Ліпниною називають рельєфні прикраси, орнаментальні або ж фігурні, що часто зустрічаються на фасадах будівель і у внутрішній обробці інтер’єру. В даний час, коли кордони стилів вже давно не є перепоною для фантазії архітекторів і дизайнерів інтер’єру, коли «балом правлять» еклектичний стиль, вона знову стала популярною.

Матеріали для виготовлення ліпнини

Ліпнина з гіпсу

Якщо раніше для виготовлення гіпсової ліпнини потрібні були скульптори, то зараз гіпсове лиття – автоматизований процес, що виконується в промисловому масштабі. Однак гіпсова ліпнина на замовлення у відомого скульптора і раніше актуальна, хоча і коштує чималих грошей.

Гіпс – піддатливий матеріал, з нього можна виготовити декор будь-якої складності. Проте основними недоліками гіпсової ліпнини є досить велика вага готових виробів і трудомісткість виготовлення ліпнини за індивідуальним замовленням. Зате гіпс є екологічно чистим матеріалом, так і по красі з ним не зрівняються сучасні матеріали.

Ліпнина з полістиролу

Ліпнина з цього матеріалу – сучасне рішення. Вона легка, гнучка і не боїться вологи. З нею зручно працювати, вона добре кріпиться до стін і стелі, має довгий термін експлуатації. Однак поверхня виробів з полістиролу виходить шорсткою, що сприяє скупченню пилу і ускладнює очищення. Аналогом такої ліпнини є ліпнина, з пінополістиролу. Вироби з цього матеріалу володіють всіма кращими характеристиками ліпнини з полістиролу, але додатково до всього виходять дуже гладкими. Вартість цього матеріалу не так вже й висока. Єдиним недоліком можна вважати крихкість такого виду ліпнини – її не можна розміщувати внизу стін, де її легко пошкодити.

Ліпнина з пінополіуретану

Поліуретан – матеріал, прекрасно підходить для виготовлення ліпнини. Вироби з цього матеріалу легкі, міцні і вогнестійкі. Вони вигідно відрізняються від виробів з полістиролу своєю міцністю. Працювати з ними легко – вони кріпляться до поґрунтованих стін і стелі за допомогою клею. Згодом їх можна фарбувати акриловими або масляними фарбами.

Види ліпнини

Карнизи являють собою декоративні підвісні планки, які розташовані в місцях з’єднання стін і стелі. Вони можуть виконувати не тільки декоративну роль – ними приховують недоліки стиків стін і стелі, а за допомогою карнизів, розташованих на деякій відстані від стелі, створюють ефект «ширяючого стелі» і візуально збільшують об’єм приміщення. Вони також приховують кріплення гардин і служать опорою для покриття підвісних стель.

Протилежністю карнизів за місцем розташування плінтуси. Цей ліпний елемент знаходиться на стику підлоги і стін.

Декоративну функцію несуть і інші елементи ліпнини – медальйони. Вони нагадують гірлянди або віньєтки, їх малюнок найчастіше являє собою орнамент з рослинних візерунків.

Наступний елемент – це молдинги. Вони являють собою накладні бордюри, використовувані для прикраси стель, арок, дверей та ін.

Для декорування стін і колон використовуються барельєфи. Це прикраси у вигляді опуклого рельєфу.

Стеля також можна прикрасити стельовими розетками. Часто стельові розетки розташовують під люстрами, тому в центрі вони зазвичай мають отвори. Розетками також називають прикраси, які застосовуються для декорування кріплень настінних світильників.

Колони з ліпнини – варіант декоративного оформлення для великих приміщень.

Дверні прорізи декорують наличниками. Цей оздоблювальний елемент може бути виконаний в класичному стилі, так і застосуються в сучасному стилі hi-tech та ін.

Ліпні елементи картуш і маскарон тривалий час перебували у забутті, проте останнім часом інтерес дизайнерів до них зріс. Картуш являє собою прикрасу у вигляді щита або полуразвернутого сувою з емблемою або написом всередині.

Маскарон – це прикраса у вигляді голови людини або тварини, виконане в анфас. Маскаронами декорують арки, верх віконних і дверних прорізів.

Обробна фурнітура: плінтуси, поріжки, галтелі, молдинги >>>

Монтаж і кріплення ліпнини

Установка або монтаж ліпнини — процес досить непростий. Особливо, якщо говорити про гіпсовій ліпнині. Ідеальний варіант для цього випадку – викликати спеціального майстра, однак встановлення в такому разі може коштувати дорожче самого виробу.

Ліпнину з гіпсу встановлюють поки вона ще сира, відразу ж після виготовлення. Кріпити її необхідно на чисті, сухі поверхні, після того як буде нанесена ретельна розмітка. Підгонка дрібних деталей виконується безпосередньо перед остаточною фіксацією декору на розчин. Кріпляться гіпсові вироби з допомогою гіпсового розчину або монтажного клею, клею ПВА. Перед нанесенням клею на виріб необхідна шліфування наждачним папером. Стіну в місці кріплення також змащують клеєм. Потім елемент ліпнини притискають до місця кріплення і притримують деякий час, поки виріб не закріпиться.

Приблизно через добу після установки можна затерти шви. Ще через дві доби можна приступати до фарбування, якщо це необхідно. Попередньо поверхню ліпнини просочують акриловою грунтовкою.

Полістирол і поліуретанова ліпнина має свої недоліки. Кріпити вироби з таких матеріалів можна тільки на ідеально рівні і гладенькі поверхні, інакше елементи ліпнини підкреслять всі існуючі недоліки стін або стелі. Зате кріпити їх дуже легко на рідкі цвяхи або акриловий герметик.

Інформаційна служба plot.kz

Ліпнина. Характеристики. Монтаж і кріплення

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code