З появою на ринку акрилових ванн чавунні поступово зникають з квартир і будинків. Їх здають на металобрухт, благо важать вони чимало, або відвозять на дачу, щоб коли-небудь пристосувати їх для якихось потреб. Умільці з чавунної ванни роблять маленькі басейни, декоративні водойми, годівниці для тварин, лавки і так далі. Як виявилося, не кому непотрібна ванна ще може послужити, якщо до неї придивитися і докласти трохи фантазії і зусиль. Одне з необхідних виробів для дачі, яку можна зробити своїми руками, піч зі старої чавунної ванни. Тут кілька модифікацій, але найчастіше з неї роблять барбекюшніцу.

Як зробити піч-барбекю з чавунної ванни

Перед тим як приступити до основних етапах роботи, необхідно зрозуміти, що чавунна ванна, мається на увазі стара радянського виробництва, це виріб, яке чавуну не шкодували. Тому щоб її розпиляти, а розпил треба буде провести впоперек, необхідний якісний інструмент. Тому для розпилу треба буде підготувати болгарку і кілька відрізних дисків товщиною 1 мм і діаметром 125 мм

Для кріплення треба буде зробити в кромках ванни отвори під болтове з’єднання. Їх доведеться робити перфоратором і свердлом діаметром залежно від різьби болтів. Найчастіше для цього використовуються болти М10, так що свердло діаметром 11-12 мм буде в самий раз.

Додатково до конструкції печі треба буде придбати лист заліза товщиною не менше 5 мм, цегла, пісок і цемент для облицювання нижньої частини агрегату, в якому буде розташовуватися топка печі. І звичайно, як і для всіх печей, потрібно димар із сталевої труби діаметром 100 мм. відповідно з цим для виробництва даних робіт необхідно буде приготувати кельма, будівельний міксер або спеціальну насадку на перфоратор, з допомогою якої можна буде замісити розчин, молоток, рівень, маркер або олівець.

Для виготовлення колосникових грат потрібно або металева арматура, яку треба буде зварити, а значить, знадобитися і зварювальний апарат. Або придбати готову конструкцію, що спрощує сам процес, не вимагаючи наявності інвертора, електродів і досвіду у проведенні зварювання.

Розпил чавунної ванни

Отже, перед тим як зробити піч з ванни, треба її розпиляти. Процес цей непростий, але якщо підійти до нього грамотно, що провести його можна за одну годину. Що для цього треба зробити.

 • Спочатку проводиться розмітка. Ванну треба розпиляти на дві рівні частини. Наноситься розмітка і по зовнішній стороні, і з внутрішньої.
 • У першу чергу провадиться надріз емалевого шару, який має товщину 1,5-2,5 мм. Це робиться для того, щоб в процесі повного пропилу емаль не стала відколюватися шматками. Краще, якщо пропиляти ванну зсередини на невелику глибину.
 • Тепер її треба перевернути і підкласти під краю цеглини. Вони встановлюються так, щоб обидві половинки після розпилу стояли на своїх місцях без перекосу. Навіть найменший перекіс – це затискач ріжучого інструменту між частинами чавунної ванни, який призведе до зламу ріжучого диска.
 • Розпил чавуну необхідно робити невеликими відрізками 100-150 мм. Обов’язково перевіряється болгарка на предмет перегріву. Якщо її температура значно підвищилася, необхідно зупинити роботу.

Увага! При проведенні ріжучих операцій чавунної ванни буде виділятися велику кількість металевого пилу. Тому треба надіти респіратор і захисні окуляри, на руки рукавички. Якщо процес проводиться в приміщенні, то необхідно продумати систему відсмоктування пилу.

Монтаж печі з чавунної ванни

Важить чавунна ванна залежно від розмірів – 80-180 кг. Пристойний вагу, під який обов’язково споруджується фундамент. Тим більше, конструкція буде облицьовуватися цеглою, що збільшить вагу всієї споруди. До речі, необхідно відзначити, що піч з чавунної ванни може бути виготовлена не тільки, як споруда, облицьований цеглою, але і з облицюванням металевим листом. Який варіант вибрати, кожен вирішує сам, все залежить від складності виконуваних робіт та ціни тих чи інших будівельних матеріалів.

Отже, фундамент заливається в опалубку, яку можна спорудити з дощок. Обов’язково робиться невеликий котлован глибиною 30-50 див. Якщо є необхідність посилити фундамент, то в нього вкладається армуючий каркас, виготовлений з металевої арматури або сітки. Обов’язкова умова – вистояти фундамент повинен протягом 28 днів.

Поки він висихає, можна провести ряд підготовчих робіт. Можна пічку зібрати окремо від фундаменту, після чого встановити її по місцю монтажу. А можна провести всі необхідні операції по збірці агрегату, і кожну частину встановлювати окремо в послідовності технології складання. Але в будь-якому випадку є ряд процесів, які необхідно провести у незалежності від обраної послідовності складання.

 1. Це свердління отворів в половинках чавунної ванни під кріплення.
 2. Те ж саме стосується і металевого листа, який їх буде розділяти в горизонтальній площині.

Тому треба спочатку визначитися з місцями кріплення. Це борту чавунної ванни по всьому периметру з відстанню між отворами 20-30 див. Перше отвір від краю розпилу має перебувати на відстань 5 див. Наноситься точкова розмітка із зовнішньої сторони бортів, тобто, не там, де нанесений шар емалі. З цієї ж сторони виробляється і висвердлювання.

Таким чином, готується нижня половинка печі з старої чавунної ванни. Далі під її розмір вирізається майданчик із сталевого листа, яка прикладається до нижньої частини, і через отвори маркером проводиться розмітка на самому аркуші. По ній робляться отвори перфоратором і свердлом. З половинкою можна вчинити двояко: або прикласти її до нижньої частини і зробити позначки отворів, або нанести розмітку у відповідності з розмірами нижньої половинки. У будь-якому випадку всі отвори – на половинках чавунної ванни і на металевому аркуші – повинні точно збігатися між собою.

Димар

Додатково в сталевому листі необхідно зробити отвір під димохідну трубу. Точно таке ж робиться отвір у верхній частині чавунної ванни. Отвори в двох елементах повинні збігатися по вертикалі, щоб димар міг бути встановлений вертикально.

Можна все це не робити. Є варіант простіше, тому що висвердлювати отвір великого діаметру і в самому листі, і у ванні дуже складно. Це робиться так:

 • Свердлити невеликі отвори діаметром 3-5 мм по всій окружності.
 • Після чого їх об’єднують зрізом болгаркою.
 • В кінцевому підсумку доведеться кромки кола підробити напилком.

І якщо в 5-міліметровому аркуші зробити таке отвір не проблема, то з товстої чавунною ванною доведеться повозитися. Тому пропонується більш простий варіант – встановити димар в зливний отвір (злив-перелив), яке влаштовано в торцевій частині ванни.

Збірка печі

Нижня частина ванни встановлюється на фундамент, де кріпиться цементним розчином. Можна під неї встановити підпори, можна зробити стяжки з металевих деталей. Основна вимога – це стійке положення майбутньої печі.

Тепер її кромки обробляються вогнестійким герметиком, зверху укладається підготовлений металевий лист. Отвори для кріплення повинні співпасти. Зверху наноситься ще шар герметика. Встановлюється поверх друга частина чавунного виробу. Тепер всі частини між собою скріплюються болтами і зайчиками.

Зверніть увагу на те, яким чином буде встановлюватися димар. Якщо він буде проходити через лист і верхню половинку чавунної ванни, то трубу треба спочатку приварити до листа, а вже потім надягати на її верхню частину.

Залишається лише встановити в піч колосникові ґрати. А потім переходити до облицювальних робіт. Облицювання краще всього проводити з усіх боків чавунного споруди, кладка виробляється в півцеглини з перев’язом. При цьому треба враховувати, що з фасадної сторони доведеться встановлювати дверцята для топки і піддувала. Для них доведеться у цегельну кладку закласти металеві закладні вироби, наприклад, куточок, до яких дверцята будуть згодом приварені.

Далі проводиться утеплення верхній частині печі.

 • Готується глиняний розчин з піском в співвідношенні 1:3. Щоб футеровка не тріскалася в нього можна додати трохи вапна або солі.
 • На пічку натягується сітка рабиця з розмірами комірок 15-20 мм. Вона буде виконувати функції армуючого каркаса. Кріпиться сітка до цегляній кладці.
 • Наноситься розчин товщиною 70 мм Можна наносити його в два шари.

Варильне відділення треба буде в процесі експлуатації закривати. Тому під розміри і форму отвору треба з металевого листа вирізати заслінку, до якої приварюється ручка для зручності. Можна замість заслінки продумати встановлення дверцят, як показано на фото вище.

В принципі, піч зі старої чавунної ванни готова. Її треба обов’язково протопити, щоб всі використані матеріали просохли і прокалились. Мінімум витрат – максимум функціональності. Плюс, непоганий елемент ландшафтного дизайну.

Як зробити піч з старої чавунної ванни

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code