Коли перед власником лазні стоїть питання вибору печі, він обов’язково звертає увагу на технічні характеристики і зовнішній вигляд. Звичайно, потужність агрегату, його ККД і презентабельний зовнішній вигляд грають основну роль. Але враховуйте той момент, що виробляється вибір печі для лазні. А, значить, необхідно враховувати, як швидко вона буде нагрівати це приміщення, ступінь м’якості одержуваного тепла і насиченості пара, не забуваємо і про пожежобезпеки. Тому в цій статті нас буде цікавити одне питання: яку піч вибрати для лазні?

Параметри вибору

Який параметр є найголовнішим? Без сумніву це потужність приладу. Але при цьому бажано, щоб цей показник мав досить широкий діапазон його регулювання. Це дуже важливо, коли справа торкнеться вибору в залежності від виду споруди. Адже лазня може бути споруджена з різних матеріалів: цегла, камінь, колоди, каркас і так далі.

А ось тепер уявіть, що влітку лазня з цегли прогрівається за півгодини, а взимку за годину. А каркасна влітку за годину, взимку за два. Тобто, в залежності від будови змінюються теплотехнічні параметри, а звідси і суто економічні показники, які залежать від кількості спалюваного палива. Маючи досить широкий динамічний діапазон регулювання потужності, можна домогтися зменшення терміну прогрівання приміщення. Звичайно, це навряд чи сильно вплине на економію палива, але вона все одно буде, хоча мізерно малою.

Для порівняння наведемо один приклад:

 • Банний зруб, в якому парилка оббита вагонкою. Якщо площа парильні – 22 м2, висота стелі 2,5-2,7 м, то на її нагрівання піде 4 кВт теплової енергії. Додамо сюди витрати на нагрівання самого агрегату, бака для води і кам’янки, то кінцевий показник буде дорівнює 12 кВт, тобто, 4 кВт збільшуємо втричі.
 • Банний зруб без обробки. Всі викладки ті ж самі, тільки відсутність вагонки знижує теплоізоляційні якості самої будови. Тому кінцевий результат за попереднім розрахунком збільшуємо в півтора рази: 12×1,5= 18 кВт.
 • А ось якщо необхідно нагрівати ще й сусідні приміщення, тоді сміливо множте 18 на 2. У кінцевому підсумку виходить 36 кВт.

Ось вам вплив конструкції лазні на теплову потужність встановлюється печі. У цьому випадку буде потрібно діапазон потужності у співвідношенні 1:15. Тобто, обраний вами агрегат буде добре працювати і при 2 кВт, і при 30 кВт. Такі моделі добре працюють на газі і на електриці. З дров’яними аналогами все набагато складніше, витримувати діапазон практично неможливо. Тому, вибираючи дров’яну піч, необхідно точно розрахувати потужність приладу в повній відповідності з технічними умовами її експлуатації.

Хоча в даний час на ринку можна придбати комбіновані печі для лазні, які працюють в такому співвідношенні видів палива: газ + дрова, електрика + дрова.

Хотілося б зупинитися на якомусь моменті. Він також стосується регулювання потужності приладу. Є три способи, як можна провести точну установку:

 1. Можна проводити регулювання подачі обсягу палива за певний проміжок часу.
 2. Зменшенням обсягу подаваного кисню у зону горіння.
 3. Викид зайвої теплової енергії в атмосферу.

Для дров’яних печей перший варіант не прийнятний. Вся справа в інерції горіння тих же дров. А ось другий варіант оптимальний. Тут важливо правильно відрегулювати зазор заслінки, через яку в піддувало буде надходити свіже повітря. Третій варіант не прийнятний у всіх випадках, в незалежності від того, яку піч ви вибрали для лазні. Адже тут доведеться відкривати двері або вікна, що призведе до різкого охолодження лазні в цілому.

Так чому ж так важливий динамічний діапазон потужності? Бо піч повинна швидко прогрівати приміщення, але при цьому температурний режим усередині лазні повинен завжди залишатися стабільним без перегріву. Експерти запевняють, що дров’яні печі з баком для лазні володіють діапазоном 1:5. Це ідеальний варіант.

Класифікація

Про найважливіших параметрах ми поговорили. Тепер необхідно визначитися з видами печей для лазні. Почнемо з матеріалів, з яких вони виготовляються.

 • По-перше, від товщини стінки агрегату залежить термін експлуатації. Не забуваємо про якість самих матеріалів – це цегла, сталь або чавун. Що зазначають у цьому плані фахівці? Дивно, але вони віддають перевагу сталевим установок. Але не простим, а з хромованої сталі. Цей матеріал володіє дуже високою міцністю, до того ж він не випалює кисень всередині банного приміщення.

  Увага! Багато експертів рекомендують при виборі печей з цегли і металу, віддавати перевагу другим. Вони швидко нагрівають обсяг кімнати і мають невеликі габарити і відповідно вага. Після їх установки залишається більше вільного простору, так і заливати фундамент немає необхідності.

  Додамо, що спорудження цегляних банних печей – справа серйозна і досить складне. Своїми руками, не знаючи, як це робити, і не маючи поняття про конструкції агрегату, ні про способи кладки, зробити це неможливо. В цьому плані металеві прилади треба просто встановити в потрібне для вас місце і приєднати до димоходу.

  Але якщо у вас з’явилося величезне бажання мати в своїй лазні цегляну піч, але будувати її у вас немає ні можливості, ні бажання, тоді рекомендуємо простий варіант – встановити металеву піч для лазні з баком і облицювати її цеглою. Ось вам просте рішення багатьох проблем.

 • По-друге, вибираємо з чисто конструктивних особливостей. В основному це відноситься до топці. Тут лише два варіанти: звичайна топка або видовжена. Друга конструкція призначається для того, щоб дверцята топки перебувала в сусідньому з парної приміщенні. Основна частина печі розташовується в парильні, а завантажувальна камера з боку, приміром, роздягальні.
 • По-третє, цей критерій вибору також відноситься до конструктивних. Це наявність або відсутність кам’янки. Традиційний варіант – з кам’янкою. Хоча на смак і колір…

А ось тепер ви самі повинні вирішити, яка піч краще для лазні. Ми не торкнулися в цій статті чавунні прилади, тільки сказали про них побіжно. Вся справа в тому, що за своєю вартістю вони дорожче сталевих, і представлені на ринку скромним модельним рядом, в основному від зарубіжних виробників. Російські зразки представлені лише однією моделлю – Сударушка. Так що самі розумієте, про який патріотизм може йти мова.

І останнє. Коли перед вами стоїть завдання, як правильно вибрати піч для лазні, необхідно врахувати всі показники. Не можна скидати з рахунків жодної дрібниці, тому що від цього залежить ваша безпека.

Яку піч вибрати для лазні – поради професіонала

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code