Атмосферні опади, стікаючи по схилах дахів, падають на землю біля фундаменту, тим самим негативно впливаючи на нього і стіни. Вони проникають у великій кількості в грунт, проникають в підвали, утворюючи всередині озера. З цією проблемою людство справляється вже давно, рішення тут одне – водостоки для даху. Це комплексна конструкція, в яку входять горизонтальні ділянки, розташовані по карнизу покрівлі, і вертикальні, що скидають воду в певних місцях. І з’єднуються два ці ділянки лійкою. При цьому відвід води може проводитися в ємності або в зливову каналізацію.

Види водостоків

Необхідно зазначити, що сьогодні в будівництві будівлі і споруди використовується два види водостоків: зовнішній і внутрішній. Внутрішній водостік встановлюється зазвичай на плоских дахах з великою площею. При цьому приймальні воронки встановлюють рівномірно по всій площині, щоб якомога більше охопити ділянок, що приймають природні опади. При цьому в цій водостічній системі відсутні горизонтальні частини. А ось вертикальні – це окремі елементи, з’єднані з воронками, які в підвалах стикуються до одного відводить колектору.

Назва внутрішній водостік дана система отримала з-за того, що її вертикальна частина розташовується всередині будівлі. Для чого біля стіни або в самих стінах робляться канали, куди вставляються елементи водовідвідної системи. Вони пронизують будівлі від даху до підвалу, де і проводиться їх складання в єдиний вузол, і звідти вода відводиться за межі приміщення. Зазвичай в зливову каналізацію.

Зовнішній водостік – це часто зустрічається конструкція, яка розбита на два основних ділянки: горизонтальний під схилами даху і кілька вертикальних. Так як всі елементи збираються зовні, то провести монтаж водостоку своїми руками – не проблема. Що зазвичай і роблять господарі приватних будинків.

Як правильно вибрати

Перед тим як проводити збірку водовідвідної системи, необхідно розібратися в тому, які водостоки сьогодні пропонуються виробниками. І, звичайно, необхідно провести розрахунок всіх елементів в плані їх пропускної здатності і кількості.

В даний час ринок будматеріалів пропонує кілька видів водостоків для дахів, виготовлених з різних матеріалів.

 • Металеві водостоки.
 • Пластикові.
 • Скляні.
 • Дерев’яні.

Що стосується металевих елементів водостічної системи, то необхідно відзначити їх високу міцність. Але під дією вологи і природних навантажень метал швидко кородує і приходить в непридатність. Тому виробники їх фарбують або покривають більш ефективними захисними покриттями. Приміром, водостік з оцинкованої сталі, покритий пуралом (полімером), по терміну служби не поступиться сьогодні жодному іншому виду. Правда, треба віддати належне, що такі водостоки коштують недешево.

Скляні і дерев’яні водостічні конструкції – це своєрідний атрибут дизайнерського мистецтва. Повсюдно їх не використовують. Що не скажеш про пластикових водостоках для дахів. Це на сьогоднішній день найпопулярніший варіант, який можна побачити практично на кожному приватному будинку.

Їх переваги:

 • це найдешевший варіант, що важливо у вік тотальної економії;
 • велика різноманітність колірного оформлення, що дає можливість підібрати їх за кольором даху або стін;
 • різноманітний модельний ряд в плані розмірів і форм;
 • висока міцність і довговічність, плюс морозостійкість і стійкість до негативного впливу сонячних променів, можна додати, що хороші пластикові конструкції легко переносять перепади температур.

Розрахунок водостічної системи

Це основний етап перед тим, як приступати до складання водостоку, тому що правильно зроблений розрахунок дасть можливість заощадити, тобто, не купувати більшу кількість елементів. В основі розрахунку лежить форма даху та площі її скатів. Для того, щоб було зрозуміло, про що йде мова, невеликий приклад.

Буде розраховуватися водостік для двосхилого даху, довжина якої дорівнює 12 м. Виходить так, що основний водовідведення буде проводитися з двох скатів, а відповідно довжина горизонтальної частини конструкції буде дорівнює 24 м. В даний час виробники пластикових водостоків для дахів пропонують ринви довжиною або 2, або 3, або 4,2, або 5,4 м. Зрозуміло, що для даного прикладу підійдуть двох — або триметрові жолоба. Тобто, монтаж можна буде провести без відходів.

Увага! Як і всі пластикові вироби, пластикові водостоки легко обробляються. Підрізати під необхідний розмір їх можна за допомогою ножівки по металу.

З кожного кута необхідно буде встановити по одній заглушці, тобто, доведеться купувати їх чотири штуки. Під ринви потрібно встановлювати кронштейни металеві або пластикові. Їх кількість визначається довжиною горизонтальної частини водостоку з розрахунку через кожні 50-60 див.

Що стосується вертикальних труб, то кількість стояків визначається за кількістю кутів будівлі. В даному випадку кута буде чотири, а значить, необхідно буде придбати чотири воронки. Якщо довжина будівлі велика, то доведеться встановлювати через кожні 10 м проміжні стояки. А це збільшить і кількість воронок, і кількість вертикальних труб. Внизу кожного стояка обов’язково встановлюється відвід, який направляє воду подалі від стіни прямо в водоприймач зливову каналізацію для даху.

Є ще один момент, який стосується виступів на стінах. Найпростіший варіант – це коли цих виступів немає, тому вертикальна частина – це прямий відрізок від воронки до землі. Але якщо виступи є, то доведеться їх обходити, використовуючи відводи і коліна, як показано на фото нижче. Їх кількість буде залежати від конфігурації виступу.

Вертикальні труби водовідведення тримаються на хомутах, які кріпляться до поверхні стіни. Їх кількість визначається відстанню 1,8-2,0 м між ними. Якщо висота будови більше 10 м, то відстань зменшується до 1,5 м.

Тепер необхідно розрахувати, який об’єм води можна буде видаляти з даху за допомогою водостоків різного перерізу. Цей показник буде залежати від площі скатів покрівлі.

 • Якщо площа ската даху становить не більше 30 м2, то для водостоку можна використовувати труби діаметром 60 мм і жолоби шириною 100 мм.
 • Якщо площа становить 50 м2, то встановлюються елементи діаметром 80 мм труби і 100 мм лотки.
 • Площа 125-150 м2, труби і жолоби діаметром 87 мм труби і 125 мм жолоба.
 • В межах 150-250 м2 — 100 мм (труби) і 125 мм (лотки).
 • 250-300 м2 — 120 мм і 150 мм
 • Вище 300 м2 – 150/200 мм.

Звичайно, при розрахунку необхідно враховувати велику кількість різних факторів. Наприклад, кількість опадів у регіоні, ухил даху, її форма і так далі. Але для простоти і зручності підрахунку вибираються саме вище зазначені залежності.

Монтаж водостічної системи

В першу чергу встановлюються кронштейни. Їх кріплення можна провести на торці кроквяних ніг, на лобову планку, прикріплену до стіни будівлі, на крайню нижню рейку обрешітки.

Кріплення проводиться саморізами через отвори в посадочних місцях кронштейна. Місце розташування кронштейна визначається розмірами, які допоможуть не проливатися стікаючої води за межі жолоба. Цей розмір не повинен перевищувати половини ширини жолоба, як показано на фото нижче. Тільки таким чином можна уникнути переливів і розбризкування води.

Горизонтальна частина водостічної системи встановлюється з ухилом у бік воронок. Величина кута 2-5 см на один погонний метр желобной конструкції. Тому в першу чергу встановлюється і закріплюється самий високо встановлюється кронштейн. Він буде перебувати по середині довжини схилу даху. Тепер встановлюються два кронштейна по кутах будівлі з обраним ухилом. Повертаючись до вищеописаного наприклад з дахом 12 м, можна сказати, що при куті нахилу водостоку 2 см кутовий кронштейн буде встановлено нижче центрального на 12 див.

Розрахунок такий. Так як між кутовим і центральним кронштейнами відстань 6 м, тому що останній встановлений посередині довжини карниза. Множиться 6 на 2 см, виходить 12.

Тепер між встановленими власниками потрібно протягнути шпагат або волосінь. Це і буде рівень установки проміжних кріпильних елементів. Тепер через кожні 50-60 см вони встановлюються та кріпляться.

Наступний етап – монтаж жолобів. Вони укладаються на кронштейни, починаючи від центрального, в різні сторони до кутах (до воронок). Стикуються пластикові водостоки для дахів розтрубні способом, коли крайній торець одного жолоби укладається в поглиблений торець другого, при цьому утворюється рівна і гладка поверхня.

Увага! Щоб з’єднання лотків було герметичним, необхідно площину стику обробити силіконовим герметиком.

В останню чергу встановлюються воронки і заглушки. Зверніть увагу, що воронка встановлюється не на самому куті покрівлі, а трохи в стороні уздовж ската. Відстань від кута до воронки – 25-30 див. Якщо водостічна система встановлюється на вальмовий дах, то між горизонтальними частинами монтуються не заглушки, а відводи (фото нижче), за допомогою яких з’єднуються в одну систему всі чотири горизонтальні частини водостоку.

Монтаж вертикальних водостоків

Вертикальна частина водостоку для даху – це звичайні пластикові труби, що з’єднуються між собою розтрубні замком. Тобто, один вузький кінець вставляється в широкий. Їх герметичність підтримує гумовий манжет або герметик, яким промащуються площині розтрубного з’єднання.

Як вже говорилося вище, внизу до кінця останньої труби приєднується відвід з кутом 45°. Його нижній край повинен бути вище ґрунтового настилу на 30 див. Тому монтаж вертикальних труб треба проводити знизу вгору. Хоча це не жорстка вимога. Кому як зручно.

Перед тим як встановлювати вертикальну конструкцію, необхідно нанести розмітку на стіну. Спочатку від воронки відпускається схил, по нитки якого по поверхні стіни наноситься лінія. Тепер, починаючи знизу, спочатку наноситься місце установки першого хомута. Це 30 см, обумовлені вище, плюс розмір відводить частини коліна, плюс 20 див. Оптимальний варіант, якщо перший хомут буде встановлений в місці з’єднання нижнього відведення та першої нижньої труби. Всі інші через кожні 1,8-2,0 м. Кріплення хомутів до стіни здійснюється звичайними саморізами на пластикові дюбелі.

Необхідно звернути увагу на той факт, що пластикові вироби під дією температур змінюються свої розміри, особливо це відноситься до їх лінійного розширення. Тому фахівці рекомендують один (нижній або верхній) хомут зробити кріпильним, тобто, трубу прикріпити до нього намертво, а інші зробити направляючими без посиленого кріплення, щоб труби змогли перебувати в них вільно.

На цьому можна вважати, що монтаж водостоку своїми руками закінчений. Якщо розрахунки були проведені правильно, а складання елементів водостоку проведена грамотно, то можна говорити про те, що вся система буде працювати без проблем.

Увага! Проводити збірку водостоку для даху можна тільки при температурі не нижче +5С.

І останній момент. В даний час виробники пропонують водостічні системи, які відрізняються один від одного формою перерізу. Звичайно, багато вибирають ринви і труби круглого перерізу, як оптимальний варіант відведення води. До того ж він традиційний. Але на ринку можна придбати елементи і з прямокутним перерізом, і з рельєфним.

Види водостоків для даху і технологія їх монтажу

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code