Як зазвичай працює система опалення? Серцем її є котел, які переробляє енергію спалювання палива в теплову. По-простому, в котлі нагрівається теплоносій, який рухається по трубах до радіаторів, тут і відбувається віддача тепла в приміщення. Далі охолоджений теплоносій рухається назад до котла і процес повторюється. Так от, все що знаходиться між котлом опалення і радіаторами і називається обв’язка газового котла. Сюди входять:

 • З’єднувальні труби, які створюють два контури: подачі і обратки.
 • Запірна арматура.
 • Розширювальний бак.
 • Циркуляційний насос, якщо він включається в систему опалення.
 • Система автоматики.

Обв’язка – це досить складний пристрій, основну роль у якій відіграє схема її складання. Чим складніше система, тим більше матеріалів доводиться затрачати. Але при цьому функціональність її стає ефективніше. Приміром, за розширення теплоносія відповідає розширювальний бачок. Без нього в процесі нагріву теплоносія труби можуть не витримати тиску і лопнути.

В деяких схемах обв’язки котла опалення без циркуляційного насоса просто не обійтися. Наприклад, схема обв’язки «Ленінградка», де радіатори встановлені послідовно відносно один одного. Дешева і проста схема, але теплоносій по кімнатах розподіляється нерівномірно. Щоб досягти рівномірності, доводиться встановлювати насос. І це практично єдиний варіант.

Автоматика стежить за правильною роботою всього опалення. Особливо це стосується температурного режиму. За развоздушіваніе відповідає кран Маєвського. Щоб контролювати рух теплоносія, за його розподіл по контурах відповідає запірна арматура. У цьому плані треба відзначити колектори. Якщо в опалювальній системі присутні основний контур і додатковий (тепла підлога), то без колектора розвести теплоносій правильно просто не вийде.

З усього вищесказаного можна зробити один дуже важливий висновок. Обв’язка котла дає можливість заощадити на споживанні палива, зробити всю систему безпечною і зручною в експлуатації. В принципі, це і є її основні функції.

Схеми обв’язки

Існує дві схеми обв’язки, які сьогодні використовуються найчастіше.

 1. Однотрубна.
 2. Двотрубна.

Однотрубна схема

Як було сказано вище, це найпростіша і дешева обв’язку котла, в якій використовується мінімальна кількість матеріалів. Схема її така:

 • Котел, встановлений в приміщенні, з’єднаний з радіаторами опалення трубою, яка відходить від нього в горизонтальній площині, частіше за все по рівню підлоги. Іноді проектується проводка у тілі підлоги, так звана прихована проводка.
 • Тут використовується один контур, який схематично представляє собою кільце.
 • Радіатори опалення можуть з’єднуватися послідовно від приладу до приладу. Скажімо прямо, не найкраща схема, тому що малоефективна.
 • Другий варіант – «Ленінградка». Тут зовсім інший підхід. Від котла відводиться труба, яка проходить по всіх кімнатах, повертаючись до опалювального агрегату. При цьому радіатори врізаються паралельно контуру, але послідовно між собою. Більш ефективний варіант.

Обидва варіанти найчастіше використовуються в одноповерховому житловому будівництві. Але якщо встановити в систему циркуляційний насос, то схема може бути використана і в багатоповерхових будинках.

Двотрубна

Це більш витратна схема, в якій подає контур виходить вгору (він називається стояком) і проходить під стелею або по горищного приміщення. Від нього до кожного радіатора спускається труба. А ось зворотний контур розташовується біля підлоги, до нього від кожної батареї врізається патрубок, який проводить охолоджений теплоносій. Саме така схема обв’язки дозволяє розподілити теплоносій по всіх приміщеннях рівномірно.

Тут, як і у випадку з однотрубным варіантом, можна встановити насос. Але, як показує практика, в малоповерховому будівництві непогано працює схема з природною циркуляцією теплоносія, що дозволяє непогано заощадити на споживанні електроенергії.

Елементи обв’язки

Давайте розглянемо декілька основних приладів і пристроїв, які частіше інших сьогодні входять в обв’язку котла.

Циркуляційний насос

Його намагаються встановлювати в тому випадку, якщо:

 • Теплоносій не може сам подолати опір контуру за рахунок його занадто великої довжини або складності конфігурації.
 • У тому випадку, якщо між першим від опалювального агрегату і останнім радіаторами занадто великий перепад температур. Це в основному стосується однотрубної обв’язки.
 • Якщо опалювальна система використовується не постійно. У цьому випадку пріоритет віддається швидкого нагріву теплоносія.

Зазвичай циркуляційний насос встановлюється у котла на зворотному контурі. Чому саме тут? У конструкції насоса встановлюються гумові манжети і прокладки, які під дією високих температур швидко виходять з ладу. На зворотному контурі температура теплоносія найнижча.

У малопотужних опалювальних системах встановлюються компактні насоси з мокрим ротором, мастило якого виробляється самим теплоносієм. Їх потужність не перевищує 100 Вт, так що витрата електроенергії не дуже великий. Але в будь-якому випадку фахівці рекомендують близько насоса встановлювати байпас, який буде відсікати його у випадку з проблемами подачі електричного струму. Тобто схема буде працювати вже з природною циркуляцією теплоносія.

Розширювальний бак

Цей підрозділ хотілося б почати з одного дуже важливого моменту.

Увага! Якщо ви хочете самостійно провести збірку системи опалення, тобто провести обв’язку котла своїми руками, тоді вибирайте просту схему (вона може бути не тільки однотрубної) і встановіть розширювальний бак відкритого типу. Ніякого циркуляційного насоса і інших складних приладів.

Це непоганий варіант, який буде ефективно працювати. Єдиний момент – це встановлення бака вище всіх контурів опалення мінімум на півметра. Таке розташування дає можливість виводити повітря із системи, розширюватися при нагріванні теплоносія. До того ж саме звідси можна організувати заливання води.

Є розширювальні баки закритого типу, так званий мембранний варіант. Їх установка опалення підтверджується наявністю циркуляційного насоса. Тобто обидва прилади повинні обов’язково бути присутнім. А ось точка установки не визначається якимось певним місцем. Хоча найчастіше це ділянка біля газового котла перед циркуляційним насосом. Тут важливо, щоб ділянка труби був прямолінійним і в ньому було менше всього завихрень води.

Сьогодні нерідко поряд з баком монтується скидний клапан. Якщо раптом теплоносій закипів, то є можливість скинути його частину, щоб запобігти розриву труб. Зазвичай вихідний патрубок скидного клапана безпосередньо з’єднаний з каналізацією.

Інші елементи обв’язки

В даний час в схему обв’язки обов’язково встановлюються два пристрої:

 1. Повітровідвідник.
 2. Грязьовик.

Чому вони так важливі?

 • По-перше, повітряні пробки всередині опалювальної системи – це неможливість руху теплоносія. Особливо це важливо в системах з природною циркуляцією теплоносія. Сьогодні виробники пропонують два основних варіанти: крани Маєвського (це ручні повітровідвідники) і автоматичні конструкції. Обидва варіанти чудово працюють, тільки перший найдешевший, другий найдорожчий.
 • По-друге, грязьовики збирають сольові відкладення і частинки накипу, які заважають рухатися теплоносія всередині труб. Для газових котлів, де встановлені циркуляційні насоси, це просто необхідний прилад. Останні швидко виходять з ладу, якщо якість теплоносія на низькому рівні. Грязьовики встановлюють перед насосом.

Ось такі прилади і пристрої входять в обв’язку котла. Звичайно, це не все, але основна їх частина. Сюди можна додати вентилі, засувки, лічильники, терморегулятори та інше. Як вже було сказано вище, чим складніше обв’язка, тим ефективніше працює опалення.

Типи і схеми обв’язки газового котла

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code