Коли мова заходить про радіаторному опаленні, ми розуміємо, що це досить складна система, в яку входять: самі радіатори, трубна розводка і котел. Це основні елементи. Котел, як агрегат, що виробляє теплоносій, може працювати від різних видів палива. В даний час інженери пропонують абсолютно унікальний підхід до вирішення проблем опалення будинку, в якому безпосередню участь бере піч з водяним контуром. Що це за конструкція, і як вона працює, поговоримо в цій статті.

Почнемо з того, що поява цього виду печей стала висока ціна опалювальних котлів. Але і це ще не все. У невеликих будинках типу дача, заміський котедж котли використовувати недоцільно. Надто потужне це пристрій для невеликого заміського будиночка. А ось піч якраз підходить під розміри споруди. Мається на увазі не тільки потужність, але і габарити, і форма, і зовнішній вигляд. Адже для дров’яної печі з водяним опаленням немає необхідності будувати окрему котельню. Вона може спокійно стояти в будь-якому приміщенні, навіть в житловому.

Пристрій і принцип роботи

По суті, будь-опалювальний прилад, в топку якого можна встановити теплообмінник, може бути підключений до трубної розводки радіаторного опалення. Навіть каміни з водяним контуром сьогодні зустрічаються нерідко.

Якщо у вас в будинку планується встановити цегляну піч або камін, то варто прикріпити до задньої стінки топки металевий теплообмінник і його кінці з’єднувати з контурами подачі і обратки опалювальної системи. І таке опалення буде непогано працювати. Тут необхідно звернути свою увагу на матеріал, з якого теплообмінник буде виготовлятися. Зазвичай це труби. Але тільки не прості, які через кілька років інтенсивної експлуатації в умовах високої температури вийдуть з ладу.

Для теплообмінника необхідно використовувати жаростійкі труби, і краще, якщо вони будуть безшовні. Не будемо говорити про їх високих якісних характеристиках. Відзначимо, що даний вид труби є найдорожчим, але саме він володіє високим терміном експлуатації при високих температурах. Стандартна форма трубного теплообмінника – змійовик.

Металеві печі

Так як популярність печей камінів з водяним контуром потихеньку зростає, то виробники тут же відгукнулися на все зростаючий попит. Вони стали пропонувати печі, виготовлені з металу, які вбудовували теплообмінник. Правда, в різних моделях була використана різна форма теплообмінного пристосування.

 • Все той же змійовик з труб.
 • Водяна сорочка, виготовлена з металевих листів. Конструкція такої печі – це корпус агрегату і топка, яка являє собою окремий вузол. Так ось простір між стінками топки і корпусу заповнювався водою. Вхід і вихід теплоносія відбувався через спеціально приварені до корпусу патрубки.

До речі, існує декілька типів встановлення теплообмінника. Є моделі, в яких цей прилад монтується в топку, як це було описано вище. Існують конструкції, у яких теплообмінник встановлюється в спеціальну камеру над топкою. Він нагрівається не від полум’я вогню, а від відвідних топкових газів, які утворюються при спалюванні палива. Тут є позитивні моменти:

 • По-перше, відсутній негативний вплив на метал відкритого вогню. А, отже, збільшується термін служби самої установки.
 • По-друге, з’являється можливість регулювати температуру теплоносія шляхом перекривання відведення топкових газів.

Найчастіше цей вид установки використовується в печах каміни з водяним контуром. Тут вирішується ще одна проблема – теплообмінник у відкритої топки буде видко, що покращує зовнішній вигляд опалювальної установки.

В даний час виробники намагаються збільшити ККД агрегатів з водяним контуром. Для цього вони стали пропонувати проводити нагрівання води поступово або, якщо так можна сказати, поетапно. Для цього в печі встановлюються два водяних бака.

 • У першому проводиться попередній нагрів теплоносія.
 • У другому вода нагрівається практично до +100°С.

Увага! Даний вид установок працює практично за принципом парового опалення. Тому фахівці рекомендують їх монтаж проводити в окремих приміщеннях, тим самим організовуючи котельню.

Переваги і недоліки

Говорячи про достоїнства даного виду опалювальних приладів, хотілося б відзначити декілька чинників.

 • Досить висока потужність агрегату. Такі печі можуть обігрівати будинки з великою площею.
 • Прийнятні ціни, у всякому разі, якщо порівнювати їх з опалювальними твердопаливними котлами.
 • Дешевизна і доступність палива.
 • Це енергонезалежні установки.

Є, правда, і недоліки.

 • Невисокий ККД, знову-таки, якщо порівнювати з котлами.
 • Автоматизувати печі або камінні топки з водяним контуром просто неможливо. Тому тільки ручне управління.

Є ще один момент, який хотілося б обговорити окремо. Для тих, хто не знає, існують два види радіаторного опалення, в яких теплоносій циркулює по-різному.

 • З природною циркуляцією.
 • З примусовою.

У невеликих будинках найчастіше використовується перший варіант. Тобто, в системі теплоносій рухається по трубах під дією законів фізики – гаряча вода піднімається вгору, холодна опускається вниз. Але для того щоб відбувався такий рух, необхідно нагрівальний прилад опустити нижче рівня встановлення радіаторів. Тільки в цьому випадку опалювальна система буде працювати коректно.

На жаль, в цьому випадку порівнювати піч з котлом водяного опалення не можна. Як котел її неможливо опустити, наприклад, нижче підлоги. Адже цей опалювальний прилад є частиною інтер’єру, до того ж проводити закладку дров дуже низько буде незручно і небезпечно. Виходить так, що встановлені печі з водяним контуром – це нагрівальний елемент для системи з примусовою циркуляцією теплоносія.

Тому, з’єднуючи даний тип опалювального приладу з системою радіаторного опалення, необхідно враховувати, що в дану систему обов’язково увійде ще кілька приладів. А це циркуляційний насос і розширювальний бак. По суті, ми отримуємо в кінцевому підсумку енергозалежну систему опалення.

І один важливий рада, яка стосується якості експлуатації всієї опалювальної системи. Циркуляційний насос необхідно встановити зворотний контур трубної розводки біля печі. Саме в цьому місці теплоносій є носієм самої низької температури. Вся справа в тому, що в складі циркуляційного насоса входять гумові прокладки, манжети і ущільнювачі, які під дією високої температури швидко приходять в непридатність. Додамо, що розширювальний бак встановлюється тут же біля насоса.

Як працює піч з водяним контуром

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code