Системи підлогового опалення в порівнянні зі звичайними батареями створюють більш комфортні умови мікроклімату в приміщенні. Від нагрівачів під ногами тепло рівномірно піднімається до стелі по всій площі кімнати, а не концентрується в районі вікна над радіатором. Робиться тепла підлога своїми руками «під ключ» за 3-4 тижні. Причому більша частина цього часу йде не на монтаж, а на очікування, поки упрочнить бетонна стяжка.

Зміст

 1. Підготовчі роботи
 2. Гідроізоляція та утеплення
 3. Установка відбиває плівки
 4. Колектор і нагрівальний котел
 5. Укладання труб
 6. Робимо стяжку фінішну
 7. Правильні теплі підлоги

Підготовчі роботи для правильного монтажу

Теплі підлоги розрізняються на електричні і водяні. У першому випадку під стяжку укладають нагрівальні мати або кабель, а в другому – труби з теплоносієм. При самостійному виконанні у вітчизняних будинках зазвичай роблять системи з водою, що нагрівається в казані на тому чи іншому паливі. Такий варіант більш дешевий, простий в устрої і виключає проблеми з короткими замиканнями.

Перш ніж приступати до монтажу теплої підлоги, необхідно підготувати чорнове основу під ним. Воно має бути рівним і чистим. Невеликі виступи і поглиблення допустимі, але не більше 1 см у висоту.

Теплі підлоги своїми руками

Підготовка статевого покриття

Якщо основа нерівне або під ухилом, то воно підлягає вирівнюванню розчином з ЦПС або за допомогою піску. Головне завдання тут – зробити рівну поверхню під укладання пирога «теплої підлоги» при подальшому монтажі всієї системи. Це та гідроізоляційні плівки і теплоізоляція з плит ЕППС. Перші не повинні порватися з-за якого-небудь камінця, а другі зламатися на злам при навантаженнях зверху з-за залишеної знизу нерівності.

Теплі підлоги своїми руками

Тепла підлога

Гідроізоляція та утеплення

Гідроізоляційний шар під тепла підлога робиться з:

 • поліетиленової плівки товщиною від 0,2 мм;
 • спеціальних мембран;
 • бітумної мастики.

В результаті монтажу гідроізоляції в кімнаті повинно вийти водонепроникне «корито» з днищем без дір і заходом на стіни в 10-20 див. Якщо дане покриття вистилається з плівок, то укладати їх слід внапуск 10-15 см один на одного і в два шари.

Теплі підлоги своїми руками

Утеплювач для підлоги з підігрівом

Далі лягає жорсткий утеплювач. Використовувати для пристрою теплоізоляції під теплу підлогу м’які мінеральні вати не можна. Правильніше буде взяти плити екструдованого або звичайного пінополістиролу. Але підійдуть і плитні матеріали на основі спресованої мінвати або пробки. Також нерідко застосовуються спеціальні панелі-мати на основі ЕППС з виступами під укладання труб.

Щоб підлога після нагріву не тиснув на стіни, вздовж них слід укласти демпферну стрічку висотою вище майбутньої стяжки. При монтажі цю смугу треба закріпити так, щоб вона не сповзла потім під час заливки бетонного розчину та інших маніпуляціях.

Теплі підлоги своїми руками

Конструкція теплої водяної підлоги та електричного

Установка відбиває плівки

Однією з основних особливостей теплої підлоги є наявність в його пирозі плівки, що відбиває тепло вгору в приміщення. Від цього шару залежить ефективність підлогової системи обігріву. Укладається він поверх теплоізоляції під проміжок з трубами або електричними матами (кабелями).

Застосовувати на цьому етапі монтажу звичайну фольгу або фольгований поліетилен, призначений для пароізоляції, слід з обережністю. Алюміній від контакту з лужним бетоном може стоншена і втратити свою відбивну здатність.

Якщо труби теплої підлоги будуть закриватися гіпсової стяжкою або настилом, то ще нічого страшного. Але при використанні цементного розчину від такого варіанту краще відразу відмовитися. В цьому випадку інструкції від виробників застосовуваних матеріалів і будівельні норми дозволяють тільки фольговані плівки зі спеціальним покриттям.

Теплі підлоги своїми руками

Установка захисної плівки

Відображає підстил дозволяє уникнути нерівномірного нагрівання окремих ділянок підлоги. Без нього безпосередньо над трубою поверхня буде більш теплою, ніж буквально 5-10 сантиметрах поруч, де трубопроводу з гарячою водою немає. Економити на плівці з фольгою не варто.

Колектор і нагрівальний котел

Труби водяного теплої підлоги підключаються до нагрівника теплоносія через колектор. Якщо поверхня обігріву невелика до 10 м2, то можна обійтися без нього. Але в інших випадках установка подібного розподільника обов’язкове.

Громіздкий водонагрівач ставиться зазвичай в спеціальному приміщенні. А вже звідти в приміщення з «теплою підлогою» підводиться труба до колекторному вузлі, розташованому в невеликому шафі в кімнаті. Далі з колектора здійснюється розподіл відводів за роздільним контурам опалення. Причому в ідеалі довжина труб у кожному з них повинна бути приблизно однаковою.

Теплі підлоги своїми руками

Монтаж теплої підлоги

Укладання труб опалювальної системи

Трубопроводи теплої підлоги бувають:

 • мідними;
 • металопластиковими.

Перший варіант більш складний у реалізації, але і надійніше і ефективніше. Але часто вибирається металопластик через його дешевизну.

На утеплювачі з відбиваючою плівкою труби фіксуються кріпильної дротом, скобами або спеціальною стрічкою. Кріплення ці повинні розташовуватися на відстані 0,5–1 метр один від одного.

Найчастіше труби кріпляться до армуючої сітки. Але якщо замість арматури обрана фібра для стяжки або замість останньої передбачений настил з деревних плит, то доведеться застосовувати скоби з фіксацією їх в утеплювачі. Однак вкручувати або вбивати кріплення до гідроізоляції і крізь неї при монтажі системи водяного підлогового обігріву неприпустимо.

Теплі підлоги своїми руками

Варіанти укладання труб водяного статі

Гідроізоляційний підстил при всіх маніпуляціях повинен залишитися неушкодженим і суцільним. Якщо його пошкодити і зробити тепла підлога на дірявому шарі ізоляції від води, то при протіканнях в системі доведеться ремонтувати відразу і приміщення на поверсі нижче. Плюс про пристрій стяжки з рідкого розчину бетону також забувати не варто. Без гідроізоляції знизу сам він або волога з нього цілком можуть просочитися крізь перекриття.

Після укладання труб і приєднання їх до колектора необхідно провести гідравлічні випробування, подавши в систему воду на добу з тиском в 5-6 бар. Закривати трубопровід до завершення перевірки на відсутність у ньому протікання не можна.

Теплі підлоги своїми руками

Покрокова інструкція

Робимо стяжку фінішну

Найбільш правильним способом укриття трубопроводів теплої підлоги є бетонна стяжка товщиною 45-50 мм над трубами. Тонше її не можна робити із-за ризику руйнування при нагріванні. А якщо бетон при монтажі своїми руками підлогового обігріву залити більш товстим шаром, то він буде забирати на себе надто багато тепла.

І тут важливо заздалегідь розібратися, як виставити маяки для стяжки підлоги правильно на необхідну висоту. Якщо під час установки допустити помилки, то бетонна поверхня вийде нерівною і буде погано розподіляти навантаження. А це вірний шлях до пошкодження труб з водою.

Теплі підлоги своїми руками

Фінішна стяжка підлоги

Правильні теплі підлоги

Самостійно зробити пиріг теплої підлоги не є чимось складним. Треба лише крок за кроком укласти його шари з гідроізоляції, утеплювача, відбиває плівки, труб з водою і верхньої стяжки. І можна буде вже починати думати, як вибрати ламінат, лінолеум або інше фінішне покриття для укладання зверху. При цьому основний час робіт не піде на монтаж як такої системи обігріву, а на набір бетоном міцності.

Дивіться також відео, як зробити теплу підлогу своїми руками:

Теплі підлоги своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code