Асортимент трубних виробів величезний. Однак для підлогових водяних систем опалення більшість з них не підходить. На труби теплої підлоги зсередини впливає гаряча вода під тиском, а зовні тисне бетонна стяжка. Умови їх експлуатації досить специфічні. Робити вибір цього витратного матеріалу, дивлячись тільки на ціни, не можна. Тут більше необхідно орієнтуватися на інші критерії.

Зміст

 1. Вимоги
 2. Види
  • Металеві
  • Полімерні
  • Металопластик
 3. Як розрахувати кількість
 4. Як вибрати труби
 5. Висновок

Вимоги до труб для теплої підлоги

Зазвичай водяна тепла підлога (ТП) влаштовується в стяжці з бетону. Існує також суха технологія з використанням замість цементно-піщаної суміші настилу з деревних і гіпсоволокнистих плит. Але в більшості випадків майстри та власники приватних будинків вибирають мокрий бетонний варіант. Труби в стяжці більш ефективні і краще захищені від механічних пошкоджень, ніж ті, що закриті шаром ДВП або ГВЛ.

Труби для теплої підлоги

Конструкція водяних підлог

Трубопровід для водяної теплої підлоги повинен зібратися з виробів:

 • високою теплопровідністю;
 • низьким гідравлічним опором;
 • малим коефіцієнтом теплового розширення;
 • підвищеною корозійною стійкістю;
 • хорошою гнучкістю для укладання «змійкою» або «спіраллю».

Водяні підлоги відносяться до низькотемпературних систем обігріву. Температура теплоносія в них рідко перевищує +50 0С, зазвичай це +30-40 0С. Тепло від води в бетон стяжки повинно передаватися максимально швидко. Якщо теплопровідність труб буде низькою, то опалювальна системи виявиться низькоефективною.

Труби для теплої підлоги

Плюси водяних підлог

Важливий і фактор гідравлічного опору. Довжина трубопроводу в одному контурі водяного ТП може досягати 100 метрів. Якщо труби для обігріву підлоги взяти «шорсткі» всередині, то насос потрібно встановлювати більш потужний і дорогий. З тепловим розширенням все ще простіше – розширюватися від нагрівання трубних виробів у бетонній стяжці просто нікуди.

Види

Згідно Сніп і інструкціям виробників, труби теплої підлоги повинні укладатися без зварних швів і фітингових сполук в бетоні. Будь-яка подібна стикування – це потенційна точка пориву і протікання води. Стяжка після цього прийде в непридатність. А ремонт її не просто складний, але дуже проблематичний.

У підсумку для теплих підлог підходять тільки труби:

 • мідні;
 • з гофрованої нержавіючої сталі;
 • із зшитого поліетилену (PEX);
 • металопластикові (PEX-AL-PEX).

Металеві

З металевих труб використовувати в теплих підлогах дозволяється лише два варіанти – мідні та гофри з нержавіючої сталі. Застосовувати сталеві аналоги (навіть у вигляді нержавійки) не можна. Вони дуже схильні до корозії і з’єднуються зварюванням, що неприпустимо для розглянутих систем обігріву.

Труби для теплої підлоги

Сталеві труби слугують 10-15 років

Мідь за всіма показниками є найкращим вибором для влаштування водяних ТП. Єдиний і істотний її недолік – висока вартість за метр. Гофра з нержавійки дешевше мідного вироби в 2-3 рази, але не настільки довговічна і не відрізняється в силу своєї конструкції гладкістю всередині.

Труби для теплої підлоги

Мідні труби володіють кращою теплопровідністю

Полімерні

З пластикових труб для підлогових систем підходить тільки зшитий поліетилен (PEX) та металопластик (PEX-AL-PEX). Звичайні поліетиленові вироби (PE), а також їх полівінілхлоридні (PVC) та поліпропіленові (PP) аналоги брати не можна. Вони або погано гнуться, яких не розраховані на високі температури, або сильно розширюються при нагріванні.

Зшитий поліетилен відрізняється пластичністю, стійкістю до перепадів тиску, а також високою міцністю на розрив і стиск. Труби з нього спокійно переносять нагрівання до +90-95 0С. При нагріванні вони досить сильно розширюються, але в стяжці це не настільки страшно. Теплі підлоги з таких трубних виробів служать по 40-50 років.

Труби для теплої підлоги

Полімерні труби слугують приблизно 40-50 років

Металопластик

Металопластиковий аналог складається з двох шарів PEX, між яких закладено прошарок з алюмінію. Цей вид труб менш схильний до розширення, володіючи при цьому всіма достоїнствами зшитого поліетилену. Саме цей варіант частіше всього використовують при влаштуванні теплих водяних підлог.

Продаються труби металопластикові та з зшитого поліетилену в бухтах з метражем до 200 м. Вони легко гнуться при укладанні на утеплювачі і прості в монтажі. Теплі підлоги з їх допомогою самостійно в кімнатах на 15-20 м2 можна зібрати за день. Потім ще маса часу піде на застигання стяжки, але сам трубопровід та змішувально-колекторний вузол збираються в цьому випадку в найкоротші терміни.

Труби для теплої підлоги

Труби з металопластику дуже просто монтувати

Як розрахувати необхідну кількість для теплої підлоги?

Протяжність трубопроводу в контурі водяної підлоги залежить від:

 • способи укладання труб та кроку між витками;
 • площі активної зони (де потрібен нагрів підлогового покриття);
 • віддаленості змішувально-колекторного шафи.

Тепла підлога влаштовується тільки на відкритому просторі приміщення. Під меблями і побутовою технікою класти труби водяного підлогового опалення не можна із-за ризику локального перегріву стяжки в цьому місці. Плюс від стіни вони повинні бути відведені на 30-50 див.

Труби для теплої підлоги

Види укладання труб

Найоптимальніший варіант розрахунку ТП – на міліметровому папері намалювати схему з розкладкою труби і формуванням одного або декількох контурів. Це дозволить точно підрахувати необхідний метраж і необхідну кількість бухт. Тільки не забуваємо додати декілька метрів на кожен змійовик про запас.

Щоб зафіксувати труби на визначених місцях, використовується сітка для стяжки підлоги або вони укладаються на плитний ЕППС зі спеціальними виступами зверху. Впливу на метраж спосіб монтажу не надає.

Особливу увагу треба приділити конфігурації трубопроводу з теплоносієм. Перевищувати його довжину в окремому контурі вище 100 м не рекомендується із-за надмірного зростання гідравлічного опору. Кожен такий підлоговий змійовик повинен закривати 15-30 м2 підлоги, максимум допустимі – 40 м2. Якщо приміщення більше, то контурів доведеться робити кілька, що також вплине на метраж необхідного трубного матеріалу.

Крок між витками труб теплої підлоги варіюється в межах 100-300 мм Чим ближче їх розташувати, тим тепліше буде на цій ділянці кімнати. Однак робити крок менш 100 мм не можна з-за обмежень, пов’язаних з допустимим радіусом вигину конкретного трубного вироби. А збільшувати його не варто з-за ризику появи на підлозі холодних і гарячих смуг під ногами.

Труби для теплої підлоги

Розрахунок необхідної кількості труб

Як вибрати труби?

За експлуатаційними характеристиками найкраща труба теплої підлоги – мідна. Проте вона коштує дорого й складна в монтажі. Найчастіше для подібних систем опалення беруть металопластик. Ціна за метр в 5-6 разів менше, ніж у міді. Металопластикові вироби поступаються мідним в плані теплового розширення і довговічності, але більш прості в монтажі і збірці.

Контури довжиною до 80 м робляться з труб діаметром 16 мм. Якщо трубопровід в довжину буде 80-100 м, то краще вибрати варіант на 20 мм. Більший перетин тут практично не використовується.

Труби для теплої підлоги

Конструкція водяного статі з полістирольної основою

Брати для водяного ТП труби зі сталі, ПВХ, PP або звичайного PE не можна. Вони не призначені для розглянутих опалювальних систем і довго в їх складі не прослужать, викликавши рано чи пізно протечку води.

Для самостійного пристрою теплої підлоги варто купувати гнучкий і відносно недорогий металопластик. З його укладанням впоратися не складно. Це, звичайно, не монтаж і регулювання пластикових вікон у будинку. Але особливих складнощів і водяна підлогова система викликати при складанні навіть у недосвідченого майстри не має. Достатньо вміти різати труби і приєднувати їх за допомогою фітингів до колектора. Грамотно розрахувати і зібрати змішувально-колекторний вузол і то буде складніше.

Труби для теплої підлоги

Укладання водяної підлоги

Висновок

Для теплої водяної підлоги краще всього підбирати металопластикові труби. За сукупністю вартості за метр і характеристиками це найбільш оптимальний вибір. Але якщо у главу кута ставиться довговічність системи обігріву, то більше підійде мідний аналог.

Зшитий поліетилен приблизно на третину дешевше металопластику, але трохи поступається йому по ряду технічних параметрів. Його також можна використовувати при влаштуванні ТП. Гофрована нержавіюча сталь – це швидше виняток з правил. Такі труби засмічуються, набагато гірше по гідравліці і обійдуться дорожче металопластикового аналога.

Дивіться також відео про

Труби для теплої підлоги

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code