Опалювальна система повинна бути економічною і ефективною. Проектування і монтаж її слід робити грамотно. Інакше взимку від холоду доведеться страждати не тільки зовні, але і в оселі. Виконати опалення приватного будинку своїми руками можна кількома способами. Класичний варіант його пристрою – це електричний або газовий котел плюс однотрубна або двотрубна розводка. Але можливі й інші комбінації. Щоб правильно вибрати найприйнятнішу схему, слід ґрунтовно розібратися у всіх їх особливості.

Зміст

 1. Однотрубні
  • Горизонтальна
  • Вертикальна
  • Ленінградка
 2. Двотрубні
  • З нижньою розводкою
  • З верхньою розводкою
 3. Променева
 4. Природна і примусова циркуляція
 5. Яку вибрати?

Однотрубні схеми

Найпростіше виконати розрахунки і складання системи опалення з однотрубною схемою прокладки трубопроводів для теплоносія. Нагріта вода в ній послідовно проходить від котла через всі батареї в будинку, починаючи з першої і закінчуючи останньою в ланцюжку. При цьому тепла кожному наступному радіатора дістається все менше і менше.

Основних плюсів у такий розводки опалення в приватному будинку чотири:

 • Простота реалізації;

 • Невелика кубатура теплоносія;

 • Гідравлічна стійкість системи;

 • Малий витрата матеріалів.

З монтуванням трубопроводу за цією схемою і підключенням його до котла своїми руками при наявності навіть мінімальних навичок можна впоратися за два–три дні. Плюс витрати на створення в будинку системи водяного опалення під однотрубну розведення виходять самими мінімальними у порівнянні з іншими варіантами.

Фітингів, арматури і труб тут потрібно небагато. Економія на матеріалах істотна. І неважливо вибрано для зведення котеджу клеєний брус або цегла. Якщо житло добре утеплено, то навіть простий однотрубної системи для його обігріву вистачить з лишком.

Серед слабких місць даної схеми опалення значаться:

 • Неможливість точно відрегулювати подачу тепла у кожній кімнаті;

 • Обмеження на загальну протяжність трубопроводу по дому (не більше 30 м);

 • Малий обсяг теплової енергії в самій віддаленій від котла батареї;

 • Уразливість в плані розморожування і поривів.

Щоб нівелювати недоліки, однотрубну систему доводиться вбудовувати циркуляційний насос. Але це додаткові витрати і потенційні поломки обладнання. Плюс при будь-яких проблемах на якій-небудь ділянці труби припиняється обігрів всього котеджу.

Однотрубна горизонтальна

Якщо приватний будинок невеликий і одноповерховий, то однотрубну систему опалення найкраще робити в горизонтальному виконанні. Для цього в кімнатах по периметру котеджу прокладається кільце з однієї трубу, яка підключається до входу і виходу котла. Радіатори врізаються в трубопровід під вікнами.

Схеми опалення приватного будинку

Однотрубна горизонтальна схема — ідеальний варіант для невеликих приміщень

Батареї тут підключаються нижнім або перехресним з’єднанням. У першому випадку тепловтрати будуть на рівні 12-13%, а в другому вони скорочуються до 1-2%. Саме перехресному способі монтажу варто віддавати перевагу. Причому підведення теплоносія до радіатора слід робити зверху, а відведення знизу. Так віддача тепла від нього вийде максимальної, а втрати вийдуть мінімальними.

Однотрубна вертикальна розводка

Для двоповерхового котеджу більше підходить однотрубна система опалення вертикального підвиди. В ній труба від обладнання нагріву води йде вгору на горище або другий поверх, а звідти вже спускається назад в котельню. Батареї в цьому випадку підключаються також послідовно одна за іншою, але боковим підключенням. Трубопровід для теплоносія зазвичай при такій розводку опалення за малоповерхового будинку прокладається у вигляді єдиного кільця спочатку другим, а потім першим поверхом.

Схеми опалення приватного будинку

Однотрубна вертикальна схема — економимо на матеріалах

Але можливий і приклад з вертикальними відводами від загальної горизонтальної труби нагорі. Тобто спочатку робиться кільцевої контур від котла вгору, по другому поверху, вниз і по першому поверху назад до нагрівача води. А вже між горизонтальними ділянками прокладаються вертикальні стояки з підключенням до них радіаторів.

Самої холодної батареєю в такій системі опалення приватного будинку буде знову остання в ланцюжку – внизу біля котла. При цьому на верхньому поверсі тепла буде надлишок. Необхідно обмежувати обсяги тепловіддачі нагорі і підвищувати їх внизу. Для цього на радіаторах рекомендується встановити перемички-байпаси з регулюючими кранами.

Ленінградка

В обох описаних вище схем є один загальний мінус – температура води в останньому радіаторі виявляється дуже низькою, тепла вона приміщенню віддає дуже мало. Щоб компенсувати це остигання, однотрубні горизонтальний варіант опалення приватного будинку рекомендується вдосконалити за рахунок установки байпасів знизу батареї.

Схеми опалення приватного будинку

Ленінградка — вдосконалена однотрубна система

Така розводка отримала назву «ленінградка». В ній радіатор підключається зверху до проходить уздовж підлоги трубопроводу. Плюс на відводи до батарей ставляться крани, якими можна регулювати обсяг вступника теплоносія. Все це сприяє більш рівномірному розподілу енергії по окремих кімнатах в будинку.

Двотрубні системи опалення

У двотрубній системі опалення батареї приєднуються вже не до однієї загальної магістралі, а до двох – подаючій і зворотній лінії. Так розподіл тепла по будинку відбувається більш рівномірно. До кожного теплообмінника вода підходить приблизно однаково нагрітої. Не даремно таку схему прийнято використовувати в багатоповерхівках з великою кількістю приміщень, що обігріваються. Але і в котеджах її також часто встановлюють, особливо якщо вони великі і кілька поверхів.

Двотрубна схема організації опалення має наступні переваги:

 • Можливість точного регулювання в приміщенні температурного режиму;

 • Рівномірність роздавання тепла по окремих кімнатах;

 • Висока надійність роботи;

 • Допустимість ремонту однієї батареї при продовженні роботи всієї системи.

Схема двотрубного для опалення приватних будинків володіє тільки одним серйозним мінусом – якою ціною. Часто в порівнянні з однотрубным аналогом згадується її дорожнеча. Однак труби у цьому випадку потрібні меншого діаметру. Їх протяжність тут збільшується в два рази. При цьому за рахунок зменшення перерізу підсумкова кошторис виявляється не такою завищеною, як може здатися на перший погляд.

Це, аналізуючи види фундаментів, можна відразу однозначно сказати, що моноліт вийде дорожче стрічкового підстави. З облаштуванням опалення приватних будинків все не настільки просто і легко. При його монтажі використовуються різні по діаметру труби, різні фітинги і термостати. Загальна вартість кожного різновиду треба розраховувати індивідуально для реального будівлі і під конкретні параметри необхідного температурного режиму.

З нижньою розводкою

При нижній схемою обидві труби укладаються над підлогою або в ньому. А до батарей від них знизу підводиться пара відводів. Подібне з’єднання часто застосовується для приховування трубопроводів опалення за оздобленням. Це більше дизайнерське рішення, особливих переваг в питанні тепловіддачі воно не дає.

Схеми опалення приватного будинку

Двотрубна з нижнім розведенням

Навпаки, нижній спосіб під’єднання радіаторів передбачає найвищі тепловтрати. Його взагалі не рекомендується використовувати в опалювальних системах з природною (гравітаційною) циркуляцією. Якщо вибрана ця розводка, то доведеться подбати про наявність спеціального обладнання для прокачування теплоносія, а батареї вибирати з більшою потужністю. Котел без циркуляційного насоса з подачею тепла по будинку тут поодинці не впорається.

З верхньою розводкою

У верхньої розводки опалення під’єднання радіаторів до труб може бути діагональним або бічним. Тут це не найважливіше. Головний відмітний ознака цього виду водяного обігріву – наявність розширювального бачка.

Схеми опалення приватного будинку

Двотрубна з верхньою розводкою

Бак-розширник ставиться на горищі. Нагріта в котлі вода фактично потрапляє спочатку в цей накопичувач. В подаючу трубу теплоносій йде вже природним шляхом з нього зверху вниз. А далі вода після віддачі тепла в радіаторі відправляється обратке знову в нагрівач.

Променева система

Колекторна (променева) схема опалення – сама передова і сучасна, на теплоефективності. В ній до кожного з радіаторів підходить пара труб від двох загальних для поверхи колекторів, які самі підключені до котельного обладнання. Регулювання температури при даній розведенні, більш гнучка. Плюс до колекторів допустимо підключити не тільки батареї, але і «тепла підлога».

Серед переваг такої системи опалення приватного будинку слід відзначити:

 • Зручне і гнучке регулювання;

 • Високу ефективність розподілу теплової енергії;

 • Можливість заміни окремих елементів без відключення обігріву в цілому.

Трубопроводи в цьому випадку можна прокладати як завгодно. Часто їх просто закладають під заливний підлогу. Головний недолік променевої схеми – висока вартість системи в цілому і велика протяжність труб. Плюс останні вже в обробленому котеджі прокладати у величезній кількості буде складно. Їх пристрій слід заздалегідь планувати ще на стадії проектування житла.

Схеми опалення приватного будинку

Променева схема — ідеальний розподіл тепла

Це шифер при необхідності відносно легко можна замінити іншим покрівельним матеріалом. Схема прокладки опалювальних труб більш мудрена, змінити її згодом не так-то просто. Навіть жорсткі розміри аркуша ондуліна не так страшні, обрізків виходить багато, але це всього лише незначне збільшення кошторису покрівлі. З опалювальними трубопроводами, тим більше під променеву розведення, все набагато складніше.

Природна і примусова циркуляція опалення

Неважливо газове, дров’яне, вугільне або електричне опалення в приватному будинку планується монтувати. У будь-якому випадку є котел (піч або водонагрівач) для нагріву теплоносія, а також труби для його руху по контуру. При цьому вода в трубопроводах може текти природним чином під дію гравітації і конвекції або примусово за допомогою насоса.

Схеми опалення приватного будинку

Схема видів циркуляцій опалення

Перший приклад дешевше і тихіше працює, ніж другий. Проте примусова циркуляція дозволяє значно поліпшити роботу всієї опалювальної системи. Нерідко без насосу підкачки опалення приватного будинку зовсім обійтися не може. З-за великої кількості радіаторів, поворотів труб і арматури гідравлічний опір в трубопроводі виявляється занадто високим. І компенсувати це можна тільки роботою насосної техніки.

Яку вибрати систему опалення будинку

Різновидів систем опалення існує кілька. Вони розрізняються розводкою труб, способами підключення радіаторів і тим, як рухається в них теплоносій. Грамотно вибрати найбільш ефективний варіант можливо тільки при наявності знань в теплотехніці. Треба проводити складні розрахунки та готувати проект. Для невеликого за площею котеджу цілком підійде найпростіша однотрубна схема. В інших випадках проектування краще доручити професіоналові. А ось монтажні роботи виконати цілком можна і самостійно.

Дивіться також відео про різних схемах

Схеми опалення приватного будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code