Грамотний монтаж каналізаційної системи неможливий без попередніх розрахунків. Необхідно визначити діаметр труб, швидкість руху стоків і ухил каналізації на 1 метр СНиП. Помилки при виборі останнього параметра можуть викликати суттєві проблеми в роботі автономної каналізації.

Що таке кут нахилу трубопроводу?

Монтаж труб каналізації не повинен виконуватися по горизонту, а знаходиться до нього під невеликим кутом, значення якого визначають спеціальні нормативи. Для позначення ухилу труби використовується не звична система градусів, тут коефіцієнт визначається в сантиметрах на метр. Така розмірність дозволяє уникнути великих похибок при монтажі магістралі до септика. Довжина такої гілки може становити 10-12 метрів і витримати заданий кут дуже складно. Запропоноване позначення показує, наскільки один кінець труби довжиною в 1 метр повинен бути вище іншої.

Увагу. У довідковій літературі ухил труби позначається простий або десятковим дробом. Наприклад, коефіцієнт 0,03 означає ухил 3 см на 1 метр.

Крім рекомендованого ухилу каналізації на 1 метр, норматив визначає максимальний і мінімальний показник.

Максимальний ухил

Верхня межа допустимого значення не повинна перевищувати 0,15, це означає нахил погонного метра труби на 15 див. Більший коефіцієнт може використовуватися на коротких ділянках, що примикають до сантехнічних приладів. Необхідно враховувати швидкість потоку, вона не може бути більше 1,4 м/с, інакше тверді фракції осядуть на стінках магістралі. Стічні води складаються з численних суспензій і частинок з різною в’язкістю і текучістю. При ухилі, що перевищує 15 см, вони розшаровуються — рідина йде в септик, а решта фракції заиливают трубу.

Мінімальний ухил

Мінімальний показник визначений для кожного перерізу труби:

 • 50 мм – 0,025;
 • 100 мм – 0,012;
 • 150 мм – 0,007;
 • 200 мм – 0,005.

При недотриманні цих показників трубопровід швидко заб’ється. На окремих ділянках протяжністю не більше 1 метра, допускається коефіцієнт 0,01.

Помилки при виборі кута нахилу труб

Нормальне функціонування системи відведення забруднених вод забезпечує сила тяжіння, рідина рухається по трубах самопливом. При невірному виборі кута нахилу виникають наступні помилки:

 • Недостатній нахил каналізації – стічні води рухаються повільно і застоюються в трубі, що призводить до утворення засмічення. Особливо згубно таке явище для чавунних магістралей, які піддаються посиленої корозії, виникають пориви і протікання.
 • Великий кут нахилу – прискорення потоку призводить до недостатньої очищення труб, вода швидко йде, а великі фракції залишаються на стінках. Робота такої магістралі супроводжується шумом і зривом водяних затворів на сифонах.

Рекомендований коефіцієнт зменшується із зростанням діаметра труби:

 • 40-50 мм – 0,03;
 • 100 мм – 0,02;
 • 150 мм – 0,008;
 • 200 мм – 0,007.

Як розрахувати ступінь наповненості трубопроводу

Для стабільної роботи каналізації важливі такі показники:

 • швидкість течії стоків V;
 • наповнення каналізаційної системи K.

K=H/D,

H – висота рівня стічних вод;

D – діаметр каналізації.

Розрахувавши рівень наповненості магістралі, можна визначити оптимальну швидкість потоку, при якій система буде функціонувати без замулювання і сміттєвих засмічень. Повна наповненість туби становить 1, при цьому порушується вентиляція системи, і можуть зірватися гідрозатвори. Ефективний показник становить 0,5-0,6, якщо він опускається до 0,3, то рідини недостатньо для змиву твердих фракцій. Цей коефіцієнт залежить від матеріалу труб, гладкий пластик має меншу наповнюваність, ніж шорсткий чавун і азбестоцемент.

Рада. Опис послідовності розрахунків і необхідні формули беруться з СНиП 2.04.01-85.

Формула для розрахунку ухилу труб

Швидкість течії сливаемых відходів є ключовим параметром при розрахунку оптимального нахилу каналізаційної труби. Її мінімальне значення становить 0,7 м/с. Виконати розрахунок для індивідуальної системи можна за формулою:

V√(H/d)≥K,

K – наповнення труби, для полімерних матеріалів коефіцієнт – 0,5, для чавуну – 0,6;

d – діаметр труби;

V – швидкість потоку.

З формули випливає, що співвідношення швидкості руху каналізаційних стоків до наповненості магістралі не повинна бути менше коефіцієнта K. У випадку H/d=0 – каналізація порожня, і швидкість потоку розрахувати неможливо.

Рекомендації з монтажу внутрішньої системи каналізації

У квартирах і внутрішньої розводки приватного будинку використовуються труби невеликого діаметру, крім підключення унітазу. Ухил каналізаційної труби 50 мм, використовуваної для ванни, раковини і душа, становить 3 см на кожний метр. При монтажі магістралі завдовжки 10 метрів, її найвища точка повинна знаходитися в 30 см від найнижчої. Влаштовуючи самостійно розведення, необхідно діяти згідно з правилами:

 • для горизонтальних труб не допускаються повороти в 90º, потрібно встановлювати два фасонних елемента за 45º;
 • з’єднання вертикальних ділянок під прямим кутом допускається нормативами;
 • виключаються зміни в типі каналізаційної розведення на її різних ділянках, це призведе до виходу з ладу всієї системи в результаті виникнення гідроударів;
 • на окремих частинах магістралі, що мають невелику відстань, можливе збільшення ухилу більше максимальної норми.

Кут ухилу для зовнішньої інженерної мережі

Зовнішні мережі монтуються з труб більшого перерізу, ніж внутрішня будинкова розводка. Матеріалом для них служить:

 • поліетиленова труба з верхнім гофрованим шаром;
 • пластик;
 • чавун;
 • азбестоцемент.

Їх встановлення згідно з нормами СНиП повинна враховувати рівень промерзання грунту. Глибина траншеї може становити від 70 см в середній смузі до 2 метрів в холодних регіонах. У місцях повороту трубопроводу і при довжині магістралі більше 12 метрів, необхідно встановлювати ревізійні колодязі, ці елементи дозволять прочистити засмічення в системі.

Для заміського будинку з двома санвузлами використовується трубами діаметром 110 мм, якщо в будинку три туалету і більше, рекомендується прокладка трубопроводу перетином 160 мм. При викопування траншеї залишається запас до 20 см для вирівнювання труби до рекомендованого кута ухилу. Кожен розмір магістралі має свій рекомендований коефіцієнт ухилу:

 • 110 мм – 0,02, або 2 см на 1 метр;
 • 160 мм – 0,008 або 8 мм на 1 метр.

Рада. При монтажі зовнішньої магістралі слід обмежити число поворотів, збільшують кут нахилу. Через рельєфу можуть виникнути труднощі із забезпеченням необхідного ухилу.

Дотримання нормативів дозволяє зберігати працездатність магістралі при русі нечистот самопливом. Оптимальним приладом для визначення правильного нахилу є нівелір, використовуючи його можна досягти високої точності. Але такий пристрій є не у всіх, тому знайдені способи перевірки з допомогою підручних засобів. Для вимірювання знадобиться:

 • шнур або мотузка;
 • два кілочка;
 • будівельний рівень.

У прокопанной траншеї забиваються кілочки – один на початку, а другий в кінці. Між ними натягують шнур і за допомогою будівельного рівня виставляється по горизонту. Потім вимірюється глибина траншеї до шнура в початковій точці і в кінцевій. Різниця між цими значеннями, поділена на довжину трубопроводу повинна скласти шукану величину нахилу каналізаційної труби на 1 погонний метр. Підігнати значення під потрібний показник, можна поглибивши або підсипавши пісок на дно. Укладання труб завжди виконується на подушку з утрамбованого піску. Цим же матеріалом виконується первісна засипка до верху магістралі, а після виконується зворотна засипка грунту.

Якщо природний рельєф ділянки перевищує нормативний показник, можна змонтувати магістраль двома способами:

 • створити систему, що включає декілька вертикальних переходів і горизонтальних ділянок, укладених з рекомендованим ухилом;
 • викопати глибоку траншею, в якій розміститься один вертикальний відрізок на початку трубопроводу, інша частина буде укладена за нормативним ухилу.

Дотримання правильного нахилу при монтажі трубопроводу всередині і зовні приватного будинку забезпечить безперебійну роботу автономної каналізації.

Як правильно виставити ухил каналізації на 1 метр СНиП

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code