Мало кому потрібно пояснювати, наскільки важливо облаштувати якісний септик у приватному будинку. Така споруда завжди має бути робочим, адже поломка або засмічення септика можуть призвести до того, що каналізація і стоки, що потрапляють в нього, можуть потрапити в навколишнє середовище. До того ж, якщо септик працює нестабільно, це позначиться на роботі каналізаційної системи в будинку, а отже, на те, як доведеться користуватися системою господарям. Тому в такій ситуації краще всього зробити поля фільтрації для септика.

Що таке поле для септика? В першу чергу це важливі частини процесу очищення стоків. Як виконати це поле? Зараз розберемося.

Щоб правильно виконати дренажну систему навколо септика, необхідно прокласти під землею каналізаційну трубу на глибині близько 45-65 см, роблячи її ухил 1,5‒2 см на кожний погонний метр. Вся конструкція буде працювати як одне ціле, адже глибина дренажу і головного бака септика будуть практично однаковими. При цьому ця глибина повинна бути не більше 2 м, але не менше ніж 1,26 м. Якщо не дотримуватися цього діапазону, обов’язково почнуться труднощі з подальшим очищенням стічних вод, навіть при наявності анаеробних бактерій.

Поля фільтрації

Поле фильтрации для септикаПоле фільтрації в процесі спорудження

Як виконується влаштування полів фільтрації? Будується дренаж, який може бути замкнутим, а може представляти і незамкнену систему трубопроводів. В трубах влаштовуються отвори зливу. При цьому по всій протяжності труб отвори робляться через однакову відстань.

Зазвичай для монтажу дренажу застосовують труби з перфорацією Ø 10 див. При цьому важливо звернути увагу на те, який мають діаметр отвору зливу і де саме вони розташовані. Це пов’язано з тим, що на ділянці системи, що зустрічається першим, обсяг усіх стоків буде на порядок більше, тому, щоб не затоплювати грунт, розташований нижче, потрібно проробляти отвори вгорі труби, при цьому розмір самих отворів повинен бути трохи менше.

Ділянки дренажу, віддалені від септика, мають отвори з великим діаметром, при цьому ці отвори будуть розташовуватися в нижній частині труб, а не вгорі. Якщо слідувати цим рекомендаціям, можна зробити так, щоб стічні води розподілялися рівномірно по всій довжині системи.

Облаштування системи дренажу

Поле фильтрации для септика

До початку проектування дренажної системи, слід запам’ятати кілька простих, але важливих правил:

 • довжина дрена (дренажної труби) повинна бути не більше 25 м, рахуючи від грибків вентиляції до розподільного колодязя;
 • між рядом стоять трубопроводами повинна бути відстань не менше 1,5 м;
 • глибина прокладених труб становить близько 150 см;
 • ширина траншеї розраховується в діапазоні від півметра, але не ширше за 1 м.

Навіщо роблять поле фільтрації? Воно необхідно, щоб давати грунту можливість самостійно очищатися. Слід виконувати роботи поетапно, у наступному порядку:

 • всередині викопаної траншеї робиться піщана подушка невеликої товщини (пісок не повинен мати домішок);
 • поверх піску насипають щебінь середньої фракції, заввишки 35 см;
 • в траншею укладають труби, після чого засипають їх щебенем на товщину 10 см;
 • зверху труб з шаром щебеню засипають звичайний грунт.

Поле фильтрации для септикаЗастосування геотекстилю

Щоб система не заиливалась, поверх труб укладають геотекстиль.

Що ще необхідно пам’ятати? Ось ряд порад, які допоможуть правильно виконати поле фільтрації:

 1. Мінімальна глибина системи дренажу повинна бути 0,3–0,35 м, максимальна – 1,6 м (рекомендована глибина – 1,5 м). Чим менше глибина, тим більше необхідність укладання шару утеплювача.
 2. Систему монтують під кутом 1,5°.
 3. Дренажна система виконується від колодязів і свердловин з водою на відстані 30 м і більше.
 4. Біля дренажної системи не сідають дерева, інакше їх коріння згодом можуть пошкодити труби.
 5. Близько дренажу не дозволяється проїзд і паркування автотранспорту будь-яких габаритів.
 6. Якщо на ділянці, де буде робитися монтаж дренажної система, грунт глинистий, необхідно викопати його і замінити грунтів, який здатний нормально вбирати вологу.
 7. Труби вентиляції повинні виходити як мінімум на півметра від землі, поверх них слід закріпити захисні козирки.
 8. В трубах повинен бути вільний доступ повітря. В цьому випадку вони зможуть очищатися анаеробними бактеріями. Тоді їх ступінь очищення, якої дозволяють досягти фільтруючі пристрої, буде досить високою, доходячи майже до 100%.

Враховуючи різні ступені навантаження, система дренажу може вимагати періодично її оновлювати. Що це означає? Під оновленням мається на увазі заміна подушки з піску і щебеню, а також шару ґрунту над трубами. Таку заміну виконують один раз на 10 років, при необхідності – раз на 6 років.

Етапи фільтрації стоків

Поле фильтрации для септика

Фільтрація стічних вод виконується поетапно. Розглянемо ці процеси:

 1. Спочатку рідина відстоюється (у першому відділі). Мембранна перегородка септика не дає проникнути піні і скопившимся газів далі в систему.
 2. Стоки, які продовжують надходити, призводять до тиску на вже наявну рідину, в результаті чого та її частина, що пройшла первинну очистку, переливається в другу зону септика. Під впливом реагентів домішки розщеплюються.
 3. Далі, у наступних зонах, зважені домішки, отримані після хімічної реакції з реагентами, випадають в осад, а далі очищена вода йде по трубах у розподільчий колодязь.

Поле фильтрации для септикаБактерії для септика

Щоб підвищити ефективність експлуатації септика, в нього додають засоби, в яких є анаеробні бактерії. Суть їх дії полягає в тому, що вони розщеплюють містяться в септику густі стоки і не дають їм утворити іл.

В обов’язковому порядку септик повинен мати люк. Оскільки анаеробні бактерії не діють на 100%, всередині септика в будь-якому випадку будуть залишатися нерозчинені частинки, і люк буде необхідний, для того щоб через нього викачувати ці частинки. Необхідно, щоб до люка була можливість безпечного під’їзду асенізатора. При цьому люк повинен бути щільно закритий, інакше, якщо в нього будуть потрапляти нерозчинні залишки великих розмірів або велику кількість води після злив, а також токсичні домішки, то термін експлуатації септика і дренажу може суттєво знизитися, внаслідок чого причини засмічення можуть стати більш серйозними.

Відео

У цьому відео показано як зробити поля фільтрації для септика:

Поле фільтрації для септика

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code