Наявність розгалуженої системи опалення в будинку вважається найважливішою умовою забезпечення необхідного комфорту і затишку в ньому. При цьому питання, що стосуються вибору та підготовки опалювальної системи, опрацьовуються зазвичай під час створення проекту майбутнього будинку.

У даній статті буде розглянута система опалення приміщень, яку прийнято називати водяний. Цей спосіб обігріву кімнат відносно простий і більш ефективний, ніж традиційне парове або водяне опалення.

Пристрій опалювальної системи

Отопление загородного дома своими рукамиПринципова схема гравітаційної системи опалення

Перш ніж приступати до підготовки проекту опалення заміського будинку своїми руками, необхідно уважно ознайомитися з пристроєм системи в цілому, а також з основними її елементами.

Класичний контур водяного опалення містить у своєму складі наступні вузли:

 • нагрівальний котел, який представляє собою ємність з теплоносієм, нагрів якого здійснюється тим чи іншим способом (газових, електричних тощо);
 • розгалужена мережа трубопроводів, що забезпечує циркуляцію теплоносія водяного контуру;
 • елементи обігріву (батареї опалення і трубопроводи «теплої підлоги», наприклад);
 • розширювальний бачок, необхідний для компенсації надлишкового тиску у водяному контурі.

В процесі експлуатації опалювального котла знаходиться в ньому рідина (антифриз або вода) нагрівається до заданої температури і по трубопроводу направляється в розгалужену мережу обігрівальних приладів. По завершенні повного кола циркуляції охолоджена рідина під впливом перепаду тисків потрапляє назад в котел, де повторно нагрівається і знову подається в контур. Необхідний перепад тисків створюється за рахунок різниці температур нагрітих і холодних потоків теплоносія, завдяки чому виходить з батарей охолоджена рідина опускається до котла і витісняє знаходиться в стояку гарячу воду.

Самостійне виготовлення системи опалення приватного будинку можливо лише при наявності у вас певних навичок роботи з технологічним обладнанням розглянутого класу. Остаточний монтаж побутової опалювальної системи проводиться у відповідності з рекомендаціями, наведеними в наступних розділах.

Схема водяного опалення

Отопление загородного дома своими рукамиСхема опалювальної системи будинку

Розглянута нами система опалення містить у своєму складі два пов’язаних один з одним контуру циркуляції теплоносія. Один з них призначається для подачі гарячої води, а інший – для відводу охолодженої рідини (так звана «обратка»).

Кущова схема побудови двотрубної системи передбачає встановлення труб з холодним теплоносієм на одному рівні з батареями. У відповідності з цією схемою «обратка» прокладається, як правило, на рівні підлоги або трохи нижче. При підпільному розташуванні труб установка на них будь-яких сполучних елементів (фітингів, наприклад) з-за обмеженого доступу до каналу неприпустима. Крім того, такі труби повинні бути додатково утеплюють.

Труби з гарячою водою прокладаються зазвичай у верхній зоні приміщення (на відстані близько півметра від стелі).

Для підвищення ефективності функціонування всієї системи в цілому до її складу вводиться так званий розширювальний бачок, що сприяє прискоренню нагрівання носія. Технічні параметри розширювального бачка залежать від обраної схеми опалення та від об’єму приміщення, що обігрівається. Для заміського будинку цілком достатньо бачка місткістю 20-30 літрів, що розміщується на висоті близько 3-х метрів над опалювальним котлом.

Особливості монтажу

Отопление загородного дома своими руками

Монтаж опалювальної системи неможливий без дотримання наступних умов:

 1. З метою підтримки необхідного перепаду температур в системі головний стояк повинен бути добре утеплений, що дозволить помітно скоротити втрати тепла, що витрачається на обігрів повітря.
 2. Умовою безаварійного функціонування системи є сталість заповнення теплоносієм всіх його гілок; при цьому різниця температур рідини в стояку і «обратку» повинна бути не менше 25°С.
 3. Для ефективної циркуляції води в системі відстань між опалювальним котлом і батареями має нормуватися (не менше 3-х метрів по висоті). Саме тому котел дуже часто розміщується в підвальному приміщенні.
 4. У разі відсутності підвального приміщення в будинку котел може бути розміщений на цокольному поверсі. При цьому він все одно повинен розташовуватися нижче рівня розміщення опалювальних батарей приблизно на 10-20 див.

Ефективна робота опалювальної системи розглянутого нами типу можлива лише на відстанях до 20-30 метрів. При менших відстанях між обігрівачами і котлом рекомендується застосовувати труби з великим діаметром.

Поради фахівців

Отопление загородного дома своими рукамиПоради від фахівців

Опалення заміського будинку своїми руками має розбудовуватися з урахуванням наступних рекомендацій:

 1. Все необхідне для складання системи обладнання, а також з’єднувальні муфти і перехідники повинні бути підготовлені заздалегідь і розміщені у відповідності з обраною вами схемою опалення. В комплекті опалювального обладнання обов’язково повинні бути присутні наступні елементи:
  • радіатори для обігріву приміщень;
  • опалювальний котел;
  • система трубопроводів;
  • допоміжна фурнітура (заглушки, фітинги, вентилі, клапани тощо).
 2. Для стояка з нагрітою водою, краще всього підходять дюймові труби (в крайньому випадку – на 3/4 дюйма), в той час як для інших ділянок системи цілком згодяться і полудюймовые.
 3. Всі трубопроводи системи повинні укладатися з невеликим ухилом у бік стоку теплоносія (від 0,06 до 0,1 градуса).
 4. На кожній батареї рекомендується встановлювати окремий кран, за допомогою якого ви зможете керувати подачею води, а, отже – і нагріванням приміщень.

Рекомендуємо ознайомитися:

 • як зробити тепловий насос своїми руками;
 • як зробити котел на відпрацювання своїми руками.

Відео

Розбір помилок установки радіатора:

Як може бути влаштована котельня в заміському будинку, ви можете побачити на прикладі:

Фото

Отопление загородного дома своими рукамиСкладові автономної системи опалення

Отопление загородного дома своими рукамиСхема установки радіатора

Отопление загородного дома своими рукамиСхема двотрубної системи опалення

Отопление загородного дома своими рукамиРобота газового котла

Отопление загородного дома своими рукамиПроточна система опалення

Опалення заміського будинку своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code