При зведенні заміського будинку особливо пильна увага має приділятися таким відповідальним елементам дерев’яних конструкцій, як віконні та дверні рами. А пов’язано це з відомим усім сезонним явищем під назвою «усадка», обов’язково виявляється в процесі їх експлуатації. При підготовці віконних і дверних прорізів завжди слід мати це на увазі і заздалегідь подбати про те, щоб можлива усадка не призвела до неприємних наслідків, а саме – до деформації зазначених конструкцій.

Для виключення можливої деформації віконних і дверних прорізів останні поміщаються в спеціальний оклад, званий окосячкой (або обсадом). Таким чином, окосячка в дерев’яному будинку дозволить вам убезпечити плетіння будови від його природної усадки.

Окосячка своими рукамиСхема

Конструктивно обсад в дерев’яному будинку складається з 3-х складових частин:

  • бічні стійки (боковини);
  • так званий «вершник»;
  • підвіконна дошка (для вікон) і поріг – для дверних прорізів.

Відомо кілька способів виготовлення окосячкі, кожен з яких буде розглянуто нами більш детально в наступному розділі.

Способи виготовлення коробок обсадних

Серед відомих прийомів виготовлення обсадних коробів найчастіше використовуються способи, описані нижче.

«У заставній брусок»

Окосячка своими рукамиОкосячка з закладним бруском

Така окосячка являє собою конструкцію, що складається з бруска перетином 50×50 см і обрізної дошки 50×150 мм або більше (залежно від розміру колод). Застави або напрямний брусок кріпиться на боковинах конструкції з таким розрахунком, щоб вінці зрубу могли вільно зміщуватися по ньому як по напрямній (при наявності у них відповідних пазів).

Широку поширеність цього способу можна пояснити його дешевизною і простотою виконання.

У шип моноліт

Окосячка своими рукамиШип-моноліт

Цей спосіб передбачає виготовлення обсада віконних і дверних прорізів з суцільного прямокутного бруса, що має в розрізі «Т» подібний профіль (з шипом посередині).

При складанні простінків укладаються в зруб колоди «нанизуються» своїми пазами на цей шип і при подальшої усадки будівлі можуть вільно переміщатися вздовж нього. Як вершника (верхньої перемички) в цьому випадку можна використовувати звичайну обрізну дошку товщиною порядку 50 мм.

В колоду

Окосячка своими рукамиОкосячка в колоду з торцевим шипом

При даному варіанті конструкції ще до монтажу коробки на торцях стінних колод оформляються вертикальні гребені, а в бічних стійках-брусах окосячкі робиться паз за розміром шипа. При складанні короба в першу чергу монтується нижня підвіконна дошка (її ще називають порогом), після чого в шипи вставляються бічні стійки окосячкі, прокладені рулонним ущільнювачем того чи іншого виду.

Верхня частина збірного короби («вершник») грає роль розпірки її бічних стійок; при цьому між нею і верхнім вінцем зрубу залишається невеликий проміжок, який використовується в якості усадочного зазору. Цей зазор обов’язково заповнюється ущільнювальним матеріалом обраного вами типу. На заключній стадії оформлення віконних прорізів на них монтуються укоси і наличники, закривають ділянки примикання до торців зрубу.

Основні етапи складання

Всі операції по виготовленню окосячкі строго регламентовані і виконуються, як правило, в такому порядку:

  • підготовка (розмітка і вирізка) відповідного отвору;
  • його оформлення під вибраний вами варіант обсада;
  • монтаж самого обсада;
  • установка в нього віконного або дверного блоку.

Окосячка своими рукамиЕтапи монтажу окосячкі

При підготовці посадкового місця необхідно уточнити його розміри з урахуванням відстані до рівня підлоги. Для вікон, зокрема, воно повинно складати близько 80-90 див. Після цього проводиться розмітка отвору з обов’язковим використанням найпростіших інструментів для перевірки – будівельного виска і рівня.

Розміри отвору повинні бути більше габаритів віконної конструкції приблизно на 40-60 мм, що пов’язано з необхідністю залишати усадочні (компенсаційні) зазори.

Залежно від обраної технології виготовлення роботи по оформленню отвору під окосячку включають в себе підготовку в ній паза або гребеня. Монтаж окосячкі також здійснюється з урахуванням особливостей обраного виду обсадної технології, тобто з дотриманням всіх правил і порядку складання даної конструкції. На заключній стадії робіт проводиться безпосередня установка віконного або дверного блоку в підготовлений обсад.

Окосячка своими рукамиОкосячка вікна нестандартної форми

При виготовленні окосячкі своїми руками завжди слід пам’ятати про те, що її застосування є обгрунтованим лише у разі, коли вік будинку не перевищує 10 років. При великих термінах використання цих технологій не обов’язково, оскільки будова вже повністю вичерпає свій усадочних ресурс.

Відео

У цьому відеоматеріалі показано, як зробити обсаду на пластикове вікно в зрубі:

Окосячка своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code