Цегла як будівельний матеріал має чіткий поділ на категорії в залежності від:

 • способу виготовлення;
 • виду сировини;
 • види наповнення;
 • розміру;
 • напрямки для застосування.

Варто відразу сказати, що виготовлення проводиться згідно ГОСТам, які встановлюють чіткі вимоги до процесу виробництва, якістю сировини і матеріалів. Розглянемо всі види докладніше.

За матеріалом виготовлення

В цій категорії виділяються силікатна і керамічна цегла — на виготовлення кожного з них існує окремий ГОСТ.

Є розширена класифікація за способом виготовлення:

Таблиця 1. Різновиди по складу і технології

Тип

Опис

Керамічний

Виготовлений з білої, червоної або жовтої глини з повним циклом випалу

Клінкерна

Керамічний з тугоплавкої глини, спечений при високій температурі

Напівсухого пресування

Глиняний, іноді торф’яної або земляний з неповним циклом випалу чи тільки теплової сушінням

Силікатна

З вапна, піску і частки добавок

Кислототривкий

З глини високої якості, підходить для кислих агресивних середовищ

Шамотна

Зі спеціальної глини, у тому числі вогнетривкої

Цегла-кераміт

Використовується якісний кремнієвий пісок, спечений

.

Якщо говорити про поширеність на цегельному ринку, то найбільш популярними є будівельні матеріали з глини, силікатна займає близько 10-15% ринку.

Таблиця 2. Основні характеристики та їх опис

Характеристика

Опис

Позначення

Рекомендації

Міцність

Здатність чинити опір деформаціям, напруженням, не руйнуючись

М (марка) — показує навантаження на 1 кв. см, що витримує брусок

Марка може коливатися від М-50 до М-300 — чим вище, тим міцніше. Для будівництва багатоповерхівок — не нижче М150, для будинку — М100

Морозостійкість

Здатність витримувати заморожування і відтавання

Мрз або «F» — вимірюється в циклах (8 годин у воді і 8 годин в морозилці — один цикл)

З низьким показником — тільки для південних широт. У нас актуальний клас не менше Мрз 35

Щільність

Порожнистий і повнотіла

Чим більше порожнеч, тим легше і тепліше

Колір

Залежить від складу глини, домішок

Силікатна — білий, керамічний — червоний, абрикосовий, жовтий

.

Керамічний (глиняний) цегла — це бруски у вигляді прямокутного паралелепіпеда, одержувані в результаті випалу в печі на заключній стадії. Складовий компонент тут — глина. Виробництво даного матеріалу узгоджується з ГОСТом 530-2012 (ТУ): відповідно до стандарту він призначається для кладки і облицювання несучих та самонесучих стін, інших елементів будівель.

Повнотіла керамічна цегла застосовується для кладки фундаменту зовнішньої частини димоходів та печей (як промислових, так і побутових). В якості сировини для такого типу застосовують легкоплавние глини і глино-трепельные суміші з вигоряючими добавками.

Цегла глиняний не можна замінити іншими видами — ціна, форма, міцність і сфера використання передбачають суворе функціональне призначення. При цьому за своїми властивостями він може бути замінений іншими будівельними матеріалами — наприклад, сендвіч-панелями або газобетоном.

Силікатна (шлаковий) цегла — це матеріал, що складається приблизно на 10% з піску і 90% вапна і мінімальної частки добавок. Після формування його піддають автоклавної обробці — це вплив водяної пари при високій температурі 170-200°С і при тиску цього пара в 8-12 Атмосфер. Чому не можна використовувати його у відповідальних конструкціях? Справа в тому, що цей тип матеріалу нестійкий до вологи і розкладається при високих температурах.

Регулюється виробництво шлакового цегли нормами Гост 379-95.

Таблиця 3. Достоїнства і недоліки силікатної вироби

Переваги

Недоліки

 • Невисока вартість;
 • різноманітність відтінків.
 • Важкий;
 • неміцний;
 • не водостійкий;
 • легко проводить тепло;
 • можна використовувати тільки в кладці стін і перегородок.

.

Призначається такий матеріал для кладки зовнішніх і внутрішніх стін кам’яних та армокам’яних, для їх облицювання з лицьових виробів. Вимоги Дсту до геометрії і якості силікатної бруса майже аналогічні вимогам до керамічного побратимові. При цьому силікатна цегла також може бути порожнистим, повнотілою, рядовим і лицевим.

Існує також ще будівельний цегла, який виготовляється з трепелов, діатомітів, — він є різновидом керамічного матеріалу. Виробництво його регулюється ГОСТом 530-2012, цегла може бути як з фактурним шаром, так і без нього, з подальшим випаленням.

Таблиця 4. Відмінності між типами цегли

Пункт

Керамічний

Силікатна

Склад

Глина та її суміші

Вапно і пісок

Технологія

Різна, замінити один вид на інший неможливо без додаткових витрат

Сфера застосування

Фундаменти, цоколі, печі, каміни та ін відповідальні конструкції

Тільки кладка стін та перегородок

Водопоглинання

Низька

Висока

.

Ще один вид — клінкерні цеглини. Вони дуже схожі на керамічні, однак обпікаються при більш високих температурах. Тому клінкерна цегла міцніше, і його можна застосовувати при кладці водостоків, доріжок для автотранспорту, облицювань фундаменту. Матеріал виготовлення — червона пресована глина.

Таблиця 5. Параметри різних видів цегли

Показник

Силікатна

Повнотіла, рядовий

Пустотілий

Облицювальна

Шамотна

Клінкерна

Міцність

М125, М150

висока, до М250 і М300

М75-М250

М75-М250

М75-М250

М400-М1000

Морозостійкість

F15, F25, F35

F50, можна зустріти і F75

F15-F50

F25-F75

F15-F50

F50-

F100

Середня щільність

1600-1900 кг/м3

1000-1450 кг/м3

1300-1450 кг/м3

1700-1900 кг/м3

1900-2100 кг/м3

Коефіцієнт теплопровідності, Вт/м°С

0,38-0,70

0,6-0,7

0,3-0,5

0,3-0,5

0,6

1,16

.

За способом виготовлення

За способом виготовлення розрізняють два виду:

 • пластичного формування — це самий популярний тип, який не має обмежень у застосуванні. Виходить шляхом пресування з високим тиском, подальшої сушки та випалу. Температура випалу бруска в спеціальній печі може доходити до 1000 і більше градусів;
 • напівсухого формування — глина пресується з подальшим випаленням. Цегла після цього навіть не сушиться, однак сфера його застосування обмежена — він «боїться» вологи.

За типом застосування

Щодо застосування ділиться на будівельний, облицювальний і вогнетривкий. Будівельний також іменують рядовим, його використовують для зовнішньої і внутрішньої кладки стін з наступним оштукатурюванням. Для цього одна з сторін бруска має поглиблення для посилення міцності скріплення поверхні зі штукатуркою.

Облицювальна цегла — це гладкий брусок, в тілі якого безліч порожнеч. Ці порожнечі необхідні для підвищення теплоізоляційних властивостей матеріалу, а також для здатності стін ізолювати шум. На такому цеглі може бути рельєфний малюнок — з-за цього його ще називають фактурним, а для специфічних будівельних конструкцій використовують профільний облицювальний камінь — наприклад, щоб зробити арку.

Облицювальна цегла ділиться в свою чергу на камінний, фасадна, фасонний. Він може бути трьох типів: з гладкою поверхнею; з рельєфною поверхнею; з поверхнею, офактуренной нанесенням полімерного покриття, глазурированием, двошаровим формуванням і т. д.

Використовується облицювальна цегла для:

 • облицювання будинків, камінів;
 • для кладки тротуарної плитки;
 • для зведення фундаментів, стін, парканів;
 • для оздоблення інтер’єру — у нього широка кольорова і формовий гамма, яка поєднується з високою стійкістю до навколишнього середовища.

Фасадний варіант, як правило, порожниста, а тому добре зберігає тепло. Якщо говорити про декоративному варіанті, то варто зазначити, що при підборі складу глини і температурі випалу майстри можуть отримувати різні кольори. Коливання не обов’язково предумышленны, тому його потрібно закуповувати відразу однієї партії, щоб облицювання вийшла одного кольору. Особливо якщо хочете придбати кольоровий силікатна цегла — тут може бути багато фактур, відтінків і т. д.

Фігурний (або фасонний) цегла — це вид лицьового, який має особливу форму, рельєф і колір. Рельєф може бути обробленим під мармур, дерево, антик. Відмінність фігурного бруса — його округлені кути, ребра, скошені межі. Саме з допомогою таких брусків і зводять складні елементи — арки, колони, оздоблюють фасади.

Також існує спеціальний цегла, який підрозділяється на:

 • вогнетривка (шамотна або пічної);
 • кислототривкий;
 • клінкерна;
 • екструдований.

Вогнетривка цегла — це матеріал, який виготовляється зі спеціальної глини, відрізняється за розмірами, часто його ще називають «шамотною». У повсякденному будівництві використовуються для кладки печей з-за їх здатності накопичувати і повільно віддавати тепло. В поєднанні із звичайним керамічним дає хороший тривалий обігрів будинку. Шамотна цегла може бути як класичної, так і клиновидної, арочної і трапеціїдальной форми.

За призначенням керамічна цегла ділиться на кілька категорій:

Таблиця 6. Застосування керамічного виробу

Категорія

Сфера застосування

Вимоги Госту

Рядовий (будівельний)

Зведення несучих стін, перегородок з подальшим облицюванням

Мінімум: шорстка, груба поверхня, може бути з нерівностями, неоднорідністю кольору і відколами до 1 см. кв.

Лицьова (облицювальний)

Оздоблення фасадів і інтер’єрів

Високі: не менше 2 граней, неприпустимі відколи і висоли

.

Якщо це цегла, то рельєф потрібен для кращого зчеплення зі штукатуркою, якщо це камінний або особовий — в якості декоративного оздоблення. Гладкий варіант — це, як правило, лицьову цеглу для зовнішньої обробки, та з колотою поверхнею — в якості декору у облицювальної цегли.

За типом наповнення

Повнотіла цегла — це бруски без отворів або з отворами, які утворюють пустотність не більше 13% і щільність понад 1600 кг/м3. Така кладка дасть максимальну міцність. Саман — це бруски, які мають наскрізні або некрізні отвори, які можуть бути круглої або щілиноподібної форми. Зміст порожнин — не більше 45%, і це добре знижує вагу і теплопровідність матеріалу, при цьому щільність не перевищує 1400 кг/м3.

Пустоти всередині цегли необхідні для тепло – і звукоізоляції будівлі, конструкції. В залежності від наповнення він може бути порожнистим і повнотілою. Від кількості порожнин у тілі залежить теплоізоляція стіни. Порожнисті бруски також знижують вартість будівництва будівлі — можна обмежитися меншою кількістю матеріалу.

Головне при роботі з порожнистою бруском — це не стільки якість цегли, скільки якість кладки і розчину, якщо в отвори буде забиватися розчин, то ефект збереження тепла загубиться.

Саму хорошу теплоізоляцію дає поризована цегла — він краще звичайного пустотілої з-за своєї пористої структури наповнювача матеріалу. Повнотіла брус володіє високою водостійкістю і міцністю, але у нього високі показники теплопровідності — для будівництва вони далекі від ідеальних. Будь-яка будівля з нього вимагає додаткового утеплення.

Види по розмірному ряду

Розмір цегли визначається за Гостом 530-2012 — чітко розмірний ряд цього матеріалу став визначатися не так давно. Стандартним розміром вважається 250 на 120 на 65 мм — він зручний, так як максимально відповідає розмірам руки людини.

Згідно ГОСТу 530-2012 цеглу виготовляють номінальними розмірами, кожен з яких має своє позначення.

Таблиця 7. Номінальні габарити цегли

Вид виробу

Позначення виду

Номінальні розміри

Позначення розміру

Довжина

Ширина

Товщина

Звичайний

КР

250

120

65

1 НФ

250

85

65

0,7 НФ

250

120

88

1,4 НФ

250

60

65

0,5 НФ

288

138

65

1,3 НФ

288

138

88

1,8 НФ

250

120

55

0,8 НФ

З горизонтальними пустотами

КРГ

250

120

88

1,4 НФ

250

200

70

1,8 НФ

.

Уся розмірна лінійка є похідною від стандартного. Найбільш ходовими є варіанти — одинарний, полуторний і подвійний. Їх розміри визначаються товщиною.

Таблиця 8. Розмірна лінійка

Тип

Довжина

Ширина

Товщина

Позначення розміру

Глиняний

Одинарний стандарт, мм

250

120

65

1 НФ

«Євро», стандарт, мм

250

85

65

0,7 НФ

Потовщений, стандарт, мм

250

120

88

1,4 НФ

Модульний одинарний стандарт, мм

288

138

65

1,3 НФ

Силікатна

Тип

Довжина

Ширина

Товщина

Одинарний стандарт, мм

250

120

65

1 НФ

Потовщений стандарт, мм

250

120

180

.

Менш затребувані цеглу розміру «Євро», складові 0,7 від стандартних розмірів, і модульний — 1,3 від стандартних розмірів. У будівництві можуть застосовувати і неполноразмерный цегла — він представляє собою частини стандарту: ½ або 3/3 або¼.

Існують також великі цеглини, які позначаються як камінь керамічний, або подвійна. Стандартний розмір такого каменю — 250 на 120 на 138 мм. Його гідність — спрощення процесу кладки і економія часу. Сфера застосування по розмірному ряду наступна (також зазначимо, скільки важить кожен стандартний цегла):

 • одинарний — подвійний кладки, облицювання, внутрішньої перегородки, приблизна маса цегли — 2-2,3 кг;
 • полуторний — для несучих стін помірної поверховості і внутрішніх перегородок, приблизний вага — 3-3,2 кг;
 • подвійний — для цілей з високими навантаженнями, для несучих конструкцій, приблизний вага — 4,8-5 кг.

Бетонна цегла — особливий варіант

Бетонна цегла — це один з найбільш міцних матеріалів, який виготовляється гиперпрессованием: готується пісочна порошкоподібна суміш, яка доводиться до однорідного стану, відправляється на прес для формування. Потім проводиться тепловлажная обробка, пакування і маркування. Глини у цьому виробі, звичайно, немає — зате твердість, міцність відповідає каменю.

На сьогоднішній день бетонна цегла стає гідною заміною глиняному — за основу беруть дрібнозернистий бетон з заповнювачами і в’яжучими речовинами (гіпсом, цементом). Бетон може бути легким і важким. Твердне бетон або сам по собі, або з допомогою теплової обробки.

Розмірний ряд ділиться на дві категорії — одинарні і потовщені, що відрізняються, зрозуміло, тільки товщиною. Як і глиняний, бетонна цегла може бути як повнотіла, так і пустотіла з будь-якою поверхнею — гладкою або рифленою.

Їх можна використовувати для ізоляції внутрішньої частини будівель — це знижує витрати на теплоізоляцію і звукоізоляцію. Крім того, вони вогнетривкі та можуть застосовуватися для камінів, димоходів. Зрозуміло, що можливості використання в будівництві не обмежені:

 • для обробки фундаменту;
 • зведення парканів;
 • обробка промислових і житлових приміщень;
 • зведення внутрішніх перегородок, підпірних стін;
 • виготовлення несучих конструкцій, цоколів і підвалів.

Кілька корисних порад

Перед покупкою цегли для домашнього або комерційного будівництва варто зробити наступні речі:

 • перевірити супровідні документи — від виробника завжди йде сертифікат або паспорт. Якщо їх немає, то краще не купувати таку партію;
 • найкращий час для купівлі — березень-початок квітня, поки ціни ще не виросли після «зимової сплячки»;
 • на обробку або зведення зовнішніх стін необхідний як мінімум шар в 2,5 цегли — менше не буде зберігати тепло, доведеться робити потужне утеплення;
 • якщо захочете придбати італійський цегла або будь-який інший європейський, то пам’ятайте — він відрізняється за розмірами від вітчизняного виробництва, поєднуючи ці матеріали, потрібно пам’ятати про можливі відмінності, бути уважніше.

Інформаційна служба plot.kz

Види цегли: види, матеріали, застосування

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code