Планувати і розбивати дачна ділянка – це великий творчий процес, який потребуватиме від вас не тільки певних знань, але і підключення власного уяви. При цьому знаючі люди рекомендують дотримуватись порад фахівців, які допоможуть виконати всю роботу, в результаті кожен квадратний метр території буде приносити користь і день від дня радувати красою і затишком. Як проводиться планування дачної ділянки своїми руками, ми розглянемо докладно крок за кроком.

Підготовчі роботи

Перед тим як приступити до складання майбутнього плану ділянки, необхідно визначитися із самою місцевістю, характером рельєфу, формами земельної ділянки, присутністю будь-яких будівель, а також іншими особливостями місцевості. Приміром, у сільській місцевості велику кількість струмків і водойм, якщо такий присутній на вашій ділянці, то можна правильно задіяти його.

Планировка дачного участкаДілянка з струмком

Зверніть увагу на кілька особливостей розміщення дачі:

 • низина – височина;
 • наявність або відсутність джерела води;
 • лісиста місцевість – степ.

Досить часто доводиться підсипати або знімати грунт, робити вимощення для стін, а також робити організовані водостоки. Тільки при грамотному розміщенні будівель на ділянці можна по максимуму задіяти дачну ділянку і виділити всі зони.

Планировка дачного участкаІноді потрібно вирівнювання ділянки

Щоб всі підготовчі роботи були виконані правильно, краще всього провести оцінку простору і почати саме з землі.

 1. Рельєф: горбистий, рівна, наявність ярів або гір. Саме від цього показника будуть залежати схеми прокладки інженерних комунікацій.
 2. Грунт глинистий, гумусовий, піщаний. Якщо планується обладнати город, то слід підвищити родючість ґрунту внесенням добрив. Від показника кислотності залежатиме набір рослин для саду та клумб.
 3. Форма і розмір території: квадратна, прямокутна і витягнута.
 4. Ґрунтові води: при досить високому рівні слід подумати про дренажу та відведення води.
 5. Кліматичні умови.
 6. Освітленість.

Планировка дачного участкаРельєф можна ефектно обіграти

Всі великі будови і дерева краще зорієнтувати в північній стороні. Такий підхід дозволить знизити вплив тіні, а вид з будинку буде максимально освітленим на протязі всього дня.

Зони на території дачі

Розпланування дачної ділянки залежить саме від зон, які будуть включені тут. У кожному індивідуальному випадку буде свій список, але можна розглянути найбільший приклад і перелік зон:

 • житлова;
 • відпочинку;
 • господарські будівлі;
 • сад;
 • город.

Планировка дачного участкаЗони на території

Кожна з них повинна мати свою площу в залежності від загальної площі. Так, при правильному проведенні зонування житлова частина повинна скласти до 20%. Якщо планується збудувати господарські будівлі, то цей відсоток не повинен перевищувати 15%. В цей же час найбільший ділянка відводиться на город і сад – 75%. Такий підхід дозволить урізноманітнити ландшафтний дизайн і наповнити його різноманітними сортами квітів і видами рослин.

 1. Першим розміщують будинок. Найчастіше для нього відводять центральну зону, а от споруди найчастіше знаходяться десь в глибині. Цікаво і оригінально їх можна замаскувати за допомогою декоративних насаджень, які не бояться тіні.
 2. Місце для відпочинку повинно бути найзручнішим і кращим. При цьому характер зони може бути скомпоновані або розкиданим. Тут не варто забувати і про місце для дитячого майданчика.
 3. Город повинен бути добре освітлений, тому йому відводиться сонячна сторона. Тінь від будівель не повинна затуляти територію.

Лазню і басейн краще всього розмістити поряд з парканом, так як при розміщенні в центральній частині вони займуть дорогоцінні квадратні метри.

Форми ділянок

Планировка дачного участкаДілянка прямокутної форми

Варіанти планувань дачної ділянки можуть бути найрізноманітнішими, але практично все залежатиме саме від форми земельної ділянки. Найпоширенішим типом ділянки є прямокутна форма, на якій реально реалізувати найрізноманітніші рішення та ідеї. Є ще Г-образний тип ділянки. Він досить складний, тому тут потрібно подумати і поміркувати, де і як все розмістити. Та частина, яка виступає, може бути задіяна під місце для відпочинку або дитячий майданчик.

Планировка дачного участкаТрикутний ділянку

На ділянці трикутної форми можна продумати асиметричний підхід при плануванні і розмічування території. Зробити акцент слід на круглих елементах:

 • галявини;
 • альтанки;
 • водойми;
 • клумби.

Планировка дачного участкаКругла клумба на трикутному дільниці

У віддалених кутках краще всього розмістити господарські споруди.

Планування – це творча справа. Фахівці радять розглянути найрізноманітніші варіанти, але не копіювати їх повністю, а вносити деякі зміни.

План-схема

Планировка дачного участка

Після того як були визначені важливі моменти і вивчені різні варіанти планувань, необхідно замалювати на аркуші паперу. Можна звернутися за допомогою до фахівців, дизайнерам ландшафтного проектування, які використовують спеціальні програми для розробок проекту. Але для економії коштів достатньо буде звичайного аркуша паперу формату А4 і ручки (олівця).

Планировка дачного участкаЗамальовка ідей

Для замальовки плану розглянемо приклад – дачна ділянка 10 соток. Краще всього, якщо взяти масштаб 1:100 і аркуш ватману відповідного розміру – квадрат 50×50 см. Для зручності краще озброїтися олівцем і лінійкою, щоб розлініяти весь аркуш у сітку з кроком в 1 див. Далі – політ фантазії: озброїтися кольоровими олівцями, вирізками з журналів і фломастерами, за допомогою яких створиться справжній колаж.

Працюючи зі схемою, необхідно обов’язково врахувати:

 • розташування будинку з урахуванням всіх виходів;
 • місця, відведені під господарські і допоміжні будівлі;
 • зона відпочинку;
 • майданчик;
 • доріжки;
 • паркан;
 • клумби, альпінарії і присадки;
 • водойми;
 • інженерні комунікації.

При попередньому розміщенні об’єктів слід підбирати оптимальне місце, яке буде відповідати призначенню.

Поради та рекомендації

Отже, як вже було сказано, на ділянці в першу чергу повинні розміститися основні елементи по таким категоріям:

 • основа – будинок;
 • додаткові будови та господарські будівлі: літня кухня, гараж, колодязь, сарай, льох та інші;
 • споруди для відпочинку: тераса, патіо, альтанка, дитячий майданчик, басейн, літній душ;
 • сад і город: клумби, палісадники, грядки для овочів і коренеплодів, теплиці.

Важливо приділити увагу не тільки їх розміщення і формі, але і визначитися з матеріалами, які будуть використані при будівництві. Тільки в цьому випадку на ділянці вийде гармонійний садовий стиль. Не менш важлива і дитячий майданчик: підбираючи місце, слід зупинити свій вибір на максимально показувалася місцевості, щоб малята були завжди під зоровим контролем батьків.

Планировка дачного участкаДитячий майданчик повинна бути видна батькам

Враховуємо і вимоги в законодавстві щодо норм відстаней:

 • від будинку до червоної лінії вулиці – 5 м;
 • від будинку до огорожі сусіда – 3 м;
 • між будинками з каменю – 6 м, дерева – 15 м, змішаними – 10 м;
 • від огорожі для садового будинку – 3 м, будови для тварин – 4 м, госпбудівель – 1 м, дерева – 4 м;
 • від вікон будинку до госпчастини сусіда – 6 м.

Планировка дачного участкаНорми розташування будівель на ділянці

В кінці статті наведено різні приклади готових проектів планування дачних ділянок. Ознайомтесь з ними і зробіть для себе висновки.

Гараж краще всього розмістити на передньому дворі. До нього досить виділити невеликий заїзд, який буде виконаний з міцного і довговічного матеріалу.

Варіанти планувань дачної ділянки

В залежності від форми і площі ділянки існують різні варіації і комбінації схем. Розглянемо найбільш поширені варіанти.

Ділянка в 6 соток

Планировка дачного участкаПлан на 6 соток

6 соток – дуже поширений варіант для невеликої дачі. Ця територія представлена у вигляді 600 м2 землі, тому найзручніше розмістити на ній такі споруди:

 1. Будинок – до 20 м2.
 2. Господарський блок (літній душ, туалет і сарай) – 15 м2.
 3. Місце для автомобіля – 8 м2 (ідеальне розміщення 4×2 м).
 4. Зона для відпочинку і дитячий майданчик – 75 м2.
 5. Город (включає теплицю, грядки з овочами і фруктами) – 120 м2.
 6. Доріжки і стежини – 42 м2.
 7. Чагарники, дерева і клумби – 320 м2.

Описуваний ділянка розміщується довжиною стороною вздовж дороги. Місце для будинку відводиться небагато, так як це дача, в якій люди проживають тільки в літній час або приїжджають на вихідні. При виборі фруктових дерев варто звернути увагу на яблуню, абрикос, вишню, грушу, сливу. А серед чагарників фаворитами є смородина, малина і агрус. Господарська частина максимально ховається за будинком, але і розташовується на відстані від зони відпочинку.

Вільна територія засаджуються газонної травою, на якій потім розміщують малі архітектурні форми, наприклад, фонтан.

Ділянка 12 соток

Планировка дачного участка12 соток

Садова територія з 12 соток дозволить помістити більшу кількість об’єктів і виділити додаткове місце для зон відпочинку в порівнянні з попереднім варіантом. У цьому випадку планування буде розподілятися наступним чином:

 • Будинок з просторою верандою – 150 м2.
 • Господарська частина 50 м2.
 • Зона для відпочинку та ігровий майданчик – 200 м2.
 • Город і теплиця – 200 м2.
 • Садовий ділянка – 550 м2.
 • Доріжки і стежини – 50 м2.

Принцип розміщення будівель буде аналогічний варіанту ділянки в 6 соток, але в цьому випадку з’являється додаткова можливість для реалізації різних задумок з озеленення. Так, підключається велика кількість не тільки фруктових дерев і чагарників, але і декоративних. Їх можна висадити навколо кожного об’єкта, а також уздовж доріжок.

Крім того, додаткові квадратні метри, виділені на зону відпочинку, дозволять спорудити альтанку, басейн, барбекю. Дуже важливо продумати тут декоративне освітлення, яке зроблять можливим проведення часу вечірній час.

Ділянка 15 соток в

Планировка дачного участка15 соток

Насамперед, відзначаємо, що 15 соток – це цілих 1500 м2 вільної території, на якій можна втілити найрізноманітніші ландшафтні комбінації. Найчастіше ділянка має форму прямокутника 30×50 м, або 25×60 м. Місця вдосталь, щоб включити в проект все необхідне для комфортного і функціонального проживання не тільки влітку, але і в зимовий час.

 1. Житловий будинок з мансардою та верандою – 200 м2.
 2. Літня кухня – 30 м2.
 3. Будиночок для гостей – 50 м2.
 4. Лазня – 50 м2.
 5. Господарські будівлі – 70 м2.
 6. Гараж з під’їздом для автомобіля — 30 м2.
 7. Зона відпочинку включає альтанку, дитячий майданчик, місце для барбекю і пікніка, а також лавочки по території – 300 м2.
 8. Декоративні споруди (фонтан, штучний або природний водойму, садовий місток, кам’яні скульптури) – 100 м2.
 9. Город – 200 м2.
 10. Клумби і міксбордери – 70 м2.
 11. Сад – 400 м2.

Особливих рекомендацій для такої ділянки немає, тому зверніть увагу на перший і другий варіант. Кожен зможе реалізувати тут будь-яку задумку і навіть не одну – достатньо раціонально зважити і розробити, щоб між собою дуже добре поєднувалося і гармоніювало.

Заміський будинок повинен потопати в зелені, тому саме цьому етапу відводиться багато часу і сил. Планується і розбивається на велику кількість клумб, а перед будинком облаштовується великий палісадник.

При самостійній розробці плану свого дачного ділянки необхідно врахувати безліч нюансів і моментів, які допоможуть виконати всю роботу правильно і раціонально. Візьміть до уваги наведені у статті рекомендації та поради, а також ознайомтеся із замальовками планів ділянок. В результаті вийде створити дачну ділянку своєї мрії, де буде комфортно проводити всі сезони незалежно від погодних умов.

Відео

Багато корисних порад дається в наступному відеоролику:

Схеми

Планировка дачного участкаДілянка з усім необхідним

Планировка дачного участкаОблаштування ділянки нестандартної форми

Планировка дачного участкаПлан дачної ділянки 10 соток

Планировка дачного участкаПланування великої ділянки з басейном

Планировка дачного участкаПлан трикутної ділянки

Планировка дачного участкаПриклад плану ділянки

Планировка дачного участкаДілянка витягнутої форми

Планировка дачного участкаПроект ландшафтного дизайну

Планировка дачного участкаСхема благоустрою ділянки у 10 соток

Планування дачної ділянки

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code