Якісна вода — це запорука здоров’я і навряд чи таке можна сказати про загальній системі водопостачання. Саме тому у багатьох з’являється бажання мати на своїй дачній ділянці колодязь. На перший погляд може здатися, що цю роботу можна довірити тільки професійним майстрам, однак, викопати колодязь під силу кожному. Для цього потрібні кмітливість, знання і бажання попрацювати.

Колодец своими рукамиТрубчастий колодязь

Перш вам необхідно визначитися, яким саме буде ваш колодязь – трубчастим або шахтним? Якщо говорити про трубчастому криниці, то викопати його звичайною лопатою буде складно, тому що він має діаметр невеликих розмірів. Подача води здійснюється завдяки встановленим в ньому насосу.

Цей тип встановлюється в тих місцях, де водоносний горизонт дуже близький до поверхні землі. Для того, щоб пробурити трубчастий вид колодязя, потрібен спеціальний агрегат і інструмент. Якщо такого немає, то кращим рішенням буде викопування колодязя шахтного типу. Однак перш ніж приступити до виконання основних робіт, вам слід добре вивчити техніку безпеки, яка сприяє успішному проведенню всіх робіт.

Знайомимося з технікою безпеки

Колодец своими рукамиТехніка безпеки

При ритті слід пам’ятати не так вже й багато правил, але знання їх допоможе вам захистити своє здоров’я, а часом і життя.

Перед тим як приступити до роботи, слід здійснити перевірку канатів і мотузок, які ви плануєте використовувати для підйому відер, наповнених підземної грунтом і кілець. Використовувані мотузки і канат повинні міцно прив’язуватися до відра тому, що його падіння може понівечити землекопа, що знаходиться всередині колодязя. Якщо ви збираєтеся вирити шахту, глибина якої не перевищує 6 м, обов’язково прив’яжіть до відра запасний канат.

Важливо знати, що на глибині накопичується шкідливий для людського організму газ. Для визначення можливої небезпеки вам потрібно запалити в шахті свічку, якщо вона тут же погасне, то наявність газу у великій кількості незаперечно.

Проблема усувається за допомогою провітрювання. Як? Можна прив’язати до канату щільне ковдру, кілька разів опустити його в колодязну шахту і витягнути наверх. Якщо проблема не усунулась, то ви можете застосувати вентилятори. Такі прості заходи допоможуть вам провести риття шахти і установку колодязних кілець без травм і каліцтв.

Починаємо заглиблюватися

Колодец своими рукамиРиття колодязя

До риття колодязя важливо приступати у відповідний час, у той період, коли водоносний горизонт має найбільш низький рівень протягом року, а саме з червня до вересня. Однак, якщо весна прийшла із запізненням, то починати будівництво колодязя слід не раніше ніж через місяць після весняного паводку. Це, серед іншого, допоможе землекопу не переплутати верховодку з ґрунтовими водами, що часто призводить до швидкого виснаження колодязя. Для того щоб здійснювати опускання і підйом кілець, необхідно заздалегідь підготувати лебідку або підйомний кран. Якщо у вас немає досвіду роботи з такими спорудами, то краще покликати собі на допомогу досвідченого сусіда або колегу. Адже помилка в цій справі зажадає від вас додаткових зусиль, затрат і часу.

Тепер все готово для буріння колодязя. Спочатку вам буде потрібно підготувати поглиблення близько 30 см, що допоможе переконатися у вірності параметрів майбутнього котловану, в який будуть опускатися бетонні кільця.

Якщо робота виконана якісно, необхідно встановити перше кільце і вже в ньому продовжувати викопувати шари грунту. Для убыстрения процесу потрібно, щоб у роботі брали участь три людини, перший з яких навантажує всередині колодязя відра, інший витягає їх, а третій відпочиває. Періодична зміна працівників допоможе їм відновлювати фізичні сили.

Поступово кільце під вагою зануриться в котлован, а зверху вже буде встановлюватися наступне і так далі.

Кільця потрібно опускати до тих пір, поки не буде знайдений водоносний шар.

По завершенні викопування колодязя, його дно треба вистелити камінням і засипати гравієм на 30 см, що служить очищення води від грунту. В порожнині між грунтом і кільцями насипають глину для створення своєрідного замку, що захищає колодязь від просочування верховодки.

Відео: копаємо колодязь з бетонних кілець

Труднощі, що виникають в процесі риття

Колодец своими рукамиТруднощі процесу

Буває так, що кільця перестають опускатися під власною вагою. Чому так відбувається? Найчастіше причиною є відхилення кілець від вертикалі. Проблема вирішується за допомогою вирівнювання. Зверху кілець потрібно укласти металевий або дерев’яний щит, а на його укласти мішки, які набиті піском. У такому порядку колодязь повинен постояти деякий час. Під власною і додатковою вагою кільця вирівняються, після чого можна продовжити.

Колодец своими рукамиЧистка питних колодязів

Іноді трапляється, що до знаходження водоносної жили в колодязь починає просочуватися вода. Як бути? Потрібно викачувати воду з колодязя, тимчасово встановивши в нього насос. По завершенню робіт на ділянці необхідно обов’язково зробити чистку, щоб забезпечити подачу чистої води на тривалий час.

Колодец своими рукамиЧиста і смачна вода

Фото

Колодец своими рукамиКопаємо яму

Колодец своими рукамиБуріння

Колодец своими рукамиУстановка кілець

Колодец своими рукамиЩоб у колодязь не промерзав, можна спорудити будиночок колодязний

Колодец своими рукамиСтворення будиночка для колодязя

Колодец своими рукамиМонтаж комунікацій від колодязя до будинку

Колодец своими рукамиЗсув не закріплених кілець із-за зрушень грунту

Колодец своими рукамиКрасиво оформлений колодязь

Колодец своими руками

Колодец своими руками

Колодец своими руками

Схема

Колодец своими руками

Колодец своими руками

Колодец своими руками

Колодец своими рукамиОголовки шахтних колодязів

Колодец своими рукамиСхема пристрою та основні елементи абіссинського колодязя

Колодец своими рукамиСхема ворота і фільтра

Колодец своими рукамиКреслення підйомника води з колодязя

Колодец своими рукамиДонний фільтр для колодязя

 

Колодязь своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code