Крыша бани своими рукамиПристрій односхилого даху

У даній статті ми розповімо як побудувати дах лазні, розглянемо різні варіанти: односхила, двосхилий, покрівля каркасної конструкції, а також продемонструємо схеми, фото і відео інструкції.

Односхилий дах найчастіше монтується для лазні, якою користуються тільки влітку. У цьому випадку покрівлю можна використовувати як місце для загоряння. На ній також можна розкласти різні фрукти, овочі або гриби для їх висушування. А встановлений на покрівлю, що має невеликий ухил, водяний бак можна використовувати для літнього душа, вода в такому баку буде достатньо нагріватися в спекотні дні.

На односхилим даху можна в якості покрівельного матеріалу застосувати дерен, покладений в два шари: нижній з яких укладається корінням догори, а другий корінням вниз. Догляд за таким покриттям аналогічний догляду за звичайним газоном. Такі “зелені дахи” досить популярні в Європі, але в нашій країні не знаходять широкого поширення, хоча в стародавній Русі застосовувалися повсюдно.

В основному даху лазень споруджуються двухскатными з пристроєм горища. На горищі добре сушити банні віники, зберігати домашній інвентар, а в дощову погоду це відмінне місце для сушіння білизни. Горище також забезпечує додаткову теплоізоляцію будівлі.

Односхилий дах

Крыша бани своими рукамиОдносхила конструкція

При будівництві лазні, багато вирішують споруджувати односкатную дах. На відміну від інших типів, односкатную зробити значно простіше. Так, для її облаштування немає необхідності зводити складну кроквяну систему. А якщо лазня прилаштовується до іншого будовою, то така покрівля буде продовженням існуючої. Але незважаючи на кажущеюся простоту при її виготовленні важливо враховувати ряд нюансів, наприклад ухил.

Кут нахилу даху визначається виходячи з декількох чинників, наприклад, наскільки велике снігове і вітрове навантаження у вашому районі. Також на визначення кута впливає і вибраний покрівельний матеріал. Якщо у вашому регіоні велика кількість снігу, то кут нахилу слід зробити більш крутим від 15°. Це дозволить снігу швидко сходити з поверхні, а також спростить його очищення. Якщо ж у вашому регіоні переважають сильні вітри, то дах, навпаки, необхідно зробити більш пологою.

Нижче наводиться діаграма, на якій вказується допустимий кут нахилу покрівлі при тому чи іншому покрівельному матеріалі:

Крыша бани своими рукамиГрафік ухилу покрівлі

Конструкція даху

Крыша бани своими руками

Сама по собі конструкція дуже проста. Кут її нахилу створюється за рахунок перепаду висоти двох протилежних стін. При цьому також можна облаштувати і горищне приміщення (за бажанням). Якщо горища не буде, то дах одночасно може бути і стелею лазні. Зсередини її необхідно буде утеплити і підшити. Якщо ж буде облаштовуватися горище, то необхідно додатково зробити перекриття між горищем і приміщенням.

Покрівля має опору на крокви, які укладаються на стіни лазні. Крокви монтуються з кроком від 0,6 м до 1,2 м. Зверху крокв виготовляється решетування, шар гідроізоляції і покрівельний матеріал.

Якщо довжина схилу перевищує 4 м, то під крокви обов’язково слід встановити додаткову опору.

В якості покрівельного покриття можна використовувати профнастил, металочерепицю, бітумну черепицю, ондулін. Вкрай рідко вибирають шифер, так як цей матеріал значно ускладнює вага готової односхилого даху.

Для виготовлення подібної покрівлі, необхідно мати наступний набір матеріалів та інструментів:

 • дошка 40×60 мм для виготовлення крокв і балок перекриття;
 • вологостійка фанера або дошка для виготовлення обрешітки;
 • гідроізоляційний матеріал;
 • покрівельне покриття;
 • дошка для підшивки стелі;
 • плівка для пароізоляції з металізованим покриттям;
 • утеплювач – базальтова, скляна або мінеральна вата;
 • електролобзик;
 • степлер;
 • молоток;
 • рулетка;
 • ніж;
 • шуруповерт;
 • антисептик для покриття дерева.

Покрокова інструкція

Крыша бани своими руками

Формування односхилого даху починається при зведенні стін, тобто одну виконуєте більш високою. Якщо лазня прямокутна, то зазвичай це одна з довгих стін. Далі процес будівництва виглядає наступним чином (на прикладі будівлі з брусу):

 • Якщо планується виконати горище, то на рівні низької стіни необхідно зробити пази по всьому периметру для балок стельового перекриття. Відстань може відповідати відстані між кроквами. Паз ретельно обробляється антисептиком для дерева.
 • Далі згідно розміром, выпиливаете балки перекриття з товстої обрізної дошки.
 • Кінці балок будуть укладатись виготовлені пази. Для цього їх необхідно просочити полімерної гідроізоляційної мастикою і обернути в руберойд.
 • Кріплення виконується за допомогою металевих скоб або шпильок до стіни.
 • На верхній брус укладаються крокви (мауерлат). Щоб стягнути їх можна використовувати металеві пластини або шпильки. Якщо довжина ската між балками перекриття і кроквами перевищує 4 м, то додатково встановіть підкоси або опори.

Крыша бани своими рукамиВстановлення крокв

 • Фронтон даху можна зашити дошками.
 • Якщо облаштовується горище, то обов’язково у фронтоні робиться вентиляційне вікно. В іншому випадку під покрівлею буде накопичуватися пар, що призведе до появи конденсату.
 • Поперек крокв зверху укладаєте гидропароизоляционную плівку. Вона повинна трохи провисати. Зверху неї до крокв закріплюєте бруски, а після, фанеру, для суцільної обрешітки або дошки з кроком 0,5 м. Суцільна обрешітка необхідна для укладання м’якої покрівлі, а розріджена – під ондулін, металочерепицю і т. п.
 • Після цього виконується монтаж вибраного вами покрівельного матеріалу. Якщо це буде металочерепиця або профнастил, то їх слід укладати внахлест на одну хвилю. Для кріплення використовуються спеціальні саморізи з ущільнювальною гумкою.
 • Після монтажу покрівельного матеріалу необхідно закріпити вітрову, карнизну планку і коник.

Завершальним етапом буде утеплення. Про тонкощі виконання цієї роботи, ітиметься в цій статті.

Дах каркасної лазні

Крыша бани своими руками

Якщо ви будуєте каркасну лазню, то при виготовленні даху також існують деякі нюанси, на які важливо враховувати. Варто зауважити, що при такому будівництві найкраще будувати двосхилий конструкцію з нахилом 20-23°. Це дозволить атмосферних опадів не затримуватися на покрівлі, а швидко сходити. Так, на стіни буде спиратися кроквяна система даху каркасної лазні. Крокви виготовляються з дошки 150×40 мм. Вгорі крокви будуть спиратися на коньковый брус, а внизу на каркас стін. Обрешітка виготовляється з дошки 150×25 мм з кроком 300 мм

Крыша бани своими рукамиБудівництво каркасної лазні

Безпосередньо перед монтажем покрівельного матеріалу укладається теплоізолюючий шар, а також гігроскопічна гідроізоляційна плівка ПВХ. Зверху неї прибиваються рейки для формування повітряного зазору. Крок дерев’яної обрешітки обирається в залежності від обраного покрівельного матеріалу. Наприклад, для металочерепиці крок решетування може бути 200-350 мм

Якщо площа даху буде перевищувати 60 м2, то важливо зробити додаткові вентиляційні канали. В іншому випадку в горищному приміщенні може утворюватися конденсат.

Для будівництва даху каркасної лазні, краще всього виготовляти кроквяну конструкцію на землі на рівній поверхні. Після цього її необхідно буде підняти на торці стін і закріпити.

Утеплення

Крыша бани своими руками

Дах лазні повинна володіти хорошими паро – і теплоізоляційними властивостями. Для утеплення можна використовувати:

 • скловату;
 • екструдований пінополістирол;
 • мінеральну вату.

Всі ці матеріали відрізняються простотою монтажу, міцністю, вологостійкістю, довговічністю. Одним з найкращих варіантів є екструдований пінополістирол, так як він не вбирає вологу. Не рекомендується при утепленні даху лазні вибирати пінопласт, так як він під впливом високих температур виділяє шкідливі речовини.

Крыша бани своими рукамиУтеплення стелі

Для прикладу розглянемо принцип утеплення даху мінеральною ватою. Бажано укладати вату двома шарами в шаховому порядку (в тому випадку якщо вата плитна, якщо рулонна, то другий шар поперек першого) – таким чином, ви повністю запобігти утворенню містка холоду. Використовуйте Для утеплення вату товщиною в 10 див.

Якщо утеплення покрівлі проводиться у вже побудованій лазні, то всі роботи проводитимуться зсередини даху в горищному приміщенні. А послідовність її монтажу залишається колишньою, з використанням паро – та гідроізоляції.

Утеплювач укладається між кроквами впритул, щоб не залишалося зазорів і щілин. По закінченні утеплення зверху утеплювача укладається плівка внапуск. При укладанні декількох шарів теплоізоляційного матеріалу кожен наступний шар повинен розташовуватися так, щоб він перекривав стик попереднього. За таким же принципом виконується утеплення стелі в лазні.

Коли дах буде повністю побудована, ви отримаєте повне естетичне задоволення від виконаної роботи.

Читайте також:

 • як правильно покрити дах металочерепицею;
 • піч в баню.

Відео

Ознайомитися з типовими помилками при будівництві даху лазні можна в наступному відеоматеріалі:

Фото

Крыша бани своими рукамиЛазня з мансардою

Крыша бани своими рукамиДвосхилий дах на зруб

Крыша бани своими рукамиФальцева покрівля

Крыша бани своими рукамиДвосхилий дах невеликий лазні

Крыша бани своими рукамиДах з профнастилу

Крыша бани своими рукамиШиферное покриття даху

Крыша бани своими рукамиДах покритий черепицею

Крыша бани своими рукамиДвосхилий дах

Крыша бани своими рукамиОбшивка фронтону дошкою

Крыша бани своими рукамиОблаштування покрівлі зі зрубу

Крыша бани своими рукамиОндулін для покрівлі лазні

Крыша бани своими рукамиКроквяна система

Креслення

Крыша бани своими рукамиКреслення двосхилого даху

Крыша бани своими рукамиКреслення конструкції односхилим

Крыша бани своими рукамиГідро та пароізоляція покрівлі

Крыша бани своими рукамиСхема елементів даху

Крыша бани своими рукамиСхема послідовності побудови покрівлі

Дах лазні своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code