Широкий асортимент лаків на ринку оздоблювальних матеріалів може поставити в глухий кут своєю різноманітністю. Ми наведемо основні класифікації лаків, які полегшать ваш вибір необхідного товару.

Класифікація лаків за складом (вміст розчинника)

Лаки — це розчинені штучні або натуральні смоли в різноманітних розчинювальних рідинах. У ролі розчинників можуть виступати ацетоны, спирти, оліфа, деякі вуглеводні, синтезовані або природні масла, а також вода. Звідси випливає класифікація лаків на чотири групи:

 • водні
 • масляні
 • спиртові
 • скипидарні.

Лаки наносять тонкими шарами на робочу поверхню. Після висихання вони перетворюються в прозору плівку, вона відрізняється стійкістю до несприятливого дії фізичних і хімічних агресивних агентів.

Класифікація лаків залежно від їх властивостей

За властивостями лаки діляться на два виду:

 • термопластичні
 • термореактивні.

У чому відмінність між цими типами лаків? Легше пояснити на простому прикладі.

Шелак — це термопластический лак або, так званий термопласт, який твердне внаслідок випаровування розчинника метанолу. «Позбавлення» від розчинника — це єдиний спосіб твердіння лакових термопластичних покриттів. В результаті матеріал плівки стає незворотнім, тобто не може змінювати своїх фізичних властивостей.

Існують лаки, які тверднуть в результаті при дії атмосферного кисню, за рахунок утворення «вулканизующих» або «зшиваючих» поперечних зв’язків між молекулами. Такі сполуки називаються термореактивними і оборотними. «Життя» лакофарбових матеріалів з поперечними зв’язками (термореактивних) більш долговременна, за властивостями вони більш міцні і тверді, ніж термопластичні. До термореактивною лакам відносяться фенолформальдегідні, карбамідні та епоксидні лаки.

Трохи історії

Вважається, що вперше лак винайшов ще в 12 столітті німецький монах Феофіл. Його рецепт зберігається в найсуворішому секреті.

В Європі перший завод з виробництва лаку був відкритий в 1803 році французьким хіміком Шене. Лаки, що проводилися на цьому заводі, були на спиртовій основі.

Виробництво лаків на основі олій почалося в Англії, яка довгий час мала на них монополію. Набагато пізніше, коли інші країни отримали дозвіл на ввезення в Європу своїх смол, лаки отримали широке поширення.

Перші заводи з виробництва лаків на базі масла в Європі та Америці з’явилися тільки в середині 19 століття.

У 1874 році в Москві відкрився перший у Росії завод з виробництва олійних лаків, які використовували при будівництві залізних доріг.

Підготовка до косметичного ремонту >>>

Лаки в будівництві

У будівництві використовують різні лакові склади, вироблені на базі природних або синтетичних смол полімерних сполук, розчинених у воді або органічних речовинах. Лакування дає міцний прозорий пленкообразный шар, який може не мати кольору або бути різних відтінків. Призначення лаків полягає в захисті зовнішніх шарів різних матеріалів від пошкоджуючих агентів, а також у разі, якщо необхідно зберегти або зробити акцент на фактурі матеріалу. В першу чергу, лаки застосовуються для обробки дерев’яних виробів, щоб підкреслити природну красу цінних порід дерева. Його наносять завершальним шаром на підготовлену поверхню з метою продовження терміну його служби і надання привабливого зовнішнього вигляду.

Лаки, використовувані в будівництві, за складом поділяються на кілька видів:

 • Алкідні широко поширені, порівняно зі своїми аналогами. До їх складу входять штучно синтезована алкідна смола в комплексі з розчинником органічної структури. Алкідні суміші відрізняються хорошими адгезивними властивостями на різних поверхнях, а також стійкістю до вологи. Він утворює твердий, прозорий шар-плівку, який може бути слабо забарвлений. Область використання таких лаків дуже широка: вони використовуються для зовнішньої і внутрішньої обробки. Часто споживачі плутають алкідні лаки з масляними. Однак, вони мають відмінності в хімічному складі. Крім того, алкідні склади володіють більш високими експлуатаційними характеристиками, ніж їх масляні «родичі».
 • Бітумнівиготовляють з бітуму в поєднанні зі смолами і маслами. Лакування ними дають чорну плівку, яка стійка до вологи і деяких агресивних хімічних речовин. Бітумні лаки використовують, головним чином, з метою тимчасового захисту виробів із металів, оскільки постійна захист ними неможлива із-за недостатності антикорозійних властивостей.
 • Епоксидні – суміш епоксидної смоли і органічного розчинюючого речовини. Для них характерні хороші адгезивні властивості, стійкість до води, лугів. Призначені для склеювання, обробки сувенірної продукції, приготування шпаклівок і ін.
 • Спиртові лаки або політури виробляються з натуральних смол, які розчиняються в спиртах. При лакуванні ними утворюється міцна блискуча плівка, яку можна полірувати. Такі лаки достатньо дорогі і використовуються в основному для покриття музичних інструментів.
 • Нефтеполимерные з’явилися не так давно. Їх отримують шляхом змішування нафтополімерної смоли і органічного розчинника. Вони значно дешевше олійних лаків, але перевершують їх за експлуатаційними властивостями: стійкі до вологи та агресивних хімічних речовин.
 • Нітроцелюлозні за хімічним складом є сумішшю з нітрату целюлози з органічним розчинником. Утворюють прозору швидковисихаючу плівку. Вони не володіють стійкістю до води і досить крихкі. Призначені для лакування виробів із деревини.
 • Алкідно-карбамідні — отримують при розчиненні двох видів смол в органічних розчинниках. При лакуванні виходить міцна плівка, яка володіє стійкістю до механічних впливів і вологи. Ці властивості обумовили сферу їх застосування: вони використовуються при лакуванні предметів меблів, товарів з дерева і паркетних покриттів.
 • Поліуретанові і алкідно-уретанові — відрізняються високими міцнісними характеристиками. Використовуються в лакуванні паркетних покриттів, дерев’яних меблів і музичних інструментів.
 • Акриловівиходять при змішуванні акрилу, органічного розчинника і барвників. Використовуються в якості декоративного матеріалу для обробки металевих, скляних і дерев’яних поверхонь: добре захищають і надають їм різні відтінки.
 • Масляніскладаються з синтетичних або натуральних смол і рослинних олій, змішаних з розчинниками і сикативами. Бурштин, шелак і каніфоль — це найбільш часто застосовуються природні смоли. Вони є досить рідкісними матеріалами, тому використовуються обмежено, в основному для розпису художніх і декоративних виробів. Широке застосування отримали олійні лаки з синтетичними смолами. Міцна прозора плівка, що утворюється на поверхні виробу при покритті масляним лаком, має жовтуватий відтінок.
 • Такі лаки нестійкі до атмосферних явищ, тому використовуються виключно для внутрішньої обробки, наприклад, покриття підлог з дерева. Колірна гамма олійних лаків у залежності від складу може варіювати від світло-жовтого до темно-коричневого.
 • Водніє екологічно чистими засобами, володіють хорошими зносостійкими властивостями, стійкі до впливу води і УФ-променів, що утворюють глянсову або матову плівку. У їх виробництві в якості розчинника використовується вода і тільки близько 15 % інших розчинників. Водні лаки з барвниками надають поверхні різноманітні яскраві відтінки. Вони швидко сохнуть. Використовуються для покриття паркетних підлог, фасадів будинків, вікон, дверей, альтанок і садових меблів з дерева. Останнім часом багато меблеві фабрики віддають перевагу саме лаків на водній базі з-за відсутності різкого запаху та токсичного впливу на організм людини. Також водні лаки використовують для приготування ґрунтовок, для покриття скла, паперових і меламінових плівок.
 • Двокомпонентні лаки є найсучаснішими. Їх експлуатаційні властивості багато в чому перевершують однокомпонентні і водні аналоги. З недоліків двокомпонентних лаків варто відзначити дорожнечу і копіткість нанесення, що вимагає навичок фахівця. Ці лаки не є повністю безпечними, так як при нанесенні виділяють токсичні речовини. Тому з ними потрібно працювати в респіраторі і захисних рукавичках. Використовуються двокомпонентні лаки, в основному, для покриття підлог з великою експлуатаційним навантаженням. Такі лакові склади не можна змішувати з будь-якими розчинниками. При виділенні випаровувань у великому обсязі існує ризик вибухонебезпечності.

Лакові склади, які застосовують для захисту деревини, виробляються різних кольорів. Вони підкреслюють структуру натуральної деревини, надають гарний вигляд меблів, а також захищають від цвілі, гниття, комах і негативного впливу природних явищ. Застосовуються для покриття віконних рам, дерев’яних стін, дверей як всередині, так і зовні приміщень.

Області застосування лаків

Лакові склади застосовуються для покриття поверхонь з різних матеріалів. За призначенням існують наступні групи лаків:

 • Для стін і стель в основному використовуються лаки на водній основі, які можна змішувати з кольором для додання бажаного відтінку. Вони швидко сохнуть, попереджають поява жовтизни, видають слабкий запах, стійкі до дії води, жиру і побутової хімії. Застосовуються при обробці різних поверхонь: панельних, бетонних, цегляних і дерев’яних. Лаки для стін і стель можуть бути матовими і глянцевими, безбарвними або самих різноманітних квітів.
 • Для підлоги використовуються лаки з високою стійкістю до зносу і ударів, а також до води і миючих засобів. Для паркетних підлог застосовуються лаки, які не мають жовтого відтінку, щоб не псувати натуральний колір деревини. Вони бувають з різним ступенем блиску, тому ви зможете вибрати підходящий залежно від бажаного кінцевого результату.
 • Для дерев’яних поверхонь – повинні володіти захистом від пошкоджуючих факторів: комах, плісняви, вологи, хімічно агресивних речовин, а також підкреслювати натуральну структуру деревини. З дерева виготовляють в основному меблі, підлоги, музичні інструменти і сувеніри, тому при їх обробці слід віддати перевагу нетоксичних лаків на водній основі.
 • Для металевих поверхонь використовують антикорозійні лаки. Частіше це однокомпонентні поліуретанові лакові склади. Їх наносять на попередньо очищену і висушену, заґрунтовану або забарвлену емаллю для металу поверхню. Ці лаки легко наносяться, не течуть, швидко сохнуть, мають високу зносостійкість. Наносити склад для обробки металу можна навіть при низьких температурах. Він підходить для поверхонь із сталі, алюмінію, міді, чавуну. Лаком для металу обробляються резервуари для води, хімічних речовин, нафтопродуктів, вуличні споруди, металеві підлоги та обладнання.
 • Спеціальні лаки для обробки сучків застосовуються в основному для роботи з хвойними породами деревини. Спеціальний склад попереджає перехід смоли з сучків через пофарбовану поверхню. Підходить для внутрішніх та зовнішніх робіт.
 • Для яхт використовуються захисні і декоративні лаки. Подібні склади володіють високою стійкістю до впливу води, солі, сонячних променів і механічних впливів. Використовуються для лакування як надводних, так і підводних частин яхт, човнів та інших суден, а також для захисту вуличних меблів і спортивного спорядження від несприятливих факторів навколишнього середовища. Для яхт застосовуються три виду лаку: алкідний, поліуретановий і змішаний.

За ступенем блиску лаки бувають:

 • матові – не мають блиску, так як повністю поглинають світло;
 • напівматові – незначно відбивають промені світла, тому мають слабкий блиск;
 • глянсові – володіють високим ступенем відображення і блиску;
 • напівглянсові – мають середню ступінь блиску;
 • високоглянсові – максимально відображають предмети, майже як дзеркало.

Сучасна промисловість випускає лаки широкої гами відтінків: білий, береза, безбарвний, прозорий, бронза, груша, дуб, жовтий, зелений, золото, калюжниця, канадський горіх, червоне, червоне дерево, модрина, мідний, махагон, вільха, орегон, горіх, палісандр,горобина, срібло, синій, сосна, тик, фіолетовий, ебенове дерево. Насичені кольори допоможуть підкреслити фактуру і красу натурального дерева або додадуть яскравості.

Кольорові водостійкі лаки можуть використовуватися для лакування стін і стель з різних матеріалів у ванних кімнатах та саунах. Який з них вибрати, залежить від ваших уподобань і робочої поверхні.

Різні види лаків випускаються в стандартних упаковках наступного об’єму (кг/л): 0,2; 0,3; 0,5; 0,7; 1; 1,7; 2; 2,5.

На сьогоднішній день ринок лаків пропонує широкий асортимент від виробників з різних країн: Росія, Україна, Казахстан, Польща, Італія, Фінляндія, Туреччина.

Інформаційна служба plot.kz

Лаки. Види і особливості.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code