Свердловини відрізняються від інших варіантів автономного водопостачання високою ефективністю і надійністю. Але їх буріння та облаштування є заходом досить трудомістким. Плюс насосне обладнання коштує чималих грошей. А єдиний спосіб убезпечити конструкцію водозабору і поставлений в ній насос – це кесон на свердловині, заглиблений в землю і фіксований на обсадної трубі. Причому установка цієї камери в багатьох випадках не просто рекомендована, а обов’язкова.

Зміст

 1. Що це таке?
 2. Види
 3. Монтаж і установка
 4. Висновок

Що таке кесон і навіщо він потрібен?

Головна функція скважного кесона – захист обсадної труби, заглибного насоса і йде з ним обладнання від зовнішніх впливів. З одного боку, він захищає свердловину від промерзання при сильних заморозках, а з іншого не дає потрапити в її стовбур бруду під час паводків та сильних дощах. Всередині нього нерідко монтуються фільтри води, датчики тиску, автоматика управління, гідроакумулятор і сходи для доступу до цих приладів.

Кесон для свердловини

Схема пристрою

По влаштуванню кесон для свердловини являє собою герметичну камеру-ємність прямокутної або циліндричної форми. За будовою це просто невеликий оглядовий колодязь. Він також знаходиться повністю в землі, виступаючи над нею лише своєю горловиною. В боках цієї конструкції передбачаються отвори для електричних кабелів та водогону, а на дні – ще одне для обсадної труби. Зверху все закриває кришка.

Кесон для свердловини

Приклад готового кесона

Самостійно зробити кесон можна з бетону, пластику або заліза. Монтаж його відносно простий, стрічковий або пальовий фундамент своїми руками виконати набагато складніше. Але чимало попрацювати лопатою на ділянці біля будинку все ж доведеться. Установка кесонної конструкції проводиться в грунт і так, щоб її дно знаходилося нижче рівня промерзання грунту.

Види кесонів для свердловини

Призначені для свердловин кесони поділяються за формою, обсягом і матеріалом виготовлення. Якщо це споруда робиться своїми руками, то по конфігурації воно може бути яким завгодно. Але приватники часто воліють купувати готові циліндричні або прямокутні вироби заводської збірки. Для встановлення їх треба лише помістити у виритий заздалегідь котлован, а потім засипати всі землею.

Існуючі схеми планування дачної ділянки у 10 соток і більше без проблем дозволяють розмістити на території біля будинку свердловину і кесон. Обсяг останнього рідко перевищує 6000 літрів (1,5 х 1,5 метра в ширину і довжину). Цього з надлишком вистачає для всього комплекту насосного обладнання. Ще й залишається місце для спустився всередину з метою обслуговування техніки людини.

Кесон для свердловини

Металевий варіант

Серед плюсів металевого кесона значаться:

 • Висока міцність і стійкість до тиску землі ззовні;

 • Тривалий термін служби (до 50-ти років);

 • Відмінна герметичність (при професійній зварюванні швів);

 • Відсутність необхідності в «якорі» на дні.

Мінуси у кесона з металу наступні:

 • Чималу вагу, що вимагає залучення підйомної спецтехніки;

 • Низька корозійна стійкість металу;

 • Висока ціна готових виробів (це найдорожчий з варіантів).

Якщо металеві кесони не обробити антикорозійними складами, то довго в землі вони не прослужать. Волога буде впливати на метал зовні з грунту і зсередини, роблячи з гирла свердловини. Щоб встановити на обсадної трубі готову конструкцію, потрібен кран. А самостійний монтаж кесона із сталевих листів потребує навиків поводження зі зварювальним апаратом. По трудомісткості установки цей варіант виграє лише у аналог з бетону.

Кесон для свердловини

З бетонних кілець

У кесона з ж/б кілець гідності менше, серед них лише:

 • Висока механічна міцність;

 • Тривалий експлуатаційний термін.

А от мінусів у цього виду кесонних споруд багато:

 • Необхідність застосування трудомісткою і дорогою гідроізоляції;

 • Необхідність утеплення конструкції (у бетону висока теплопровідність);

 • Велику вагу залізобетонних виробів;

 • Висока вартість монтажу і неможливість виконати його самостійно.

Без крана у випадку з залізобетонними кільцями не обійтися. При цьому не всі схеми варіантів планування ділянки 15 соток навіть тут підійдуть. Мало на ньому підібрати місце для свердловини, необхідно також передбачити майданчик для автокрану і вантажівки з ЗБВ. Проблем установка кесона з ж/б кілець викличе масу. Часто для обладнання подібного споруди краще вибрати пластикову (склопластикових) модифікацію.

Кесон для свердловини

Пластиковий варіант

У кесонних оглядових колодязів із пластику наступні плюси:

 • Мала вага (близько 50-100 кг);

 • Відсутність передумов до корозії;

 • Термін експлуатації 50 і більше років;

 • Відносно невисока вартість (дешевий не тільки сам кесон, але і монтажні роботи);

 • Висока герметичність (просочування вологи можливо лише в місцях введення труб);

 • Хороші теплоізоляційні характеристики;

 • Заводська готовність конструкції.

Невелика вага пластикового кесона дозволяє під час його встановлення обійтися без крана силами двох осіб. Але йому потрібно важкий «якір» у вигляді бетонної плити, який не дозволить цій споруді спливти з землі під час паводків. Плюс будь-яка конструкція з пластику не сильно відрізняється високою міцністю. Це бетонний або металевий кесон при обдиманні по зими не розчавить. Пластиковий варіант цілком може і пошкодити тиск грунту.

Кесон для свердловини

Саморобний з цегли

Монтаж і установка кесона

Щоб змонтувати готовий кесон з пластику або металу, необхідно виконати п’ять кроків:

 1. Риття котловану розміром на 20-30 см більше встановлюваної конструкції.

 2. Відсипка піщаної подушки 15-20 см на дні і створення там «якоря» (за необхідності).

 3. Здійснення установки кесона і обладнання оголовка всередині нього на обсадної трубі.

 4. Підведення електропроводки і водопроводу з герметизацією вхідних отворів в стінках споруди.

 5. Зовнішнє утеплення пінополістиролом або пінопластом і зворотна засипка грунту.

Технологія робіт гранично проста. Монтаж кесона завжди можливо провести самостійно. Після засипання його землею для зовнішнього декорування підійде облицювальна цегла або інший вологостійкий матеріал для оздоблення цоколя приватного будинку.

Кесон для свердловини

Утеплюємо всередині і герметизируем всі шви зовні

Кесон для свердловини

Збираємо насос

Кесон для свердловини

Вставляємо насос

Кесон для свердловини

Закриваємо свердловину оголовком, з якого виводимо шланг для води і кабель

Кесон для свердловини

Встановлюємо з’єднання муфти

Кесон для свердловини

На них монтуємо та підключаємо до кабелю реле тиску і монометр

Кесон для свердловини

З’єднуємо внутрішню магістраль

Кесон для свердловини

Підключаємо гідробак

Кесон для свердловини

Підключаємо зовнішні з’єднання

Кесон для свердловини

Закінчено Монтаж

Замість висновку

Кесон для свердловини є відмінним способом захисту джерела питної води від негоди і низьких температур. Всередині нього насосної техніки не страшні морози і паводки. Його також можна використовувати в якості розподільного колодязя для підключення до водозабору декількох споживачів (другого будинку, лазні або автополиву городу).

Якщо в планах все робити самому, то краще придбати пластикову конструкцію. Вона легка по вазі і простіше в монтажі. Якщо більш важлива довговічність, то варто зупинити свій вибір на залізобетонних кільцях. Для їх складання потрібно кран і професійні монтажники. Зате при гарної гідроізоляції така споруда без проблем прослужить кілька десятиліть. Йому не страшні пученія і волога. Металевий аналог схильний до корозії, проте не настільки хиткий, як пластик.

Дивіться також відео про встановлення кесона своїми руками

Кесон для свердловини

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code