Будь заміське господарство, що включає в свій склад житловий будинок, баню та інші підсобні будови, не може обійтися в наші дні без грамотно облаштованій каналізаційної системи, призначеної для скидання та утилізації відходів життєдіяльності людини. У пропонованій вашій увазі статті ми постараємося розповісти про те, як монтується каналізація заміського будинку своїми руками з урахуванням всіх пропонованих до її облаштування вимог.

Канализация загородного дома своими рукамиСептик з бетонних кілець

Незважаючи на велику кількість пропозицій на ринку подібних послуг, багато користувачів воліють займатися монтажем каналізаційної мережі самостійно. І дійсно, техніка виготовлення розгалуженої системи збору відходів і нечистот досить проста, що припускає освоєння її будь-яким бажаючим, не займаються цим професійно. Подібний підхід дозволяє обійтися без залучення сторонніх робітників, що, природно, скорочує витрати, пов’язані з її облаштуванням.

Пристрій системи збору відходів

Канализация загородного дома своими рукамиПринцип роботи септика

Сучасна каналізаційна система – це цілий комплекс обладнання, до складу якого входять не тільки пристосування для збору нечистот, а також трубопроводи і спеціальні накопичувачі відходів (відстійники).

Основне функціональне призначення таких комплексів – збір відходів життєдіяльності людини (в тому числі і відпрацьованих стічних вод) в точках їх утворення та подальше транспортування до місця остаточної або часткової утилізації.

Пристрій каналізації заміського будинку має здійснюватися з урахуванням основних технологічних та екологічних вимог. Каналізація повинна містити в своєму складі такі обов’язкові елементи:

 • спеціальні лотки для збору відходів;
 • розгалужену мережу трубопроводів або канали, по яких здійснюється транспортування відходів у бік відстійника;
 • сам відстійник, оформлений у вигляді вигрібної ями або септика.

Канализация загородного дома своими рукамиСхема каналізації на ділянці

Установка каналізації у власному господарстві повинна проводитись за чітко спроектованому плану, оскільки будь-які відхилення від нормативів можуть призвести до порушень в її роботі (утворення засмічень, наприклад). В цьому випадку виникає небезпека забруднення ділянок місцевості фекальними відходами, що неприпустимо при наявності неподалік від будинку джерел питної води.

Зовнішній контур

Канализация загородного дома своими рукамиШлях проходження стоків

До так званого зовнішньому контуру каналізації відносять систему трубопроводів, що забезпечують природне переміщення відходів від місця їхнього збору (лотка) в бік вигрібної ями або септика. Такий спосіб організації збору нечистот називається дренажним. В окремих випадках транспортування відходів по трубах здійснюватися під тиском (напором), створюваним за допомогою спеціального насосного обладнання, що входить до складу системи.

Виходячи з вищесказаного, ще на стадії проектування потрібно буде чітко визначитися з тим, яким способом покидьки будуть доставлятися до відстійника (природним стоком або під напором). Від цієї обставини буде залежати вибір місця розміщення відстійника (дренажного колодязя), а також його глибина.

Канализация загородного дома своими рукамиУхил каналізаційних труб

Само собою зрозуміло, що при використанні першого з цих варіантів рівень розташування вигрібної ями (септика) вибирається нижче рівня трубопровідної траси, що забезпечує необхідний ухил у бік збірного пристосування. При другому варіанті доставки стоків до відстійника, здійснюваної за допомогою насоса, рівень установки каналізації (в тому числі і окремих її складових) не мають вирішального значення.

Розташування траси прокладки труб в цьому випадку практично нічим не обмежується, тому що остання може вибиратися виходячи із зручності організації земляних робіт. Єдине технологічне вимога, що пред’являється до укладання труб – це щоб кут їх вигину завжди перевищував 90 градусів. Виконання цієї вимоги помітно знижує ймовірність утворення засмічень. При виборі оптимального місця розташування збірника відходів повинно виконуватися вже зазначене раніше вимога (не ближче 5-7 м від житлового будови).

Монтаж дренажної системи

Канализация загородного дома своими рукамиДренажні системи

До монтажу дренажної системи на заміській ділянці приступають зазвичай по завершенні зведення стін та покрівлі основного житлового будови.

При проведенні робіт повинна дотримуватися така послідовність монтажних операцій:

 1. Перш за все, на ділянці виривається траншея під труби, що прокладаються від лотків або інших збірників відходів у бік відстійника. При цьому можливість природного переміщення стоків по трубопроводу забезпечується невеликим його ухилом (2-2,5 см на 1 погонний метр).
 2. Потім дно підготовленої траншеї по всій її довжині засипається піщаною подушкою.
 3. Після цього можна буде приступати до укладання трубної магістралі, на кінцевому ділянці якої стик трубопроводу з відстійником обов’язково герметизується. Для цих цілей можна використовувати герметик.

Канализация загородного дома своими рукамиУкладання дренажної системи

При укладанні труб з різних матеріалів необхідно буде враховувати наступні рекомендації:

 • Монтаж труб з поліпропілену повинен вестися в спеціальних бетонних коробах, захищають вироби від механічних пошкоджень. А ось труби з полівінілхлориду допускається укладати безпосередньо в грунті (без використання спеціального захисного кожуха).
 • Глибину розташування трубної каналізації вибирають виходячи з відомого вимоги до прокладання стічних комунікацій, які повинні знаходитися вище точки промерзання грунту в даній місцевості. Для середньої смуги Росії цей показник вибирається з діапазону від 1,2 до 1,4 метра.
 • У тому випадку, якщо зими у вашому регіоні дуже холодні – потрібна додаткова ізоляція трубопроводу з використанням будь-якого придатного для цих цілей утеплювального матеріалу.
 • Тепер залишилося з’єднати воєдино всю систему.

Облаштування вигрібної ями

Канализация загородного дома своими рукамиВигрібна яма з бетонних кілець

Найбільш поширений вид автономного збірника відходів – звичайна вигрібна яма. Принцип роботи такого відстійника дуже простий і полягає в наступному. У процесі нагромадження нечистот, що надходять в яму по системі каналізаційних стоків, що містяться в них легкі фракції поступово утилізуються шляхом просочування в грунт. Через деякий час, коли в ямі залишаться одні важкі фракції, останні видаляються з відстійника з допомогою відповідної техніки (як правило, для цих цілей використовуються спеціальні асенізаторські машини).

Для розміщення такого збірника відходів найбільш зручна низина, істотно полегшує подальший монтаж дренажної системи. При вибірці відповідного місця для нього необхідно також передбачити можливість підготовки невеликий під’їзної площадки для ассенізаторской машини.

Перед початком робіт слід ознайомитися з вимогами епідеміологічних нормативів, що регламентують допустимий обсяг стічних ям (як правило, цей показник обирані з розрахунку 0,6–0,7 м3 на одну людину), а також віддаленість від житлових будівель і джерел питної води. Крім цього, певні обмеження накладаються і на матеріали, що використовуються для облаштування подібних споруд.

Канализация загородного дома своими рукамиБетонні кільця

При виборі цих матеріалів більшість користувачів виходить з доступності і прийнятної вартості виробів, що застосовуються для формування стінок вигрібної ями. При цьому перевагу найчастіше віддається готовим промисловим конструкцій, таким, як залізобетонні кільця, наприклад (діаметр – близько 2-х метрів, висота – близько 1,2 метра).

При проведенні земляних робіт необхідно пам’ятати про наступні деталі:

 1. Підготовка котловану під залізобетонні конструкції проводиться з урахуванням невеликого припуску по діаметру, що забезпечує зручність монтажу кілець, а також можливість розміщення на них шару гідроізоляції.
 2. В процесі робіт розрахункова глибина колодязя може бути дещо скоригована, що пояснюється вимогою розташування верхнього зрізу кільця трохи нижче рівня ґрунту (це дозволяє використовувати в якості перекриття стандартну бетонну плиту з люком).
 3. Перед укладанням першого кільця дно котловану спочатку армується, а потім бетонується. Між собою кільця скріплюються за допомогою спеціальної арматури, після чого зазори між ними зашпаровують розчином.

Рекомендуємо до прочитання:

 • септики для дачі своїми руками з еврокубов;
 • чим розморозити каналізаційну трубу в приватному будинку.

Відео з облаштування каналізаційної системи ви зможете подивитися нижче.

Відео

Це відео про пристрій каналізації в заміському будинку:

Каналізація заміського будинку своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code