Якщо ви будуєте будинок або робите ремонт в старому житлі, то напевно зіткнулися з необхідністю заміни проржавілих сталевих трубопроводів на нові. Найкраще в якості альтернативи металу підійдуть пластикові або поліетиленові вироби низького тиску (ПНД). Монтаж труб ПНД своїми руками виконати дуже просто навіть без спеціальних знань. Як правило, виробники прикладають інструкції по збірці до своєї продукції.

Крім легкості монтажу, у труб з ПНД є й інші переваги, які і пояснюють їх усе збільшується популярність:

 • вони стійкі до більшості хімічних сполук;
 • поліетилен не піддається корозії;
 • при замерзанні води всередині вони не розтріскаються;
 • добре переносять гідроудари;
 • не гниють і не вражається грибками і бактеріями;
 • еластичні, і тому придатні для застосування в сейсмонебезпечних регіонах;
 • транспортування і монтаж пластику обходиться дешевше в 2-3 рази, ніж транспортування та монтаж металевих виробів;
 • термін експлуатації перевищує 50 років.

Монтаж труб ПНД своими рукамиПриклад зварювання труб ПНД

Недолік труб ПНД в тому, що вони можуть служити при температурах до 40°C, тобто не підходять для гарячого водопостачання.

Бувають два види труб:

 1. Безнапірні – для каналізації і зливових стоків;
 2. Напірні – для газопроводів і водяних систем.

Монтаж труб ПНД своими рукамиТовщина труб

Товщина стінок труб з ПНД варіюється від 2 до 72 мм, а їх діаметр — від 20 до 1200 мм. Розміри підбираються в залежності від місця установки і призначення. Для подачі води в будинок найчастіше застосовуються вироби перетином від 20 до 30 мм з використанням компресійних латунних або пластмасових фітингів. При облаштуванні каналізації вибирають труби ПНД діаметром від 90 до 160 мм, скріплюючи їх муфтами з ущільнювальними кільцями.

Для труб різного розміру існує і 3 різних способу з’єднання:

 1. Стикова зварювання – нероз’ємний тип, виконується за допомогою спеціального апарату;
 2. Электромуфтовая зварювання;
 3. З використанням фітингів і фланців – роз’ємний вид монтажу.

Нероз’ємні з’єднання більше підходять для трубопроводів високого тиску. Шов, отриманий в результаті зварювання, виходить навіть міцніше самого корпусу.

Технологія зварювання встик

Монтаж труб ПНД своими рукамиСхема пайки труб ПНД

Зварюванням нарощують труби перетином більше 50 мм при товщині стінок понад 5 мм. Це досить складний метод, який вимагає деякої підготовки оператора і наявності зварювального апарату. Порядок дій наступний:

 1. Краю труб вирівнюють, підрізають під прямим кутом і ретельно зачищають.
 2. Потім їх нагрівають до температури плавлення і швидко з’єднують.
 3. Чекають, коли шов охолоне.

Під час роботи треба стежити за часом прогріву і натиском на обидві поверхні. Зварний шов повинен бути рівномірним по всій довжині, тоді він буде максимально міцним.

Не треба намагатися зварити дві труби від різних виробників. Характеристики поліетиленів можуть значно різнитися, і отриманий шов розірве від напору води.

З’єднання електромуфтового зварювання

Монтаж труб ПНД своими рукамиЭлектромуфтовая зварювання труб

Даний метод кріплення полягає у використанні фасонних елементів з вмонтованими электроспиралями. Спіралі розжарюються і плавлять поліетилен, намертво спаюючи труби.

Цей спосіб застосовують при монтажі відрізків перетином менше 160 мм або тоді, коли доступ до місця стикування утруднений. Діаметри зварюваних труб не повинні відрізнятися більш ніж на 10%.

Щоб виконати з’єднання, краю треба очистити від бруду і вирівняти. А також зафіксувати на час роботи. У цьому допоможе позиціонер.

Обидва кінця вставляють в муфту і включається зварювальний апарат. Тривалість і температура нагріву вказується зазвичай на штрихкод деталі.

З’єднання труб фітингами

Монтаж труб ПНД своими рукамиФитинговые з’єднання

Для труб невеликого розміру, діаметром до 110 мм, більше підходять знімні з’єднання. З них монтується водопровід і каналізація в міських квартирах.

Для складання вам знадобляться латунні або фітинги пластмасові компресійного типу і розтрубні заглушки з гнучкими ущільнювачами.

Так само, як і при зварюванні, обрізаємо труби до потрібної довжини, причому торці виконуються строго перпендикулярно корпусу.

Відвертаємо накидну гайку фітинга на кілька обертів і вставляємо в нього трубу до кінця. Вона повинна входити в гумовий ущільнювач з зусиллям. Після цього треба надіти цангу і еластичне кільце і затягнути гайку. Невеликі деталі прикручуються вручну, але для монтажу труб більшого діаметру краще скористатися гайковим ключем. В кінці не забудьте перевірити герметичність з’єднання.

Власники труб

Монтаж труб ПНД своими рукамиХомут

Трубопровід з ПНД кріпиться до стін хомутами. Причому для надійності їх встановлюють під кожним місцем стикування. На інших ділянках дистанція між кріпленнями дорівнює 10 діаметрам труби. Відступ від стін – 2-4 мм.

Зазвичай використовують жорсткі шумопоглинаючі хомути з гумовим ущільнювачем. Але щоб у трубах при експлуатації не виникали внутрішні напруги, деякі власники ставлять без прокладки, залишаючи трубопровід лежати в кільці кріплення вільно. Це дозволить йому зберегти рухливість і прослужити багато років без особливого догляду.

Відео

У наступному відеоролику ви можете подивитися, як скріплювати труби ПНД за допомогою фітингів:

Монтаж труб ПНД своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code