Рельєфна штукатурка для обробки стін використовується вже багато років, при цьому в технологію постійно вносяться зміни. Варто зауважити, що головною особливістю такого декорування є те, що нереально відтворити два ідентичних малюнка. Тому вона надає індивідуальність інтер’єру. Нанесення декоративних покриттів вважається справжнім мистецтвом, особливо, якщо мова йде про своєрідне панно. Цим процесом займаються досвідчені професіонали. Але разом з тим, цілком можливо виконати такі роботи самостійно. Достатньо ознайомитися з технологією, підібрати необхідні матеріали і виділити трохи часу.

Особливості технологічного процесу

Рельефная штукатурка своими рукамиПанно з декоративної штукатурки

Щоб домогтися бажаного результату всю роботу необхідно виконувати в строго визначеному порядку, який передбачений технологією.

 1. Підбір відповідного малюнка для стилю кімнати. Краще всього роздрукувати зразок у кількох копіях, щоб листи завжди були під рукою. Це дозволить в точності відтворювати задумане.
 2. Підготовка поверхонь. Процес досить трудомісткий, так як потрібно повністю видалити попередню обробку.
 3. Видалення пилу і бруду за допомогою віника, ганчірок і води.
 4. Ґрунтування. Сучасні розчини грунтовок також використовують в якості антисептика, який захистить від грибка і комах.
 5. Нанесення стартового шару штукатурки. Він є основою.
 6. Повторне ґрунтування поверхні після повного висихання стартового шару.
 7. Формування рельєфу фінішним шаром.
 8. На останньому етапі повністю висохла стіна покривається фарбою. При наявності надлишків і патьоків найкраще їх відразу ж видалити за допомогою вологої поролонової губки.

Алгоритм роботи досить простий, тому не варто ризикувати і відходити від описаного процесу. В іншому випадку це негативно позначиться на кінцевому результаті. У процесі створення бажаного рельєфу не потрібно поспішати, так як на це може піти не один день.

Рельефная штукатурка своими рукамиСтворення рельєфу за допомогою валика

Кожен малюнок передбачає використання певних предметів і технологій.

Інструменти та приладдя

Рельефная штукатурка своими рукамиІнструменти для створення фактури, рельєфу

Щоб знати, як зробити об’ємний малюнок, слід підібрати певні інструменти і пристосування, обробляючи ними стіну можна отримати оригінальну текстуру. Так, крім традиційних предметів для проведення обробки, в процесі створення рельєфу можуть знадобитися такі елементи:

 • губка додасть «пухирчастість» або ж слугуватиме основним інструментом при фарбуванні;
 • валик зі спеціальною насадкою використовують для одержання фактурного відбитка на вологому шарі;
 • валики для створення трав’яного малюнка або ж утворення горизонтальних хаотичних і рівних смуг;
 • поліетиленовий кульок, гумова рукавичка або проста щітка також знадобляться при формуванні об’ємного ефекту.

Стане в нагоді практично будь-який предмет, у якого є фактурні форми. Саме вони при обробці будуть залишати характерний відбиток на сирій штукатурці. Наприклад, якщо ви хочете імітувати на стіні шкіру, то для цього необхідно застосувати валик зі спеціальною насадкою. Багато цікаві малюнки можна отримати, працюючи простим шпателем. У цьому випадку варто підібрати кілька варіантів інструменту з різною шириною.

Фахівці та психологи стверджують, що рельєфна штукатурка дає безмежні можливості для прояву фантазії. Тому творчі люди дуже люблять виконувати цей процес самостійно, щоб розвивати свій талант і здібності. А батьки залучають до роботи дітей, щоб вони могли також внести свою лепту в ремонт будинку, особливо якщо мова йде про дитячій кімнаті.

Нанесіть невелику кількість обробної маси на стіну і поекспериментуйте з різними предметами.

Необхідні матеріали

Рельефная штукатурка своими рукамиДекоративна штукатурка

Крім того, що перед проведенням робіт підбираються відповідні інструменти, важливо також подбати і про закупівлю всіх необхідних матеріалів. Щоб нічого не упустити, досить слідувати складеним списком.

Вирівнюватися суміші. З їх допомогою можна буде усунути наявні дефекти на стіні. У магазині є такі пропозиції:

 • гіпсова основа (використовується тільки в тому випадку, якщо фініш буде виконуватися з такого ж матеріалу);
 • цементна основа (для економії коштів можна виготовити суміш самостійно в простій пропорції: 3 частини піску і 1 частина цементу);
 • глина (незважаючи на її екологічні і пластичні властивості до цієї технології в сучасному будівництві звертаються рідко).

Оздоблювальні суміші. Виробники випускають великий асортимент продукції призначеної для формування декоративного рельєфу. Щоб зробити правильний вибір, слід уважно вивчити упаковку, так як виробники вказують, для якого виду фактур призначений той або інший склад. Варто відзначити, що суміші досить часто бувають нерівними, так як при їх виготовленні включаються різні набори і пропорції компонентів.

Ґрунтовки. Тут є, де розгулятися. На сьогоднішній день можна зустріти склади, які випускають у двох формах: рідкі та пастоподібні. Фахівці рекомендують перед нанесенням стартового шару обробити стіни антисептичними складами з глибоким проникненням.

Рельефная штукатурка своими рукамиФактурна фарба

Фарби. Зверніть увагу на фарбувальні склади на водній основі, водно-дисперсійні і емульсійні. Колір підбирається в індивідуальному порядку. Для оригінальних рішень найкраще купити спеціальні барвники і білу основу, щоб самостійно встановити бажаний відтінок.

Лак. Якщо покрити пофарбовану стіну лаком, то можна продовжити експлуатаційний термін декоративної обробки.

В деяких випадках в роботі буде доречна малярна стрічка, яка не дозволить барвнику потрапити на певну ділянку.

Для фарбування рельєфної штукатурки найкраще підходять водно-дисперсійні фарби.

Хід роботи

Рельефная штукатурка своими руками

Щоб зробити якісну обробку, слід ознайомитися з усіма подробицями кожного етапу, які передбачені в цьому процесі.

Підготовка поверхонь

Дуже важливою умовою будь-якої обробки є не тільки чистота і сухість стін, але і відсутність яких-небудь дефектів. Саме тому поверхня перед оштукатуриваем необхідно обробити наступним чином:

 • видалення старих покриттів;
 • старе покриття необхідно повністю видалити, а якщо шар міцний, то на ньому за допомогою сокири, стамески або перфоратора з пікою роблять неглибокі насічки для кращого зчеплення;
 • очищення від пилу;
 • нанесення грунтовки глибокого проникнення (для надійності краще повторити).

Рельефная штукатурка своими рукамиОбробка поверхні стін грунтом

Тільки після повного висихання можна переходити до наступного етапу.

У більшості випадків потрібне повне очищення оброблюваної ділянки від старої обробки до підстави.

Підстава

Щоб отримати рівну і гладку поверхню, виконується штукатурка стін. Заміс розчину здійснюється за допомогою будівельного міксера, якщо такого немає, то можна скористатися і електродрилем зі спеціальною насадкою. Не варто робити великий заміс, так як багато розчини досить швидко схоплюються.

Рельефная штукатурка своими рукамиЗамішування розчину

Готовий розчин накидається кельмою або накладають шпателем на стіну в залежності від бажаної товщини. Для зручності можна використовувати будівельні маячки, які дозволять виконати процес більш точно і рівно. Затирається розчин теркою колоподібними рухами проти годинникової стрілки. Після висихання поверхню знову грунтують.

Товщина стартового шару штукатурки залежить від рівності стін і наявності дефектів.

Створення рельєфу

Рельефная штукатурка своими рукамиПриклад фактурної штукатурки

Найцікавіша частина – це створення задуманого рельєфу на стіні. Як вже говорилося вище, тут потрібно проявити свою фантазію і використовувати різні предмети, які є у вас вдома. Дуже важливо приділити увагу розчину – він повинен бути однорідним. Крім тих випадків, де потрібно використовувати саме неоднорідний склад.

 1. Шпатель. Для створення рельєфу шпателем використовують кілька технік, наприклад, короткі мазки, довгі стрічки і різноманітні повороти. Після обробки поверхні таким чином отриманий малюнок можна залишити або ж згладити. Додасть об’єм правильно підібраний колір фарби.
 2. Штапель-гребінь. Прості і правильні фігури можна отримати при обробці мокрої штукатурки гребенем. Крім того, створивши смуги в певному напрямку можна візуально розширити простір в бажаному напрямку або збільшити стелю.
 3. Рельефная штукатурка своими рукамиЩіткою Щітка. Проста залізна щітка за типом штапелю-гребеня допоможе у створенні різноманітних ліній, тільки більш тонких і в більшій кількості.
 4. Поліетиленова плівка. Також передбачено кілька варіантів: плівку уривають або ж акуратно прикладають до мокрого шару, після чого знімають. Щоб стіна не мала надто виразних і гострих елементів, їх порівнюють великим шпателем.
 5. Валик. Не менш різноманітні можливості для формування рисунків. У будівельних магазинах продаються готові насадки, які залишається надіти на валик і приступити до творчості. Якщо хочеться більше індивідуальності, то насадку можна зробити самому. Для цього підійдуть найпростіші матеріали: нитки, мотузка, хутро, губка, поліетилен, гумка і багато іншого. Необхідно лише проявити фантазію.
 6. Різьблена насадка. Особливу увагу варто звернути на насадки для валика мають внутрішній малюнок. Після того як штукатурка буде нанесена і разглажена досить провести по ній валиком з невеликим натиском. У результаті малюнок буде опуклим. За бажанням його можна розфарбувати пензликами.
 7. За рахунок протягування терткою по мокрому шару можна отримати горизонтальні і вертикальні смуги. Також створюються кола або півкола.

Цікаво буде виглядати малюнок виконується звичайної металевою сіточкою для миття посуду.

Рельефная штукатурка своими рукамиМалюнок з допомогою губки і поліетилену

Рельефная штукатурка своими рукамиЩітка і рельєфний валик

Рельефная штукатурка своими рукамиВалики для створення рельєфу

Нанесення фарби

По завершенні штукатурно-оздоблювальних робіт проводиться фарбування . Варіантів всього два:

 1. Однотонне фарбування. Купується фарба певного відтінку і проводиться фарбування.
 2. Самостійне отримання відтінку. За основу береться біла фарба, в яку можна додавати пігменти. Професіонали рекомендують розлити фарбу в кілька ємностей і додати різну кількість колера. В результаті на стіні виявиться більш об’ємна картина.

Рельефная штукатурка своими рукамиШтукатурку фарбують у потрібний колір

Фарбування можна проводити за допомогою різних засобів, у залежності від створеного рельєфу (його глибини):

 • валик;
 • кисть;
 • пульверизатор.

Художники часто розписують рельєфну штукатурку пензликами, щоб отримати бажану картину або ціле настінне панно.

Рельефная штукатурка своими рукамиНастінне панно

Врахуйте, що при висиханні колір пофарбованої поверхні буде на пару тонів світліше завданої.

Завершальним штрихом у створенні рельєфної штукатурки стане нанесення захисного покриття. Ці кошти також можна знайти в будівельному магазині. Крім захисту, вони допоможуть надати стіні певний відтінок:

 • перламутровий;
 • золотистий;
 • срібний та ін.

За допомогою описаного вище способу обробки можна перетворити інтер’єр кімнати та оригінально оформити стіни.

Відео

Цікаво виглядає на стіні барельєф з гіпсової шпаклівки:

Подивіться наступну інструкцію з нанесення структурної штукатурки. Це дійсно просто:

Читайте також:

Як обробити стелю декоративною штукатуркою

Оздоблення штукатуркою Короїд

Як підготувати стіни під декоративну штукатурку

Рельєфна штукатурка своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code