Нерідко специфіка грунтів на ділянці забудови не дозволяє використовувати пальовий або стрічковий фундамент. Єдино можливий варіант в таких ситуаціях – це фундамент монолітна плита з залізобетону. Тільки така плитна основа здатна розподілити точкові навантаження, що виникають із-за сезонного пученія, і мінімізувати тиск на грунт, розподіливши вагу будинку по всьому моноліту. Матеріалоємність і вартість підстави високі. Однак зробити його самостійно не так вже й складно.

Зміст

 1. Що це таке?
 2. Види і підвиди
 3. Плюси і мінуси
 4. Покрокова інструкція
 5. Застосування в будівництві

Що таке плитний фундамент?

З-за своєї масивності і міцності монолітний фундамент у вигляді єдиної плити здатний витримувати серйозні локальні дії знизу від грунтів без руйнування та деформацій. При сильному здутті взимку він рівномірно і весь піднімається разом з будинком на ньому, а по весні також опускається. Якщо така основа під будівлею зроблена точно по технології, то вона довговічна і міцна.

Монолітний фундамент плита своїми руками

Схема пристрою

Складається така підстава для малоповерхового будинку з трьох шарів:

 1. Подушка з піску з гравієм.

 2. Гідроізоляція.

 3. Армована плита з залізобетону.

Варто чітко розуміти, це не панацея на будь-який випадок. Так, його можна облаштовувати на складних грунтах. Але якщо ділянка заболочений або розташований у північних районах з суворими зимами, то для приватного будинку краще віддати перевагу аналог з паль. Від плити у подібних ситуаціях толку буде мало.

Види

Всі такі підстави по внутрішньому устрою діляться на два підвиди:

 • Монолітні;

 • Збірно-монолітні.

Перший тип передбачає заливку бетонного моноліту з армуванням безпосередньо на піщано-гравійну подушку. У другому випадку на пісок спочатку укладаються готові з/б вироби заводського виконання, а бетон вже меншим по товщині шаром заливається якраз на них.

Монолітний фундамент плита своїми руками

Схема фундаменту плити

По міцності і надійності обидва ці варіанти можна порівняти. Тут кінцеві параметри фундаменту більше залежать від якості попередніх розрахунків у проекті. Однак використання готових залізобетонних плит істотно прискорює процес будівництва збірно-монолітної фундаментної основи під майбутній будинок.

Переваги і недоліки

Основні переваги:

 • Відсутність необхідності в спецтехніці (за винятком збірного варіанти);

 • Мінімальні обсяги земляних робіт досить буде зняти лише верхній родючий шар;

 • Рівномірність розподілу навантажень;

 • Розширення можливостей в плані будівництва котеджів на складних за структурою грунтах;

 • Простота робіт – плитний фундамент своїми руками можна зробити самому.

У фундаментної плити високі показники по міцності і надійності. Причому особливими будівельними навичками для її самостійного створення володіти не потрібно. Достатньо вміти збивати дерев’яні щити опалубки і замішувати бетон.

Монолітний фундамент плита своїми руками

З часом бетон стає тільки міцніше, тому не бійтеся залишати його «настоятися» сезон-два

На плитному залізобетонному фундаменті без побоювання можна ставити практично всі види котеджів. Для зведення на ній будівель в один-два поверхи використовуються цегла, керамічні і газосиликатні блоки, а також всі різновиди деревини (профільований брус, колода тощо). Стінна кладка, для якої взято газоблок або цегла, на такому моноліті точно не трісне від спучування грунту. На плиту можна ставити як дерев’яні або бетонні, так і каркасні або каркасно-щитові будинки.

Серед недоліків слід згадати:

 • Обмеження щодо рівності поверхні ділянки;

 • Відсутність можливості облаштувати підвал або льох;

 • Складності з прокладанням комунікацій;

 • Висока матеріалоємність і кошторис пристрою.

Одна з основних проблем такого монолітного підстави – це комунікації. Водопровід і каналізація для дому повинні бути запроектовані заздалегідь. Всі труби необхідно прокласти до початку заливки бетону. Потім розбивати моноліт складно і не можна. Плюс на косогорі такий фундамент своїми руками або з залученням професійних будівельників влаштувати не вийде. Для нього потрібна рівна площадка.

Покрокова інструкція по облаштуванню фундаменту на плиті

Запропонована покрокова інструкція передбачає створення плити фундаменту без використання будь-яких ЗБВ. Це виключає застосування підйомної техніки, дозволяючи все зробити самому. Для робіт варто залучити пару-трійку помічників, але все можна виконати самотужки. Технологія дуже проста.

Такі роботи робляться в шість етапів:

 1. Розмітка і виїмка грунту. Багато ґрунту виймати під плитний фундамент не потрібно. Досить буде зрізати дерен і заглибитися на 20-30 см. Вырываемый котлован призначений для подушки з піску і вирівнювання площі під заливку бетонного розчину. Зі схемою розмітки все ще простіше. Форма у монолітної плити – банальний прямокутник розміром з будинок. Для його позначення на землі потрібно лише чотири кілочка і мотузка.

  Монолітний фундамент плита своїми руками

  Вимірюємо рівень і перепад висот грунту на ділянці

  Монолітний фундамент плита своїми руками

  Роєм екскаватором котлован

  Монолітний фундамент плита своїми руками

  Підчищаємо дно котловану за рівнем висот невеликим екскаватором

 2. Насипання піщаним або піщано-гравійної подушки. За правилами подушка під фундамент робиться з окремих шарів піску та гравію. Причому нижній повинна йти саме піщана прошарок. Це знижує ризик підняття грунтової вологи до бетону. В самому низу і між шарами не обов’язково, але рекомендується укладати геотекстиль. Завдяки цьому не буде відбуватися взаємного змішування ґрунту, піску і щебеню.

  Монолітний фундамент плита своїми руками

  Засипаємо дно котловану піском

  Монолітний фундамент плита своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code