Часто буває так, що при облаштуванні свердловини, хочеться оснастити її додатковим обладнанням, але щоб з’явилася така можливість, доведеться придбати дуже дорогий промисловий, або зробити кесон для свердловини своїми руками, розміри якого дозволять розмістити в ньому все заплановане. Можлива й інша причина – бажання все робити самому. В такому випадку обов’язково потрібно робити кесон великого розміру.

Кесон призначений не тільки для зручного розташування в ньому різних пристроїв, але і для захисту від замерзання системи водопроводу.

З цією метою його розташовують у шарах ґрунту, які не промерзають, і щільно закривають кришкою, щоб уникнути попадання холодного повітря всередину.

Підготовчі роботи

Кессон для скважины своими рукамиЯма навколо труби

Спочатку потрібно викопати яму під кесон, форма і розміри якої залежать від його габаритів. У заводських умовах кесон виготовляється з пластмаси або металу, і, як правило, його розміри невеликі. Для кесона може бути використаний різний матеріал:

 1. Бетонні кільця.
 2. Бетон.
 3. Цегла.
 4. Метал.
 5. Полімерпіщана основа.

Зупинимося на них більш детально.

В залежності від того, яким буде кесон, потрібно вирити під нього яму, з розрахунку, що над поверхнею землі повинна виглядати тільки люк, а корпус залишити під землею.

Кесон з бетонних кілець

Кессон для скважины своими руками

Дно вкладається бетоном за рівнем, і після того, як він ґрунтовно схопиться, потрібно помити дно від впала глини. Потім накресліть контур для встановлення кільця, і по цій розмітці накладайте цементний розчин, для того, щоб укладене кільце стало в нього. Зверху першого кільця знову наноситься розчин і ставиться друге.

Якщо на нанесений розчин під час установки наступного кільця впаде глина, то її треба прибрати. Для цього можна зафіксувати бетонну виріб, підклавши під нього дошки. Після видалення глини розрівнюється розчин, і верхнє кільце опускається.

Після встановлення кілець, грунтовно закладіть шви, і зробіть з цегли колодязь, такий, щоб люк був вище рівня землі на 15 див.

Бетонний кесон

Кессон для скважины своими руками

В його технології виготовлення нового і незнайомого нічого немає. Стандартний набір:

 1. Викопати яму.
 2. Виготовити опалубку.
 3. Встановити сітку з арматури.
 4. Залити бетоном.
 5. Зробити з цегли оголовок.

Все робиться за таким же принципом, що і вигрібна яма. Різниця полягає в тому, що потрібно заздалегідь подбати про те, щоб залишилося отвір для підведення труб і електрокабеля, а верхня плита повинна бути нижче рівня землі. Зверху встановлюється утеплений люк, і бетонний кесон до ваших послуг.

Цегляний кесон

Кессон для скважины своими руками

Для виготовлення такого кесона найчастіше використовується вживаний цегла, але це вже на розсуд господаря. Що стосується ями, то є 2 варіанти її розмірів:

 1. Чітко по формі, з урахуванням того, що цегла буде прилягати до стіни.
 2. Більше розміру кесона. В такому випадку проводиться кладка рівних стін, а після висихання розчину порожнечі заповнюються грунтом.

Перший варіант менш трудомісткий, оскільки доводиться менше працювати з лопатою, але залишилися незаповнені порожнечі між стіною і кладкою, в які потрапить дощова вода.

Для кесона невеликих розмірів можна не робити бетонну кришку. Досить звузити догори отвір, зміщуючи при кладці цегла до центру.

Отриману горловину потрібно обов’язково закрити утепленим люком.

Полімерпіщана основа

Кессон для скважины своими рукамиНа полімер-піщаної основі

Більш простим і менш дорогим варіантом є застосування збірного кесона, виготовленого на полімерпіщаної основі. Цей матеріал:

 1. Стійкий до впливу зовнішнього середовища.
 2. Не вступає в хімічну реакцію.
 3. Довговічний.
 4. Недорогий.
 5. Відрізняється простотою монтажу.
 6. Великий діаметр кілець.

Для монтажу кілець не потрібна техніка, а їх конструкція дозволяє зібрати кесон правильної форми, притому повністю герметичний. Крім того, для нього не потрібна додаткова гідроізоляція, а дно і люк йдуть в комплекті.

Металевий кесон

Кессон для скважины своими руками

Якщо ви не з чуток знаєте зварювальні роботи, то можна зробити металевий кесон. Конструкція його повинна бути з ребрами жорсткості, щоб грунт не втиснув його всередину.

Для установки такої конструкції буде потрібно кран, але, попередньо його потрібно захистити від впливу вологи, обробивши як зовні, так і зсередини.

Дешевим такий кесон не буде, враховуючи вартість металу, електродів, грунтовки з фарбуванням, і роботу техніки. Крім того, цей виріб потрібно періодично фарбувати зсередини. З цієї причини металеві кесони непопулярні.

Ми не будемо говорити, що краще для вас, так як кожен умілець вирішує сам, як йому краще робити, а цей огляд лише допоможе прийняти правильне рішення.

Відео

У цьому ролику розповідається про переваги колодязя з полімерпіщаних кілець.

Кесон для свердловини своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code