Не варто забувати і про те, що в глибинці і донині дуже часто централізоване електропостачання взагалі відсутня. Як у такій ситуації вчинити, наприклад, дачникові? Природно, дідівські способи — свічки і масляні лампи — ми розглядати не будемо. Звернемо свою увагу на більш сучасні пристрої — генератори.

Генератори являють собою агрегати, які виробляють електричну енергію. Вони можуть виступати в ролі головного або резервного джерела енергії. Це свого роду автономна міні-електростанція, що працює на будь-якому паливі, яка дозволяє здобути енергетичну незалежність, а значить, спрощує ваше життя.

Принцип роботи електрогенератора дуже простий: паливо заливається в бак, потрапляє в камеру внутрішнього згорання, підпалюється за допомогою іскри, і отримується в процесі горіння теплова енергія перетворюється в електрику. Вирішивши придбати для своїх потреб такий агрегат, насамперед потрібно вирішити, на якому виді палива він буде працювати. Від цього буде залежати потужність генератора, його довговічність, мобільність, вартість та інші характеристики.

Найбільшою популярністю у споживачів користуються дизельні та бензинові генератори. Найчастіше купуються вони для приватного будинку в якості резервного джерела живлення. Якого типу краще віддати перевагу розповідає Станіслав Александров, керівник ТОВ «Казкиттелком»: «Якщо це приватний будинок, то потрібно враховувати його загальну сумарну споживану потужність. Якщо у вас мале споживання, то вистачить генератора на 1,5 кВт, якщо у вас в будинку працюють електроплити, чайники, інша побутова техніка, пральна, баня, сауна — це витягне генератор в районі 5 кВт, якщо до цього ще додається опалення — то може доходити до 10 кВт. В цілому саме це є критерієм вибору. Інша справа, що дизельні варіанти економічніші при довгограючою роботі, ніж бензинові. Чим вище потужність, тим більше відхід убік «дизеля».

Існують також газові генератори, але в силу своєї дорожнечі, громіздкість і необхідність підключення до централізованої газової системи такі агрегати не набули великого поширення.

Дизельний генератор

Дизельний генератор більше ніж який-небудь інший пристосований для безперервної цілорічної роботи. Якщо порівнювати такий апарат з його бензиновим побратимом, слід зазначити, що дизельні генератори володіють набагато більшою потужністю, а значить, дозволяють підключати велику кількість електроприладів.

Вони відрізняються хорошою ремонтопридатністю, компактністю і безпекою під час роботи. Слід відзначити і той факт, що дизельне паливо, або солярка, коштує набагато дешевше, ніж бензин. До мінусів генератора на дизелі можна віднести гучність його роботи. Такий агрегат вимагає окремого приміщення з продуманою звукоізоляцією і якісною системою вентилювання для відводу небезпечних і їдких продуктів горіння.

Однак при покупці варто подбати, щоб до генератора була підключена система АВР. Що це таке і для чого потрібно, розповідає експерт: «Це система автоматичного включення резерву. Якщо є блок АВР, то він сам спрацьовує — якщо вас відключили від центрального енергопостачання, то генератор включиться автоматично. Сидячи вдома, працюючи, навіть якщо електрику «вирубило», ви можете не відволікатися — АВР дає сам команду і включає його. А коли світло «дадуть», то той же АВР дасть команду генератора вимкнутися. Також АВР реагує, якщо залишилася мало масла, може показати на табло, яка була помилка. Загалом, захищає генератор від поломок, порушень».

Дизельні генератори відмінно справляються із завданням освітлення невеликого приватного будинку або дачної ділянки, їх можна використовувати при проведенні будівельних і дорожніх робіт, а також на різних об’єктах, де неприпустимі перебої в електропостачанні. Дизельна електростанція підбирається в залежності від поставлених цілей — вона може бути переносна або стаціонарна, відкритого або закритого типу.

Бензиновий генератор

Бензинові генератори можна використовувати як в побуті, так і на невеликих підприємствах. Але із-за високої вартості на бензин найчастіше такі апарати використовують в якості резервного, а не основного джерела струму. Експлуатація бензинових генераторів доцільна лише на тимчасових об’єктах.

До достоїнств таких агрегатів можна віднести їх малогабаритність, мобільність, простоту експлуатації, малошумність під час роботи, можливість встановлення пристрою в приміщенні або на вулиці. Незважаючи на високу вартість пального, ціна на генератор, що працює на бензині, набагато нижче, ніж дизельний. Тому якщо ви плануєте придбати агрегат, наприклад, для дачі, на випадок раптового відключення електроенергії, кращого варіанту, ніж бензиновий генератор, вам не знайти.

При покупці можна зіткнутися з вибором — двотактні і чотиритактні. Які з них краще? Експерт пояснює це наступним чином: «Різниці в потужності у них немає, вона може бути одна і та ж. Різниця лише в тому, що двотактний буде трохи дешевше, так як він споживає більше палива і у нього менше ресурсів. Чотиритактний дорожче і «їсть» менше палива — він економічніший. Якщо великі обсяги використання електроенергії, то краще відразу брати чотиритактний — буде і вигідніше за витратами, і працює він, до речі, тихіше».

Таблиця 1. Порівняння бензинового і дизельного агрегату

Критерій

Бензиновий

Дизельний

Застосування

Для аварійного режиму

Для тривалої роботи

Вартість

Бюджетний

Більш дорогий

Економічність

Середня

Більш висока, добре окупає ціну

Температура для гарантованого запуску

20 градусів

5 градусів + підігрів в зимовий час

Пожежонебезпека

+

Навіть будучи розлитим, дизель не створює вогненебезпечних парів

Рівень шуму

Низький

Високий

Допустима мінімальна навантаження

Будь-яка

30%

Кількість обертів

3000 про./мін.

3000 про./мін. — на 6-8 годин, 1500 про./хв. протягом 10 діб

Потужність електростанції

До 15-20 кВт

Від 2 до 3000 кВт

.

Варіанти застосування можуть бути різними. Найчастіше використовуються в приміщенні, але буває і так, що потрібно поставити обладнання на вулиці. Як підібрати потрібну модель? Про це нам розповів Станіслав Александров, керівник компанії ТОО «Казкиттелком», р. Родин: «Генератори бувають відкритого і закритого типу. Закритого типу створені для важливих об’єктів: тут потрібно, щоб вони в теплі стояли і, наприклад, допомогли у форс-мажорній ситуації. Якщо зовнішні мережі відключилися, то вони запускаються дуже швидко, і будуть подавати електроенергію. Таке актуально, наприклад, в операційних в лікарнях.

Все-таки в наших умовах краще, якщо генератори коштують в теплі — взимку може бути і до -35 морозу. Інша справа, що є моделі в кожусі, закритого типу з шумоізоляцією, які можна поставити також на ділянці у дворі, де вам зручно».

Газові генератори

Газовий генератор — це прилад, що генерує газ шляхом простого спалювання палива. Наприклад, деревного вугілля, тирси, відходів деревини, дров, торфу, органічних залишків, які здатні виділяти горючі гази при горінні. Використання отриманого газу може бути різним, але в основу закладається принцип газогенератора. Крім деревини можна використовувати в якості палива і полімери: гуму, пластмасу та інші матеріали.

Принцип роботи газогенератора наступний: в камеру згоряння подають повітря в тій кількості, якої недостатньо для повного згоряння палива. При цьому температура тримається на рівні 1100-1400 градусів. Виділяється газ, який охолоджується і направляється до споживача, двигуну внутрішнього згоряння.

Таблиця 2. Технічні характеристики газових генераторів

Параметр

Показник

Потужність

Від 30 кВт

Витрата газу

0,325 нм3 на 1 кВт/год

Термін служби

Від 7 років

Теплова потужність

120% від електричної потужності

Допустимі перепади навантаження

До 90% від потужності

Яке може виробляти електрику

Струм в 380 В, 220 В.

.

Застосування газових генераторів

Перший варіант — направлення газу до плити на кухні, щоб готувати їжу. Другий варіант — газ відразу ж спалюється в піролізних котлі з газогенератором, щоб опалювати приміщення. Ці котли іменуються газовими котлами на дровах, твердопаливними піролізних. Застосовуються вони і на підприємствах, і для побутових потреб. Третій варіант — газ подається в двигун внутрішнього згоряння для насоса або перетворюється в електричну енергію.

Про те, чи є якісь переваги у газових генераторів, розповідає Станіслав Александров: «Газові генератори в плані ресурсу не дуже вигідні. Якщо газ скрізь і вільно до сектору підходить станція, то, звичайно, він буде зручний. Якщо газопроводу немає, то краще віддати перевагу іншим моделям — бензиновим, щоб морози паливо не застывало, або дизельним, якщо є можливість поставити в теплому приміщенні. Дизельний економічніше, ніж бензиновий».

Газові генератори використовуються в основному в регіонах, де немає можливості провести газопровід, лінії електропередач, не виходить завезти газ у балонах.

Класифікація газових генераторів

Газові генератори діляться на три типи — прямого процесу, зворотного процесу і горизонтального процесу генерації газу. Розглянемо докладніше кожен.

Газогенератори прямого процесу — це пристрої, які спалюють вугілля напівкокс і антрацит. По своїй конструкції вони відрізняються тим, що повітря йде знизу через колосники, а газ забирається зверху. При цьому волога з палива в зону горіння взагалі не потрапляє, її потрібно підводити спеціально.

Газогенератори оберненого процесу — це прилади, які спалюють смолиста паливо (дрова, деревне вугілля). У їх конструкції повітря подається в середню частину, в зону горіння, а газ забирається в зольнику. Найчастіше відібраний гарячий газ використовується для підігріву палива в камері.

Газогенератори горизонтального процесу — це пристрої, в яких повітря для горіння подається збоку з високою швидкістю дуття через фурми. Газ забирається через спеціальну газоотборную решітку.

Процес перетворення механічної енергії в електричну

Всі вищеописані нами генератори здатні виділяти шляхом згоряння палива енергію, а вже ця енергія перетворюється в електричну. Проте яким чином це відбувається? Так, у наш час найчастіше принцип дії заснований на електромагнітної індукції. Індукційні генератори змінного струму — це прості пристрої, які дають великі струми при високій напрузі.

На даний момент розрізняють синхронні та асинхронні моделі. Асинхронні моделі — застарілі, застосовувалися в 70-х рр. Зараз вони замінені на синхронні варіанти. Генератори змінного струму відрізняються по потужності:

  • більш потужні — для електростанцій (турбогенератор, гідрогенератор);
  • менш потужні — для автономного електропостачання (дизельні, бензинові та газові електростанції).

Чому найчастіше застосовуються генератори змінного струму? Відповідає Станіслав Александров: «Що стосується генераторів постійного струму, то вони використовуються дуже рідко — там, де є спеціальне обладнання, яке живиться від постійного струму. Наприклад, обладнання «Казактелекома», медичне устаткування, тобто це вузька сфера. У всіх наших мережах змінний струм, тому генератори змінного струму можна підлаштувати під будь-яку систему».

В залежності від кількості фаз та об’єму прийнятої навантаження всі генератори можна умовно розділити на дві більші групи.

Однофазні генератори призначені для електропостачання споживачів з однофазною напругою. Вони ідеально підходять для невеликих котеджів, офісів, заміських будинків і дач, а також для малих виробництв.

Трифазний генератор — це універсальний пристрій, розрахований на забезпечення струмом великих, масштабних об’єктів — селищ, великих будівель і багатоповерхових житлових будинків, підприємств і т. д. Особливість його — рівномірний розподіл потужності між усіма фазами.

На сьогоднішній день є кілька типів індукційних магнітних генераторів, проте пристрій їх практично ідентичне:

  • постійний магніт — створює магнітне поле, застосовується для малопотужних непромислових побутових агрегатів (у промислових — це ціла система з сердечників);
  • обмотка — в ній індукується мінлива, йде навколо сердечника.

Постійний магніт, що обертається, в нерухомих обмотках з’являється вихрове електричне поле, породжене зміною магнітного потоку при обертанні магніту.

Сучасний генератор електричного струму — це пристрій з ізоляції, мідних дротів сталевого корпусу. Всі деталі виготовляються з точністю до міліметра. По суті, індукційний генератор — це машина з рухомих частин, які безперервно і економічно створюють електроенергію.

Інший популярний варіант — інверторний генератор. Він відрізняється від індукційного генератора змінного струму тим, що видає стабілізовану напругу змінного струму. Як зазначає наш експерт: «За рахунок такої особливості дорожче, але у нього є перевага, що він працює на різних обертах — його не треба настроювати на певний режим, він сам регулює оберти двигуна. Вигода в тому, що він компактний, його можна з собою возити: на дачу, наприклад, технічно підключати і використовувати. Якщо великі обсяги енергоспоживання (насос, плита), то краще купувати інший варіант».

В електромеханічних індукційних генераторах знаходиться вбудований електронний регулятор напруги, сама їх конструкція дуже проста і дозволяє отримувати як однофазний так і трьохфазний струм. Тому вони так популярні.

Виробників на сьогоднішній день дуже багато: найбільш популярні німецькі моделі, які коштують досить дорого. Інша група — російські, білоруські та вітчизняні варіанти, які також добре адаптовані під різко континентальний клімат. Окремий для покупців питання — це китайські виробники. Буває так, що вони завищують показники потужності і інші показники, а на практиці видають менше. Про цю проблему говорить і експерт: «Так, таке має місце бути. Все залежить від виробника. Є несерйозні компанії, можуть використовувати мідний провід, а алюмінієвий — пофарбують його і все. Потрібно просто уважно вибирати і розбиратися. Чим дешевше, тим більше сумнівів у цьому обладнанні. Є і хороші китайські компанії, просто треба пам’ятати, що скупий платить двічі».

Електростанція — це генератор, змонтований разом з двигуном і системою контролю і управління на одній платформі. А ось за типом двигуна усі електростанції можуть бути дизельними, бензиновими і газовими: тобто все залежить від палива, що згорає і передає енергію двигуна.

Інформаційна служба plot.kz

Генератори: критерії вибору та класифікація

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code