Система опалення приватного будинку – це досить складна мережа, в яку входить велика кількість різного типу обладнання. І коли перед забудовником постає завдання визначення схеми опалення, її правильне розміщення по всьому будинку, то в першу чергу вирішується дуже важливе питання – це розрахунок опалення приватного будинку. Для багатьох обивателів дана позиція є складною. У всякому разі, багато хто так думають, а адже існують різні онлайн програми, з допомогою яких цей розрахунок можна виконати. Але наскільки він буде точним? Тому в цій статті ми будемо говорити про те, як можна зробити розрахунок опалення своїми руками.

З чого почати розрахунок

В першу чергу необхідно зрозуміти одну важливу річ. Серцем системи опалення, є котел. Тут неважливо, на якому паливі він буде працювати. Тому що це відноситься до категорії зручності обслуговування та економії споживаного палива. А нас цікавить загальний стан опалювальної системи, з допомогою якої всередині будинку буде завжди тепло. Тому в розрахунку використовується не вид котла, а його потужність.

Хто вже стикався з спорудою опалення в своєму будинку, той знає, що існує певний стандартне співвідношення, в якому між собою пов’язані такі показники, як потужність і питома потужність теплової енергії, що виділяється. Залежність між ними така – на один квадратний метр площі повинно виділятися 100 Вт теплової енергії. Правда, при цьому необхідно враховувати і додатковий показник висоти стелі будинку. Він не повинен перевищувати 2,8 м.

Наскільки цей показник точний? Щоб відповісти на це питання, необхідно розібратися у формулі, за якою визначається потужність опалювального котла. Ось вона:

Wк = S * Wуд / 10

 • S – це загальна опалювана площа будинку.
 • Wуд – це той самий показник, що визначає норми температурного режиму. До речі, він залежить від кліматичних умов регіону, де ваш будинок зведений.

Повертаємося до нашого постулату. З формули видно, що він буде точним, якщо питома потужність теплової енергії буде дорівнювати 1,0 кВт. Але так як цей показник залежить від клімату в регіоні, то можна сказати, що наш постулат не для всіх районів можна використовувати в якості закону. Судіть самі:

 • Для південних регіонів Wуд=0,7-0,9 кВт.
 • Для середньої смуги – 1,2-1,5 кВт.
 • Для півночі – 1,5-2,0 кВт.

Чим північніше регіон, тим потужніше котел доведеться вибирати. Хоча це зрозуміло і без наших міркувань. Але ми ж говоримо про зв’язок потужності котла з обігрівається площею будинку. І той постулат, про який весь час говоримо, не можна приймати, як правильний підхід до організації опалювальної системи. Це приблизна величина.

Що впливає на проведений розрахунок

Тепер стає зрозумілим, що потужність котла залежить від регіону, де ваш будинок побудований. Але це ще не всі позиції, які впливають на правильний розрахунок. Сюди необхідно додати ще досить великий ряд різних позицій, про яких піде мова далі.

Конструкція будинку

На основі проведеного розрахунку лежать так звані теплові втрати. А архітектура будівлі, його конструкція і проведені будівельні операції дуже сильно впливають на ті самі тепловтрати. І чим їх більше, тим більшої потужності котел вам доведеться купувати.

Кілька прикладів, які впливають на показники тепловтрат:

 • Через зовнішні стіни йде близько 40% теплових втрат.
 • Через пів – 10%.
 • Через дах – 18%.
 • Через вікна та вхідні двері – 18%.
 • Через вентиляційну систему – 14%.

Зменшити ці показники можна, якщо провести теплоізоляційні заходи. При цьому теплові втрати відразу ж зменшаться майже вдвічі.

Що стосується вікон, то багато чого буде залежати від того, з якого матеріалу вони виготовлені. Знову наведемо приклад:

 • Через звичайні дерев’яні вікна сягає 27% теплової енергії.
 • Якщо встановлені пластикові конструкції з двокамерним склопакетом, то втрати можна прирівняти до нуля.

До речі, існує певна залежність об’єму приміщення і площі встановленого в ньому вікна. Саме це співвідношення грає важливу роль в розрахунку опалення. Це співвідношення визначається коефіцієнтами, які використовуються у вищезгаданій формулі.

 • Співвідношення 10% — коефіцієнт 0,8.
 • 20% — 1,0.
 • 30% — 1,2.
 • 50% — 1,5.

Точно такі ж коефіцієнти використовуються, коли враховуються матеріали, з яких будинок зведений.

 • Цегляна стіна в півтора цегли – коефіцієнт 1.5.
 • А ось вже та ж стіна в дві цеглини – коефіцієнт 1,1.
 • Стіни з бетонних блоків – 1,5.
 • З піноблоків – 1,0.
 • З колод або бруса – 1,2.

Розміри приміщень

Отже, з конструкцією будинку розібралися. Куди не тыкни пальцем, скрізь коефіцієнти (що знижують або підвищують). Але розміри кімнат також впливають на питому потужність опалювальної системи. І особливе значення тут приділяється висоті стель.

 • Як вже було сказано вище, що оптимальний розмір – це не вище 2,8 м. При ньому в розрахунок береться коефіцієнт 1,0.
 • При висоті стелі 3 м даний показник зростає до 1,05. Здавалося б, усього лише 5% теплових втрат, показник незначний. Але якщо доводиться розраховувати опалення у великому приватному будинку, тоді це виллється в досить великий показник.
 • 3,5 м – 1,1.
 • 4,5 м – 1,2.

Тепер пару слів про поверховості будинку. Тут складніше, бо доводиться проводити розрахунки по поверхах, адже на кожному з них свої теплові втрати. Приміром, перший поверх, під яким розташований опалювальний підвал. Зрозуміло, що тут практично немає тепловтрат. Тому в даному випадку застосовується коефіцієнт 0,82. А чим вище розташовані приміщення, тим більше у них тепловтрат. Не забуваємо враховувати стан горища, тобто утеплений він чи ні.

Узагальнення по темі

Що виходить в кінцевому підсумку? Ми маємо формулу, до якої додаються різні коефіцієнти. Їх багато, і кожен доведеться враховувати, якщо ви хочете отримати точний показник потужності придбаного котла. По суті, формула повинна виглядати ось так:

Wк = (S * Wуд / 10) * К1 * К2 * К3 * К4*…

Складно? Визначити самостійно всі коефіцієнти буде проблематично. Тому порада – або беріть за основу той самий постулат, про який йшла мова вище, або проведення розрахунку передайте фахівця. На нашу думку, другий варіант краще. Так, він зажадає від вас грошових вкладень, але зате ви не помилитеся з вибором котельного обладнання. Адже ви помилися в меншу сторону, то отримаєте брак тепла, і у вашому будинку взимку буде прохолодно. Помилилися в більшу сторону, отримаєте перевитрата палива, а, значить, і нікому непотрібні грошові витрати.

І це ще не все. Звичайно, необхідно враховувати і чисто конструктивні моменти. Наприклад, спосіб підключення радіаторів опалення, наявність циркуляційного насоса або його відсутність, вид радіаторів, їх місце установки та інше.

Як правильно провести розрахунок опалення приватного будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code