Магістральний газ є найбільш дешевим видом котельного палива. Якщо селище газифікований, то господарі котеджів часто просто не дивляться у бік інших варіантів. У цьому випадку газові котли для опалення приватного будинку – оптимальне рішення. Вони відрізняються економічністю, простотою обслуговування і надійністю. Однак вибирати це обладнання потрібно з розумом. Моделей з різними характеристиками і виробників існує на ринку чимало.

Зміст

 1. Типи
  • По розташуванню
  • За принципом роботи
  • За типом роботи
  • По модифікації
  • За матеріалом теплообмінника
 2. Переваги і недоліки
 3. Розрахунок потужності
 4. Виробники
 5. Як вибрати?

Типи котлів опалення для приватного будинку

Головний критерій вибору газового котла – потужність. Вона визначається потребою житла в гарячій воді для опалювальної системи та водопостачання. Розрахувати її за усередненими формулами для конкретного будинку не складно. Але перш ніж йти в магазин за котельним обладнанням, потрібно проаналізувати ще безліч нюансів. Різних конструктивних особливостей і додаткових опцій у даній техніки досить багато.

Щоб правильно підібрати модель газового котла в приватний будинок, необхідно заздалегідь визначитися:

 • Що важливіше – високий ККД або простота і надійність конструкції;

 • З місцем його розташування (на підлозі або стіні);

 • Скільки потрібно контурів (один іде на опалення, другий на ГВП або «тепла підлога»);

 • Яким матеріалом повинен бути теплообмінник.

Відповіді на ці питання дозволять не тільки вибрати найоптимальніший варіант, але і заздалегідь прикинути вартість обладнання. Ніж у котла більше потужності і автоматики, тим він дорожчий. Тут, як і розглядаючи різні види покрівлі для даху свого будинку, доведеться шукати золоту середину. Одні варіанти дешевше, але не так довговічні. А інші дороги, однак найчастіше надлишкові за характеристиками.

По розташуванню

Змонтувати газовий котел можна на підлозі або стіні. Підлогові моделі більш громіздкі, але у них в більшості випадків і потужність набагато вище. Настінне обладнання найчастіше – це малопотужні (до 40 кВт) компактні агрегати. Якщо будинок великий по площі, то для його опалення доведеться купувати апарат підвищеної потужності, що встановлюється на підлозі. Тут без варіантів, а ось для квартири більше підійде невеликий і проточний водонагрівач на стіну.

Газові котли для опалення приватного будинку

Підлогова модель

Більшість настінних модифікацій йдуть з чавунним теплообмінником. Чавун важкий, але надійний. Зроблені з нього змійовики мають чималий запас міцності. А котли опалення з ними неприхотливей і дешевше, ніж інші варіанти.

Газові котли для опалення приватного будинку

Навісний варіант

За принципом роботи

Звичайні газові котли працюють за конвекційної схемою. В них спалюється метан виділяє тепло, яке з допомогою теплообмінника йде в систему опалення. При цьому відпрацьований газ йде за рахунок конвекції вгору в димохід, забираючи з собою попутно і частина теплової енергії. ККД такого котельного обладнання близько 80-90%.

Однак на газу існують і конденсаційні котли, для яких виробники потужність в паспортах вказують в межах 105-110%. Справа в тому, що в теплотехніці ККД прийнято розраховувати від нижчої теплоти згоряння пального. Тобто йде в димохідну трубу теплова енергія просто не враховується.

Але в конденсаційних газових котлах вихлоп спочатку відправляється в рекуператор. У ньому продукти згоряння охолоджуються і віддають корисне тепло воді, перш ніж піти в димохід. Для повноцінного нагріву теплоносія в радіаторах цієї енергії недостатньо. Однак для підігріву води обратки її цілком вистачає.

В результаті остиглий в батареях опалення будинку теплоносій, перед попаданням назад в котловую топку, спочатку трохи підігрівають в теплообміннику. Так загальний ККД подібних агрегатів і виходить за сто відсотків.

Конденсаційний котел володіє більшою ефективністю, ніж конвекційний. Однак він складніше у конструкції і частіше ламатися. Плюс до всього що утворюється конденсат – це слабка кислота. Якщо каналізація в приватному будинку автономна, то від конденсаційного обладнання доведеться відмовитися. Зливати кислотний конденсат в септик не можна, вся мікрофлора в ньому миттєво загине.

За типом роботи

Найпростіший за виконанням і дешевий газовий котел для опалення приватного будинку – одноконтурний. Він зроблений так, що вся нагріта всередині вода надсилається виключно в контур опалення. В такому пристрої одна пальник і один теплообмінник.

Газові котли для опалення приватного будинку

Схема двоконтурного опалення та водопостачання

Двуконтурний варіант – це поєднання двох агрегатів в єдиному корпусі. Частина цього газового котла працює на нагрів теплоносія для батарей, а частина на підігрів води для ГВП. Він складніше по конструкції, але компактніші і дешевші, ніж два роздільних приладу. Якщо в планах з допомогою газу не тільки опалювати будинок, але і нагрівати воду для сантехніки або «теплої підлоги», то слід підбирати саме двоконтурну модель.

По модифікації

Класична конструкція газових котлів передбачає відкриту камеру згоряння газу. За такою ж схемою працюють дров’яні печі і каміни. Для будь-якого горіння палива потрібен кисень. У випадку з відкритою топкою він забирається прямо з приміщення, де стоїть котел. Після продукти горіння з допомогою природної тяги самостійно витягуються на вулицю через димар.

Газові котли для опалення приватного будинку

Схема з відкритою і закритою камерою згоряння

Закрита камера передбачає наявність вентилятора примусового підкачки повітря. У котлів з нею більш високий ККД, але і коштують вони значно дорожче. При цьому їм потрібно постійне електропостачання. Без електроживлення подібна техніка працювати і нагрівати теплоносій для обігріву приватного будинку не буде.

Газові котли з відкритою камерою енергонезалежними і дешеві. Однак при погано спроектованих вентиляції в кімнаті з ними може утворитися брак кисню. Подібне не можна допускати навіть в котельні, а в житловому приміщенні це взагалі небезпечно для домочадців. Плюс обладнання з закритою камерою ще й гучне, чекати повної тиші від працюючого вентилятора не варто.

За матеріалом теплообмінника

Теплообмінник в підлоговому і настінному котлі може бути виконаний з:

 • Сталі;

 • Чавуну;

 • Міді;

 • Біметалу.

Мідні теплообмінники найбільш ефективні в плані передачі тепла, але і найдорожчі. Найдешевше обійдуться надійні чавунні аналоги, готові прослужити до півстоліття. Проте вони самі важкі і масивні. Сталеві і біметалічні варіанти – золота середина при виборі між характеристиками і вартістю.

Переваги і недоліки газового котла

Серед основних переваг газових водогрійних котлів значаться:

 • Мінімум зусиль при нагляді за роботою устаткування;

 • Економічність опалення приватного будинку за рахунок дешевизни палива;

 • Простота запуску котла в роботу;

 • Тривалий термін між плановими оглядами і обслуговуванням (рази в рік достатньо);

 • Наявність енергонезалежних моделей.

Газовий котел влаштований так, що все в ньому працює сама без втручання людини. Натиснув кнопку «ВКЛ» і на пальник пішов електричний розряд, який підпалив газ. У підсумку котедж відразу ж почав обігріватися.

Недоліки розглянуті котли опалення мають наступні:

 • Вибухонебезпечність метану (пропан-бутану у разі використання газгольдера);

 • Необхідність підготовки пакету дозвільної документації;

 • Обов’язковість укладення договору обслуговування газового обладнання;

 • В деяких випадках потрібно облаштовувати окрему котельню.

Вибрати газовий котел під потрібні параметри не складно. Набагато більше труднощів виникає з його підключенням до мереж. Це не м’яка черепиця або піноблок, які не вимагають будь-яких погоджень. Котельне обладнання відноситься до складних систем. Воно повинно перевірятися і обслуговуватися в спеціалізованій компанії. Плюс перед монтажем треба ще запитати техумови у газовиків та підготувати проект. Нерідко на врегулювання всіх цих питань йде до року.

Порівняльна економія котлів на різних видах палива

Вимірювання Вугілля Газ Дизель Електро Мазут Пелети
Робота год/добу 24 24 24 24 24 24
Вартість одиниці 3,5 руб/кг 1,5 руб/м3 17 руб/л 2,2 крб/Квтг 4,35 грн/кг 4,5 руб/кг
Витрата пального на годину 3 кг 2,8 м3 2 л 25 кВт 2,5 кг 2,7 кг
Витрати в міс. 7560 грн 3024 грн 24480 руб 40000 руб 7830 руб 8746 руб
Витрати за сезон 45360 руб 18144 руб 146880 руб 240000 крб 46980 руб 52488 руб

Розрахунок потужності котла

По необхідної потужності котел для приватного будинку найчастіше підбирається виходячи зі спрощеного розрахунку на кожен 10 квадратів площі потрібно 1 кВт теплової енергії. Для північних регіонів застосовується підвищуючий коефіцієнт 1,5–2, а для південних понижуючий на 0,7–0,9. Плюс до цього закладається ще близько 20% потужності про запас і 20-25% на ГВП. Але все це усереднені цифри.

При повному теплотехнічному розрахунку доведеться враховувати:

 • Конструктивні особливості зовнішніх стін (товщину, матеріал, ступінь утеплення);

 • Наявність вікон і рівень теплоізоляції горища;

 • Тепловтрати через дах, фундамент і вентиляцію;

 • Максимально можливі й середні температури на вулиці в регіоні;

 • Наявність «теплої підлоги» і ГВП;

 • Кількість батарей;

 • Конфігурацію опалювальної системи в цілому і багато іншого.

Зробити такий розрахунок правильно в змозі тільки досвідчений проектувальник. Вибираючи самостійно газовий нагрівач теплоносія для опалення, краще всього орієнтуватися на цифру в 1 кВт на 10 кв. м. Так ймовірність помилки буде мінімальною.

Виробники газових котлів

Асортимент водогрійного газового обладнання побутового класу в Росії величезний. Знайдеться котел будь-якої потужності і для котеджу, і для квартири. Це розміри ондуліна жорстко стандартизовані, так як розробник і виробник у нього за фактом один. А вітчизняних і зарубіжних виробників техніки для домашніх котелень на нашому ринку налічується більше двох десятків. І у кожного з них свій модельний ряд з тими чи іншими додатковими функціями.

Газові котли для опалення приватного будинку

Модель Bosch Gaz 7000 W MFK — ціна від 52000 руб (2018 рік)

У ТОП-10 виробників газових котлів входять:

 1. Пєчкін (Росія).

 2. Лемакс (Росія).

 3. Ariston (Італія).

 4. Bosch (Німеччина).

 5. Buderus (Німеччина).

 6. Baxi (Італія).

 7. Leberg (Норвегія).

 8. Protherm (Чехія, Словаччина).

 9. Vaillant (Німеччина).

 10. Viessmann (Німеччина).

Газові котли для опалення приватного будинку

Baxi NUVOLA Duo Tec — ціна від 90000 руб (2018 рік)

Точно вказати хто з них краще складно. В асортименті кожного виробника є як підлогове, так і настінне обладнання з різною потужністю. Вузької спеціалізації у них за типами камер і пальників також не існує. Всі намагаються запропонувати покупцям сучасні котли під конкретні потреби з повним набором усією можливою автоматики. Питання тільки у вартості додаткових опцій і їх необхідності.

Газові котли для опалення приватного будинку

Wolf ComfortLine CGB — ціна від 190000 руб (2018 рік)

Ціна на різні модифікації коливається в межах від 15 до 200 тисяч рублів. Найдешевшими є настінні одноконтурні моделі від «Пєчкін» і «Лемакс». А преміум сегмент – це більше «Vaillant» і «Protherm».

Як вибрати котел

З першого погляду підбирати собі в котедж газовий котел – це справжня морока. Треба не тільки розрахувати потужність, але і визначитися з купою параметрів. Однак без ретельного аналізу вибір подібної водогрійної техніки може закінчитися плачевно. Якщо обладнання виявиться надто потужним, то буде просто працювати вхолосту або йому при піковому навантаженні не бракуватиме робочого тиску в газовій трубі. А агрегат з недостатньою потужністю може і зовсім зламатися.

Газові котли для опалення приватного будинку

Вибирайте правильно

Для невеликого будиночка або в квартиру краще всього брати настінну модель зі сталевим теплообмінником. Вийде недорого і з належними параметрами продуктивності. Для організації обігріву у великому котеджі доведеться облаштовувати котельню. Оптимальний варіант в цьому випадку – це підлоговий котел з теплообмінником з чавуну.

Техніка з відкритою камерою енергонезалежна і не шумить, але поступово спалює кисень у приміщенні, де встановлена. Плюс димар їй потрібен тільки вертикальний і високий. Якщо вентиляція в приміщенні на постійну роботу газового пальника не розрахована, то краще вибрати закритий аналог з примусовою тягою повітря.

При виборі конкретної моделі важливо дивитися на наявність в котлі елементів безпеки. Газ вибухонебезпечний. Якщо обладнання не оснащений автоматикою відключення подачі палива та автоматичного його розпалювання при гасінні, то від такої техніки краще відразу відмовитися.

Дивіться також відео про вибір котла на газі

Газові котли для опалення приватного будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code