Стічні води є невід’ємною частиною життєдіяльності людини. Добре, якщо є централізована система по їх видаленню, але не скрізь це доступно. В такому випадку необхідно дізнатися, як проектується і встановлюється локальна каналізація для заміського будинку.

Розрахунки

Локальная канализация для загородного домаРозташування септика на ділянці повинна відповідати нормам СЕС

Перед тим як розпочинати будь-які розрахунки, необхідно добре ознайомитися зі своєю ділянкою. Заздалегідь важливо отримати дані про рівні залягання ґрунтових вод, кількість опадів і т. д. Також вирішите, чи будете ви робити все самостійно або наймете фахівців.

 • Визначаємося з місцем, де буде розташована наша майбутня установка. Відстань до неї не повинно бути занадто великим, також не можна, щоб вона була занадто близько. На кожен сантиметр відстані до вигрібної ями, септика або потрібний ухил труби в 2-3 див. Якщо протяжність магістралі буде великий, тоді яму потрібно буде робити досить глибоку, щоб забезпечити стік. У разі, коли каналізація такого роду знаходиться ближче 5 м до фундаменту, стічні води можуть йти під будівлю, що призведе до усадки і тріщин підстави і стін. При такому розміщенні особливо уважно потрібно підійти до гідроізоляції усієї конструкції. Якщо у вас у дворі є колодязь або свердловина, тоді приймач для стоків потрібно буде видалити хоча б на 30 м від них. Це важливо, щоб хвороботворні мікроорганізми не потрапили в чисту воду. Добре, якщо є можливість зробити її ближче до проїзду, щоб асенізатор мав вільний під’їзд.
 • Повинна бути достатня віддаленість від озер або річок. Мінімальна відстань таке ж, як і для свердловин і колодязів.
 • Якщо ви плануєте розміщувати міні-очисні споруди, то буде досить території для розміщення відводів, через які буде виводитися вода після обробки.
 • Наступним кроком буде визначення необхідної місткості або продуктивності всієї системи. Для цього важливо визначитися з тим, скільки людей буде постійно проживати у будинку. Далі за основу можна взяти приблизну цифру, яка становить 0,15 м3 на одного дорослого в добу (це мінімум).
 • Тепер можна вибрати конкретну систему під потреби сім’ї.
 • Далі підбираються відповідні матеріали, а також вираховується їх загальна вартість.

Можливі варіанти побудови системи

Локальная канализация для загородного домаМожливі варіанти систем

Існує кілька основних принципових схем організації автономної каналізації. Кожен виробник може робити різні варіації, але суть буде залишатися незмінною.

 • Біотуалет. Буде актуальне в тому випадку, коли немає необхідності утилізувати воду з ванн і душових. В процесі переробки мас аеробними бактеріями утворюються речовини, які можна застосовувати як добрива.
 • Вигрібна яма. Це той варіант, коли довгі пояснення будуть недоречні. Практично кожному, хто жив у приватному будинку відомо, що це таке. Такий варіант потребує постійного періодичному відкачуванні за допомогою додаткових засобів механізації. Тут часто застосовували правило – чим більше об’єм, тим краще.
 • Септик. Ця ємність може бути як бетонної, так і виконаної з пластика. У першому випадку застосовуються залізобетонні кільця. Їх діаметр буде залежати від потреб конкретної сім’ї. Для максимальної продуктивності встановлюється три криниці. Всі вони герметично з’єднані між собою за допомогою труб. З пластиковими конструкціями користувач отримує готові ємності, що встановлюються в такій послідовності. Для септиків також важлива періодична очищення від мулу, яка також проводиться за допомогою асенізатора.
 • Міні-очисні споруди. Це ціла установка з насосами і фільтрами, яка дає можливість обробляти велику кількість відходів за малий проміжок часу. Підходить досить великих заміських будинків.

Вигрібна яма

Локальная канализация для загородного домаВигрібна яма з цеглитакого виду каналізації є кілька варіантів виготовлення:

 • Звичайна яма без зміцнення стін. Такий вид ями найменш ефективний. З часом рідина розмиває стінки, і вся конструкція може обвалитися.
 • Стіни укріплені автомобільними покришками. Термін служби такого виробу може досягати 30 років. Свідомо в шинах повинні бути пророблені отвори, щоб вода могла вільно йти через пори.
 • З дерев’яними опорами. У цьому випадку на стіни робляться накладки з деревини посилені вертикальними стовпчиками. Якщо ви вирішите зробити подібну конструкцію, то вона буде справлятися зі своїми завданнями 5-7 років.
 • З цегляною кладкою. Є досить поширеним варіантом. Вона здатна простояти близько 15 років. Якщо її періодично ремонтувати, то можна збільшити цю цифру в кілька разів.
 • Яма з бетонних кілець.
 • З металевої або пластикової опалубкою. У цих випадках може застосовуватися як звичайна труба великого діаметру, так і ємність, що вкопується на необхідну глибину.

Якщо ви збираєтеся влаштувати вигрібну яму, то варто зважити сильні і слабкі сторони.

Позитивні моменти:

 • простота виготовлення;
 • відносна дешевизна;
 • доступність матеріалів;
 • деякі види можуть бути встановлені в умовах близького розташування до поверхні ґрунтових вод.

Локальная канализация для загородного домаВідкачування ями асенізатором

Негативні моменти:

 • необхідність частого обслуговування;
 • вивіз відходів за допомогою асенізатора;
 • нестійкість будівельних матеріалів до впливу стічних вод;
 • неприємний запах;
 • недотримання норм розташування веде до забруднення ділянки.

Далі вибираємо тип майбутньої ями:

 • Герметична. У цьому випадку встановлюється ємність, яка є збірником для стічних вод і періодично спустошується за допомогою спеціальної техніки. Для неї необхідно зробити бетонну основу і посилити стіни, щоб виключити пошкодження цистерни внаслідок зсуву ґрунту.
 • Відкрита. Вона може бути з фільтруючим дном, коли до посилення стін на дно робиться засипка з щебеню і піску, щоб частина води йшла вниз. Також по периметру кладки стін з цегли або бетонних кільцях робляться додаткові отвори. З часом така яма теж потребує очищення.

Локальная канализация для загородного домаРозташування септика на ділянці

Місце для розташування подібної конструкції можна вибрати, керуючись вказівками, які давалися вище. Процес виготовлення зводиться до того, що необхідно вирити яму потрібного розміру і зміцнити стіни за допомогою обраного матеріалу. Підведення труби, по якій буде відбуватися стік, здійснюється одночасно з посиленням стін. Не забувайте дотримуватися технологічний ухил. Краще якщо глибина залягання труби буде нижче промерзання грунту.

Важливо забезпечити вентиляцію, що робиться за допомогою виведення патрубка над поверхнею. Так гази не будуть накопичуватися, це важливо, щоб не сталося загоряння.

Септик

Локальная канализация для загородного домаПристрій системи очищення стічних вод

Якщо говорити просто, то септик з очищенням стоків – це кілька сполучених між собою герметичних вигрібних ям. Для їх виготовлення можна застосовувати такі ж матеріали, як і в попередньому варіанті. Принцип дії такого пристрою полягає в тому, що в перший блок потрапляє вода, тільки що відведена з дому. Вона накопичується, важкі включення осідають, а частково очищена вода перетікає в наступний резервуар. Там також відбувається осідання великих частинок. Після другого судини рідина може виводитися на спеціальний простір, який називається полями фільтрації, або потрапляти в ще один відділ для більш ретельного очищення.

Так як на першому етапі відбувається анаеробне бродіння, то з часом накопичується достатня кількість мулу. Його необхідно видаляти за допомогою спеціальної техніки.

Локальная канализация для загородного домаПоле фільтрації

Якщо буде прийнято рішення встановити не накопичувальний септик, а той, з якого здійснюється висновок очищеної рідини, потрібно буде подбати про полях фільтрації. Перед цим треба переконатися, що:

 • Ґрунтові води знаходяться на глибині більше 1,5 м.
 • Є можливість максимально видалити поле фільтрації від забору чистої води (більше 30 м).
 • Основним шаром ґрунту не є глина. Це важливо, адже глина дуже погано пропускає вологу, тому ефективність системи буде прагнути до нуля.
 • Доступна достатня вільна площа для реалізації проекту.

Локальная канализация для загородного домаТруба каналізаційна зовнішня 110

Коли всі умови дотримані, можна переходити до виготовлення:

 1. Купуються каналізаційні труби діаметром 110 мм
 2. Нижче рівня промерзання грунту на 15-20 см викопується траншея. Потрібно враховувати, що на дні повинен знаходиться шар з хорошою проникність.
 3. Далі укладається шар піску в 10 см і трамбується.
 4. Засипається шар щебінки, він має становити щонайменше 40 див.
 5. У верхню частину цього шару укладаються труби.
 6. Для того щоб уберегти їх під час морозів, зверху робиться невелика засипка з щебеню і укладається геополотно. Якщо у вашій місцевості сильні морози, то конструкцію необхідно утеплити.
 7. Наступним шаром пирога буде земля, яка завершить спорудження.
 8. На кінцях труб обов’язково встановлюються кути 90 і виводяться патрубки для вентиляції.

Важливо пам’ятати, що самоочищення ґрунту не буде вічною з постійно пополняющимися забруднюючими речовинами. Тому приблизно через 7 років доведеться провести повну заміну фільтруючого шару.

Установка системи такого типу може зажадати більше часу і сил, але її продуктивність і ефективність набагато вище, ніж у звичайної вигрібної ями. У випадку з септиками на кілька ємностей з полями фільтрації очищення першої ступені може вимагатися раз на рік або ще рідше.

Міні-очисна споруда

Локальная канализация для загородного домаСтанція біологічної очистки

Грубо кажучи, міні-очисна станція – це той же самий септик, але виготовлений в заводських умовах. Серед них виділяють станції:

 • Анаеробної очистки. Тут основний упор робиться на бактерій, спсобствующих розкладання включень без доступу кисню.
 • Аеробного очищення. У таких системах спеціально створюються умови, в яких рідина насичується киснем, щоб бактерії могли виконувати свої завдання як можна швидше.
 • Енергозалежні і енергонезалежні. У деяких агрегатах застосовуються насоси і електричні двигуни, тому до них необхідно здійснити підведення електричної лінії.

Багато споживачів віддають перевагу вже готовим конструкцій, т. к. їх простіше встановлювати, весь механізм налагоджений і відпрацьований. Також тільки у випадку з такими станціями можна домогтися очищення води на 98%. Це означає, що згодом її вільно можна застосовувати для сільськогосподарських потреб. Найпопулярнішими моделями серед споживачів є:

Локальная канализация для загородного домаУстановка септика Топас

Топас. Це вже повністю готова конструкція, виконана з міцного пластику. Для того, щоб виконати монтаж, досить вирити котлован відповідного розміру. Всередині знаходиться чотири камери. У першій відбувається осідання великих частинок. Після того як вода отстоялась, вона потрапляє в другий відділ, його ще називають аэротэнк. За допомогою компресора сюди постійно подається повітря, що дає можливість бактеріям прискорити обробку. Після цього рідина потрапляє у вторинний відстійник, де мул осідає і повертається в попередній резервуар. На певному етапі також здійснюється очищення ультрафіолетом. Додатково агрегат можна укомплектувати дренажним насосом, який буде відкачувати чисту воду в резервуари або інше вибране місце.

Локальная канализация для загородного домаСептик Юнилос Астра

Юнилос Астра. За своєю будовою і способом функціонування нагадує попередній варіант. Але аерація тут починає відбуватися ще в першому відстійнику. Завдяки цьому процесу великі частинки розбиваються і далі стоки піддаються очищенню.

Локальная канализация для загородного домаСептик Танк

Септик Танк. Цей варіант не вимагає підведення електричної енергії. Тут всі процеси відбуваються самопливом. Основна камера поділена на два відсіки. У першому відділі осідають найбільші частки і відбувається розщеплення. У другій камері здійснюється доочищення, далі вода проходить через біофільтр і направляється в инфильтратор – додаткова ємність, у якій немає дна. Там рідина проходить останні етапи очищення, просочуючись через насипання з щебеню.

Якщо ви підшукуєте проект для дачі, тоді, можливо, варто зупинитися на самому недорогому варіанті. Пам’ятайте, що все можна зробити своїми руками, але для цього знадобиться більше часу і зусиль.

Відео

Локальна каналізація для заміського будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code