При купівлі світильника важливо знати, який тип лампи до нього підходить, тому що в переважній більшості випадків в комплект з освітлювальним приладом вона не входить. Сьогодні в магазинах лампи представлені у великому асортименті. Вони різняться формою, розміром, споживаної потужністю та цоколем. Цоколь – це частина електричної лампочки, яка дозволяє кріпити її в патроні світильника, і через яку подається струм.

Цоколі виготовляються з металу або з металу. Всередині вони заповнені електродами (частина лампи), а зовні є контакти. Для кожного світильника використовується певний патрон, в який встановлюється лампа з відповідним цоколем. Перед покупкою люстри важливо знати, який тип патрона для неї підходить, а відповідно, і яка лампа.

Виды лампочек и типы цоколейВажливо правильно підібрати лампу для освітлювального приладу

Крім того, лампи доводиться періодично міняти, оскільки вони не довговічні. Щоб зробити правильний вибір і не заплутатися у всьому різноманітті джерел світла, важливо знати, які існують види лампочок і типи цоколів. Крім цоколя, при купівлі лампи важливо враховувати ще максимальну потужність лампи, напруга, габарити і схему підключення люстри.

Які бувають цоколі

У зв’язку з різноманіттям відомих сьогодні цоколів, була розроблена класифікація, згідно якій всі типи цоколів ламп прийнято ділити на групи. Серед них найбільш поширеними вважаються дві групи: різьбові і штиркові.

Виды лампочек и типы цоколейРізьбовий

Традиційним вважається різьбовий цоколь, або як його ще називають – гвинтовий. Він позначається латинською буквою Е. Різьбовий цоколь широко застосовується для багатьох видів ламп, у тому числі і для побутових. За буквою, як правило, йде цифра, вона показує діаметр різьби. Найбільш часто зустрічаються гвинтові цоколі мають позначення Е14 і Е27. Для потужних ламп також існують цоколі, наприклад, Е40.

Трохи менш популярним вважається штырьковой цоколь, він позначається літерою G, яка показує проміжок між контактами в міліметрах. Сфера застосування штырькового цоколя також широка – підходить для багатьох ламп: галогенних, люмінесцентних і звичайних ламп розжарювання.

Виды лампочек и типы цоколейКонтактний цоколь

Крім традиційних, існує ще кілька типів цоколів, які менш поширені, але, тим не менш, використовуються для різних видів ламп.

  • Цоколі з утопленим контактом (R). Вони застосовуються, в основному, для приладів з високою інтенсивністю, які працюють від змінного струму.
  • Штифтові (В). Дозволяють максимально швидко замінити лампу в патроні завдяки несиметричним бічних контактів. Вони є вдосконаленим аналогом різьбових цоколів.
  • З одним штирьком (F). Такі цоколі бувають трьох підвидів: циліндричні, і рифлені особливої форми.
  • Софітні (S). Найчастіше лампи з таким цоколем використовуються у готелях і автомобілях. Їх відмінна особливість – двостороннє розташування контактів.
  • Фіксуючі (P). Область застосування – спеціальні прожектори та ліхтарі.
  • Телефонні (Т). Ними оснащені лампочки пульта управління, підсвічування, сигнальні лампи в щитах автоматики.

Виды лампочек и типы цоколейСофитная лампа

Найчастіше маркування лампи складається більш ніж з однієї літери. Друга літера зазвичай вказує на підвид освітлювального приладу:

  1. V – цоколь з конічним кінцем
  2. U – енергозберігаюча
  3. A – автомобільна.

Виды лампочек и типы цоколейТипи цоколів ламп

У цьому відеоролику фахівець докладно розповість про різних видах цоколів:

Види лампочок

Виды лампочек и типы цоколейСвітловий потік різних ламп

Мова піде про найбільш часто зустрічаються освітлювальних лампах, тих, що зазвичай використовуються в домашніх і виробничих приміщеннях. До них належать лампи розжарювання, галогенні, енергоощадливі, люмінесцентні і світлодіодні.

Лампа розжарювання

Виды лампочек и типы цоколей

По праву вважається самою масовою всіх видів ламп і напевно знайома кожному. Вона здобула популярність завдяки низькій вартості, простоті конструкції і звичності. Використовується в найбільш простих моделях світильників. Проте, незважаючи на широку популярність, лампа розжарювання поступається за технічними характеристиками своїм «побратимам». Термін її служби складає приблизно 1000 годин, але це не самий серйозний недолік. Справа в тому, що під час роботи всередині лампи утворюються пари, які провокують помутніння колби, тому яскравість з часом зменшується. Індекс передачі кольору приблизно рівний 90%. Переважаючими тонами в спектрі світіння є жовті, тому світло від звичайної лампи розжарювання нагадує сонячний. Більшість, якщо не всі лампи розжарювання, випускаються з цоколями Е14 і Е27.

Виды лампочек и типы цоколейКолір освітлення

Бувають рефлекторні лампи розжарювання. Їх основне і єдине відміну від простих ламп – посріблена поверхня. Це допомагає направити світло в певну точку, тому такі лампи використовуються для створення спрямованого світла. У магазинах можна зустріти рефлекторні лампи з позначенням R50, R63 і R80, де цифра – діаметр лампи. Також, як і у звичайних ламп розжарювання, у рефлекторних передбачений різьбовий цоколь Е14 або Е27.

Лампа галогенна

Виды лампочек и типы цоколейГалогенні лампи

Здатна прослужити в чотири рази довше, ніж лампа розжарювання. Термін її життя становить приблизно 4000 годин. Індекс передачі кольору – 100%. Технологічний процес виробництва галогенних ламп передбачає додавання певної кількості йоду або брому. Це сприяє кращій світловіддачі, яка становить 20-30 люмин/ват. Причому стабільно висока світловіддача зберігається впродовж всього терміну експлуатації і не знижується, як у звичайної лампи розжарювання.

Будучи меншими за розміром, ніж звичайні лампи, за формою вони більш різноманітні, відповідно, сфери їх застосування ширше. Цоколі у них можуть бути наступними: G9, G4, R7S, GU10.

Енергозберігаючі лампи

Виды лампочек и типы цоколейЕнергозберігаюча

Цей термін зазвичай використовують, коли говорять про невеликий люмінесцентній лампі. Такі лампочки придбали надзвичайну популярність через те, що здатні скоротити витрати на електроенергію. Продаються вони повсюдно, а встановити їх на місце старої лампи розжарювання не проблема, оскільки для цього не потрібно ніяких переробок.

Завдяки новітнім технологіям виробництва, енергозберігаючі лампи володіють компактним розміром, різними варіантами потужності, різноманіттям форм, але незмінно тривалим терміном служби і ефективністю. Однак важливо пам’ятати, що такі лампи «не люблять» частого включення і виключення. Існує думка, що це вкорочує їм життя.

Сьогодні компактні енергозберігаючі лампи можна придбати практично з усіма типами цоколів: Е14, Е27, GU10, G9, GU5.3, G4, GU4.

Люмінесцентні лампи

Виды лампочек и типы цоколейЛюмінесцентна

Їх іноді називають трубчастими або лінійними через характерної форми. Буква Т на трубці означає діаметр, а після неї – діаметр в дюймах (в-восьмих частинах). Наприклад, T12 (діаметр 12/8 дюйма=3,8 см).

Виды лампочек и типы цоколейЦоколі люмінесцентних ламп

Світлодіодні лампи

Виды лампочек и типы цоколейСвітлодіодна

До них також застосуємо термін «енергозберігаючі», але це не основна їх перевага. Головне – неймовірно тривалий термін служби, який становить від 25 000 до 100 000 годин. Якщо перевести цю кількість в роки, то вийде 3-12 років безперервної роботи. Світловіддача практично стовідсоткова.

Виды лампочек и типы цоколейВідміну

До того ж світлодіоди не нагріваються в значній мірі, тому такі лампи доцільно використовувати в приміщеннях, де суворо дотримується температурний режим. Стандартні цоколі допускають можливість застосування світлодіодних ламп.

Відео

У цьому відео продемонстровані різні види ламп:

Види лампочок і типи цоколів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code