Типів фундаментних підстав для будівництва приватних малоповерхових будинків існує чимало. Але найчастіше під вітчизняними котеджами облаштовується варіант у вигляді залізобетонної стрічки під несучими стінами. Адже щоб зробити стрічковий фундамент своїми руками, необхідно лише володіти мінімальними навичками зі змішування бетону і слідувати інструкціям. Технологія влаштування такої основи нескладна, тому її і вибирають так часто для самостійного виконання.

Зміст

 1. Що це таке?
 2. Види і підвиди
 3. Плюси і мінуси
 4. Покрокова інструкція
 5. Використання в будівництві

Що це таке?

Конструктивно стрічковий фундамент – це конструкція із залізобетону, створена по периметру майбутньої будови для перерозподілу навантаження на грунт. Використовується подібна опора для зведення житлових будинків, гаражів, надвірних господарських споруд, лазень, гаражів і навіть парканів. Зробити самому її не складно.

Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

Так він виглядає

Однак при будівництві такої підстави вкрай важливо дотримуватися визначених правил і рекомендацій. При недотриманні технології виготовлення стрічкового фундаменту про довговічність самої опорної конструкції і будівлі на ній можна буде забути. Довго вони не простоять.

Сезонне спучування грунтів, вплив вологи на бетон без гідроізоляції, неправильно розраховані навантаження – причин для руйнування стрічкового підстави, на якому вже стоїть будинок, безліч. Всі їх необхідно заздалегідь передбачити і врахувати, інакше пошкоджене або повністю зруйновану споруду доведеться зводити заново.

Види і типи фундаменту

По глибині залягання він буває МЗЛФ (мелкозаглубленним) і просто заглибленим. У першому випадку бетонний пояс під малоповерховий будинок закопується лише на 200-400 мм на землю, а в другому – заглиблюється до півтора метрів (нижче рівня промерзання землі).

Якщо грунти на будмайданчику скелясті, а ґрунтові води залягають глибоко, то краще вибрати дешевий і невеликий за обсягом бетону мелкозаглубленний варіант. На пучинистих, з високим РГВ і піщаних ділянках для дому доведеться робити більш потужну і дорогу опору. Нерідко кошторис на подібну основу для житла виходить такий, що доводиться взагалі вибирати інший тип підстави.

Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

Схема стін з МЗЛФ

Конструктивно стрічкове ж/б підставу буває:

 • Монолітним;

 • Блоковим.

Перший вид виконується шляхом заливки армованого поясу з залізобетону. Другий варіант викладається з спеціальних фундаментних блоків заводського виготовлення (ФБС) або цегли.

Плюси і мінуси стрічкового фундаменту

У нього є три безсумнівні переваги

 • Гранична простота пристрою – з заливкою бетону і кладкою блоків впорається будь-який початківець будівельник (є покрокова інструкція – щоб все побудувати правильно, їй треба просто слідувати крок за кроком);

 • Універсальність – на такі підстави можна ставити цегляні, пінобетонні і каркасні будинки, а також котеджі з бруса, звичайного або оциліндрованої колоди;

 • Здатність витримувати великі навантаження як знизу від грунту, так і зверху від ваги котеджу і все що в ньому.

Стрічкове основу з залізобетону прослужить довгі роки, навіть якщо для зведення стін будинку взяті не легкі газобетонні блоки, а важкий повнотіла цегла. За вартістю вона поступається лише гвинтових паль, однак по надійності в більшості випадків перевершує їх.

Серед недоліків такого фундаменту можна виділити:

 • Обов’язковість ретельного аналізу ґрунтів на будмайданчику;

 • Необхідність застосування підйомної техніки (у разі використання ФБС);

 • Тривалий термін витримування бетону не менше 3-х тижнів (при виборі монолітного варіанти);

 • Неможливість закладки на сильнопучинистых і обводнених грунтах.

Покрокова інструкція – фундамент своїми руками

Товщина і висота стрічки розглянутого підстави, а також глибина її залягання підбираються на основі аналізу ґрунту, кліматичних умов місцевості і поверховості споруджуваного будинку. Не маючи знань в даній сфері, цей етап проектування краще довірити професіоналові. Існує чимало нюансів і вимог Гостів, які обов’язково необхідно дотримати.

А ось створювати опору під свій будинок за вже готовим проектом цілком можна і самостійно. Але щоб не допустити помилок, краще всього робити стрічковий фундамент самому з покрокової інструкцією, яка наведена нижче. У ній описані всі тонкощі будівництва подібної конструкції для типового одноповерхового котеджу.

Етапи робіт

 1. Перший етап – розмітка та земляні роботи. Незалежно від глибини закладення підошва повинна спиратися на міцні шари ґрунту. Це можуть бути глини, супіски, кам’янисті відслонення або суглинки. Зазвичай вони приховані під дерном і шарами звичайній землі. Все це доведеться вирубати і прибрати, перш ніж починати зводити підставу будинку.

  Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

  Готуємо ділянку, розподіляємо основні матеріали: артматуру, утеплювач, дошки для опалубки

  Для розмітки ділянки знадобляться кілочки, рулетка і мотузка. Якщо ґрунт щільний, із стінок виритої траншеї вийде відмінна опалубка. Треба буде лише наростити її потім зверху. Якщо ж грунт пухка і постійно обсипається, то доведеться копати траншею дещо більше по ширині, щоб всередині ями можна було виставити опалубні дошки.

 2. Другий етап – підготовка подушки. Дно викопаної траншеї вирівнюється піском і дрібним гравієм. Цей піщано-гравійний шар слід ретельно втрамбувати, поливаючи водою по мірі насипання. У висоту він повинен вийти в межах 10-30 див. Ця подушка служить для перерозподілу і зниження точкових навантажень на стрічковий фундамент знизу при сезонному спученні грунту.

  Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

  Поверх подушки можна покласти утеплювач — це дозволить уникнути здуття від промерзання грунту

 3. Третій етап – виставлення опалубки. Тут знадобляться бруски перерізом від 30 до 40 мм та дошки товщиною 15-20 мм або ламіноване ДСП. Створювана для бетонного підстави будинку опалубка зобов’язана буде згодом витримати чималу масу заливається в неї бетону. Робити її слід міцною і надійною. Якщо після заповнення бетонною сумішшю вона зруйнується, то все доведеться починати заново.

  Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

  Виставляємо опалубку з дощок

  Якщо грунтові води на будмайданчику залягають високо, то залізобетону потрібна гідроізоляція. Зверху на рівні цоколя будинку вона зазвичай робиться обмазувальної. А для захисту тієї частини основи, що залишається в землі слід в траншею з боків і на дно укласти руберойд. Він надійно захистить бетон від надмірної вологи в ґрунті на стадії його застигання і після.

 4. Четвертий етап – укладання арматури. Для армування зазвичай застосовують сталеві стрижні в 14-16 мм перерізом і тонку перев’язочну дріт. Скріпити арматуру можна також електрозварюванням. Але в цьому випадку необхідний досвід роботи зі зварювальним апаратом і він сам. Плюс при виконанні зварювання треба бути готовим до появи надалі корозії металу.

  Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

  В’яжемо арматуру

  Стрічковий фундамент: як робити своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code