані до стояка, тим краще буде працювати каналізація. Плюс, скорочення витрат на придбання необхідних матеріалів і зниження трудовитрат по складанню схеми.

До речі, схема внутрішньої каналізації приватного будинку є основною проведених робіт. У ній точно визначаються місця встановлення споживачів, довжини ділянок системи каналізації і кількість фітингів.

Увага! Чим менше фітингів використовується в каналізаційній системі, тим ефективніше вона працює.

Перед тим як облаштовувати внутрішню каналізацію на дачі своїми руками, необхідно вибрати, яким способом її встановлювати. Тут два варіанти: відкритий або прихований. У першому випадку вся трубна розводка прокладається по стінах або по підлозі. У другому випадку монтаж виробляється всередині стін або підлоги. Для цього ці елементи будівлі штробятся, куди і укладаються інженерні мережі. До речі, в штроби відразу закладаються і водопровідні труби, тим самим знижуються витрати і трудомісткість. Необхідно відзначити, що в штроби водопровідна труба укладається зверху каналізаційної.

На що ще потрібно звернути увагу, прокладаючи внутрішню каналізацію в приватному будинку.

  • Монтаж труб діаметром 50-80 мм проводиться під нахилом до 2 см на один метр довжини виробу, діаметром 80-110 мм – ухил становить 3 див.
  • Довжина труби, що з’єднує унітаз зі стояком, не повинна бути більше одного метра.
  • Каналізаційний стояк встановлюється у стіни, яка є найбільш близькою до септика. Оптимально, якщо в будинку буде один стояк.
  • Якщо в будинку є підвал, то каналізацію першого поверху можна провести саме в ньому. При цьому враховується, опалювальний чи підвал чи ні. Якщо ні, то труби доведеться утеплити, приміром, теплоізоляційними циліндрами.
  • Якщо в будинку кілька поверхів, але для кожного доведеться креслити схему розводки. При цьому на стояку доведеться встановлювати ревізії – це невеликі лючки, через які здійснюється обслуговування і прочищення стояка.
  • Було б непогано після мийки на кухні і посудомийної машини встановити жировловлювачі.

Перед тим як зробити каналізацію в приватному будинку (мається на увазі внутрішню), необхідно правильно визначити схему трубної розводки, і, звичайно, в процесі монтажу дотримати всі нюанси, описані вище. Нерідко схема час ремонту або будівництва будинку змінюється. Тому закуп необхідних матеріалів треба буде проводити після остаточно встановленого плану. Тобто, перед самим початком монтажного процесу.

Зовнішня каналізація приватного будинку

Говорячи про пристрій каналізації в приватному будинку своїми руками, необхідно відзначити, що його зовнішня частина є більш простою. По суті, це трубопровід, прокладений від будинку до септика. Але навіть в цьому простому процесі є свої нюанси, від яких також залежить якість роботи каналізації в цілому.

Як влаштувати зовнішню каналізацію

Як і у випадку з внутрішньою частиною, потрібно правильно визначити схему прокладки зовнішніх труб. Ідеально – якщо трубопровід буде прямолінійним без відводів і поворотів. Навіть невелике відхилення може стати причиною утворення в даному місці засмічення. Особливо, якщо був неправильно встановлений кут нахилу труби. До речі, для труб з різним діаметром він встановлюється по-різному. Так як в основному для приватних будинків зовнішня каналізаційна система збирається з труб діаметром 110-200 мм, то у кожної труби буде свій ухил.

  • Діаметр труби 110 мм – нахил 2 див.
  • 160 мм труба – ухил 0,8 мм.
  • 200 мм – 0,7 мм

Що стосується самих труб, то для зовнішньої каналізації використовуються вироби з ПВХ: гладкі або гофровані (одно – або двошарові). Якщо мережа проводиться по дачній ділянці, то краще не переплачувати і встановити гладкі моделі. Якщо траса буде проходити під дорогою або під парковкою, то краще встановити гофрований варіант.

Отже, схема прокладки визначається місцем установки септика або збірного колодязя. Зазвичай це найнижче місце на ділянці. При цьому доведеться враховувати спосіб майбутньої відкачування. Якщо для цього буде використовуватися асенізаційна машина, то краще встановити септик недалеко від паркану, де проходить дорога.

Якщо місце монтажу септика визначено, то від нього у бік будинку треба буде прокласти лінію. По ній проводяться земляні роботи, тобто, відкопуються траншеї і котловани під септичний прилад. Ще зовсім недавно при закладці зовнішньої каналізації враховувався постулат, який стосувався експлуатації каналізаційної траси при низьких температурах. Постулат звучав так – трубопровід зовнішньої каналізації має укладатися нижче рівня промерзання грунту. Сьогодні його дотримуватися немає необхідності, тому що труби можна просто утеплити.

Отже, при викопування траншей треба обов’язково дотримуватися облаштування кута нахилу. Звичайно, точно домогтися ухилу відразу не вийде, тому на дно траншеї засипається пісок товщиною 10-12 см. І вже цей рівень треба буде точно виставити за необхідного ухилу. Котлован під септик також підсипається піщаною подушкою. Далі проводиться монтаж септика.

Увага! Його треба буде обов’язково зорієнтувати так, щоб остання каналізаційна труба точно підійшла до вхідного патрубка приладу по одній осі. Невелике зміщення допустимо.

Після установки септика починається монтаж труб. Неважливо, з якого боку починати прокладку: від будинку або від септика. Важливо при укладанні труб проводити контроль кута нахилу. Якщо розмова йде про теплоізоляції трубної розводки, то перед укладанням на труби краще відразу надіти теплоізоляційні шкаралупи.

В останню чергу проводиться з’єднання каналізаційної траси з септиком і з висновком труби з будинку. Після чого і траса, і септик засипаються грунтом. Правда, фахівці рекомендують відразу ж після закінчення монтажу, до засипання, провести перевірку на предмет протікання. У будь-сантехнічний прилад зливається вода, приміром, обсягом з відро. Потім треба пройтися по мережі, визначаючи мокрі місця. Якщо такі виявлено, то можна вважати, що збірка системи була проведена на високому рівні.

Зовнішня каналізація приватного будинку нерідко буває складною. Тобто, крім трубопроводу з дому до неї приєднуються й інші гілки. Приміром, каналізація для лазні або сауни, літньої кухні або гаража, басейну і так далі. Тому на стадії розробки схеми треба враховувати і ці відгалуження. Залежно від під’єднується труби, від кількості води, що проходить по ній, треба буде вибирати і діаметр труби, наступного далі від стикування. Наприклад, якщо діаметр труби від будинку до стику становить 110 мм, а стыкуемая труба (відгалуження) є каналізацією для басейну, за якою буде скидатися великий обсяг води, то після стику треба встановлювати трубу 200 мм в діаметрі.

Обов’язково на стиках відгалужень монтуються оглядові колодязі. Тут можна використовувати готові вироби, а можна встановити відрізки труб великого діаметру – 400-500 мм, Якщо каналізаційна траса досить довга (50-60 м прямолінійного ділянки), то на початку і наприкінці також встановлюються оглядові колодязі. Через них здійснюється контроль проходження каналізаційних стоків, прочищення при необхідності і ремонт.

Багато дачники стикаються з проблемою проведення земляних робіт. Особливо, якщо каналізаційна система має велику довжину. Наприклад, якщо довжина каналізаційної траси дорівнює 30 м. Біля фундаменту будинку трубу треба буде укладати на глибину 0,7-0,8 м. Тепер на кожен метр доведеться заглиблюватися на 3 див. тобто, кінець трубопроводу близько септика повинен розташовуватися відносно кінця біля фундаменту будинку на глибині 30×0,03=0,9 м

До цього показника треба додати глибину укладання кінця траси біля будинку. Остаточно виходить результат: 0,9+0,8=1,7 м. Сюди ж треба додати і товщину шару подсыпаемого піску – 10 див. В підсумку виходить, що глибина прокладки труби близько септика повинна бути 1,8 м. тобто, в залежності від довжини трубопроводу буде змінюватися і глибина прокладання каналізаційної системи. І чим траса довше, тим глибше доведеться викопувати траншеї та котловани.

Висновок по темі

У статті були визначені загальні правила і вимоги до каналізації для приватного будинку. Позначені деякі важливі нюанси проведених монтажних процесів. Але, як показує практика, не завжди і практично не скрізь зустрічаються системи з ідеальними умовами прокладки. Обов’язково на лінії зустрітися споруда або дерево, які доводиться обходити. А це вже знижує якість експлуатації.

Обов’язково при влаштуванні каналізації в приватному будинку своїми руками розраховується обсяг каналізаційних стоків. Адже саме від цього відштовхуються при виборі септика, а точніше сказати, його обсягу або продуктивності. Тому даний вид каналізаційної системи залежить від багатьох чинників і обставин.

Спорудження каналізації для приватного будинку – як правильно провести монтаж

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code