В одних житлових будівлях цоколь є частиною фундаментного підстави, а в інших підноситься над ним. Він розподіляє навантаження зі стін на фундамент і виконує функції зовнішнього огородження підпідлоги. А декоративне оздоблення цоколя приватного будинку захищає його і всю нижню частину будівлі від вологи, бруду і різних механічних впливів. До вибору матеріалу облицювання слід підходити максимально вдумливо.

Зміст

 1. Види цоколя
 2. Види облицювання
  • Камінь
  • Плитка
  • Штукатурка
  • Панелі
 3. Що вибрати

Види цоколя

Основне призначення оздоблення цоколя – це захист фундаменту і нижньої частини стіни будинку зверху від вологи. Але і про естетику зовнішнього вигляду фасаду теж не варто забувати. При виборі оздоблювального матеріалу і виконанні облицювання нерідко доводиться дбати лише про перший з цих факторів. А адже хочеться декор отримати не тільки довговічний і надійний, але також гарний.

Цоколь приватного будинку може бути:

 • Виступаючим;

 • Врівень зі стіною;

 • Западає.

Облицювання цоколя приватного будинку

Види цоколя: 1-Виступаючий, 2-Рівні, 3-Западаючий

Перший вид цоколя рекомендується влаштовувати тільки коли котедж споруджується з тонкими зовнішніми стінами або теплим підпіллям. Тут він цілком виправданий.

Облицювання цоколя приватного будинку

Виступаючий вигляд

Самий незручний для облицювання варіант – йде врівень зі стіною. На такий фундамент проблематично монтувати матеріал теплоізоляції та оздоблення.

Облицювання цоколя приватного будинку

Цоколь врівень зі стіною

Найбільш надійним і практичним є западаючий цоколь. Найкраще будинок проектувати саме з ним. Він прослужить довше всього. Над таким цоколем не доведеться навіть облаштовувати відлив для захисту від дощу, витрачаючи матеріали і гроші.

Облицювання цоколя приватного будинку

Западаючий варіант

Види матеріалів для облицювання цоколя

Матеріалів для екстер’єрної облицювання цоколя, що мають різні характеристики і зовнішній вигляд, в магазинах зараз чимало.

За останнім показником при виборі обробки дизайнери рекомендують орієнтуватися на контраст між цокольної та стіновий обшивкою. Якщо стіна гладка, то цоколь за фактурою варто робити рельєфним. І навпаки.

Обробка натуральним каменем

Перший серед усіх варіантів облицювання фундаменту і цоколя приватного будинку по вишуканості і екологічності – натуральний камінь. Але він є і найдорожчим матеріалом для обробки. Продають його у вигляді плиток з:

 • Пісковику;

 • Вапняку;

 • Граніту;

 • Мармуру.

Облицювання цоколя приватного будинку

Розкішне оздоблення каменем сланцевим

Поверхня каменю може бути шорсткою, матовою або полірованою. Для монтажу такої облицювання використовується цементний розчин. Якщо для обробки обраний пористий матеріал, то перед наклеюванням на цоколь камінь з внутрішньої сторони покривається для гідроізоляції водовідштовхувальними складами. Інакше волога проникає в пори і зруйнує плитку.

Облицювання цоколя приватного будинку

Ще варіант натурального каменю для фасаду

Серед мінусів цієї облицювання цоколя можна відзначити:

 • Підвищену трудомісткість робіт;

 • Дорожнечу витратного матеріалу.

 • Однак оброблений натуральним каменем фасад виглядає шикарно. Він підкреслює високий статус господаря приватного будинку і відображає його бездоганний смак.

Облицювання цоколя приватного будинку

Камінь відмінно поєднується з фасадною штукатуркою

Дикий камінь спокійно переносить впливу негоди. У матеріалу фундаменту після облицювання їм з’являється надійний захист від опадів і морозів. Ця обробка дуже довговічна. Проте якщо який-небудь з каменів зруйнується, то для ремонту доведеться від цоколя віддирати відразу кілька наклеєних поруч.

Облицювання цоколя приватного будинку

Варіант облицювального сланцю

Замінити тільки одну плитку буде неможливо. І вибираючи цей матеріал обробки в магазині, варто бути уважним, щоб не взяти каміння з різних партій. Навіть здобуті на одному кар’єрі вони можуть дещо відрізнятися відтінком. Навряд чи комусь сподобається фасад будинку, біля цоколя якого клаптева облицювання.

Моху на камені оздоблення цоколя будинку боятися і соромитися не варто. Облицювальні матеріали їм зруйновані точно не будуть. Він тільки додасть вигляду будівлі деякий шик і старовинність. Єдина неприємність, яка може трапитися з подібною обробкою цоколя – це висоли. А ось з ними боротися дійсно складно.

Клінкерна плитка

На другому місці за ціною серед матеріалів оздоблення цокольної знаходиться клінкерна плитка. Вона відрізняється декоративністю, практичністю і досить дорогим видом. Нею нерідко виконується не тільки облицювання цоколя, але і декорування стін або кутів будинку.

Облицювання цоколя приватного будинку

Оздоблення фасаду і фундаменту клінкерною плиткою різних кольорів

Зовні фасадні плитки для фундаменту нагадують клінкер. Але цегла цей є досить дорогим матеріалом. Дешевше буде для цоколя замість нього взяти клінкерну плитку, що має широку гаму відтінків. Не дарма архітектори люблять її використовувати при вуличній обробці котеджів. Під її натуральні відтінки без проблем знайдеться черепиця, облицювання з дерева і інших матеріалів.

Облицювання цоколя приватного будинку

Плитка також відмінно виглядає з декоративною штукатуркою

Монтаж клінкерної плитки проводиться за допомогою каркасної системи по цоколю або прямо на поверхню фундаменту будинку наклеюванням морозостійким клеєм. Перший варіант є більш дорогим, але дозволяє під каркас укласти теплоізоляційний матеріал. Якщо підвал робиться теплим, то до подібної облицюванні з утепленням для цоколя будинку обов’язково варто придивитися.

Облицювання цоколя приватного будинку

Ще варіант цоколя з плиткою

Облицювання цоколя приватного будинку

Оздоблення цоколя гармонує з обробкою укосів

Декоративна штукатурка

Оздоблення цоколя, розташованого нижче фундаменту і стін котеджу декоративною штукатуркою проводиться тільки після попередньої підготовки декорируемых поверхонь. Вони підлягають ретельному очищенню, вирівнювання і покриттю ґрунтувальними матеріалами. А для внутрішнього підсилення цієї обробки під неї прикріплюється армуюча сітка склотканева. Якщо скловолокно не використовувати, то штукатурний декор цоколя швидко потріскається.

Облицювання цоколя приватного будинку

Дизайнерська обробка торцевих цеглою і штукатуркою

При правильному приготуванні і нанесенні штукатурка на вулиці прослужить кілька років. Матеріал цей обійдеться недорого, проте облицювання цоколя їм займе багато часу. Розчин часто доводиться класти у кілька шарів. А зверху ще наноситься фарба або побілка.

Облицювання цоколя приватного будинку

Простий варіант поєднання декоративної штукатурки фасаду та цоколя

По практичності вулична оздоблення у вигляді декоративної штукатурки перед іншими матеріалами програє. Але вона дозволяє офарблювати цоколь будь-яким кольором хоч кілька разів за рік, оновлюючи так зовнішній вигляд будинку. Сучасна фасадна штукатурка не боїться опадів і низьких температур. Але без водовідштовхувального шару така обробка почне потихеньку руйнуватися.

Облицювання цоколя приватного будинку

Поєднання декоративної штукатурки фасаду, цоколя і укосу

Облицювання цоколя приватного будинку

Ще одне поєднання

Обробка пластиковими панелями

Найпростіше облицювання цоколя виконати панелями з ПВХ. Зовні вони можуть імітувати різні матеріали. Можна для будь-якого стилю в екстер’єрі знайти обробку з пластику для цоколя під камінь, дерево або цегляну кладку. Виглядати вона буде не так натурально і красиво, але обійдеться в рази дешевше, ніж інші аналоги.

Облицювання цоколя приватного будинку

Варіант панелей з обробкою під камінь

Однак вибираючи даний матеріал, треба враховувати один нюанс. Види пластикового сайдингасуществуют різні.

Ті, що призначені для фасадів будинку, використовувати для обробки цоколя не рекомендується. Вони більш тонкі і менш міцні до ударів. Для цокольної облицювання треба вибирати більш зносостійкий варіант матеріалу з ПВХ.

Облицювання цоколя приватного будинку

Ще варіант під камінь

Установка сайдингових панелей на цоколь проводиться за допомогою направляючих. Для стикування між собою ці елементи оздоблення мають по краях пази і гребені. Монтаж гранично простий. А якщо панель з часом пошкодиться, то замінити її буде нескладно. Ремонтопридатність цього виду облицювання чудова. Обробний матеріал для часткової заміни декору цоколя знайдеться швидко.

Облицювання цоколя приватного будинку

Варіант під клінкерну плитку

У багатьох регіонах подібна обробка коштує дешевше штукатурки. Плюс монтаж сайдинга найбільш простий, в порівнянні зі всіма іншими варіантами оздоблення цоколя. З інструментів для облицювання потрібні лише шуруповерт і ножиці для нарізання матеріалу. А в разі забруднення використаний при обробці цоколя пластик легко миється.

Облицювання цоколя приватного будинку

На фото будинок обшитий сайдингом, а цоколь — панелями під плитку

Що вибрати для обробки цоколя

Будь представлений матеріал можна закріпити на фундамент в якості обшивки. У кожного свої плюси. Оздоблення цоколя одними виходить дешевше, а іншими – красивіше і довговічніше. Багато при виборі залежить від фінансових можливостей власника котеджу і його переваг. Для каркасних будівель більше підійде сайдинг, а для цегляних або бетонних краще взяти або клінкерну плитку з натурального каменю.

Головне щоб обробка перебувала в гармонії з декором решті частини фасаду. З одного боку, вона повинна зовні відрізнятися від того, чим оброблені стіна. А з іншого бути невід’ємною складовою загального вигляду споруди.

Дивіться також відео про облицювання цоколя натуральним каменем:

Облицювання цоколя приватного будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code