Одним з важливих атрибутів лазні є котел. Сучасні котли працюють на різних джерелах палива, що визначає не тільки якість роботи, але і вартість самого апарату, так і його обслуговування. Виготовити такий пристрій або, принаймні, встановити його можна самостійно, тим самим ви значно заощадите. У даній статті ми поговоримо про те, як це зробити з труби (металу), розглянемо варіанти установки, а також надамо схеми, креслення, фото і відео інструкції.

Види котлів

Котел для бани своими рукамиКотел твердопаливний

Залежно від виду застосовуваного палива всі відомі конструкції котлів (металевих печей) для лазень поділяються на даний час на такі класи:

  • газові агрегати;
  • електричні;
  • працюють на твердому паливі;
  • піролізні;
  • працюють на рідкому (дизельному) паливі.

Виготовлення газового котла, є найекономічнішим варіантом з усіх перерахованих, є можливим лише в тому випадку, коли до вас на ділянку вже підведений газ.

Особливістю таких апаратів є те, що під час роботи вони майже зовсім не виділяють запаху або гару і не вимагають підготовки запасів палива на весь рік.

Безперечною перевагою пристроїв електричного типу є відсутність яких-небудь шкідливих відходів і можливість обходитися без вентиляційних систем. Такі котли також знімають турботу про наявність довгострокових запасів палива; але при такому виборі не слід забувати про постійне зростання вартості споживаної ними електроенергії.

Котел для бани своими рукамиВиготовлення котла

Котли на твердому паливі здатні тривалий час підтримувати як сам процес горіння, так і необхідну температуру нагрівання. Але, на відміну від своїх газових і електричних побратимів, вони не можуть працювати безперервно і потребують регулярного завантаження нових партій палива.

Піролізні і рідкопаливні котли виконуються, як правило, з складним технологічним схемами і навряд чи можуть бути реалізовані в звичайних побутових умовах. Для самостійного виготовлення підходять лише перші три з розглянутих нами видів опалювальних конструкцій. Пропонуємо до вашого розгляду найбільш поширений сьогодні варіант твердопаливного пристрою, що працює на звичайних дровах.

Конструкція

Котел для бани своими рукамиСхема котла для лазні Для початку вам слід запастися всім необхідним для складання такого котла обладнанням та інструментом. З інструменту вам потрібно зварювальний апарат та «болгарка», а в якості вихідної заготовки ви можете використовувати металеву бочку ємністю 200 літрів (горизонтальне виконання). Для облаштування котла вертикального типу вам доведеться підібрати відрізок товстостінної труби діаметром близько 50 см і довжиною близько півтора метрів. Виготовлений з такого матеріалу апарат здатний обігріти приміщення з площею до 10 квадратних метрів.

Розглянемо цей варіант більш докладно.

Вся труба розбивається на три частини, кожна з яких являє собою певний функціональний вузол печі, використовується за своїм призначенням. Сама нижня і розташована над нею частину простору труби використовуються під топку і камену. Вони забезпечують необхідний режим роботи котла і створюють умови для його нормального функціонування. Як нагрівається ємності з водою (бака) використовується та частина трубної заготовки, яка розташовується в самому верху (над кам’янкою і грубником).

Самі нижні відділення труби (піддувало, топка і кам’янка) оснащуються перегородками, на які навішуються спеціальні решітки – колосники, вільно продаються в спеціалізованих магазинах пічного литва. Відділення кам’янки заповнюється невеликими камінням овальної форми, структура яких дозволяє довго «тримати» тепло.

У вертикальній печі відділення, служить ємністю для гарячої води облаштовується безпосередньо над кам’янкою. Для цього прямо над нею монтується ще одна перегородка, яка є дном цього відділення.

У цій перегородці має бути передбачено спеціальний отвір під трубу димоходу, зміщене ближче до задньої стінки котла. Зверху це відділення має перегородку з отвором під димохід, яка закриває лише частину бака. Залишилася незакритою частина перегородки служить отвором для заливки води і забезпечується спеціальною кришкою.

Установка

Котел для бани своими рукамиЗахист стін, стелі

Встановлення котла слід починати з підготовки фундаменту; при цьому потужність останнього буде залежати від того, чи плануєте ви обкладати його цеглою чи ні. Така обкладка вам знадобиться лише в тому випадку, якщо ви звикли паритися в кілька «заходів» і бажаєте, щоб тепло трималося в парильні по можливості довше.

Фундамент під котел виготовляється з вогнетривкої цегли, який укладається на заздалегідь підготовлену площадку в два ряди і заливається потім готової бетонної сумішшю. Розміри майданчика під фундамент і його видалення від стін лазні також залежать від того, чи збираєтеся ви робити цегляну обкладку.

Для безпечної експлуатації встановленого в парильні металевого котла стіни в районі його розміщення повинні закриватися шаром вогнетривкого матеріалу («Ізовера», наприклад). Місця прокладки труби димоходу через дерев’яні елементи конструкції лазні повинні бути захищені за допомогою спеціального вогнетривкого матеріалу (азбесту).

Відео

В наступному відеоматеріалі ви побачите приклад печі для лазні з водонагрівальним котлом:

Фото

Котел для бани своими рукамиСхема котла

Котел для бани своими рукамиСаморобний котел для лазні

Котел для бани своими руками

Котел для бани своими рукамиДілимо трубу на три частини

Котел для лазні своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code