Вода життєво необхідна людині, при відсутності можливості підключення до централізованого водопостачання, необхідно шукати альтернативні варіанти. Оптимальним вибором є облаштування власної свердловини. Пошук місця для буріння і глибина свердловини для питної води – ці нюанси необхідно з’ясувати до початку роботи.

Типи водоносних шарів

У товщі землі залягають 3 основних водоносних шару:

  1. Верховодка – перший шар знаходиться на відстані 3-5 м від поверхні ґрунту. Об’єм рідини нестійкий, змінюється за сезонами. Якість не підходить для застосування в санітарно-гігієнічних цілях, але можна використовувати для поливу.
  2. Грунтовий – нижче, на рівні 10-15 м вода придатна для пиття та інших потреб. Хімічний склад рідини змінюється кілька разів на рік, тому потрібно періодична перевірка її безпеки.
  3. Межпластовый – знаходиться на глибині 25-50 м під вапняком. Цей водоносний шар є на будь-якій ділянці, розрізняється рівень залягання. Рідина може бути надмірно мінералізірована.

Увагу. Перш, ніж пити воду з власного джерела, необхідно зробити лабораторний аналіз її складу.

Види свердловин

Існує кілька видів свердловин, які забезпечують водою приватне домоволодіння.

Абіссінська

Колодязь або абіссінська свердловина самий простий і доступний варіант, його можна викопати самостійно. Характеристики води залежать від навколишніх об’єктів. Глибина складає 5-8 м, тому є ризик пересихання в посушливий сезон. Колодязь обладнують ручним насосом, що дозволяє економити на електриці.

Свердловина на пісок

Продуктивності піщаної свердловини, розташованої на горизонті в 10-20 м, вистачить для комфортного проживання сім’ї. Якість води задовільний, але перевірку варто виконати. Джерело експлуатується цілий рік, для перекачування рідини встановлюють поверхневий або насос. Самостійне буріння свердловини досить складне, але виконати його реально.

Артезіанська

Свердловина досягає найглибшого водного горизонту, який розташовується не менше 35 м від поверхні. Її продуктивності достатньо для кількох будинків, тому дорогу установку можна оплатити разом з сусідами. Час експлуатації джерела становить 60-70 років. Вода на значній глибині врятована від небезпечних домішок, але буває надмірно насичена мінералами. Максимальна глибина свердловини досягає 250-300 м. Вода з рівня вапняних шарів вважається корисним копалиною, для її видобутку необхідно оформити дозвіл.

Увагу. Буріння до вапнякових шарів здійснюється спеціалізованими компаніями. Звернення до них позбавить від необхідності самостійно отримувати дозвіл на роботу від Департаменту надрокористування.

Від чого залежить глибина буріння

Яка глибина свердловини на воду буде достатньою для облаштування індивідуального водопроводу, залежить від декількох критеріїв:

  • Рівень залягання водоносних шарів визначається аналізом місцевості або пробним бурінням.
  • Рельєф місцевості – на рівній території висока ймовірність залягання води, а якщо місцевість з пагорбами, то шукати вологу потрібно в низинах.
  • Призначення джерела – верхній горизонт не завжди підходить для пиття, тому для повноцінного водопостачання потрібно буріння на велику глибину. Але якщо ділянка потребує поливу, можна зупинитися на абиссинском колодязі.
  • Необхідний дебет свердловини – споживачам важливо не тільки якість, але об’єм рідини, який джерело може дати в одиницю часу. Цей показник називається дебет або продуктивність. Абиссинский колодязь дає 0,5 куб. м/годину, піщана свердловина – 1,5 куб. м/год , а артезіанська – 3-4 куб. м/год.

На яку глибину бурити свердловину

Щоб визначити глибину свердловини на воду буде потрібно встановити структуру залягання водоносних шарів. Їх рівень різниться навіть у межах невеликої площі, не завжди можна орієнтуватися на показники свердловини, виритій на сусідній ділянці. Але спеціальних приладів для точного пошуку води не існує, тому краще узгоджувати дії зі спеціальними даними, зібраними після пробних бурінь в регіоні.

Займаючись пошуком водоносних шарів на ділянці, рекомендується звернути увагу на рослини. Вони є індикатором наявності води.

Глибина свердловини без дозволу офіційно становить 5 м. Саме такий показник визначає закон РФ «ПРО надра». Видобуток води дозволена власникам наділів без спеціальної реєстрації тільки з першого водоносного шару. Це означає, що абиссинский колодязь і піщана свердловина можуть використовуватися без отримання дозволу. В деяких місцях дозволяється заглиблюватися до 35 м, це залежить від гідрогеології регіону.

Конкретні показники по глибині свердловини на воду дає пробне буріння. Найбільш продуктивним способом вважається колонкове буріння. Після появи мокрого піску роботу припиняють і дають можливість заповнити канал водою. Проводиться відкачка води та визначення дебету джерела. Якщо він достатній, то починається облаштування свердловини. В іншому випадку буріння триває до наступного водоносного горизонту.

Якість води залежить від того, з яких верств вона надходить у водопровідну систему. Не вся рідина придатна для вживання, тому після буріння необхідна експертиза.

Глибина буріння обумовлюється гідрогеологією конкретної ділянки. Від рішення власника, до якого горизонту виконувати свердловину, залежить розмір податку на воду.

Яку глибину свердловини вибрати для питної води?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code