Свердловина часом є єдиним джерелом водозабору на заміській ділянці. І на відміну від центральної водопровідної мережі, за якої дивляться спеціальні служби, вона вимагає з боку власника особливої уваги. Як тільки на дні ємностей, куди зливається вода з свердловини, з’являється осад, а далі та сама вода стає каламутною, значить, прийшов час провести такий захід, як чистка свердловини. Найголовніше, що треба відразу відреагувати на каламутну воду, тому що, запустивши свердловину, можна отримати велику головний біль, яку без фахівців не вирішити. А їм доведеться платити.

Причини засмічення свердловини

Є одне тверде правило, яке подовжує термін експлуатації свердловини, і при цьому вода з неї завжди буде чистою, це постійна її експлуатація. Тому однією з причин засмічення або замулювання свердловини – це непостійна відкачування з неї води. Таке часто трапляється з тими спорудами, які розташовуються на дачних ділянках. Якщо в них люди проживають тільки в теплу пору року, а взимку свердловина не працює, то ймовірність її замулювання дуже висока.

Наступна причина – це попадання сміття в стовбур обсадної труби ззовні. Приміром, грунт, який навесні спучується, а його краї за обсадке піднімаються і руйнуються. Те ж саме стосується і дрібного сміття, який вітром заносить в трубу. Тому рекомендується встановлювати на обсадку оголовок.

Помилка при монтажі. Особливо це стосується фільтра, який встановлюється в самому низу. Може вийти так, що його діаметр менше, ніж перетин обсадження, а потужність насоса підбирається по діаметру обсадної труби. Тому менший розмір створює більший всмоктуючий потік, який разом з водою з дна піднімає пісок та мул. Останні просто забивають фільтр.

Способи очищення

Очищення свердловини починається відразу після її спорудження. Вся справа в тому, що бурові роботи та установка обсадження створюють всередині свердловини водний розчин, в якому у великій кількості присутні домішки. Таку воду треба обов’язково викачати. Тому береться компресор на 12 атм. (мінімум), кілька труб діаметром менше, ніж перетин обсадження. Труби з’єднуються і вставляються до дна свердловини. До них підключається через компресор вакуумний перехідник.

Увага! Труби закріплюються нагорі мотузкою або дротом, щоб тиск, що подається в них, не виштовхнуло трубну конструкцію назад.

Тепер накачується компресором максимальний тиск, після чого відкривається перехідник, і повітря під великим тиском надходить у трубу. При цьому в свердловині повітря починає давити на воду, яка піднімається через зазор між обсадкой і вставленої в неї трубою. Таку прочищення свердловини треба повторити кілька разів. До речі, від ступеня замулювання цей процес може тривати до 10 годин.

Якщо повітряна промивка не допомогла, те ж саме можна зробити і за допомогою води. Тобто, близько компресора треба встановити бочку, залити в неї воду, опустити всередину шланг від компресора, а через патрубок з’єднати її з трубопроводом. Створюючи тиск всередині бочки, створюється водний потік, який тече у свердловину. Тобто, вода чиститися водою.

Дуже ефективний метод, але необхідно бути обережним. При такому тиску з свердловини разом з каламутною водою полетять і шматки бруду, які заповнять весь простір навколо свердловини.

Промивання з допомогою насоса

Є в модельній лінійці насосного обладнання агрегати, які легко відкачують воду з великими розмірами домішок. Приміром, 5-30 мм, Такі насоси легко можуть відкачати мул, пісок і навіть дрібні камінчики, але один з них доведеться купити.

Але перед тим як почистити свердловину цим способом, необхідно обов’язково провести підготовку. І перше, що треба зробити, це міцно прив’язати сам насос до кінця каната або троса. В комплекті до таких насосних установок додається шнур, але не варто на нього сподіватися. Заиленная свердловина – це пастка, яка може всмоктати насос так, що при його піднятті шнур може не витримати. Тому краще використовувати трос.

Тепер можна опускати агрегат у свердловину. Треба опустити його і тут же підняти, і треба зробити так кілька разів, щоб збовтати мул на дні колодязя. Після чого він опускається і включається. Є насоси з автоматикою, яка відключить його, якщо вода внизу закінчиться. Використовуючи інші моделі без автоматики, необхідно самостійно контролювати рівень води.

Можна для чищення свердловини використовувати і простий вібраційний насос типу «Малюк». Всі маніпуляції з його допомогою проводяться так само, як і в попередньому випадку, з єдиною обмовкою – насос треба періодично витягувати назовні і промивати водою. Вся справа в тому, що вібраційні насоси не розраховані на перекачування сильно забрудненої води, тому якщо не встежити, то агрегат може згоріти.

Увага! Вібраційний насос важить небагато, тому до нього до опускання в свердловину треба прикріпити вантаж.

Очищення з допомогою желонки

Самий трудомісткий, але дуже ефективний варіант очищення свердловини своїми руками. Для цього потрібно буде та сама желонка (на фото нижче). По суті, це металевий циліндр, в який вставлений кульовий клапан. Клапан може бути і плоским у вигляді дверцят, яка відкривається всередину конструкції.

Працювати з нею досить просто.

  • Прив’язуєте її верхній край до тросу.
  • Опускаєте у свердловину.
  • Вода, проходячи через відкритий нижній торець, починає тиснути на клапан, піднімаючи його.
  • Заповнюється водою весь простір циліндра.
  • Кулька падає вниз, закриваючи собою вхідний отвір. Якщо використовується плоский клапан, то вода своєю вагою тисне на нього, і він закривається.
  • Після чого желонка піднімається наверх, де очищається її внутрішній простір від брудної води.

Як вже було сказано вище, цей метод чищення свердловини своїми руками – процес тривалий і трудомісткий. Але це більша гарантія, що водозабірний стовбур буде після неї чистим, а вода надходитиме буде без домішок і бруду.

Хімічне очищення

Цей варіант практично не використовується, можна прийняти його як інформацію. Тому що це пов’язано із застосуванням речовин, які сильно забруднюють навколишнє середовище. Для чищення свердловин зазвичай використовується кислота, можна, наприклад, влити в неї кислоту, яку заливають в акумулятори.

Перед тим як чистити свердловину своїми руками з використанням кислоти, треба з неї повністю відкачати воду. Потім вона заливається всередину обсадної труби і залишається в ній на дві доби. Зверху обсадка обов’язково щільно закривається. Після чого проводиться відкачка води повністю. І це треба буде зробити 2-3 рази.

І навіть після цього використовувати воду для пиття та побутових потреб не можна. Доведеться періодично робити аналіз. Але чим інтенсивніше робиться водозабір, тим швидше свердловина звільнитися від кислотних залишків.

Ось такі способи можна застосовувати, щоб очистити свердловину своїми руками від замулювання і дрібного сміття. Всі вони дієві, але доведеться вибрати той, який для ваших умов буде найбільш простим і дешевим.

Способи чищення свердловини

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code