Монтаж системи опалення – одна з найбільш важливих робіт, які є частиною будівництва вашого житла. Перед тим як виконувати роботи, треба визначитися з вибором схеми. Можна вибрати однотрубну або двотрубну. Однотрубна система опалення приватного будинку набагато простіше для самостійної установки. Вона є простою, але надійною та ефективною. Більше того, на її збірку знадобиться набагато менше матеріалу. Далі ми розглянемо, як може бути виготовлена така система, а також чим вона відрізняється від двотрубної і які її переваги.

Складові частини

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиСхема однотрубної системи опалення

Давайте розглянемо, як влаштована така система.

 1. Основа – опалювальний котел, який нагріває теплоносій. Найчастіше вибирають газові котли. Вони прості і надійні. У місцях, де не підведено газ, можна використовувати агрегат, який працює на твердому паливі.
 2. Елементами опалення служать стандартні радіатори. При їх виборі слід врахувати, що старі радянські з чавуну краще не встановлювати. Вони не здатні забезпечити належний обігрів кімнат і не відповідають сьогоднішнім вимогам. Набагато ефективніше використовувати нові біметалічні радіатори, які швидко нагріваються, мають високу тепловіддачу і виглядають набагато привабливіше.
 3. Розширювальний бачок – незамінний елемент однотрубної системи. Він виступає в ролі стабілізатора тиску, контролюючи ступінь розширення теплоносія. Коли носій нагрівається, його надлишок (пов’язаний з тепловим розширенням) потрапляє в бак, не допускаючи того, щоб в системі виникало надлишковий тиск.
 4. Схема розводки труб, по яких відбувається подача тепла. До неї можна додати зливні крани та запірну арматуру.

Як працює

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиПринцип роботи

Схема такої системи опалення досить проста. В основі всього стоїть будь-котел. Він нагріває теплоносій подається по трубі, що витікає з котла. Чому така схема називається однотрубної? Тому що по всьому периметру прокладається одна труба, яка виходить з котла і входить у нього. У потрібних місцях на кронштейни встановлюються радіатори і приєднуються до труби. Теплоносій (найчастіше вода) рухається від котла, наповнюючи перший радіатор у вузлі, потім другий і так далі. В кінці вода повертається у вихідну точку і цикл повторюється. Відбувається безперервний процес циркуляції.

Слід зазначити, що зібравши таку схему, можна зіткнутися з однією трудністю. Так як швидкість просування теплоносія може бути невелика, то можливі втрати температури. Чому? Якщо говорити про двотрубної системі, то принцип її роботи такий: по одній трубі вода потрапляє в батарею, з іншого виходить з неї. У такому разі його рух проходить одразу через всі радіатори, і втрати тепла не відбувається.

В однотрубній системі теплоносій надходить у всі батареї поступово і, проходячи через них, втрачає температуру. Так, якщо при виході з котла температура носія була 60 C, пройшовши по всіх трубах і радіаторів, вона може знизитися до 50C. Що робити в такому випадку? Для подолання таких коливань можна збільшити теплоємність батарей в кінці ланцюжка, підвищивши їх тепловіддачу, або підвищити температуру в самому котлі. Але все це приведе до додаткових витрат, які невигідні і роблять вартість опалення дорожче.

Щоб позбутися такої проблеми без великих витрат, потрібно збільшити швидкість руху теплоносія по трубах. Для цього є 2 способи:

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиТехнологія монтажу насоса в систему опалення

Поставити циркуляційний насос. Так можна значно збільшити швидкість руху води в системі. В цьому випадку втрати тепла на виході значно зменшаться. Максимум втрат може скласти кілька градусів. Такі насоси працюють від електрики. Слід врахувати, що для заміських будинків, де часто відключають електрику, такий варіант не буде ідеальним.

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиВстановлення колектора відразу за котлом

Встановити розгінний колектор. Це висока пряма труба, завдяки якій вода, проходячи по ній, набирає більшу швидкість. Тоді теплоносій в системі з природною циркуляцією робить повне коло швидше, що теж вирішує проблему втрати тепла. Особливо добре застосовувати такий спосіб в багатоповерховому будинку, так як в одноповерховому з низькими стелями робота буде неефективною. Для нормального функціонування колектора його висота повинна бути не більше 2, 2 м. Слід знати, що чим вище буде розгінний колектор, тим швидше, ефективніше та тихіше буде відбуватися рух в трубопроводі.

У такій системі обов’язково повинен бути розширювальний бачок, який краще встановлювати у верхній точці. Він діє як стабілізатор, контролюючи підвищення об’єму теплоносія. Як він працює? При нагріванні об’єм води збільшується. Ці надлишки потрапляють в бак, запобігаючи виникненню надлишкового тиску. Коли температура падає, знижується обсяг і з розширювального бака потрапляє назад в мережу обігріву.

Ось і весь принцип роботи однотрубної системи опалення. Це замкнутий контур, в який входить котел, магістральні труби, радіатори, розширювальний бачок і елементи, що забезпечують циркуляцію води. Розрізняють примусову циркуляцію, коли всю роботу виконує насос, і природну, при якій монтується розгінний колектор. Відмінністю такої конструкції є те, що в ній не передбачено труба зворотної дії, по якій теплоносій повертається до котла. Друга половина такий розведення називається обратку.

Однотрубна система може бути двох видів, в залежності від монтажу: горизонтальна і вертикальна.

Переваги і недоліки

Щоб визначитися, яка система вам потрібна, розглянемо переваги і недоліки однотрубної системи.

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиПри монтажі однотрубної системи труби можна легко сховати

Плюси:

 • Єдина труба системи монтується по всьому периметру будівлі, її можна приховати в підлозі або стінах.
 • Завдяки такій системі, прокладка трубопроводу можлива під прорізами дверей, знижується кількість витраченого матеріалу і вартість всієї конструкції.
 • Можна поетапно підключати опалювальні прилади, а також врізати інші елементи ланцюга опалення: тепла підлога, рушникосушки або радіатори. Завдяки паралельному або послідовному методом підключення, ступінь нагріву батарей стає регульованою.
 • Можливість підключення декількох видів котів. Можна встановлювати газовий, електричний або твердопаливний котел. Якщо один відключився, досить просто включити інший.
 • Напрямок руху потоку води туди, куди буде вигідніше для мешканців будинку. Приміром, спочатку направити гарячий потік можна в дитячу кімнату, де потрібно більше тепла або в підвітряний бік будівлі.
 • На відміну від двотрубної системи, при виборі магістральних труб з великим діаметром, вони можуть служити в ролі регістрів і теж давати тепло. Завдяки цьому периметр будівлі, стіни і кути не будуть мерзнути.
 • Навіть після виконання всіх робіт можна додатково врізати і поставити ще кілька радіаторів.
 • Мінімальний витрата матеріалів і економічність.
 • Легкий монтаж і ремонт конструкції.

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиУ такій системі доводиться часто стравлювати повітря

Але при таких перевагах цієї системи і деякі мінуси і незручності, які теж слід відзначити:

 • Якщо не дотримується необхідний ухил, можуть виникати повітряні пробки, які зменшують тепловіддачу.
 • Після тривалого неробочого періоду, наприклад влітку, її потрібно довго запускати.
 • При проведенні ремонтних робіт в багатоповерховому будинку відключити один поверх не вийде, доведеться відключати весь будинок.
 • У процесі експлуатації можуть спостерігатися втрати тепла.

Це слід знати перед тим, як приступати до установки системи опалення приватного будинку .

Як зробити

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиБатареї підключені до однотрубній системі

Якщо ви робите все з нуля, вам потрібно подбати про наявність таких матеріалів:

 • опалювальний котел;
 • циркуляційний насос;
 • розширювальний бачок;
 • магістральні труби Ø25 мм і труби Ø20 мм для того щоб підключити радіатори (матеріал можна вибирати будь-який: сталь, пластик, мідь, армований поліетилен);
 • фітинги, щоб підключати відводи до батарей обігріву;
 • необхідну кількість радіаторів, прокладки і заглушки;
 • крани Маєвського, завдяки яким можна видаляти повітря з кожного радіатора;
 • фільтр, який буде встановлений перед котлом для очищення води.

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиТвердопаливний котел встановлений у підвалі будинку

Далі послідовність робіт наступна:

 1. Потрібно вибрати місце і встановити котел і фільтр. Вхідні труби краще вибирати металеві.
 2. Потім монтується димар. Підключення до димоходу краще виконати гофрованої металевою трубою.
 3. Тепер треба зробити магістральний трубопровід. По периметру всього будинку прокладаються труби. Важливо, щоб схема підключень вже була в наявності, так як при прокладанні треба відразу вмонтувати фітинги в місцях, де будуть стояти радіатори. В самій нижній точці системи монтуються зливний кран, через який нагрівальний контур можна наповнювати водою або зливати її. Важливо при монтажі трубопроводу витримувати певний градус: для схеми з природною циркуляцією він становить 3-5, при примусовому русі (з використанням насоса) – 10 мм на 1 метр труби.
 4. Трубопровід по всьому периметру необхідно закріпити до стіни, щоб виключити прогини і скупчення повітря. Для цього можна використовувати кліпси.
 5. У обраному місці ставиться насос. Його врізають в магістральну трубу в місці, де неподалік є розетка. Слід знати, що насос, в залежності від виробника, бездоганно працює при температурі не вище 60, тому оптимальним буде розташування на обратці біля котла.
 6. Тепер настав час встановити розширювальний бак. Зазвичай він монтується недалеко від котла, на висоті більше 1,5 м.
 7. Залишилося тільки встановити і підключити радіатори. У потрібному місці їх закріплюють за допомогою кронштейнів. Щоб забезпечити циркуляцію повітря, їх не треба встановлювати строго під підвіконням, підлогою і зі стіною впритул. Важливо витримувати невелику відстань.
 8. Після установки радіатори підключаються за схемою. На цьому етапі встановлюються крани Маєвського, крани перекриття і заглушки.
 9. Залишилося тільки зробити опресовування, щоб перевірити систему на герметичність з’єднань і запустити обігрів.

Якщо у вас двоповерховий будинок, все робиться таким же чином, але тільки від котла виходить ще одна труба на другий поверх, проходить по периметру і знову спускається вниз.

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиТепло в домі сприяє створенню затишної обстановки

От і все, як бачите, однотрубна система опалення є стабільною, ефективною і простий у монтажі. Її можна використовувати як для одноповерхових будівель, так і для багатоповерхових будівель. Ви заощадите гроші на встановлення і забезпечите собі тепло, яке буде гріти вас морозними зимовими днями.

Відео

Схеми

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиПринцип роботи однотрубної системи опалення будинку

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиСхема водяного опалення з примусовою циркуляцією

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиОднотрубна примусова система опаленняОднотрубная система отопления частного дома своими рукамиРізновиди

Однотрубная система отопления частного дома своими рукамиСхеми підключення батарей

Однотрубна система опалення приватного будинку своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code