Згідно вимогам сучасних будівельних норм, покрівлі приватних житлових будинків і господарських будівель, що мають ухил вище певного значення, повинні обладнуватися спеціальною драбиною для роботи на даху, дозволяє переміщатися по ній без ризику втрати рівноваги. Потреба у використанні таких сходів пояснюється необхідністю періодичного обстеження поверхні покрівельного покриття з метою виявлення на ній пошкоджених ділянок, які потребують термінового ремонту.

Обґрунтування застосування

Лестница для крыши своими рукамиПотрібна для проведення ремонтних робіт

Крім можливості контролю стану покрівлі наявність спеціальної сходи на даху дозволяє:

 • обстежити розташовані на покрівлі виходи вентиляційних і димохідних трубних каналів;
 • мати доступ до коника даху, стан якого також потребує профілактики;
 • і, нарешті, захистити покрівлю від пошкоджень, можливих при переміщенні безпосередньо по самому покриттю.

Остання обставина пояснюється тим, що деякі види покрівельних покриттів дуже чутливі до непередбачуваних експлуатаційних навантажень і можуть деформуватися або навіть частково руйнуватися під дією людського ваги при безпосередньому переміщенні за ним.

Лестница для крыши своими рукамиБітумна черепиця чутлива до навантажень

Такими особливостями володіють сучасні мембранні або наливні полімерні покриття, а також відома багатьом бітумна черепиця, яка може втрачати свої захисні властивості в результаті часткового руйнування. При розгляді питання про необхідність обладнання даху сходами також не слід забувати і про високий ризик падіння з крутого слизького схилу, що становить цілком реальну небезпеку для здоров’я людини.

Звичайно ж, таке допоміжне пристосування цілком може бути придбана вами в готовому вигляді в будь-якому спеціалізованому магазині. Тим не менш, обговорення теми, присвяченої спорудження сходів для даху своїми руками, викликає певний інтерес у користувача, який звик робити все самостійно. Але для початку розглянемо відомі види сходових конструкцій, що експлуатуються на схилах сучасних покрівель.

Види сходових конструкцій

Лестница для крыши своими рукамиСходи з металу

Відомі види сходових конструкцій, використовуваних на покрівельних схилах, можуть мати наступні виконання:

 • дерев’яні сходи;
 • цілісні сходи з металу (сталі або алюмінію);
 • збірні металеві конструкції.

Лестница для крыши своими рукамиДерев’яна

Всі ці варіанти сходових пристосувань можуть використовуватися на самих різних видах покрівлі з урахуванням особливостей їх розміщення та кріплення на скатах. Для виготовлення дерев’яних сходів застосовується стандартний набір деревних заготовок, до складу якого входить дві опорні напрямні і кілька перемичок (число яких визначається загальною довжиною конструкції). Такі сходи, як правило, укладаються безпосередньо на покрівельний матеріал з фіксацією в декількох точках даху (так, на покрівлі з шиферу або металочерепиці кріплення здійснюється за допомогою спеціальних фіксаторів, що монтуються в нижній частині хвилі).

Металеві конструкції, як правило, виготовляються з сталевих труб відповідного діаметра або ж з алюмінієвого профілю стандартного розміру і фіксуються на покрівлі з допомогою спеціальних кронштейнів, що встановлюються на гумові прокладки. Промислові зразки таких сходів робляться з оцинкованих труб з нанесеним на їх поверхню порошковим покриттям (колір захисного покриття може бути будь-яким, але найчастіше застосовуються чорний, білий або коричневий). При самостійному виготовленні сходів на покрівлю цей колір може бути обраний по вашому смаку, тобто індивідуально.

Лестница для крыши своими рукамиЗбірна металева конструкція

Збірні металеві сходові конструкції збираються методом нарощування з кількох самостійних модулів без застосування зварювання. Для закріплення таких споруд на покрівлі і її елементи застосовуються спеціальні кріпильні вироби або кронштейни, вибір яких визначається конфігурацією скатів і видом покрівельного матеріалу.

Як правило, для закріплення сходової конструкції на даху з металочерепиці, наприклад, використовується від 2-х до 10-ти покрівельних кронштейнів і 2 конькових. Подібний набір елементів кріплення може використовуватися і при монтажі сходів на покрівлі з профнастилу з невисоким профілем.

Збірні металеві сходи складаються з двох частин (настінного і покрівельного ділянок), що дозволяє підніматися по них безпосередньо з землі. При монтажі стінової частини таких конструкцій слід пам’ятати про те, що відстань від верхньої сходинки до зрізу карниза не повинно бути більше 10 см, а видалення самої сходів від стіни – не менше 20 див.

Лестница для крыши своими рукамиЕлементи металевої покрівельної сходи

Покрівельний ділянку збірної конструкції кріпиться до настінної частини допомогою спеціальних кронштейнів, елементи яких проходять крізь покриття покрівлі, що герметизується прокладками з вологостійкої гуми. Для отримання необхідної довжини модулі сходів або її секції сполучаються між собою болтовими з’єднаннями; при цьому саме верхнє ланка фіксується на брусі коника.

У місці стикування стінного ділянки сходи з її покрівельної частиною обов’язково робляться обмежувальні поручні, що захищають людину від падіння.

Особливості виготовлення дерев’яної конструкції

Лестница для крыши своими рукамиСхема покрівельної сходи

Порядок самостійного виготовлення окремої сходи на скат покрівлі ми розглянемо на прикладі дерев’яної конструкції, як найбільш простою і дешевою у виконанні.

Для влаштування таких сходів вам будуть потрібні:

 • заготовки дошки перетином 160×25 мм;
 • набір заготовок і обрізків бруса перетином 40×40 мм (40-60 мм);
 • комплект цвяхів завдовжки не менше 100 мм.

Лестница для крыши своими рукамиКонструкція дерев’яних сходів

При складанні конструкції основна увага має бути приділена наступним моментам:

 1. Ширина опорних направляючих (не менше 160 мм) вибирається з урахуванням отримання розподіленого навантаження, що виключає можливість пошкодження матеріалу покрівлі.
 2. На дахах з хвилеподібним покриттям відстань між бічними напрямними з дерева повинно вибиратися кратною довжині хвилі, що дозволяє розташовувати сходи з опорою на западину.
 3. Для виготовлення сходів-поперечок зручніше використовувати брускові заготовки, оскільки нога на них утримується краще, ніж на дошках. Зауважте, що не слід часто при виборі відстані між сусідніми сходинками, оскільки це, з одного боку, підвищує вагу готової конструкції, а з іншого – знижує зручність переміщення по ній.
 4. Кріплення сходинок до напрямних проводиться за допомогою цвяхів на 100 мм, які із зворотного боку обов’язково загинаються (з приховуванням вістря в матеріал деревини).
 5. Для того щоб мати можливість закріплювати сходи на конику – на її верхньому кінці необхідно передбачити спеціальний елемент у вигляді додаткового потовщення з обрізків бруса. Особливу увагу слід приділити надійності його кріплення до основи сходів.

Лестница для крыши своими рукамиКріпильний елемент

Лестница для крыши своими рукамиВаріант виготовлення опорного елемента

Лестница для крыши своими рукамиКоньковий опорний елемент

Такий додатковий кріпильний елемент може бути виготовлений з дощок достатньої товщини, які кріпляться до основи на цвяхи розміром не менше 150-200 мм Для надійного закріплення драбини на конику товщина гака повинна бути не менше 30 див.

Самостійне виготовлення збірної конструкції

Лестница для крыши своими рукамиМожна зробити і збірну конструкцію

Перед тим як зробити сходи у вигляді складової металевої конструкції, рекомендуємо вам провести її попередню збірку безпосередньо на землі, що дозволить в безпечних умовах виконати всі необхідні процедури. В процесі такої збірки спочатку підганяється необхідна довжина майбутньої конструкції (відповідно з розмірами оборудуемого ската). Після цього на підставі сходи монтуються елементи її закріплення на конику, а також приварюються покрівельні кронштейни з кроком близько 2 метри.

І лише по завершенні всіх цих процедур готова конструкція піднімається на дах і зачіпляється коньковим кронштейном за верхню дошку обрешітки. Подібним же чином, тобто на землі збирається і стінна частина сходів. У процесі складання на ній вмонтовуються стінові опори з кроком близько 2-х метрів, а також обмежувальні поручні. Крім того, до самим верхнім стінних опор приварюються додаткові кронштейни, які використовуються для закріплення конструкції на карнизі.

Лестница для крыши своими рукамиКріпиться до покрівлі кронштейнами

І лише після цього відбувається стикування стінового прольоту сходів з вже розміщеної на покрівлі основною частиною (з допомогою двох з’єднувальних кронштейнів). При монтажі необхідно простежити за тим, щоб його нижня сходинка-перекладина була на висоті приблизно одного метра над землею, а верхня – приблизно на 10 см вище рівня карниза.

На заключному етапі складання попередньо встановлені на покрівельному ділянці сходи кронштейни кріпляться в заздалегідь намічених точках схилу з обов’язковим використанням спеціальних ущільнювальних прокладок.

Відео

Варіант виготовлення дерев’яних сходів у наступному ролику:

Сходи для даху своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code