Відсутність газової труби в заміському селищі – це причина того, що система опалення будинків буде заснована на інших видах палива: на електриці, на твердому паливі або на рідкому. Традиційно споживачі вибирають твердопаливні котли, вважаючи їх більш надійними, так і використовуване в них паливо доступно і дешево. Правда, у таких котлів є два недоліки: доводиться весь час стежити за завантаженням топки і відключати агрегат, якщо будинок покидається на кілька днів. Обидві проблеми досить серйозні, але їх можна вирішити, використавши автоматичні твердопаливні котли.

Той, хто винайшов конструкцію даного агрегату, сам, напевно, довго мучився, використовуючи в своєму власному будинку твердопаливний котел. Новинка на ринку прижилася відразу. По-перше, економічна сторона справи була дотримана повністю. По-друге, даний тип котлів працює дуже ефективно. По-третє, нарешті вирішилося питання ручної праці.

Різновид автоматичних твердопаливних котлів

 • Традиційний тип. Це звичайні котли, що працюють на твердому паливі, автоматика яких налаштовується вручну. Подача повітря в камеру згоряння регулюється за допомогою шибера, те ж саме можна сказати і подачі палива, температурний режим виставляється вручну. У цих котлів є великий плюс – працювати вони можуть на будь-якому виді твердого палива.
 • Комбінований варіант. У даній конструкції встановлюються різні пристосування, які підтримують режим горіння того або іншого виду палива. У деяких моделях для кожного виду палива встановлюється своя камера згоряння, в інших прийдеться змінювати топку. Наприклад, встановлювати пальник.
 • Піролізні опалювальні прилади – це унікальна конструкція, в якій використовується технологія відбору теплової енергії не тільки від спалювання палива, але і від відвідного в процесі горіння газу. По суті, це автоматичні твердопаливні котли тривалого горіння, де тверде паливо не горить, а тліє. Це на сьогоднішній день найдорожчі, але дуже затребувані опалювальні прилади. У них досить високий коефіцієнт корисної дії — 90%. Єдине, що іноді відштовхує споживачів – це енергозалежність котла. Зате його функціональність на найвищому рівні, всі процеси здійснюються в автоматичному режимі. Можна сказати так, що піролізні котли – це сучасний підхід до вирішення завдань, пов’язаних з опаленням приватного будинку, шляхом автоматизації контролю і регулювання процесів горіння.

Увага! Функціонування піролізного котла в установленому режимі може варіюватися від одного дня до цілого місяця. Але в цьому випадку встановлення певного режиму залежить не від конструкції самого котла і не від його функцій, а від об’єму бункера, куди засипається тверде паливо.

В даний час в спеціалізованих магазинах споживачі можуть вибрати агрегати, різні по потужності. Цей показник варіюється в межах 10-250 кВт. Те ж саме про розмаїтті можна сказати і про паливі. Тут і пелети, і вугільний гранулят різних розмірів, і тирса, і скіпка, і інше.

Принцип роботи котла

Автоматичний котел на твердому паливі – це все той же звичайний котел з невеликим доповненням у вигляді бункера, який є своєрідним складом, звідки в автоматичному режимі паливо подається в топку опалювального агрегату. Тому фахівці звертають особливу увагу на процес встановлення всіх частин. Необхідно повне і точне відповідність, обумовлене інструкцією. Якщо монтажний процес буде проведено на найвищому рівні, то можна говорити про якісну довгострокової експлуатації автоматичного твердопаливного котла.

Зрозуміло і без слів, що через бункер можна подавати в камеру згоряння тільки гранульовані види твердого палива. Дрова тут явно буде використовувати неможливо. Але і це не проблема. Стоять деревні гранули недорого, їх можна знайти сьогодні практично у всіх магазинах. Хоча в багатьох моделях автоматичних твердопаливних котлів можна використовувати дрібні деревні відходи у вигляді стружки або тирсу. Але будьте уважні, в паспорті виробу вказується – чи можна використовувати їх або не можна. Тому що виробники висувають свої особливі вимоги до кожної моделі.

Чому різні вимоги? Вся справа в тому, що розмір подаються частинок палива, а також їх технічні характеристики (вологість, щільність), відіграють свою особливу роль. Деякі автоматичні моделі спокійно приймають навіть самі маленькі шматочки деревини, в деяких можна використовувати середні розміри. Це важлива складова ефективної та довгострокової роботи котлів.

Подача палива в камеру згоряння відбувається з допомогою шнека, що обертається невеликим електродвигуном. Бункер може розташовуватися як окремо стоїть одиниця, або бути єдиним в одному корпусі з котлом. Найпоширеніший в даний час агрегат – це твердопаливний котел на пелетах.

Що таке пелети

Це паливні гранули, які виготовляються з відходів деревини, торфу, сільськогосподарської продукції (соломи, кукурудзяних качанів, курячого посліду та іншого). Це подрібнені вищеописані матеріали, які пресуються в циліндричні гранули певного розміру. Розмір пиллет визначає можливість проходження їх через шнековий отвір в топку котла.

До речі, для інформації: щоб виготовити одну тонну гранульованих пелет, необхідно переробити від 2,3 до 2,6 м3 деревини. Плюс сам процес виробництва вимагає теплової енергії, яка виділяється шляхом спалювання ще одного кубометра тирси. Пелети фасуються в паперові мішки, обсяг мішків може бути різним-від 2 до 20 кг.

Чим пелети відрізняються від звичайних дров? Їх вологість 8-12%, у дров вона мінімум 15%. Щільність у півтора рази вищі. Все це забезпечує високу тепловіддачу палива, навіть, якщо воно не горить, а тліє.

Автоматика

В автоматичних котли на твердому паливі система автоматики виконує декілька дуже важливих функцій:

 • Встановлюється температура і проводиться контроль в незалежності від погодних умов на вулиці.
 • Розпалювання в більшості моделей також проводиться в автоматичному режимі.
 • Подача пелет в залежності від встановленого режиму роботи котла.

А ось прибирання і чищення камери згоряння доведеться проводити вручну. Це нескладно, тим більше сам процес проводиться раз на тиждень.

В даний час виробники автоматичних твердопаливних котлів пропонують різні види автоматичних систем, які можуть:

 • Керувати всіма процесами на відстані.
 • Задавати температурний режим на кілька днів, потижнево, погодинно і так далі. Чим менше крок установки режиму, тим сучасніше автоматика використовується в котлі, тим дорожче сам агрегат.

Вимоги до організації роботи твердопаливних котлів

 • Окреме приміщення для котельні, яке відповідає всім вимогам пожежної безпеки.
 • Добре працює вентиляційна система.
 • Котел встановлюється на міцну основу (фундамент або постамент).
 • Навколишні конструкції твердопаливного котла повинні бути споруджені з негорючих матеріалів або бути обшиті ними.
 • Правильно встановити димар під певні норми, які вимагає модель агрегату.

До речі, димоходу необхідно приділити особливу увагу. Саме його грамотно проведений монтаж дає гарантії, що автоматичний твердопаливний котел буде працювати ефективно, правильно і довго. Тому:

 1. Димохідна труба повинна бути виготовлена з термостійкого матеріалу, який міг протистояти процесам корозії металів.
 2. Оптимальні розміри: діаметр – 180 мм, довжина 4,0 м.
 3. Димохід повинен бути утеплений.
 4. Обов’язкове пристрій ревізійних отворів. Вся справа в тому, що при спалюванні твердого палива на димарі у великій кількості осідає сажа, яка зменшує перетин труби. А це є причиною зменшення тяги. Так що доведеться вручну періодично чистити димохід. Процес цей неприємний, але дуже необхідний.

Види та особливості автоматичних твердопаливних котлів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code