Пристрій і принцип роботи різних кондиціонерів схожі. Ці системи мають загальну структуру і призначення. Різниця між ними полягає лише в розташуванні системи в будинку і зовнішньою формою устрою.

Пристрій кондиціонерів

Устройство и принцип работы кондиционераПристрій кондиціонера

Всі кондиціонери складаються з наступних частин:

 • вентилятор;
 • дросель;
 • конденсатор;
 • компресор;
 • випарник.

Компресор стискає фреон і примусово змушує його циркулювати в системі. Конденсатор служить для перетворення фреону газу в рідину. Зазвичай він знаходиться у зовнішньому блоці. Випарник, навпаки, змушує рідкий фреон перетворюватися на газ. Його дія протилежно роботи конденсатора. Дросель знижує тиск фреону, а вентилятори охолоджують систему.

Так працює кожне подібне пристрій. Принцип роботи підлогового кондиціонера при цьому не відрізняється від принципу функціонування настінного або стельового.

Функціонування системи

Устройство и принцип работы кондиционераФункціонування системи кондиціонування

Всі частини кондиціонера (за винятком вентиляторів) з’єднані між собою за допомогою тонких мідних трубочок. У деяких пристроях трубки виконані з алюмінію. По трубочках усередині кондиціонера циркулює охолоджувач (найчастіше це фреон). Охолоджувач приймає те газоподібну, то рідку форму. Від перегріву систему оберігають вентилятори.

Коли пароподібний фреон входить в компресійна отвір, він має температуру близько 10-15 градусів. Його тиск при цьому становить 4-5 атмосфер. В компресорі відбувається стиснення холодоагенту, тиск зростає в 5 разів, і температура фреону піднімається до 90 градусів.

В конденсатор надходить дуже гарячий фреон. Там він охолоджується, виділяючи тепло, і плавно переходить у рідкий стан. Далі фреон проходить дросель і потрапляє у випарник. Тут рідкий агент змішується з газоподібним. Випаровуючись, він створює охолодження. Після цього фреон знову надходить у компресор і цикл замикається. Ось так виглядає проста схема того, як працює кондиціонер.

Різновиди кондиціонерів

Устройство и принцип работы кондиционераВиди кондиціонерів

Існує кілька різновидів кондиціонерів, хоча принципи дії у всіх однакові. За типом надходження повітря такі системи можна умовно розділити на:

 • припливні;
 • рециркуляційні;
 • кондиціонери з функцією рекуперації.

Рециркуляційні системи працюють на внутрішньому повітрі, припливні використовують зовнішні повітряні маси, а системи з функцією рекуперації використовують обидва перерахованих методу.

Крім вказаної диференціації, є й інший підрозділ кондиціонерів:

 1. Моноблочні — системи, що складаються з одного блоку, в якому поєднані всі функції. Вони дуже прості в експлуатації, легко піддаються ремонту і служать тривалий час. Такі кондиціонери невибагливі. Єдиний їх мінус — висока вартість.
 2. Спліт-системи складаються з двох розділених блоків. Один з них розміщують зовні будівлі, а другий в приміщенні. Обидві частини системи об’єднані трубкою, через яку циркулює фреон. Вентилятор і випарник такого кондиціонера розташовується у внутрішньому блоці, а інші частини системи — у зовнішньому. Між собою спліт-системи розрізняються формою: існують підлогові, стельові, настінні кондиціонери цього виду.
 3. Мульти-спліт-системи відрізняються тим, що внутрішніх блоків у них кілька, а зовнішній раніше одна. Такі кондиціонери теж можуть бути підлоговими, настінними або стельовими.

Можливі несправності системи

Устройство и принцип работы кондиционераПоломки

Сьогодні для того, щоб встановити і успішно налаштувати таку систему у себе вдома або в офісі, не обов’язково знати, як працює компресор кондиціонера. А от розбиратися в деяких можливі збої пристроїв кондиціонування треба.

Найчастішою причиною порушення в спліт-системах стає гідроудар. Він виникає з-за того, що потрапляє в компресор рідкий фреон. Агент, що не встигає повністю прийняти газоподібний стан у випарнику.

Гідроудар відбувається з кількох причин.

В основному таке трапляється з дешевими кондиціонерами, які спроектовані не зовсім коректно. Тому при найменших перебої температур вони можуть підносити неприємні сюрпризи. Гідроудар може статися при запуску кондиціонера в приміщенні з негативними температурами. Для недорогої системи достатньо температури мінус 10-12 градусів, щоб вийти з ладу.

Забруднені фільтри теж стають причиною гідроудару. За кондиціонерами необхідно стежити. Бажано регулярно проводити профілактичний огляд системи, щоб уникнути дорогого ремонту.

Ще одна несправність кондиціонерів пов’язана з витоком фреону. Зазвичай таке буває при неправильному монтажі трубок. Іноді витоку трапляються в недорогих погано спроектованих системах. Серед дуже дешевих моделей кондиціонерів можна зустріти заводський брак, коли трубки або просто погано прикручені, яких спочатку мають текти. Визначити витік фреону можна візуально у працюючої системи. Вона викликає промерзання на задній стінці кондиціонера.

При неправильному встановленні кондиціонера у контур може потрапити повітря і волога. Це незабаром приведе до порушення роботи пристрою. Повітря в контурі часто стає причиною поломок кондиціонерів.

Тому краще монтувати спліт-систему із залученням професіоналів, які не перший раз займаються установкою таких агрегатів.

Користь кондиціонера

Устройство и принцип работы кондиционераКористь пристрої

Кондиціонер створює оптимальні температурні умови в будинку і офісі. Останнім часом навіть з’явилися складні системи з функцією іонізації і зволоження повітря. Він дуже благотворно впливає на людей, але за умови, що за системою доглядають. Тому що кондиціонери, як будь-які інші пристрої, вимагають чищення і регулярного ремонту.

Забруднені фільтри кондиціонера навряд чи зроблять його роботу корисною. Відомі випадки, коли з-за недоглянутих спліт-систем у людей виникали різні нездужання. Якщо власник такого пристрою хоче отримати максимум користі від нього, то він повинен уважно стежити за станом кондиціонера.

Відео

Зрозуміти принцип роботи кондиціонерів допоможе такі відеоматеріали:

Пристрій і принцип роботи кондиціонера

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code